Пожар близу Штип зафати 14 хектари борова шума


3 копии

Во близина на градот Штип, на потегот меѓу Новакова чешма и Струмина чешма, над месноста Кумлак, гори борова шума и сува трева. Kомандирот на Територијалната противпожарна единица Благој Ренџов во изјава за Курир вели дека пожарот е голем и зафаќа над 14 хектари борова шума и сува трева. – Во моментов на терен се сите пожарникари, вработени во ЈП „Македонски шуми“ и во Дирекцијата за заштита и спасување. Го гаснеме пожарот за да не пристигне до околните викенд куќи, изјави Ренџов.
| | веќе видена | слични

Штип – Штип вчера се соочи со два пожара. Првиот се ширеше од викенд-населбата Плуждино каде што има над 250 куќи кон пределот Кумлак, кој е над самиот град, а вториот избувна во реонот на старото одделение за нервни болести во кое сега се сместени повеќе ромски семејства и се прошири се' до спортската сала „Јордан Мијалков“ во населбата Сењак каде што беше локализиран. Пожарот помеѓу Плуждино и Кумлак, поради широчината на просторот во кој пламенот беше зафатил сува трева и нискостеблеста шума и кој им се закануваше на стотици викенд-куќи, беше локализиран доцна ноќта во вторникот. Во неговото гаснење учествуваа два авиона од типот „ер-трактор“, пожарникари, но и десетици граѓани кои имаат имоти во опожарениот предел. Авионите и граѓаните дадоа најголем удел во локализирање на огнот. Авионите земаа вода од вештачкото езеро „Мантово“ и десетина пати се враќаа за да ги наполнат резервоарите. Откако пожарникарите се вратија за да го гаснат пожарот кај спортската сала, група граѓани останаа да дежураат во ...
| | веќе видена | слични

- Таму каде што гори, пожарна кола неможе да отиде, бидејки нема пат. Само пешки може да се отиде, но е далеку а теренот е доста нерамен и стрмен. Не знам дали досега пожарникари отишле да гаснат, но само еден авион видов како испиушта вода врз она што се чади цело попладне, а огност полека доага до нашите куки. Исплашени сме бидејки, ако ветрот не го смени правецот, тогаш не ни се пишува добро, објасни нашиот соговорник  Ана Стојанова, чија куќа е на стотина метри од огнената линија. Презафатеноста е изговорот на  надлежните од штипската противпожарна единица, попладнево да го избегнат микрофонот и камерата на Канал пет. Со ова јавноста остана  без основните информации за причината,  зошто денеска  градот е под чадна завеса и колкава е опожарена површина со јагленосана борова нискостеблеста шума. Во меѓувреме, паниката кај штипјани од населбата Сењак е стивната. Огнот што беше закана за нивните куќи по опожарувањето на сувата трева на неколку метри од нивните домови, со нивна и ...
| | веќе видена | слични

Како што е познато, голем шумски пожар беснееше вчера во месноста позната како Кумлак каде гореа неколку хектари ниско стеблеста шума. Во опасност беа доведени викендиците и другиот имот на граѓаните, поради што тие беа повикани на итна евакуација. Станува збор за исклучително тежок и непристапен терен што на пожарникарите дополнително им ја комплицираше работата. Во опасност беше и спортската сала „Јордан Мијалков" во Штип бидејќи се запали тревата и ниско-стеблестите дрва кои се околу неа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Изгаснат пожарот во Штип, а спречено е да се запали спортската сала "Јордан Мијалков" во Штип. Штипската противпожарна единица со поддршка на авион-канадер на Центарот за управување со кризи го изгасна пожарот кој изби над Кумлакот во Штип. Во текот на вчерашниот ден голем шумски пожар беснееше вчера во месноста позната како Кумлак. Гореа неколку хектари ниско стеблеста шума, пренесува „Старплус„ на ТВ Стар. Пожарот во Штип беше опасен затоа што се движеше од Новакова кон Струмина Чешма, а во опасност беа доведени викенд куќите и другиот имот на граѓаните, поради што тие беа повикани на итна евакуација. Станува збор за исклучително тежок и непристапен терен што на пожарникарите дополнително им ја комплицираше работата. Општина Штип изрази благодарност за ангажманот на штипските пожарникари и на центарот за управување со кризи. Во гаснењето на пожарот беше вклучен и авион-канадер на Центарот за управување со кризи кој успешно си ја заврши задачата и прво го локализираше пожарот а потоа истиот беше изгаснат. ...
| | веќе видена | слични

Борова шума и сува трева гори над месноста Кумлак, Штипско. Пожарот зафаќа повеќе од 14 хектари борова шума и сува трева. Екипи на противпожарната бригада и вработени во „Македонски шуми“ и во Дирекцијата за заштита и спасување во моментов го гаснат пожарот за да не ги зафати околните викенд куќи.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 251 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожар близу Штип зафати 14 хектари борова шума

Од:
До кого (е-маил):
Порака: