Денеска немите ќе дебатираат со глувите

Спикерот Трајко Вељановски за денеска закажа собраниска дебата за настаните на улица Перо Наков, која, пред се, ќе се однесува на А1 телевизија. Но, оваа седница ќе мине без опозициските пратеници, со исклучок на ЛДП. Останува да се види настапот на ДУИ. Настаните поврзани со А1 телевизија и случувањата на улицата Перо Наков бб ќе бидат главна точка на расправа на денешната итна собраниска седница, најави вчера собранискиот спикер Трајко Вељановски, во прилог на неговото ветување дека е подготвен да одговори на сите прашања на опозицијата, пред се, за демократијата во сферата на медиумите. Имено, првата приватна телевизија, заедно со дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“, веќе неколку дена функционираат во отежнати услови, поради блокирани сметки од страна на судот, што во најголем дел од домашната јавност и меѓународната заедница се протолкува како обид на власта да ги замолкне овие критички настроени медиуми. - Очекувам да демонстрираме државничко чувство и подготвеност за продуктивна ...
| | веќе видена | слични

Поради бојкот од најголемиот број од опозициските пратеници, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ја прекина седницата на која требаше да се расправа за состојбата во медиумите и настаните поврзани со случајот „Перо Наков“. Седницата ќе биде дополнително закажана кога опозицијата ќе се врати во собраниските клупи. Опозициските СДСМ, НСДП, НА, ЛП и Нова демократија и покрај повиците да се вратат во Собранието, го продолжуваат бојкотот. Присутни беа само пратениците на владејачкото мнозинство и опозициската Либерално-демократската партија. - Одговорноста за оваа тема е заедничка. Пратениците, без оглед дали доаѓаат од владејачкото мнозинство или од опозицијата, за тоа се избрани, заеднички да расправаат и да одлучуваат по сите отворени прашања - изјави Вељаноски. Пратеникот од ЛДП, Андреј Жерновски, побара од Вељаноски да не се одржуваат седници с` додека не се создадат услови во Собранието да се вратат пратениците што бојкотираат. Ермира Мехмети од ДУИ истакна дека борбата за телевизија „А1“ не е и ...
| | веќе видена | слични

Допрва ќе се види кој се' ќе изгори од жешкиот костен со бојкотот на опозицијата, што во рацете на шефот на парламентот го префрли премиерот и лидер на десницата Никола Груевски. Во отсуство на опозицијата Собранието вчера не дебатираше за случувањата поврзани со „Перо Наков“ и А1 телевизија. Сепак, 32 празни столчиња на левиот дел од собраниската сала (СДСМ, НСДП; ЛП, НА, Нова демократија и ДПА), не ја попречија преостанатата дневна агенда на парламентот. „Нема да дозволам парламентот да биде заложник на интересите на одредени политички партии. Собранието продолжува со редовна работа“, рече спикерот Трајко Вељаноски. По ова следуваше продолжението на 135. собраниска седница. Заседанието што беше најавено како итно, останува отворено, како што рече спикерот, „се' до враќањето на опозицијата“. Тројцата пратеници од ЛДП: Роза Топузова-Каревска, Ристо Пенов и Андреј Жерновски беа единствените претставници на опозицијата во собраниската сала. Но, според Вељаноски, во Македонија нема ниту парламентарна ниту ...
| | веќе видена | слични

Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за определување дополнителен услов за вршење на јавна функција попознат како Закон за лустрација денеска е точка на дневен ред на 135-тата седница на Собранието. Измените се предлог на пратениците од владејачката ВМРО ДПМНЕ. Поради бојкотот на опозицијата, за овој предлог, што се смета за клучен за тоа како понатаму ќе се одвива процесот на лустрација, ќе расправаат само пратениците од владејачкото мнозинство и пратениците на ЛДП. ЛДП побараа прекин на сите седници на Собранието се’ додека пратениците кои ја бојкотираат работата на законодавниот дом не се вратат на работа. Но, претседателот на Собранието Трајко Вељановски остана на својот став дека седниците ќе продолжат со нормален тек.
| | веќе видена | слични

Одложена собраниската седница за случувањата на "Перо Наков" и А1 Телевизија. Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера ја одложи расправата, а седницата ќе биде отворена се до враќањето на опозицијатга во собраниските клупи. СДСМ, НСДП, ЛП и НА и вчера го бојкотираа Парламентот. Од опозициските партии присутни беа единствено пратениците од ЛДП. Договорот за одложување на седницата падна на координацијата на пратеничките групи. -Од остварената координација произлезе следниот заклучок: оваа седница се прекинува се додека не се создадат услови за дебата, односно се додека СДСМ и другите помали парламентарни партии не покажат интерес за расправа по оваа тема која цениме дека е особено значајна за демократските процеси во Република Македонија. Одговорноста за оваа тема е заедничка. Пратениците без оглед дали доаѓаат од владејачкото мнозинство или опозицијата, токму за тоа се избрани, заеднички да расправаат и одлучуваат по сите отворени прашања, вели Вељановски. Тој вели дека од СДСМ добил нејасен ...
| | веќе видена | слични

Без дебата помина седницата за состојбата во медиумите и случувањата во A1 – Вељановски брзо ја затвори со оправдување дека СДСМ продолжила со бојкот на парламентот. ЛДП побара генерално да запре работата на парламентот додека опозициските партии не се вратат назад – Жерновски со порака дека е фарса обидот на парламентарното мнозинство да зборува за слободата во медиумите. ДУИ и ВМРО ДПМНЕ со различни ставови за А1. Во меѓувреме СДСМ со напад врз собранието. По брзата седница за медиумите – Вељановски со пратениците од власта ја продолжи 135 – како да нема парламентарна криза.
| | веќе видена | слични
10 копии

Повторно прекината вонредната седница на која требаше да се расправа за состојбата во медиумите и настаните поврзани со случајот „Перо Наков“ и „А1“ телевизија. Се додека не се со зададат услови за дебата оваа точка ќе остане отворена. Како што пренесува „Макфакс“, оОваа одлука е донесена на координацијата која ја свикал собранискиот спикер ,Трајко Вељаноски, откако опозицијата и денеска не се појави во Собранието. „Седницата се прекинува се додека не се создадат услови за парламентарна дебата, бидејќи одговорноста за оваа состојба е заедничка. Оваа точка ќе биде отворена, се додека опозициските партии кои го напуштија Собранието, не се вратат да дебатираме, бидејќи таа е од особена важност за демократијата на земјата“ рече Вељаноски. Либералдемократот Андреј Жерновки побара да биде прекината и редовната седница по веќе утврдениот дневен ред се додека опозицијата не се врати во парламентарните клупи. Според него, свикувањето на итната седница е несериозно бидејќи во текстот за седницата се бараше ...
| | веќе видена | слични

По координативниот состанок организиран од претседателот на парламентот, на кој не се појавија координаторите на пратеничките групи од опозицискиот блок предводен од СДСМ, спикерот Вељановски го соопшти заклучокот, според кој се прекинува за денеска предвидената... По координативниот состанок организиран од претседателот на парламентот, на кој не се појавија координаторите на пратеничките групи од опозицискиот блок предводен од СДСМ, спикерот Вељановски го соопшти заклучокот, според кој се прекинува за денеска предвидената расправа за состојбите поврзани со медиумите од улицата „Перо Наков“. - Седницата се прекинува се додека не се создадат услови за дебата, односно се додека СДСМ и другите помали парламентарни партии не покажат интерес за расправа по оваа тема која цениме дека е особено значајна за демократските процеси во Република Македонија. изјави Вељаноски. Тој додаде дека седницата останува отворена, порачувајќи им на отсутните опозиционери дека се избрани од народот и одговорни пред него. ...
| | веќе видена | слични

Вонредната собраниска седница за состојбите во медиумите се прекинува и ќе продолжи кога ќе се создадат услови за нејзино одржување, односно додека пратениците на СДСМ и другите партии не се вратат во пратеничките клупи, соопшти претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, денеска во парламентот. Тој додаде дека тоа било договорено на координативната средба. Според него останатите седници на Собранието продолжуваат да се одвиваат со намален број на пратеници. “Седницата се прекинува додека СДСМ и другите партии од опозицијата кои го бојкотираат СДСМ не покажат интерес за дебата“, рече Вељановски додавајќи дека седницата ќе биде отворена секој момент бидејќи оваа точна е особена важност за демократијата на земјата. Андреј Жерновски од ЛДП оцени дека денешната седница била несериозно и дека освен оваа седница треба да се прекинат и сите останати се’ додека опозицијата не се врати во Собранието. “Треба да се прекинат и другите редовни седници без опозцијата... Ако ова беше сериозно на денешната седница ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, по координативната средба, ја одложи 138. седница со единствена точка на дневен ред за „Информација за состојбата во медиумите и настаните поврзани со случајот Перо Наков ББ и А1 Телевизија“. Седницата, како што рече спикерот, ќе биде отворена се до враќањето на опозицијата во собраниските клупи. Опозициските СДСМ, НСДП, НА, ЛП и Нова демократија и покрај повиците да се вратат во Собранието, го продолжуваат бојкотот. Присутни се само пратениците на владејачкото мнозинство и опозициската Либерално-демократската партија. - Од остварената координација произлезе следаниот заклучок оваа седница се прекинува се додека не се создадат услови за дебата односно се додека СДСМ и другите помали парламентарни партии не покажат интерес за расправа по оваа тема која цениме дека е особено значајна за демократските процеси во Република Македонија. Одговорноста за оваа тема е заедничка. Пратениците без оглед дали доаѓаат од владејачкото мнозинство или опозицијата, токму за тоа се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска немите ќе дебатираат со глувите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: