Власта и опозицијата ќе преговараат во Париз во март


Одложени се средбите меѓу претставници на парламентарните партии кои требаа да се одржат во рамките на процесот „Жан Моне“ во близина на Париз на 25 и 26 јануари. Претседателот на Собранието Талат Џафери за државната Агенција МИА изјави дека средбите биле одложени за март, во договор со европратениците кои ја организираа средбата на власта и опозицијата во куќата на Жан Моне. со цел обновување на соработката меѓу власта и опозицијата по организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година. Причина за одложувањето било средбите да не се доведеле во контекст на преговорите за решение за спорот со името со Грција.
| | веќе видена | слични

Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со претседателот Христијан Мицковски, во Брисел имаше повеќе средби со високите функционери на ЕУ. Тие се сретнаа и со двајца европски пратеници Едвард Кукан од Европската народна партија и Кнут Флекенштајн од Социјалистичката група. НОВА разговараше со нив за нивните впечатоци од новото на раководство на ВМРО-ДПМНЕ за идните охрабрувачки чекори што ги ветила опозициската партија и за проблемите што Мицковски, Александар Николовски и Влатко Ѓорчев ги посочиле во Брисел. Во разговорите темата на 35те илјади амандмани речиси и да не била спомената па пратениците се уверени дека на овој чекор не треба да му се придава големо внимание. За нив е најважно што ВМРО-ДПМНЕ одлучила да се врати во Собранието и да биде конструктивна опозиција. Едвард Кукан Благодарам г-дин Кукан за ова интервју. Имавте средба со делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, со новиот престедател. Моето прво прашање е директно: повеќе од 35.000 амандмани на Законот за јазици. Дали во вашата долга политичка ...
| | веќе видена | слични

Ако ВМРО-ДПМНЕ истакнува дека е оправдано што во минатото токму Владата со која ВМРО-ДПМНЕ управуваше предложила Закон за употреба на јазикот, не би требало и не би било во ред сега да се откажува од тоа решение и од законот, со кој се гарантира рамноправност на јазиците во Македонија, вели европратеникот и известувач на ЕП за Македонија Иво Вајгл во интервју за МИА.„Мислам дека тоа е еден од предусловите за соживот и соработка во сите држави што имаат повеќенационален состав. Јас мислам дека во минатото имаше доста грешки направени и во односите помеѓу мнозинскиот народ и малцинскиот јазик и не би требало Македонија да се врати на точката на која беше пред Охридскиот договор и по она што го покажаа последните парламентарни избори, дека соработката помеѓу мнозинскиот народ и малцинскиот народ е можна и неопходна“, изјави Вајгл.„Мислам дека меѓуетничките односи се многу значајни, а тој закон всушност го отсликува тој однос, не смее да стане проблем со кој македонските државјани, македонското општество ќе се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европратеникот и известувач на ЕП за Македонија Иво Вајгл, заедно со своите колеги европратениците Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, како иницијатори на процесот „Жан Моне“ кон крајот на февруари ќе допатуваат во Македонија за конечно да почне процесот, замислен како обид за релаксирање на политичките односи во земјата. Европратеникот во интервју за МИА дава оценка за политичката состојба во земјата, но говори и за Законот за јазиците и за шансите Македонија да добие датум за почеток на преговори. Состанокот на пратеничките групи во рамки на процесот „Жан Моне“ беше планиран за крајот на јануари 2018 година. Состанокот е откажан или одложен за март. Дали оваа иницијатива е се уште активна? Кои беа причините за одложување на разговорите? - Нашата понуда, понудата од Европскиот Парламент до македонското Собрание да организираме разговори во формата „Жан Моне“ е сè уште актуелна. Таа не се реализира во предвидениот рок, бидејќи предусловот за успех на таквата иницијатива е сите политички партии кои се застапени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европратениците во нов обид да го воспостават дијалогот Жан Моне. По првичното одложување на разговорите, во интервју за МИА европратеникот и известувач за Македонија Иво Вајгл најавува посета на Скопје на крајот на февруари кога се надева дека поканата ќе биде прифатена од сите партии вклучително и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. - Најпрво го чекавме нивниот вонреден конгрес и одлуката за раководството на партијата, и се разбира, одлуката на новото раководство дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во тој проект. Досега таков одговор се уште не сме добиле. Добив информација дека идната недела новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде во Брисел и тогаш ќе имаме разговор со него. Меѓутоа, ние донесовме одлука уште во февруари да дојдеме во Скопје, ние тројцата пратеници кои сме иницијатори на таа иницијатива, Едвард Кукан, Кнуц Флекенштајн и јас, и дефинитивно да се договориме за новиот датум на првиот состанок и за темите кои би биле одобрени, усогласени за тој прв состанок, изјави Вајгл МИА. Дијалогот во куќата на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Европратеникот и известувач за Македонија Иво Вајгл заедно со своите колеги Едвард Кукан и Кнут Флекенштај на крајот на февруари ќе допатуваат на средби во Македонија, за да биде договорен новиот датум за средбите во рамки на процесот „Жан Моне“. Вајгл во интервју за МИА, истакна дека понудата на европскиот парламент до македонското Собрание да организираат разговори во куќата „Жан Моне“ е се уште актуелна и дека најавената јануарска средба не била реализирана бидејќи европратениците не добиле дефинитивна потврда од ВМРО-ДПМНЕ. Општата политичка ситуација во Македонија по конституирањето на Парламентот и на Владата, како што оцени европратеникот, е во нагорна линија. Меѓутоа, според Вајгл, она што во овој момент недостасува е конструктивна соработка на сите партии застапени во Парламентот. Неговата порака до опозицијата, која не учествува во работата на Собранието, е дека бојкотот не е инструмент кој би бил прифатлив за демократските држави и односи, изјави Вајгл во интервјуто за МИА.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн на крајот на февруари ќе допатуваат во Македонија за да се договори новиот датум за средбите во рамките на процесот „Жан Моне“. Засега нема одговор од ВМРО-ДПМНЕ дали ќе учествуваат на средбата, вели Вајгл во интервју за МИА. Средбата би се одржала во март во Париз. Според известувачот за Македонија во Европарламентот, она што недостига е конструктивна соработка на сите партии застапени во Парламентот. Тој додава дека бојкотот не е инструмент што би бил прифатлив за демократските држави. Би било оправдано да се очекува Македонија, чија Влада презеде чекори за решавање на спорот со името со Грција и исто така паралелно работи на посочените реформи, како што вели Вајгл, годинава да добие одлука за почеток на преговорите. Вајгл вели дека политичката ситуација во Македонија по конституирањето на Парламентот и на Владата е во нагорна линија.
| | веќе видена | слични

Посочи дека клучен приоритет се земјите од  Западниот Балкан бидејќи местото им е во Унијата, која пак треба да ја потврди  европска перспектива и да ги поттикне реформите.     Во спротивно, ризикуваме нестабилност, ЕУ од друга страна треба да го поттикне политичкиот дијалог да работи со владите за креирање работни места, инфраструктурно поврзување меѓу земјите, стимулирање на реформите и помирување. Вчера слушнавме охрабрувачка порака во Давос на средбата на премиерот Зоран Заев со грчкиот премиер Алексис Ципрас што ги зголеми надежите за решавање на спорот со името, рече Великов Петков. И според Евро- пратеникот Иво Вајгл очекувањето на Македонија да добие датум за почетокот на преговорите со ЕУ е оправдано. За МИА оцени дека политичката ситуација е во нагорна линија и дека дијалогот со Бугарија и Грција е продуктивен. Не би можел да се согласам со никаква идеја да се прави ранг-листа меѓу државите кандидатки. Македонија беше 10 и повеќе години оценувана како најнапредна, како најдобра држава кандидатка. ...
| | веќе видена | слични

Вајгл во интервју за МИА, што ќе биде објавено утре истакна дека нивната и понудата на ЕП на македонското Собрание да организираат разговори во формација „Жан Моне“ е се уште актуелна и оти најавената јануарска средба не била реализирана бидејќи европратениците не добиле дефинитивна потврда од ВМРО-ДПМНЕ. - Најпрво го чекавме нивниот вонреден конгрес и одлуката за раководството на партијата, и се разбира, одлуката на новото раководство дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во тој проект. Досега таков одговор се уште не сме добиле. Добив информација дека идната недела новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде во Брисел и тогаш ќе имаме разговор со него. Меѓутоа, ние донесовме одлука уште во февруари да дојдеме во Скопје, ние тројцата пратеници кои сме иницијатори на таа иницијатива, Едвард Кукан, Кнуц Флекенштајн и јас, и дефинитивно да се договориме за новиот датум на првиот состанок и за темите кои би биле одобрени, усогласени за тој прв состанок, изјави Вајгл МИА. Општата политичка ситуација во Македонија по ...
| | веќе видена | слични

Понудата на Европскиот парламент да организираат разговори во формација „Жан Моне“ е се уште актуелна, средба во јануари не се одржала бидејќи немало потврда од ВМРО-ДПМНЕ. Вајгл во интервју за МИА, е вропратеникот и известувач за Македонија Иво Вајгл заедно со своите колеги Едвард Кукан и Кнут Флекенштај на крајот на февруари ќе допатуваат на средби во Македонија, за да договорат нов датум. „Најпрво го чекавме нивниот вонреден конгрес и одлуката за раководството на партијата, и се разбира, одлуката на новото раководство дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во тој проект. Досега таков одговор се уште не сме добиле. Добив информација дека идната недела новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде во Брисел и тогаш ќе имаме разговор со него… ние тројцата пратеници кои сме иницијатори на таа иницијатива, Едвард Кукан, Кнуц Флекенштајн и јас, и дефинитивно да се договориме за новиот датум на првиот состанок и за темите кои би биле одобрени, усогласени за тој прв состанок, изјавува Вајгл за МИА. Според Вајгл, она што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 804 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 314 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 101 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори и првиот круг од предвремените локални избори за избор на ...
сите 124 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта и опозицијата ќе преговараат во Париз во март

Од:
До кого (е-маил):
Порака: