Шеќеринска: Македонија со право очекува да стане членка на НАТО


Македонија е кредибилен партнер на НАТО, со право очекува и работи да стане нејзина 30-та членка, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „Покажавме дека во делот на демократски реформи, владеење на правото, состојби со медиуми, во администрација и политички односи, Македонија буквално направи големи чекори напред и тоа ни дава за право да очекуваме таа промена во државава да ја верификуваат, потврдат и да ја ценат сите земји членки на Алијансата “, рече Шекеринска на денешната прес-конференција по повод НАТО-работилницата за координација на воени партнерства, чиј домаќин оваа година е Република Македонија. Таа изрази надеж дека НАТО ќе ги препознае одлучната посветеност и цврстата политичка волја на Владата и на мнозинството граѓани во Македонија за остварување на стратешкиот приоритет за членство во Алијансата. „Со нашата посветеност и со целиот ангажман на припадниците на нашата армија во мировните мисии Македонија покажува дека сме кредибилен партнер и оти имаме што да и понудиме на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Реформските процеси во Македонија, за придонесот на земјата кон глобалната безбедност, и стратешката определба на граѓаните, политичките партии и македонската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Единствена Македонија реагира на изјавата на американскиот државен секретар за одбрана Џејмс Матис, кој, по средбата со Радмила Шеќеринска во Вашингтон изјави ...
| | веќе видена | слични

Политичките аналитичари во изјавата на американскиот државен секретар Џејмс Матис гледаат засилена поддршка од САД за Македонија, но и упатување на што побрзо ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ја заокружи официјалната посета на САД со средба со Вилијам Беркли, директор ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Морам да го поздравам отпорот на Македонија кон злонамерното руско влијание на Балканот и вашиот пример за континуирано лидерство во регионот. Ова, според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ја заокружи официјалната посета на САД со средба со Вилијам Беркли, директор за европски прашања во ...
| | веќе видена | слични

Посетата на САД продолжи со средба со Вилијам Беркли, директор за европски прашања во Националниот совет за безбедност при Белата куќа, а во Стејт Департментот ...
| | веќе видена | слични

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ја пофали Македонија за отпорот кон руското влијание на Балканот на денешната официјална средба со министерката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател за Република Македонија Гордана Силјановска Давкова е задоволна од резултатот од првиот круг од претседателските избори. Смета дека ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шеќеринска: Македонија со право очекува да стане членка на НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: