ГОНЗАЛЕЗ СЕ ИЗЈАСНИ: Познати имињата на 28 ракометари за квалификациите за ЕП

Селекторот на Македонија веќе ги објави имињата на ракометарите на кои ќе смета во подготовките за дуелите против Украина и Чешка Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез, ги соопшти имињата на вкупно 28 ракометари што се најдоа на поширокиот список на играчи кои ќе бидат во конкуренција за настап на последните дуели од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. На 14 јуни Македонија ќе игра против селекцијата на Украина, а финалниот меч го има на 18 јуни во Скопје против Чешка. Дел од овие 28 играчи ќе бидат во составот на Гонзалез за тие натпревари, па се очекува во следните 2-3 дена да биде познато кои од предвидените ракометари ќе се најдат во тимот што ќе се најде на подготовките. ПОШИРОК СОСТАВ НА МАКЕДОНИЈА ГОЛМАНИ: Борко Ристовски (Барселона, Шпанија), Никола Митревски (Бенфика, Португалија), Мартин Томовски (Металург), Златко Даскалоски (ЧС Универзитатеа Темишвар, Романија), Даниел Ѓорѓески (Вардар јуниор). КРИЛА: Дејан Манасков (Рајн Некар, Германија), ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометната репрезентација на Македонија го одработе утринскиот тренинг речиси во полн состав, а од првотимците недостасуваат само капитенот Кирил лазаров и голманот Борко Ристовски, кои имаа обврски со совјот тим Барселона. На селекторот Раул Гонзалез на располагање првпат му се ставија Филип Миркуловски, Дејан Манасков, Филип Талески и Столе Стоилов. Македонија тренира со двојна тренинг-програма. Квалификацискиот меч против Украина нашата ракометна селекција го игра на 15 јуни.
| | веќе видена | слични
11 копии

Македонската ракометна репрезентација на 18 јуни со почеток од 20:45 часот во Аренаta „Борис Трајковски“ во Скопје, ќе го одигра последниот натпревар од Квалификациите за ЕП 2018 против селекцијата на Чешка. Продажбата на влезници за натпреварот почна денес од 12 часот. Влезниците се продаваат по ценa од 100 денари (горни трибини) и 200 денари (долни трибини – партер). Македонската машка ракометна репрезентација последната фаза од Квалификациите за ЕП 2018 ја почнува во четврток со натпревар на гостински терен против Украина во Суми. Веднаш по завршувањето на таа средба, нашата репрезентација се враќа во Скопје за последниот меч против Чешка во недела од 20:45 во СЦ „Борис Трајковски“. Групата во која се наоѓаат Македонија, Чешка, Исланд и Украина е засега најизедначената група во Квалификациите, со тоа што сите четири репрезентации имаат по 4 освоени бодови по првите 4 одиграни кола. Последните две кола ќе ги одредат двајцата патници на континенталниот собир во Хрватска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската машка ракометна репрезентација по еден ден одмор, продолжува со подготовките за квалификациските дуели против Украина и Чешка за пласман на ЕП во Хрватска наредната година. Како што беше најавено денеска на првиот тренинг се појавија Филип Миркуловски, Дејан Манасков, Филип Талески и Столе Стоилов. Од утре нашата селекција ќе биде комплетна, по завршување на обврските со Барселона, ќе се приклучат капитенот Кире Лазаров и голманот Борко Ристовски. Македонската репрезентација за Украина заминува в среда, а дуелот го игра в четврток со почеток во 18 часот. Со победа на овој дуел нашите ракометари широко ќе ги отворат ширум портите кон Европското првенство.
| | веќе видена | слични

За 100 денари (горни трибини) и 200 денари (долни трибини – партер) ракометните фанови ќе може да и дадат поддршка на македонската машка репрезентација, на последниот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2018 во Хрватска. Ракометната федерација на Македонија ги пушти во продажба билетите за дуелот со Чешка, закажан за в недела (18.06.2017), од 20:45 часот. Во ВИП Арена „Борис Трајковски" во Скопје. Билетите може да се купат на сите продажни места на МКТикетс низ државата, како и он-лајн на интернет страницата на МКТикетс. Македонија в среда заминува за Украина, со која во Суми, в четврток (18 часот) го игра претпоследниот меч од циклусот, додека квалификациите ги затвора во Скопје против Чешка.
| | веќе видена | слични

Три дена ја делат македонската машка ракометна репрезентација од квалификацискиот дуел против селекцијата на Украина, во рамките на 5-то коло за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска 2018 година. Мечот се игра в четврток (19 часот - пренос на Телма) во Суми, Украина.На денешниот пладневен тренинг, македонскиот селектор Раул Гонзалес на располагање би требало да го има комплетниот состав на репрезентативците, со кои ќе ѝ се спротивстави на незгодната Украина, која во натпреварите од второто и од третото коло, на домашен терен, ги совлада Исланд (27-25) и Чешка (26-23). - Украина е селекција што има доста високи играчи со добар шут и затоа ќе мораме да одиграме добро и цврсто во одбраната. Мораме да спроведеме одлична тактика, бидејќи наша цел е да играме на ЕП во Хрватска. Немаме многу време и уште денеска ќе мора да почнеме со максимална работа. Во овие неколку тренинзи ќе се потрудиме да ги составиме нашата игра и тактика, за да бидеме на висината на задачата во двата дуела. Денеска ќе бидеме ...
| | веќе видена | слични

Продажбата на влезници за натпреварот почнува денес (12.06.2017) од 12:00 часот, на сите продажни места на МК Тикетс низ државата, а влезници можат да се резервираат и онлајн на интернет-страницата на МК Тикетс. Влезниците се продаваат по ценa од 100 денари (горни трибини) и 200 денари (долни трибини – партер). Македонската машка ракометна репрезентација последната фаза од Квалификациите за ЕП 2018 ја почнува во четврток со натпревар на гостински терен против Украина во Суми. Веднаш по завршувањето на таа средба, нашата репрезентација се враќа во Скопје за последниот меч против Чешка во недела од 20:45 во СЦ „Борис Трајковски“. Групата во која се наоѓаат Македонија, Чешка, Исланд и Украина е засега најизедначената група во Квалификациите, со тоа што сите четири репрезентации имаат по 4 освоени бодови по првите 4 одиграни кола. Последните две кола ќе ги одредат двајцата патници на континенталниот собир во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Не ја сакам математиката и не сакам да сметаме што би било ако би било, во последното коло. Знаеме што ни претстои и што можат да ни донесат овие два натпревари. Главниот фокус ни е на првиот меч со Украина, бидејќи со победа во тој дуел можеме да завршиме голема работа за пласманот на ЕП. Оптимист сум и верувам дека можеме да извлечеме позитивен резултат во дуел со Украина, изјави десното крило, Гоце Георгиевски, во пресрет на првиот од двата меча на Македонија во квалификациите за пласман на ракометното Европско првенство (ЕП) во Хрватска в година.Натпреварот од 5-то коло помеѓу Украина и Македонија е закажан за в четврток, од 19 часот, во Суми, а три дена подоцна во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје македонските репрезентативци ќе ја пречекаат Чешка.- Знаеме дека Украина има квалитет и дека дома ги победи Исланд и Чешка. Затоа ќе се потрудиме да ги искористиме нашите предности, на најдобар можен начин да ја анализираме нивната игра и да извлечеме позитивен резултат на ова гостување - рече ...
| | веќе видена | слични

 Селекторот Раул Гонзалез истакна дека овие денови ќе ги искористи за воигрување, а со А репрезентацијата тренираат и неколку младински репрезентативци. За отсуството на дел од играчите поради клупските обврски напомена дека тие нема да имаат проблем да се вклопат откако во понеделник ќе се приклучат на тимот. - Сите во групата имаме по четири бодови. Добро е што имаме неколку дневни подготовки и важно е да одиме натпревар по натпревар. Првиот најтежок ривал сега ни е Украина, потоа ќе мислиме на Чешка со која играме на домашен терен. Со Украина на гости ќе биде тешко дека веќе постигнаа две победи пред своите навивачи (Исланд и Чешка). Ако направиме позитивен резултат ќе имаме големи шанси да освоиме едно од првите две места. Затоа е важен дуелот со Украина, а потоа пред полна сала во Скопје да постигнеме позитивен резултат и да се пласираме на ЕП во Хрватска, изјави Влатко Митков. Дуелот Украина – Македонија е од 5.коло од групата 4 и се игра на 15 јуни во Суми, а ден порано играат Чешка и Исланд. Во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Ракометарите на Македонија ги почнаа подготовките за двата последни решавачки дуела од квалификациите за Европското првенство во Хрватска 2018. Селекторот на македонскиот тим, Раул Гонзалес, истакна дека овие денови ќе ги искористи за уигрување на тимот каде што на располагање се и неколку младински репрезентативци. За отсуството на некои од играчите поради клупските обврски напомена дека тие нема да имаат проблем да се вклопат откако в понеделник ќе се приклучат на тимот. - Сите во групата имаме по четири бода. Добро е што имаме неколку дневни подготовки и важно е да одиме натпревар по натпревар. Првиот најтежок ривал сега ни е Украина, потоа ќе мислиме на Чешка, со која играме на домашен терен. Со Украина на гости ќе биде тешко дека веќе постигнаа две победи пред своите навивачи (Исланд и Чешка). Ако направиме позитивен резултат, ќе имаме големи шанси да освоиме едно од првите две места во групата. Затоа е важен дуелот со Украина, а потоа пред полна сала во Скопје со Чешка (три дена подоцна) да постигнеме ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 169 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГОНЗАЛЕЗ СЕ ИЗЈАСНИ: Познати имињата на 28 ракометари за квалификациите за ЕП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: