Хан: Изборот на специјалниот обвинител не е крај на приказната


Именувањето на специјалниот јавен обвинител е важен елемент за нормализацијата на политичката состојба во Македонија, но тоа не е крај на приказната, изјави денеска во Брисел еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, на ден пред посетата на Скопје. Хан го поздрави назначувањето на специјалниот обвинител, но порача дека Европската комисија ќе продолжи да ја следи состојбата во Македонија. – Го ценам и го поздравувам фактот дека, со наше посредништво, политичките партии во Македонија успеаја да именуваат специјален обвинител и да донесат закон за него. Именувањето на обвинителот е важен елемент за нормализација на политичката ситуацијата во земјата и затоа ова е големо постигнување, јас сум среќен, но ова не е крај на приказната и земјата ќе ја „имаме на око“ за тоа – изјави Хан.
| | веќе видена | слични
5 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која се сретна со директорот на Директоратот за проширување на ЕУ, Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојн Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска престојува во работна посета на Брисел, во рамки на која се сретна со директорот на Директоратот за проширување на ЕУ, Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојниот Извештај за напредокот на Република Македонија. Како што соопшти СЕП, на состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. - Вицепремиерот Бесими ја истакна улогата на Европската Комисија како стратешки партнер на земјата во процесот на европската ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти СЕП, на состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. - Вицепремиерот Бесими ја истакна улогата на Европската Комисија како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од кога било е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со поглавјата 23 и 24 во оваа фаза, стои во соопштението. За време на разговорите Бесими, се наведува, ги потенцираше клучните постигнувања и спроведувањето на реформите од европската агенда, особено во областите на судство, борба против корупција и организиран криминал, слобода на изразување, изборна реформа, фундаментални права и меѓуетнички односи како и во делот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими во понеделникот оствари работна посета на Брисел, за време на која се сретна со директорот на директоратот за проширување на Европската унија (ЕУ), Кристијан Даниелсон и учествуваше на брифинг во врска со претстојниот извештај за напредокот на Македонија. На состаноците се разговараше за последните случувања во земјата почнувајќи од постигнувањето на политичкиот договор, спроведувањето на нацрт планот на активности за реализација на итните реформски приоритети како и впечатоците од Пристапниот дијалог на високо ниво кој се реализираше во Скопје минатата недела. Бесими ја истакна улогата на Европската комисија (ЕК) како стратешки партнер на земјата во процесот на европската интеграција и нагласи дека сега повеќе од било кога е потребна одлука од Советот со која ќе се даде јасна ЕУ перспектива за земјата и одлука за започнување на пристапните преговори, или со Поглавјата 23 и 24 во ова фаза. За време на разговорите Бесими ги потенцираше клучните постигнувања и ...
| | веќе видена | слични

Поместување во однос на спорот со името меѓу Македонија и Грција не може да се очекува во блиска иднина, коментираат експертите, по победата на Сириза на парламентарните избори во Грција, предводена од Алексис Ципрас. Меѓутоа треба да бидеме и реални дека некакво брзо поместување не е возможно. Тоа сепак е игра на подолг период и мислам дека постепено ќе имаме некакви позитивни поместувања, кои ќе водат кон некакво смирување на состојбите. Ристо Никовски, поранешен дипломат. Посредникот на ОН во спорот со името, Метју Нимиц по последната средби со преговарачите на двете земји во ноември минатата година изјави дека се работи за тешко прашање и оти нема поместување. Оттогаш проблемот падна во втор план, поради политичката во Македонија и економската криза во Грција. Поранешниот дипломат Ристо Никовски вели дека во секој случај за Македонија е добро што Сириза победила на изборите, бидејќи само партијата на Ципрас би можела да направи некаков исчекор по ова прашање. x „Меѓутоа треба да бидеме и реални дека ...
| | веќе видена | слични

Сите очи се свртени кон вас да го сработите своето пред октомврискиот извештај за напредокот на земјата, кој треба да ги нотира достигнувањата, истакна еврокомесарот за проширување и соседски односи Јоханес Хан на вчерашната седница на Националниот совет за евроинтеграции Хан, кој завчера допатува во земјава за на самото место да види како се реализира меѓупартискиот договор за надминување на политичката криза, го поздрави политичкиот договор постигнат со помош на Европската Унија како важен чекор кон ЕУ, бидејќи, како што рече, покажа дека интересите на државата и на граѓаните се ставени пред партиските интереси. - Се радувам на враќањето на опозицијата во парламентот, на донесувањето на новиот закон за специјален обвинител и на именувањето на специјалната обвинителка. Таа ќе ја добие целата потребна поддршка за да може да си ја врши како што треба својата работа - рече еврокомесарот Хан. Тој се осврна и на пристапниот дијалог на високо ниво, за кој рече дека по политичката криза, поради која беше запрен, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Релевантните политичарите во Македонија ја сфатија својата одговорност и работите се движат во вистинска насока. Ова денеска го изјави еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан по одржаната нова рунда од Пристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а на која учествуваа и претставници на четирите најголеми партии во Собранието. Како следен чекор во тоа Хан денеска од политичките елити добил потврда дека изборите ќе се одржат во договорениот рок, на крајот од април. „Разменивме мислења и во дијалогот и билатерално со сите лидери на партии за ситуацијата, за реформите, и од сите партнери повторно беше потврдено дека изборите треба да се одржат до крајот на април, како што беше договорено“, изјави Хан. Хан информираше дека до 6 октомври политичките партии треба да се договорат за содржината на новиот Изборен законик, со цел да се има на сила соодветен Законик кој ќе овозможи подготовка на избори според меѓународни и европски стандарди. Премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција ...
| | веќе видена | слични

ЕУ-аспирациите се живи и сите преземени чекори се знак дека тие се одржуваат во живот, рече еврокомесарот за проширување и за доборососедска политика, Јоханес Хан, на денешната прес-конференција што се одржа по пленарната седница за претпристапни преговори на високо ниво (ХЛАД), пренесува „Мета“ Еврокомесарот Хан им честиташе на политичките партии за потпишување на договорот и за преземањето на обврските кои произлегуваат од него, враќањето на опозицијата во парламентот и за изборот на специјален јавен обвинител до договорениот датум. Хан, сепак, истакна дека останува да се спроведат договорените точки и за изборниот законик, кои треба да бидат изгласани до 6 октомври. – Имав можност да се сретнам со лидерите на политичките партии и да разговараме за реформите. Сите лидери рекоа дека изборите треба да се одржат до крајот на април и дека мора да се спроведат според ЕУ-стандардите – рече Хан, изразувајќи надеж дека новиот договор за изборниот законик ќе биде донесен порано, а не во последен момент. Во однос на ...
| | веќе видена | слични

Следниот чекор за Македонија е донесување изборен законик до шести октомври кој ќе биде од клучно значење за организирање на избори според европски стандарди. За да се осигура дека ќе се испочитуваат роковите, еврокомесарот Хан денеска разговараше со претседателите на четирите најголеми партии и од сите добил потврда дека роковите ќе се почитуваат, пренесе Телма . „Изборите треба и мора да бидат одржани до крајот на април како што е договорено. Најдоцна до шести октомври треба да има договор за содржината суштината на новиот изборен законик“. Премиерот Груевски вели дека периодот што помина, Македонија покажа дека може да ги почитува обврските од политичкиот договор. Постигнатиот договор, според него треба да се искористи за насочување на енергијата за обновување на закочениот евроинтеграциски процес. „Дијалогот кој вроди со видлив резултат за јавниот обвинител е пример дека сме способни за добри решенија кон ЕУ, кои треба да ги заокружиме со 6 октомври и рестартирање на интеграцискиот процес“, рече ...
| | веќе видена | слични

Сите политички лидери ми потврдија дека изборите мора да се одржат до крајот на април и презедоа обврска овие избори да се подготват согласно меѓународните стандарди треба, изјави еврокомесарот а соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан на заедничка прес конференција со премиерот Никола Груевски. „ОБСЕ/ОДИХР, Советот на Европа се тука за да го понудат своето искуство во подготвувањето и мониторингот на овие избори. Европа е подготвена да ги искористи сите свои ресурси, човечки ресурси за да помогне во однос на изборите, но за да се направи ова важно е да се има соодветна изборна законодавна рамка и за да се донесе оваа законодавна рамка во склад со јунскиот договор при што сите политички лидери се обврзаа дека најдоцна до 6 октомври треба да има договор за содржината на нов изборен законик“, рече Хан. Тој им честиташе на партиските лидери кои го потпишаа политичкиот договор за личните заложби и обврските кои ги презедоа. „Со задоволството можам да видам дека опозицијата се врати во парламентот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 644 | | | веќе видена

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 633 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 93 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

Власта и обвинителката Вилма Рускоска ја развлекуваат постапката за „Рекет“, обвниуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека шест месеци откако е пријавен ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Изборот на специјалниот обвинител не е крај на приказната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: