Тим го елиминира Ѓоковиќ


"Ролан Гарос" ќе добие нов шампион откако денеска бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ доживеа вистински дебакл во четврфиналето.Младиот Австриец, Доминик Тим го елиминираше Ѓоковиќ и тоа убедливо со 3:0 во сетови (7-6, 6-3, 6-0). Српскиот ас беше конкурентен само во првиот сет, кој се играше и најдолго-74 минути, и го загуби во тај-брејкот, но во останатите два, Австриецот доминираше и лесно ги совлада Ѓоковиќ. Двајцата тенисери загубија по два гема на свој сервис, а Ѓоковиќ својата шанса ја загуби во десеттиот гем кога имаше две сет-топки на сервис на Тим. Австриецот успеа некако да се извлече, потоа во еден необичен тај-брејк и да дојде во водство од 1-0. Необичен, затоа што девет од вкупно 12 поени тенисерите освоија на сервис на противникот. Нешто подобар беше Тим кој не му дозволи на Ѓоковиќ да освои ниеден поен на свој сервис и на тој начин поведе. Во полуфиналето Тим ќе игра против Рафаел Надал, кој денес обезбеди полуфинале, откакоБуста го предаде мечот во вториот сет. Ѓоковиќ не успеа да ја ...
| | веќе видена | слични

Популарниот тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов не поминува низ најсреќниот период во својата кариера, но затоа е многу среќен човек бидејќи ја има љубовта, а и поддршката, од својата сопруга Јелена , која наскоро на свет ќе го донесе нивното второ дете, ќеркичка. Неговата сопруга неодамна објави две фотографии кои сведочат токму за тоа. Станува збор за два интересни портрети на нејзиниот сопруг, покрај кои Јелена истакна: „Колку само го сакам овој човек“ и „Мојата љубов!“ Прочитајте и: Новак Ѓоковиќ денес го слави 30-от роденден (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал влезе во историјата како прв тенисер со двоцифрен број освоени титули на еден грен слем турнир. Шпанецот во финалето на „Ролан Гарос“ го совлада Стен Вавринка со 6-2, 6-3, 6-1 за рекордна десетта победа во Париз. До, вкупно, 15. грен слем во кариерата, Надал стигна по нешто повеќе од два часа и на импресивен начин без загубен сет. Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) вчера ја објави новата ранг-листа на која најмногу промени има на првите пет места. Енди Мари с` уште е светски број 1, иако не успеа да ги одбрани бодовите од ланското финале на „Ролан Гарос“. По гренд слемот во Париз, најблиску до Мари е Надал. Мари има нешто повеќе од 2.600 бода повеќе од Надал, кој се искачи за две места. Трет на АТП-листата е Стан Вавринка, кој ја задржа својата позиција, а на четвртото место е Новак Ѓоковиќ, кој падна две позиции. Српскиот тенисер не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос (елиминиран во четврт-финалето од Доминик Тим) и првпат по октомври 2009 година е на четвртото место. ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ падна на четвртото место на АТП – листата, за прв пат по 18 октомври 2009 година. Тој беше елиминиран во четвртфиналето на гренслем турнирот Ролан Гарос. Како што проценуваат аналитичарите, српскиот тенисер би можел да го загуби и четвртото место. Најголем конкурент за оваа позиција е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер кој има 860 бода помалку од Ѓоковиќ, но со оглед дека претстојат турнири што се играат на трева, како и фактот дека Федерер на овие натпревари ќе игра одморен по паузата што ја направи на земјена подлога, можни се промени на АТП листата. Победникот на Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал се проби на второто место на АТП ранг листата објавена денеска. Лидер и натаму е Енди Мареј со 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. Трет е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има Новак Ѓоковиќ со 5.805. Во ТОП 5 место има и за Рожер Федерер со 4.945 бода. Од македонските тенисери Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768. место со што е најдобро рангиран ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал со 10.та титула освоена вчера на Ролан Гарос се проби на второто место на АТП листата. Тој се наоѓа на зад Енди Мареј, кој има 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. На третата позиција е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има ланскиот победник на Ролан Гарос со 5.805, додека на петото место е Рожер Федерер со 4.945. Сите македонски тенисери имаат напредок. Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768 место со што е најдобро рангиран македонски тенисер. Следуваат: Димитар Грабул - 1.000 место (скок 15 места) 10 поени; Горазд Србљак - 1.172 место (скок 75 места) 6 поени, Стефан Мицов - 2.054 (скок 17 места) 1 поен. Во конкуренција на двојки: Јотовски е на 597 место (скок 29 места) 86 поени, Предраг Русевски 1.366 место (скок 12 места) 10 поени, Мицов 1.606 место (скок 16 места) 6 поени, Србљак 1.617 место (без промена) 6 поени.
| | веќе видена | слични

Лидер и натаму е Енди Мареј со 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. Трет е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има Новак Ѓоковиќ со 5.805. Во ТОП 5 место има и за Рожер Федерер со 4.945 бода. Од македонските тенисери Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768. место со што е најдобро рангиран македонски тенисер. Димитар Грабул е на 1.000 место 10 поени, Горазд Србљак – 1.172 место 6 поени, Стефан Мицов – 2.054 1 поен.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по елиминацијата во четвртфиналето на Ролан Гарос се „лизна“ на четвртата позиција на АТП – листата. Ова му се случува за првпат по 18.октомври 2009 година, или по 2.794 денови. Ѓоковиќ ќе има проблем да го задржи и четвртото место, со оглед дека Роџер Федерер има 860 бода помалку, но сега доаѓа сезоната на трева во која тој ќе влезе одморен и максимално мотивиран по паузата што ја зема на земјена подлога.
| | веќе видена | слични

Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП), во понеделникот, ја објави новата ранг листа на која најмногу промени има на првите пет места. Енди Марej се уште е светски број 1, иако не успеа да ги одбрани бодовите од ланското финале на Ролан Гарос. По гренд слемот во Париз, најблиску до Марej е Рафаел Надал, кој на Ролан Гарос испиша нова страница во историјата на тенисот, откако стана првиот тенисер кој освоил двоцифрен број на титули на еден од четирите гренд слем турнири. Марej има нешто повеќе од 2.600 бодови повеќе од Надал. Трет на АТП листата е Стан Вавринка, која ја задржа својата позиција, а на четвртото место се наоѓа Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер не успеа да ја одбрани титулата на Ролан Гарос (елиминиран во четвртфиналето од Доминик Тим) и прв пат по октомври 2009 година се најде на четвртото место. Ѓоковиќ прв пат по март 2011 година не се наоѓа на првото или на второто место на АТП листата. Веднаш зад Ѓоковиќ е Роџер Федерер кој има само 860 бодови помалку и можно е до Вимблдон да го ...
| | веќе видена | слични

Историски промени има на најновата АТП листа објавена денеска. Во центарот на вниманието, сосема разбирливо, се Рафаел Надал и некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Шпанецот продолжи со одличните резултати на земја и по десеттата титула на “Ролан Гарос” застана на втората позиција на АТП листата што е негов најдобар пласман од 6 октомври 2014 година. На турнирот во Париз, Надал седми пат оваа сезона стигна до финалето, а ја освои четвртата титула, сите на земја. Најголемото разочарување е Новак Ѓоковиќ кој го продолжи слободниот пад. Српскиот ас не успеа да ја одбрани титулата освоена лани, испадна во четвртфиналето и загуби 1.640 бода. Неговите ривали Надал и Вавринка стигнаа до финалето, па двајцата го поминаа листата и сега Ѓоковиќ е четвртопласиран. Тоа значи дека тој е надвор од топ-3 првпат по 12 октомври 2009 година кога исто така бил на четвртото место. Меѓу најдобрите десет, своите ги позиции ги променија само Марин Чилиќ и Доминик Тим.
| | веќе видена | слични

Јелена Ѓоковиќ ретко може да се види во костим за капење... Сопругата на новак Ѓоковиќ била фотографирана со костим за капење со својот сопруг. Двајцата уживале во водата, а во еден момент и се препуштиле на страстите. Двајцата се лудо вљубени еден во друг до ден денес како дечко и девојка, без разлика што неколку години се во брак.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 112 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тим го елиминира Ѓоковиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: