Белград доби нова музичко - светлосна фонтана на плоштадот Славија


Музичко - светлосната фонтана на плоштадот Славија во Белград во понеделникот вечерта имаше генерална проба пред денешното свечено пуштање во употреба. Градбата на најголемата фонтана ги чинеше белграѓани речиси два милиони евра. Фонтаната ќе има дневен и ноќен режим на работа, а која музика ќе се пушта се уште не е познато. Песните ќе го бира група експерти, а во деновите на викендот музиката ќе бираат и граѓаните. Светлосните ефекти во фонтаната ги создаваат околу 300 рефлектори, а водените млазови достигнуваат висина од 16 метри. Најавено е дека фонтаната ќе работи и во текот на зимата.
| | веќе видена | слични

До пред само неколку месеци битолчани со право беа лути што Битола, која порано важеше за град на градските чешми и фонтани, буквално остана без ниту една фонтана. Иако во градот под Пелистер претходно постоеја 6 фонтани, ниту една од нив не работеше, освен повремено фонтаната што е изградена во составот на споменикот „Филип Втори“, на плоштадот „Магнолија“.Надлежните за одржување и функционирање на градските фонтани, откако им ставија пломби на битолските фонтани, долго време не размислуваа истите тие повторно да ги пуштат да работат. Со години надлежните вината за нефункционирањето на фонтаните си ја префрлаа меѓу себе, барајќи алиби што сите фонтани во градот беа суви.Многумина сметаа дека тоа се должи на штедливоста и намерата да не се троши премногу вода бидејќи нема кој да ја плаќа, а некои вината за нефункционирањето на фонтаните ја адресираа на надлежните градски институции.Деновиве сликата во Битола е сосема поинаква. Битола доби две нови фонтани. Особено битолчани се израдуваа за фонтаната кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот на камионот кој пропадна во партерната фонтана на градскиот плоштад вчера добил отказ во Ј.П. „Улици и патишта“, но откако реагирале колегите со бојкот на работата бил вратен на работа. Работниците во изјава за телевизија Телма велат дека и до сега се соочувале со притисоци и казни. Тврдат дека возачот на камионот не направил никаква гршка, туку згрешиле вработените на обезбедувањето од Град Скопје. Камионот на ЈП „Улици и патишта“ превезуваше ограда за обезбедување на МВР која требаше да биде поставена за пречекот на ракометарите на Вардар на плоштадот. Пред две години владата и Град Скопје платија 2,5 милиони евра на фирмата „Трансмет“ за да инсталира т.н. сува фонтана од 100 квадратни метри на градскиот плоштад. Plusinfo
| | веќе видена | слични

Ви ги претставуваме најспектакуларните фонтани , што со својата архитектура и музички перформанси секојдневно ги воодушевуваат луѓето во целиот свет, пишува National Geographic. Изборот бил направен според нивната убавина и инспиративност. Еве кои фонтани се најдоа на престижната ранг-листа. 1. Фонтана на богатството - Сингапур Најголемата фонтана во светот всушност е Фонтаната на богатството во Сингапур. Бронзениот круг на фонтаната е осмислен врз основа на хинду мандала. Таа го претставува универзумот, но и еднаквоста и хармонијата на сите раси и религии во градот. 2. Фонтана на пријателството на нациите - Москва Фонтаната е украсена со 16 златни статуи , што ги претставуваат поранешните републики на СССР и се наоѓа во рамките на еден поголем руски изложбен центар. 3. Магичната фонтана Монжуик - Барселона Фонтаната е сместена под Националната палата на ридот Монжуик, во близина на музејот Побле Еспањол и плоштадот Placa d' Espanya, а сите што ќе ја посетат остануваат воодушевени од нејзината убавина, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на камионот кој пропадна во партерната фонтана на градскиот плоштад вчера добил отказ во Ј.П. „Улици и патишта“. Колегите се солидаризирале , ја бојкотирале работата и успеале да го вратат. Сакаат да останат анонимни, бидејќи и до сега се соочувале со притисоци и казни, но велат дека грешката е на обезбедувањето од Град Скопје, а не на возачот кој според нив знаел каде смее да вози, а каде не, објави Телма . По, критиките во јавноста дека платото на фонтанта е нестабилно и ризичн оза минување, Град Скопје излезе со верзија дека многу камиони носеле опрема до гранитната патека, а овој возач иако предупреден, продолжил да вози врз фонтанта. Директорот на Ј.П. „Улици и патишта“ Синиша Ивановски не одговара на повиците за да го одговори чии тврдења се точни, и зошто веднаш покренал отказна постапка. Дотраениот камион на улици и патишта, завлезе во фонтаната на градскиот плоштад која од под плочките исфрла водоскоци. Превезувал метални прегради за обезбедувањето на бината за прославата и дочекот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Градот информираа дека грешката за пропаѓањето на камионот во површинската фонтана на плоштадот "Македонија" е исклучиво кај возачот на камионот кој претходно бил предупреден дека возењето по оваа фонтана е забрането, но тој сепак свртел кон неа. Од Градот велат дека фонтаната е градена по сите стандарди за ваков тип на фонтани Екипи на Град Скопје направија увид во штетата што беше направена на површинската фонтана на плоштад "Македонија" откако камион пропадна во неа само неколку часа пред прославата во чест на ракометарите на РК "Вардар". Веќе се работи на нејзина поправка и ставање во функција, а вчера кај дупката што настана во фонтаната можеше да се забележи присуство на работници. Од Градот информираа дека грешката за пропаѓањето на камионот во површинската фонтана на плоштадот "Македонија" е исклучиво кај возачот на камионот кој претходно бил предупреден дека возењето по оваа фонтана е забрането. - Град Скопје сака да појасни дека околу плоштадот "Македонија" има кружна црна патека од гранит која ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје вчера се огласи по повод пропаѓањето на камионот на Јавното претпријатие „Улици и патишта“ во површинската фонтана на градскиот плоштад, што се случи во вторникот. Оттаму информираа дека нивни екипи завчера извршила увид во направената штета на површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ и дека таа наскоро ќе биде поправена и ставена во функција. Градските власти појаснија дека околу плоштадот Македонија има кружна црна патека од гранит која е предвидена да ја издржи тежината на камионите. - Дополнително, пред одржувањето на пречекот на европскиот ракометен шампион „Вардар“, на плоштадот имаше петмина чувари кои ги насочуваа камионите со опрема да се движат токму по црната гранитна патека. Kамионот на Јавното претпријатие „Улици и патишта“, што пропадна во површинската фонтана носеше огради (сопственост на МВР) предвидени за просторот пред и околу бината. Но, и покрај укажувањата на чуварите, возачот на камионот го завртел возилото кон фонтаната и пропаднал. Други камиони што ги почитувале ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Градот Скопје реагира на невистините што во текот на изминатите два дена беа пласирани во медиумите во врска со пропаѓањето на камион во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“, како и на обвинувањата дека станува збор за неквалитетна градба на оваа фонтана. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на Град Скопје. Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани. Станува збор за површинска, таканаречена сува фонтана со вкопано армирано-бетонско корито. Водата што прска од фонтаната понира меѓу плочите, се прочистува и се враќа во системот. Поради таквиот начин на работа, површинските фонтани никаде во светот не се предвидени по нив да се движат возила, а особено не тешки товарни возила. Градот Скопје сака да појасни дека околу плоштадот „Македонија“ има кружна црна патека од гранит којашто е предвидена да издржи тежина на камиони. Дополнително, пред одржувањето на пречекот на европскиот ракометен ...
| | веќе видена | слични

По инцидентот кој се случи непосредно пред дочекот на ракометарите на Вардар на плоштадот „Македонија“, од Град Скопје реагираат на како што велат, невистините што во текот на изминатите два дена беа пласирани во медиумите во врска со пропаѓањето на камион во површинската фонтана на плоштадот, како и на обвинувањата дека станува збор за неквалитетна градба на оваа фонтана. „Грешката за пропаѓањето на камионот во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е исклучиво кај возачот на камионот кој претходно беше предупреден дека возењето по оваа фонтана е забрането. Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани. Водата што прска од фонтаната понира меѓу плочите, се прочистува и се враќа во системот. Поради таквиот начин на работа, површинските фонтани никаде во светот не се предвидени по нив да се движат возила, а особено не тешки товарни возила“, велат од Град Скопје. Околу плоштадот „Македонија“ имало кружна црна патека од гранит ...
| | веќе видена | слични

Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани, велат од Градот Град Скопје реагира на написите што беа пласирани во медиумите во врска со пропаѓањето на камион во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“, како и на обвинувањата дека станува збор за неквалитетна градба на оваа фонтана. Во продолжение ви ја пренесуваме реакцијата на Град Скопје. - Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани . Станува збор за површинска, таканаречена сува фонтана со вкопано армирано-бетонско корито. Водата што прска од фонтаната понира меѓу плочите, се прочистува и се враќа во системот. Поради таквиот начин на работа, површинските фонтани никаде во светот не се предвидени по нив да се движат возила , а особено не тешки товарни возила. Градот Скопје сака да појасни дека околу плоштадот „Македонија“ има кружна црна патека од гранит која е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 322 | | | веќе видена

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 405 | | | веќе видена

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 286 | | | веќе видена

Именувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање се смета за силна „шлаканица” од страна на претседателот Стево Пендаровски за ДУИ, велат ...
сите 262 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Белград доби нова музичко - светлосна фонтана на плоштадот Славија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: