Заштитете се: Злоупотребата на личните податоци најголема на социјалните мрежи


Комплетно нова регулатива со која драстично ќе бидат подобрени правата на граѓаните за заштита на личните податоци е предвидена со новиот закон што во земјите членки на Европската Унија ќе стапи во сила на 25 мај. Директорот на дирекцијата за заштита на лични податоци Горан Трајковски верува дека и Македонија годинава ќе го донесе овој закон. Трајковски информира дека согласо препораките на Прибе, Дирекцијата е највисоко оцената во последниот извештај за 2017. година во делот на исполнувањата на барањата од експертската група на Прибе. Денеска официјално беше затворен проектот „Поддршка за пристап до правото на заштита на личните податоци“ во соработка со ЕУ и финансиран од ИПА фондовите кој траеше две години. Одговорната за овој проект, Десислава Тошкова-Николова вели дека целта на овој проект е да се подобрат стандардите во Македонија во согласносност со стандардите на Европската Унија. 2016 година биле поднесени вкупно 359 претставки, додека само во ноември минатата година до Дирекцијата биле ...
| | веќе видена | слични

Внимавајте какви податоци објавувате на Фејсбук, апелираат надлежните. Низ социјалната мрежа обиколува апликација која само со еден клик им покажува на помладите како ќе изгледаат по 50 години години. За оваа злоупотреба предупредија повеќе корисници на оваа социјална мрежа на нивните профили. „Внимание! Кажете им на пријателите да не се фаќаат на оваа нова измама. Ова е само трик - колку да се согласите да ги дадете личните податоци, контакти на Фејсбук и-мејл адреса. Не се фаќајте на такви евтини трикови!“, биле пишувањата на неколку јавни личности на своите Фејсбук профили. Во последните месеци зачестија измамите и по социјалните мрежи. Понекогаш при користење на услугите на незаштитен слободен интернет, хакерите ги крадат контактите од Фејсбук и потоа праќаат пораки со барање за пари на познати и пријателите на нападнатиот профил.
| | веќе видена | слични

Социјалните мрежи се достапни дури и за малолетници. Фејсбук и Инстаграм се најмногу користени. Истите содржат фотографии од приватни профили на малолетни девојчиња. Состојбата е алармантна, предупредуваат надлежните лица. На поголемиот број од фотографиите се оставаат и лични податоци, со што дополнително се зголемува можноста за малтретирање и злоупотреба на девојчињата. Ваквата појава наиде на осуда. Меѓутоа треба да се постави прашањето колку е во ред навиката на малолетните девојчиња да објавуваат премногу провокативни и разголени фотографии на социјалните мрежи. Се апелира и до родителите да бидат внимателни и да ги предупредуваат своите деца за ризиците.
| | веќе видена | слични

По повод Европскиот ден на заштита на личните податоци, Дирекцијата за заштита на личните податоци во соработка со ЕУ проектот „Поддршка за пристап до правото на заштита на лични податоци“ промовира три едукативни видеа наменети за граѓаните, контролорите и офицерите за заштита на лични податоци.
| | веќе видена | слични

Секој месец стигнуваат и плаќаат сметки за парно греење, иако голем дел од нив се греат на друг начин. Мунир Пепиќ е еден од многуте граѓани кој добива сметка за греење иако не ги користи услугите на компанијата БЕГ. Вели дека меѓу другото е загрижен и за лесниот пристап до неговите лични податоци од оваа компанија и додава дека никогаш немал склучено договор за парно греење, ниту со БЕГ, а ниту пак со „Топлификација“. Пепиќ додава и дека за тоа што му се злоупотребени личните податоци се обратил и до Дирекцијата за заштита на личните податоци и Судот, но како што вели, институциите си играат пинг-понг со неговиот случај. И Надежда Китановска се сомнева дека нејзините лични податоци биле злоупотребени. Граѓаните бараат од Јавното обвинителство да поведе истрага против компанијата БЕГ и да го расветлат целиот случај. Од Дирекцијата за заштита на личните податоци не успеавме да добиеме став во однос на тоа како приватна компанија може да ги земе и искористи личните податоци на граѓаните. Народниот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Компанијата во понеделникот првпат ги објави начелата за приватност и почна со објавување едукативни видеозаписи кои треба да ги информираат корисниците за сите околности во врска со заштитата на нивните лични податоци. Видеозаписите ќе ги информираат корисниците како компанијата управува со нивните податоци и што се случува со нив кога ќе го избришат својот кориснички профил, појаснува на својот блог директорката на одделението за приватност на податоците во Facebook, Ерин Иган. Од оваа социјална мрежа, која има над две милијарди корисници во светот, појаснуваат дека никогаш досега не ги објавиле начелата, односно своите правила и начин на обработка на информациите за корисниците. Овие најави се толкуваат како знак за настојувањето на компанијата целосно да се подготви пред стапувањето во сила на европскиот закон за заштита на податоци (GDPR – General Data Protection Regulation), на 25 мај оваа година, што ќе ги предизвика најголемите промени во областа на заштитата на личните податоци од појавата на ...
| | веќе видена | слични

Од мај почнува да се применува новата општа регулатива за заштита на личните податоци со која во Европската унија се воведуваат радикални промени. Од Дирекцијата за заштита на лични податоци очекуваат и Македонија годинава да добие нов закон. Велат, со ова ќе се изврши усогласувањето со законодавството на Европската унија и дополнително ќе се зајакне независниот статус на дирекцијата. Подобрување на соработката меѓу контролорите и обработувачите на лични податоци, зајакнување на заштитата со примена на најновите меѓународни концепти, дел од препораките на проектот „Поддршка за пристап до правото на заштита на лични податоци“. Проектот е финансиран од ЕУ. Почна да работи во ноември 2015-та година. Ана Јосифоска- Тодоровска
| | веќе видена | слични

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заштитете се: Злоупотребата на личните податоци најголема на социјалните мрежи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: