Македонија - Владата само во главите на Ахмети и на Груевски

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, вчера доцна попладне на директна средба ги договараа деталите за составот на новата владина коалиција. Клучното прашање што требаше да го разрешат на вчерашната средба беше кому ќе му припадне функцијата претседател на Собранието, кое требаше да се расчисти пред денешната конститутивна седница на новиот парламентарен состав, на која како четврта и последна точка на дневниот ред е ставен изборот на прв човек на законодавниот дом. До последен момент пред конституирањето на Собранието, лидерите на двете победнички партии ги усогласуваа сопствените комбинации. Вицепремиерот Абдулаќим Адеми вчера учествуваше на конференцијата по повод една декада од потпишувањето на Охридскиот договор, но не одговори на какви било прашања за преговорите. Но, неофицијално, од партијата на Ахмети велат дека претседателот на новиот парламент ќе биде Албанец, што ќе биде прв случај од независноста на државата. Од партијата на Груевски, пак, велат дека таков договор нема ...
| | веќе видена | слични

Денеска или најдоцна утре лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од претседателот Иванов ќе го добие мандатот и најверојатно нема да ги искористи сите 20 дена за да предложи нов коалициски кабинет Никола Груевски мандатот за состав на новата влада од страна на претседателот Ѓорге Иванов ќе го добие денеска или најдоцна утре, откриваат извори од претседателскиот кабинет. По тоа, како што велат извори од ВМРО-ДПМНЕ, Груевски најдоцна до 15 јули, без да го искористи уставниот рок од 20 дена по приемот на мандатот, ќе ги предложи Владата и нејзината четиригодишна програма. Роковите за комплетирање на владиниот кабинет се во тек од завчера, кога се конституира новиот парламентарен состав, а беше избран и старо-новиот собраниски спикер Трајко Вељаноски. Додека пратениците уживаа во првиот собраниски ручек, компир-манџа и охридска или жербо-торта, Али Ахмети и Груевски ја завршија распределбата на владините ресори. ДУИ официјално потврди дека соодносот на силите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе биде два спрема еден. Партијата на Ахмети, ...
| | веќе видена | слични

Два спрема еден! Тоа е соодносот меѓу силите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ што се запазува во договорот за распределба на власта меѓу коалициските партнери Никола Груевски и Али Ахмети, официјално потврди пратеничката на ДУИ Ермира Мехмети Деваја, првпат по изборите на 5 јуни Таа вели дека договорот меѓу двете партии сé уште не е заклучен, а ресорите не распределени докрај. - ДУИ во текот на договорите направи детална и сеопфатна анализа за тоа што е потребно и како да се максимизира она што и е потребно, пред сé на албанската етничка заедница, па потоа и нам како партија, и решивме да се ангажираме и да се концентрираме на извршната власт, која ќе донесе соодветна квантитативна и квалитативна застапеност на Албанците во власта - изјави Мехмети по завршувањето на седницата. Сепак, партиски извори од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ по изборот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски, позиција што исто така беше дел од преговорите, брифираа за главните места во владиниот кабинет што ги добила партијата на Ахмети: две вицепремиерски ...
| | веќе видена | слични

Трајко Велјаноски и во наредните четири години ќе биде претседател на Собранието, а ДУИ добива една вицепремиерска позиција повеќе, ресорот евроинтеграции и контрола врз Министерството за одбрана, со што првпат на чело на овој ресор ќе застане Албанец. Ова е епилогот од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои завршија со директна средба меѓу Никола Груевски и Али Ахмети, на која биле расчистени сите дилеми. Партиските брифери најавуваат дека најдоцна до утре се очекува претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на Груевски иако, според законот, тоа треба да се случи најдоцна десет дена по конституирањето на парламентот, по што најдоцна во рок од 20 дена треба да биде официјално објавен новиот кабинет и владината програма. По периодот на молк, кој траеше цело време додека се одвиваа преговорите, во саботата високи претставници на двете партии изразија задоволство од договореното. Општиот впечаток и кај пратениците во парламентот, но и кај опозициските партии и политичките аналитичари е дека Ахмети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во кабинетот на Груевски, ДУИ ќе има пет министри и двајца вицепремиери, за сметка на претседателското место во Собранието, кое го задржа Трајко Вељаноски. „Дневник“ се обиде да состави влада со имиња за кои има поголеми шанси да ја добијат довербата на Груевски и на Ахмети. Буџетот да се носи со консензус, да се унапреди употребата на албанскиот јазик и националните симболи на Албанците, како и решение за поранешните припадници на ОНА и за хашките предмети, се политичките барања за кои начелно бил постигнат договор меѓу лидерите Никола Груевски и Али Ахмети, тврди за „Дневник“ висок функционер на ДУИ. Дознаваме дека минимални се шансите за таква платформа Ахмети да добие од Груевски писмени гаранции и рокови кога тие би се спровеле. Освен политичките барања, ДУИ тежиштето во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ при поделбата на владиниот колач го ставила на извршната власт и според партиски информации, добиле две вицепремиерски места, пет министерства, четири заменици-министри, како и пет државни секретари. Или како ...
| | веќе видена | слични

Со изборот на Трајко Вељаноски практично се затворија и шпекулациите за политичкиот пазар на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ околу поделбата на местата во владиниот кабинет, чии контури веќе се наѕираат. Според ДУИ, лидерите на двете партии, Никола Груевски и Али Ахмети, веќе се договориле да ги поделат министерските места во сооднос 2:1. Тоа значи дека во новата Влада на Груевски ќе има повеќе министри Албанци и тие ќе раководат со посилни ресори. Партиски извори велат дека партијата на Али Ахмети добива уште едно вицепремиерско место - Секторот за евроинтеграции, а за челната функција се спомнува пратеничката Ермира Мехмети-Деваја. ДУИ го задржува и местото вицепремиер за Рамковен договор, при што за таа позиција се спомнуваат Абдулаќим Адеми или Муса Џафери. Од другите ресори, се говори дека на ДУИ ќе и' припадне и Министерството за одбрана, за каде што се вртат имињата на Хазби Лика и на Аднан Јашари. Потоа Правда, а наводно, ќе ги задржи и Екологија и Економија каде што, најверојатно, останува Фатмир Бесими. ДУИ ...
| | веќе видена | слични

По конституирањето на Собранието, во вторник претседателот Ѓорге Иванов се очекува да им го достави мандатот за формирање на новата влада на победниците на изборите во 2011 година, Никола Груевски и неговата партија. Потоа, тој заедно со Али Ахмети како победник во албанскиот блок се очекува да излезат заедно и да ги покажат деталите од постигнатиот договор околу поделбата на функциите во владината коалиција која се очекува да владее со земјава во следните четири години. Дел од договорот, како што во неколку наврати било кажано од ДУИ, се очекува да биде и целосното официјализирање на албанскиот јазик во целата земја, враќање на стариот закон за употреба на националните симболи, затворање на хашките случаи преку повторно толкување на Законот за амнестија од Собранието како и проблемот со инвалидите и ветераните од војната во 2001 година. До сега се знае поделбата на функции за вицепремиери, заменик- министри и државни секретари. Според постигнатиот договор в петок во попладневните часови, албанскиот партнер ...
| | веќе видена | слични

Од понеделник Никола Груевски ќе го добие официјално мандатот за формирање нова влада од претседателот Георге Иванов. Ова го потврдија од кабинетот на претседателот, со што е извесно дека на почетокот на следнава недела ВМРО - ДПМНЕ ќе ја формира старо новата влада со својот досегашен коалиционен партнер ДУИ. Со тоа, ќе се пополнат министерските места во ресорите за одбрана, економија, екологија, финансии, транспорт, здравство, труд и социјална политика, надворешни работи, внатрешни работи, образование, информатичко општество итн. Се шпекулира дека на министерските места како и досега ќе останат Елизабета Канчевска Милевска (министер за култура), Зоран Ставрески (финансии), Антонио Милошоски (надворешни работи). Веројатно, Гордана Јанкуловска ќе биде заменета со Љупчо Тодоровски, досега прв човек на јавната безбедност. МС
| | веќе видена | слични

Ахмети помеѓу престижната, но сепак кај нас повеќе протоколарна функција, на втор човек во државата, се одлучи за поголема квалитативна и квантитативна доминација во извршната власт. Не ги прифатија провокациите и прозивките од политичките противници, дека не ги исполниле ветувањата и очекувањата на Албанците. „Првичната поделба на позициите, ресори или однос на сили во новата извршна власт, ќе биде ни помалку ни повеќе, туку два спрема еден, поточно, гледано во бројки и проценти некаде околу 50% од застапеноста во новата извршна власт, ќе бидат кадри од ДУИ“, вели Ермира Мехмети Деваја, ДУИ. Начелен договор велат и од двете страни има, но каков, официјално не откриваат. Според информации на А1, во поделбата на владиниот колач, кај ДУИ одат министерствата за одбрана, правда, економија, заштита на животната средина и локална самоуправа и вицепремиерските места за Рамковен договор и за евроинтеграции. Интегративците добиваат и четири заменички мести и пет државни секретари. Се разговара и за директорски ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов деновиве ќе му го даде мандатот на Груевски, за по трет пат едноподруго да формира влада. Од кабинетот на шефот на државата за Алфа потврдија дека старо – новиот мандатар на почетокот на неделава и официјално ќе ја добие можноста да ја формира владата со досегашниот партнер ДУИ. Партиски брифери велат дека во вторник се очекува Иванов да се сретне со Груевски и да му го врачи мандатот. Во меѓувреме се дефинира листата со можни кандидати за министерските места. ДУИ како што Алфа веќе објави ги добива вицепремиерските места во евроинтеграции и за спроведување на рамковниот договор и министерските места во правда, одбрана, економија, екологија и локална самоуправа. ВМРО ДПМНЕ вицепремиерското место за економски прашања, мнр, мвр, финансии, транспорт, култура, земјоделие, образование, министерствата за информатичко општество и администрација, здравство и труд и социјална политика. За кадровските решенија во партијата на Ахмети за некои позиции има повеќе имиња во игра – Покрај Ермира ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 189 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 234 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 204 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Владата само во главите на Ахмети и на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: