Неверојатни бенефити од користење на лушпата од банана за вашата кожа и тело

Иако можеби е едно од највкусните овошја на нашите локални пазари и сме свесни доволно за богатите нутриенти, природните шеќери во нејзиниот состав и богатството од антиоксиданси, можеби и не знаете дека бананите имаат бројни бенефити за вашата кожа исто така. Tоп 5 совети за убавина во кои можете да ја искористите лушпата од бананата и максимално да уживате вонејзините благотворни бенефити 1.Ја осветлува кожата на местото каде имало лузни од акни: Доколку се соочувате со честа појава на акни пробајте го следниот трик со лушпа од банана. Извадете ја луштапа од зрела банана и исецкајте ја на покрупни парчиња. Втријте ја со циркуларни движења на лицето каде се појавуваат акните или пак лузничките од акни и мозолчиња и правете кружни движења на лицето се додека парчето не стане кафеаво. Повторувајте 2 пати неделно. 2. Освежете ги уморните очи и темните кругови под очите Доколку сакате да се ослободите од темните кругови и уморниот изглед на очите. Од излупената лушта од банана со лажица извадете ја сочната ...
| | веќе видена | слични

Отприлика до 25-тата година трае растот и развојот на жените, па потоа почнува стареењето поради кое и можеме да ги забележиме првите брчки на лицето. Првите знаци на стареење можат да се влошат со одредени лоши навики, како што е на пример, пушењето, пиењето малку течности, изложувањето на стрес, недостатокот на кислород и слично. Подеднакво деструктивно влијаат и изложувањето на претопол, па на престуден воздух, што е чест случај во зимските месеци кога прво се грееме во затворен простор, а потоа излагаме надвор на ладно. Но што е всушност сосема нормално, а што е забрзано стареење кога станува збор за брчките на кожата во клучните 3 декади? Што е вообичаено? Кожата треба да биде скоро без брчки. Ако на лицето се појавуваат изразени линии пред 30-тата година, тоа е дефинитивно знак за претерано изложување на сонце. Како да го зачувате здравјето на кожата? Пијте многу вода и одвојувајте доволно време за спиење. Исто така користете заштитен фактор 30 секој ден. Ако имате навика да пушите, исфрлете ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Редовната и правилна нега подразбира препаративна козметика која ќе одговара на вашиот тип на кожа и масажа на лицето. Освен што носат мудрост (барем така велат), годините ги носат и главните "предавници" на женската убавина – брчките. Кожата со стареењето ја губи својата еластичност, влага и свежина, а со редовната нега, овој процес може да се забави. Редовната и правилна нега подразбира препаративна козметика која ќе одговара на вашиот тип на кожа и масажа на лицето. Во продолжение, погледнете три рецепти за маски кои можат да ѝ помогнат на вашата кожа да ја врати влажноста, која ќе ја намали видливоста на брчките. Маска со банана Бананите се исклучително хранливи бидејќи изобилуваат со витамините А, Б и Е, како и со цинк, железо, магнезиум и калиум. Маската од банана ќе ѝ даде свеж и чист изглед на кожата, а истовремено ќе го исчисти масниот слој од нејзината површина. Начин на подготовка: изгмечете една зрела банана, додадете една супена лажичка мед и една супена лажичка маслиново масло. Измешајте, ...
| | веќе видена | слични

Но, за жал, овој метод на чистење на кожата не е погоден за секого. Посебно не за оние кои имаат мрсна кожа. Ние најдовме 3 едноставни начини како водата да ја направиме комплетно безбедна за кожата. Додадете мраз во водата Ако не можете без класичното миење, една од опциите која може да ви одговара е да додадете неколку коцки замрзнат зелен чај во обична вода. Ставете ладна вода во садот и додадете 2-3 коцки мраз. Почекајте неколку минути и почнете со миење. Мразот од зелениот чај ќе омекне и ќе додаде неколку корисни својства на обичната вода. Додадете глицерин Втор начин водата да биде корисна за вашата кожа е да додадете малку глицерин. Глицеринот ќе ја омекне водата, а вашето лице ќе биде меко и нежно. Не заборавајте на сок од лимон Идеална вода за миење на лицето е онаа со неколку капки лимон. На еден литар вода додадете една лажичка сок од лимон. Овој рецепт за миење е посебно корисен за сите оние кои имаат мрсна кожа, бидејќи лимоновиот сок и витаминот Ц ќе стори сé за да ја направат кожата убава и ...
| | веќе видена | слични

Една од најчестите болести или моментални болки, кое се појавуваат на нашата кожа се темните кругови. Тие се причина да изгледаме уморни, но што е она што ја провоцира нивната појава? Постои разлика помеѓу сини кругови и кафеави кругови. Кожата под очите е исклучително тенка и нежна и тоа го прави видливо сето она што се случува во овие области на лицето. Најчестите кругови под очите се сините и кафеави. Првите ги забележуваме обично по спиење. Тие се должат на собирањето на едно место на крв, која е сиромашна со кислород. Додека кафеавите кругови се должат на пигментацијата, изложување на сонце или триење на кожата во овие области. Исхрана и алергии Ненаспаноста е една од најчестите причини за појавата на темни кругови под очите. Но, понекогаш оваа состојба се должи на начинот на исхрана, особено по губење на телесна тежина. Може да биде и резултат на алергиска реакција на организмот. Исто така со староста овие темни кругови стануваат видливи. Кожата почнува да ја губи својата еластичност, поткожното масно ...
| | веќе видена | слични

Мрсната кожа може да биде последица од повеќе причини. Најчесто таа е генетска и не може да се направи многу за да се избегне, но правилната исхрана и третман можат да ви помогнат да се справите со мрсната кожа. Друга најчеста причина е прекумерното миење на лицето со сапуни и креми против акни. Со сушење на лицето, кожата произведува повеќе природно масло. Затоа подобро е да не го миете лицето премногу често. Третата најчеста причина е сезонската промена. Разликата во температурата предизвикува вашата кожа да биде мрсна. Исто така треба да се спомне дека стресот и проблемите со хормоните се причина за мрсна кожа. Доколку имате мрсна кожа тогаш препорачливо е да прочитате кои намирници се препорачливи да ги консумирате, а кои треба да ги избегнувате. Со вклучување на повеќе вода во вашата исхрана и консумирање на храна која ја хидрира кожата можете да постигнете многу резултати. За да се справите со мрсната кожа потребно е секојдневно да пиете поголемо количество на вода откако ќе се разбудите и пред да ...
| | веќе видена | слични

Овој домашен лосион ќе ви помогне вашето лице да го направите невероватно. Магдоносот е познат по тоа што избелува и регенерира, со што се користи во многу козметички препарати, а исто така богат е со витамини и минерали. Во медицината се користи за грозница, билести на бубрезите, болести на уринарниот тракт, дијабетис, запаление на очи и други болести. - Совршено го трга црвенилото, иритација и отоци, ја чисти вашата кожа, освежува и тонира - Одличен е за нега во ределот околу очите - Помага при елиминирање на акни и бубулици. Што е потребно за да го направите овој лосион: 2 лажици ситно сецкан магдонос 1 лажица лимунов сок или јаболков оцет (домашен) 200 гр. вода Подготовка: Со зовриена вода прелиетего магдоносот и оставете го да се вари на тивок огон 15 минути. Тргнете го настрана и оставете го да се олади. Кога ќе се излади додадете 1 лажица лимунов сок или јаболков оцет. Лосионот префрлете го во стаклено шише и држете го во фрижидер. Како се користи: Овој домашен лосион одлично ги третира брчкити, ја ...
| | веќе видена | слични

Времето, штетните сапуни и други производи за чистење на лицето, како и самото туширање со топла вода, се некои од најчестите причини за појавата на сува кожа на лицето. Секако, сето тоа може да го решите со скапите креми и лосиони, но зошто да не се обидете да го сторите тоа на природен начин? Прочитајте ги 10те начини за природно хидрирање на кожата. Пијте вода во големи количини Најверојатно сте го прочитале ова и претходно, но сепак мора да се најде на првото место од нашата листа. Наједноставниот начин да ја хидрирате вашата кожа е да го одржувате вашето тело хидрирано и одвнатре. Тоа е исто така добро за вашето срце и бубрези, па затоа погрижете се дневно да внесувате околу 2л вода. Маслиново масло Маслиновото масло е полно со масни киселини и антиоксиданти кои ќе ѝ помогнат на вашата кожа да биде хидрирана и здрава. Пред туширањето, масирајте ја вашата кожа со маслиново масло кое ќе ги спречи разните сапуните и топлата вода од сушење на вашата кожа. Користете нежен, природен сапун Проверете ги ...
| | веќе видена | слични

Една девојка која два пати дневно, наутро и навечер пиела кафе имала воспаление на кожата по што морала наместо кафе да пие чај. Кафето е диуретик и брзо го дехидрира организмот, при што во организмот се собираат токсини. Седум дена наместо кафе конзумирала зелен чај. По неколку денови видела дека има промени на лицето и дека кожата изгледа сјајно. Се будела со повеќе енергија и немала веќе темни кругови околу очите. Оваа девојка се прашува што би се случило кога експериментот би траел 30 дена?
| | веќе видена | слични

Негуваната и здрава кожа не треба да преставува досадна обврска за вас, бидејќи постојат многу едноставни начини кои ќе ви помогнат да ја одржувате вашата кожа. Овие неколку трикови ќе ви помогнат да ја зачувате кожата здрава, негувана и млада долг период. Хранете се здраво Вашата кожа е орган, а како и секој орган, таа е под големо влијание на храната која ја внесувате во организмот. Ако консумирате мрсна и нездрава храна тоа ќе се покаже на вашата кожа. Но, внесувањето храна богата со витамини и Омега-3 ќе направи вашата кожа да биде поеластична, поздрава и со подобра клеточна структура. Спиење Веќе знаете дека во текот на ноќта кожата создава нови клетки и ги обновува старите. А тоа значи дека спиењето е важно во процесот на обновување на кожата. Неспиењето може да го наруши циклусот на обновување и регенерација. Обидете се да спиете од 6 до 8 часа секоја вечер за најдобар ефект. Чистете го лицето пред спиење Еден од најлесните начини како да дојдете до поздрава кожа е да го миете вашето лице пред спиење. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 564 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 130 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неверојатни бенефити од користење на лушпата од банана за вашата кожа и тело

Од:
До кого (е-маил):
Порака: