Нема компромис за името: Мицотакис не прифаќа решение без промена на нашиот Устав


6 копии

Претседателот на најголемата грчка политичка партија Нова демократија, по средбата со грчкиот премиер, ја отфрли можноста да и даде поддршка на Владата за формирање на поширок национален консензус за прашањето со името. Кирјакос Мицотакис по средбата со Алексис Ципрас, јавува дописникот на МИА од Атина, упати критики за начинот на кој грчката Влада управува со конкретното прашање. Тој рече дека биле направени отстапки без конкретни и неповратни добивки, а Ципрас, наместо да создаде силен национален фронт, на прво место ја ставил партијата и „на овој начин го затвора прозорецот на можност што околностите го понудија да се искористи“. – Начинот на кој се развиваат преговорите предизвикува сериозна загриженост. Владата веќе направи отстапки без да добие конкретни и неповратни размени за нашата земја. Многу сериозниот пропуст на господинот Ципрас, директно и јавно да го постави прашањето за промена на Уставот на соседната земја, како неопходен предуслов за да постојат било какви преговори, ја ослаби националната ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашната средба со лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис поврзано во спорот со името истакна дека тој одговорност спрема својата земја и историјата. Мицотакис го обвини премиерот дека го користи спорот за политички потреби со цел да ја ослабне опозицијата и Нова Демократија. На овие обвинувања Ципрас одговорил дека ќе направи се што е во голема моќ да го реши спорот со соседната земја.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се состанал со лидерот на водечката партија Нова демократија Кирјакос Мицотакис поради решавање на спорот околу името со Македонија. Ципрас рекол дека има одговорност кон својата земја. Мицотакис го обвинил Ципрас дека владата го користи прашањето за името Македонија во политички цели со цел да ја подели Нова демократија, пренесува агенцијата АНА. Ципрас, како се наведува го убедувал Мицотакис да не презема релевантна иницијатива поради пронаоѓање на решение за тоа прашање како би се делел или обединил со било која политичка групација. Како и да е, додал, се додека е премиер на Грција, има одговорност кон земјата и нејзината историја. Истовремено, Ципрас рекол дека владата ќе даде се од себе да го реши прашањето околу името на Македонија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Грците не се согласуваат со договорањето на грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев во врска со спорот за името Македонија. Во Грција се закажани низа на протести насловени како “Македонија значи Грција”. Според неофицијални информации термините за планираните протести се недела 4 февруари, се стартува во Атина на плоштадот Синтагма, на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и 18 март Комотини. Во пресрет на митингот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. Во изјавата за новинарите денеска во пресрет на празникот на Ипапанти, поранешниот премиер рече: “Денес е одличен ден за христијанскиот свет и Месинија. Неделата ќе биде голем ден за Грција”. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на ...
| | веќе видена | слични

Според неофицијални информации протести ќе има на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и на 18 март во Комотини. Во пресрет на протестот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. „Неделата ќе биде голем ден за Грција”- вели Самарас. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави дека нема да дозволи да ги делат Грците, за да ги обединуваат Скопјаните. Претходно протест имаше во Солун против употреба на терминот „Македонија“ во решението, и на него излегоа 90.000 луѓе. Во Солун беше запалено македонското знаме, за што немаше реакција или осуда од ЕУ. Грците со многу остар речник се обраќаат кон Македонија, но и се закануваат на домашните политичари.
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во земјата наиде на жесток отпор во врска со секое решение во спорот со Македонија, а во случај на компромис би можел да стане своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ (ФТ) во написот со наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. ФТ пишува дека околу 60 проценти од Грците се противат зборот Македонија да биде дел од решението за името. Весникот потсетува дека спорот за името датира од 1991 година по распадот на Југославија, а Грција уште тогаш се спротивставуваше за името со аргумент дека таквото име носи територијална закана за грчкиот регион Македонија. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него.
| | веќе видена | слични
10 копии

Алексис Ципрас се соочува со голем народен и политички отпор кон каква било употреба на терминот „Македонија“ во името на земјата. Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за в недела во Атина. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него. Во целата оваа мешаница, која според весникот наликува на ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот лидер се бори со политичкиот отпор кон кое било решение на спорот за името.По 20 години неизвесност, 2018 година може да биде годината во која граѓаните на Македонија ќе дознаат како ќе се нарекува нивната земја, вели Фајненшл тајмс.Спорот датира уште од 1991 година, кога распадот на поранешна Југославија доведе до создавање на Република Македонија. Грција секогаш се противеше на името на својот мал северен сосед, тврдејќи дека тоа блика од територијална закана за грчкиот регион Македонија.Со привремен компромис, Македонија од 1995 година одеше со привремениот и кабест прекар „поранешна југословенска Република Македонија“ (Фиром).Тоа е борба што не е само од локален интерес. Грчката непопустливост во врска со прашањето за името го блокираше членството на Македонија во НАТО и го оневозможи напредокот во пристапот во ЕУ (Атина има вето над двете). Сега двете земји се обидуваат еднаш засекогаш да го решат прашањето.Метју Нимиц, поранешен помошник на Бил Клинтон, кој од 90-тите се обидува да посредува во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Запрашана дали терминот „Македонија“ треба да биде дел од идното име на соседната земја, поранешната министерка за надворешни работи на Грција вели дека постојат желби, но постои и реалност. „Искрено, и јас би сакала да изгледам како Синди Крафорд, но …“, рече таа. Бакојани, поранешната градоначалника на Атина, шефица на грчката дипломатија, ќерка на екс-премиерот Мицотакис и сестра на лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, подржува име што ќе го вклучува и терминот „Македонија“, доколку тоа биде проследено со промени во уставот на соседната земја, со што ќе се елиминира секој иредентизам. „Уставните промени се поважни од што било друго“, рече таа. „Ако БЈРМ едноставно го промени своето име без да направи нешто друго, тоа ќе биде национален пораз за Грција“. Таа рече дека како поранешен министер за надворешни работи, се согласила за име „erga omnes” во Букурешт во 2008 година и дека „тоа е сè уште најдобар начин да се реши спорот“. Бакојани рече дека се противи на улични протести и митинзи на кои ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Угледниот Financial Times ја анализира позицијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас кој соочува со голем народен и политички отпор во сопствената држава против употребата на терминот „Македонија“ во било какво решение за спорот за името со Македонија. Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува Financial Times во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за вo недела во Атина. FT пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема компромис за името: Мицотакис не прифаќа решение без промена на нашиот Устав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: