Facebook во скандали, а Закерберг стана трет најбогат човек на светот


Основачот на Facebook Марк Закерберг го престигна Ворен Бафет и стана третиот најбогат човек на светот, објави Bloomberg. Неговото богатство се проценува на неверојатни 81,6 милијарди долари.. Закерберг (34) сега е веднаш зад второпласираниот Бил Гејтс и најбогатиот човек на светот, основачот на Amazon Џеф Безос. Ни скандалите поврзани со Facebook во изминативе месеци не го попречија работењето на социјалната мрежа и сите нејзини пропратни сервиси WhatsApp, Messenger и Instagram, па така вредноста на акциите на Facebook годинава порасна за 15% и неделава достигнаа вредност од над 200 долари. Закерберг и неговата сопруга Присила Чен ветија дека ќе се откажат од 99% од акциите во Facebook во текот на животот. Извор: kajgana.com
| | веќе видена | слични

Неделава богатството на основачот на Амазон за прв пат ја надмина границата од 150 милијарди долари, со што има повеќе милијарди долари од кој било што некогаш собирал милијарди долари. Безос прв пат се појавува на листата на Форбс во 1998 со богатство од 1,6 милијарди. За споредба, само неделава Безос успеа да заработи повеќе од 1,6 милијарди долари. Скокот на богатството на Безос се должи на скокот на акциите на Амазон, благодарејќи на очекувањата од „Прајм деј“ (денот на попусти на Амазон), по што компанијата вреди речиси 900 милијарди долари, а Безос поседува околу 16% од акциите. Ако Безос тргне да купува и други акции, овие пари би му биле доволни, на пример, да ги купи сите акции на берзата во Луксембург и тоа два пати, а исто е доволно и за да ја купи секоја компанија што е на ирската берза во моментов, (две држави кои се столб на даночната измама на Амазон). Доколку сака да шара и да не се врзува со само една држава, за 150 милијарди може под свое да ги има берзите на Нигерија, Унгарија и Египет. ...
| | веќе видена | слични

Најбогатиот човек во историјата, основачот на Амазон Џеф Безос, веќе наредната година планира да ги испрати сите оние кои сакаат на вселенски излет на височина од 100 километри над Земјата. Сето меѓу чини многу.. Порано Џеф Безос продаваше книги на Амазон. Сега тој е - најбогат човек на планетата и преку неговата компанија Блу Ориџин нуди тури во вселената. Цената е соодветна на атрактивноста на понудата: 200-300 илјади долари. Поглед на Земјата низ прозорец и неколку минути во бестежинска состојба ќе бидат „достапни" уште во 2019 година. Група од пет вселенски туристи на бродот Њу Шепард на компанија Блу Ориџин ќе се кренат 100 километри над Земјата. Тоа е местото каде што поминува условната линија, над која започнува Вселената. Вкупно, целиот лет ќе трае околу 10 минути. Компанијата на Безос веќе спроведе осум тест летови, за волја на вистината, без патници.
| | веќе видена | слични
6 копии

Компанијата “Blue Origin” на Џеф Безос изврши пробен лет на ракета која носеше вселенска капсула, наменета за превоз на туристи. Ракетата “New Sheppard” денеска полета од западен Тексас, а откако капсулата се одвои од ракетата, достигна висина од 119 километри. Патник денеска беше куклата „Манекин Скајвокер“ наречена по познатиот лик од „Војна на ѕвездите“, Анакин Скајвокер. Летот траеше 11 минути и капсулата безбедно слета на Земјата. Тоа е деветти пробен лет на ракетата на “Blue Origin”. Компанијата дополнително ќе најави кога ќе почнат летовите во вселената и колку ќе чинат. Безос е конкурент на Ричард Бренсон, сопственик на “Virgin Galactic”, компанија, која според најавите, во текот на годината треба да ги испрати првите туристи во Вселената. За летовите на Бренсон се пријавија околу 500 луѓе, а картата чини приближно 250.000 долари. Богатството на Безос, кој е сопственик и на „Амазон“, се проценува на 150 милијарди долари. Текстот Деветти пробен лет на ракетата наменета за вселенски туризам е превземен ...
| | веќе видена | слични

Компанијата на најбогатиот човек на планетата Џеф Безос и сопственик на „Амазон“, „Блу оринџ“, изведе пробен лет со вселенска капсула наменета за пренесување туристи. Ракетата „Нов пастир“ полетала од западен Тексас во САД. Откако капсулата се одвоила од главното тело на ракетата, достигнала висина од 119 километри, пренесува АП. Патникот бил кукла „Скајвокер“, нарачана по прочуениот лик од „Војна на ѕвездите“, Анакин Скајвокер. Летот траел 11 минути, а капсулата безбедно слетала на земјата. Ова бил деветтиот пробен лет на ракетата од компанијата „Блу оринџ“, наведува АП. Компанијата допрва би требало да најави кога ќе почне со летовите во вселената и колку тие ќе чинат. Three hours ago….For Blue Origin’s Mission 9, the #NewShepard reusable launch system performed a high-altitude escape motor test. The New Shepard rocket launch and landed at Blue Origin’s West Texas Launch Site ,on July 18,2018 pic.twitter.com/9XJSrk4Fyt — Domenico Calia (@CaliaDomenico) July 18, 2018 Безос во моментов има конкуренција само ...
| | веќе видена | слични

Џеф Безос (54), основачот на „Амазон“ е најбогатиот човек во модерната историја. Неговото богатство достигна 150 милијарди долари што е за 55 милијарди повеќе од она на Бил Гејтс, практично вториот најбогат човек на светот. Безос изби на првото место на престижната листа уште пред „Амазон“ да почне со 36-часовните летни попусти Вчера акциите на неговата компанија достигнаа вредност од 1.841,95 долари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Повеќе илјади работници во европските магацини на американската компанија Амазон стапија во штрајк со барање за подобри услови за работа и поголеми плати. Магационерите на Амазон во Германија вчера штрајкуваа, приклучувајќи им се на колегите од Шпанија и Полска кои пред два дена стапија во штрајк. Германскиот синдикат на работници во услужните дејности Верди повика на еднодневен штрајк за да ги поддржи барањата за договори кои би гарантирале здрави работни услови во магацините на најголемата светска компанија за онлајн трговија.
| | веќе видена | слични

Сопственикот на Амазон, Џеф Безос стана најбогатиот човек во светот откако неговото богатство надмина 150 милијарди долари. И додека тој книжи милијарди, илјадници вработени во европските магацини на американската компанија Амазон стапија во штрајк со барање за подобри услови за работа и поголеми плати. Вчера штрајкуваа магационерите на Амазон во Германија со што им се приклучија на колегите од Шпанија и Полска кои завчера стапија во штрајк. Германскиот синдикат на работници во услужните дејности Верди свика еднодневен штрајк за да ги поддржи барањата за договори кои би гарантирале здрави работни услови во магацините на најголемата светска компанија за онлајн трговија.
| | веќе видена | слични

Основачот и извршен директор на Амазон, Џеф Безос, е најбогатиот човек во поновата историја. Според Блумберг, богатството на Безос во понеделникот го преминало прагот од 150 милијарди доалри и со тоа е за дури 55 милијарди американски долари побогат од шефот на Мајкрософт и вториот најбогат човек во светот Бил Гејтс. Богатството на Гејтс се проценува на 95,3 милијарди долари, но да не беа неговата дарежливост и добротворните донации, неговата нето вредност денес секако ќе изнесуваше над 150 милијарди долари, пишува Сибиз. Доколку се пресмета инфлацијата, прагот од 100 милијарди долари кој Гејтс го премина во 1999 година, на врвот на информатичкиот бум, денес би вредел 149 милијарди долари. Безос ја мина и таа граница па сега е најбогатиот човек од 1982 година навака, кога Форбс за првпат ја објави листата на најбогати луѓе во светот. Нето вредноста на неговото богатство, само годинава, скокнала за 52 милијарди долари. Само тој скок е повисок од вредноста на целата Алибаба групација и богаството на нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

Џеф Безос е најбогат човек во модерната историја на човештвото.Богатството на основачот на „Amazon.com Inc." вчера надминаа 150 милијарди долари, според индексот на милијардери на „Bloomberg". Тоа е околу 55 милијарди повеќе од коосновачот на „Microsoft Corp.", Бил Гејтс, кој е втор најбогат човек во светот.54-годишниот Безос е пред Гејтс според износот на богатство и објавената инфлација. Богатството на Гејтс, кое накратко достигна 100 милијарди долари во 1999-та година на врвот на „бумот" на „dotcom", сега ќе изнесуваше околу 149 милијарди долари.Ова го прави главниот извршен директор на „Amazon" побогат од било кој друг барем од 1982-ра година, кога „Forbes" за прв пат ја објави ранг-листата на најбогатите луѓе.Богатството на Безос ја надмина границата од 150 милијарди долари, додека „Amazon" се подготвуваше да ја започне традиционалната продажба на „Prime Day", која траеше 36 часа и моментално работи. Цената на акциите на компанијата се зголемија вчера до 1.825,73 долари, што е зголемување на 56 отсто во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Facebook во скандали, а Закерберг стана трет најбогат човек на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: