Фенербахче и Олимпијакос ќе се борат за европската шампионска титула


За европската шампионска титула ќе се борат Фенербахче и Олимпијакос. Овие два кошаркарски тимови влегоа во финалето на "Фајнл фор" турнирот што се одржува во Истанбул. Финалниот натпревар ќе се игра во недела. Олимпијакос во првото полуфинале го победи европскиот првак ЦСКА Москва со 82:78 (12:18; 21:22; 27:24 и 22:14). Решавачката предност Олимпијакос ја создаде во последната четвртина. Четири играчи кај победничката екипа имаа двоцифрен број поени: Василис Спанулис, Јоргос Пинцезис и Костас Папаниколау сите по 14, а Вангелис Мацарис 12. Најефикасен на дуелот беше Милош Теодосиќ од ЦСКА Москва со 23 поени. Фенербахче Улкер го совладаа Реал Мадрид со 84:75 во второто полуфинале и втора година по ред се пласираа во финалето на завршниот турнир. Турскиот клуб заслужено победи на средбата во Истанбул откако имаше водство и доминираше против големиот ривал во текот на сите четириесет минути и не дозволи изненадување во салата каде имаше и голема поддршка од далеку побројнит фанови на Фенербахче. На полувреме ...
| | веќе видена | слични

Турскиот клуб Фенербахче ја освои својата прва европска титула на фајнл-фор турнирот одржан во Истанбул, а за македонскиот интернационалец Перо Антиќ тоа беше и трет шампионски трофеј во кошаркарската Евролига. Антиќ при пристигнувањето во Турција потпиша договор на 2+1 година со Фенербахче, а грчкиот новинар Никос Варлас објави дека македонскиот кошаркар е далеку од слободен играч, бидејќи имал уникатна клаузула чие активирање му гарантира одработување и на третата година од договорот. Условот за Антиќ сигурно да остане во Фенербахче, бил турскиот клуб да стане европски шампион во една од претходните две сезони, а откако тоа е исполнето, нема пречки нашиот најдобар кошаркар да ја продолжи соработката со Жељко Обрадовиќ, тврди добро информираниот специјализиран новинар. Откриени платите на кошаркарите на Фенербахче, Антиќ во првата петорка Тој дополнува дека концептот на договорот и финансиските услови биле важна причина што Антиќ решил да ја напушти НБА лигата, иако Мајк Баденхолцер сакал да го задржи во ...
| | веќе видена | слични

И по неколку денови од завршувањето на завршниот турнир во Евролигата, новиот шампион Фенербахче сè уште е главна преокупација на турските медиум, а овој пат од таму ни доаѓа доста интересна информација. Имено, тамошните медиуми успеаја да стигнат до податоци кои откриваат кој колку заработува во турскиот гигант, а меѓу објавените се најде и нашиот, Перо Антиќ. Поранешниот македонски капитен годишно заработува 1.300.000 евра што го прави еден од најскапоплатените кошаркари на тимот. Повеќе од него заработуваат само Јан Весели и Екпе Јудо (2.600.000 евра) и Датоме (1.700.000), додека идентични примања како Антиќ има Богдан Богдановиќ. Во тимот над милион заработуваат уште и Боби Диксон (1.2) и Слукас кој инкасира точно еден милион годишно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ, кој настапува во Фенербахче, откриено е дека заработува 1.300.000 евра по сезона, додека најдобро платен е Јан Весели кој заработува 2.600.000 евра, што е двојно повеќе од Перо Антиќ Фенербахче е новиот владетел во кошаркарска Европа, а само неколку дена по големиот триумф во финалето против Олимпијакос, протекоа информации за тоа кој играч колку заработува во Фенербахче. Медиумите во Турција успеаjа да дојдат до ексклузивни податоци и да ги понудат во јавноста, за да стане јасно кој како котира на финансискиот список на управата на клубот од Истанбул. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ, кој настапува во Фенербахче, откриено е дека заработува 1.300.000 евра по сезона, додека најдобро платен е Јан Весели кој заработува 2.600.000 евра, што е двојно повеќе од Перо Антиќ. Со оглед на тоа дека колективот на Фенербахче е квалитетен и има многу добри поединци, над милиони по сезона инкасираат уште и Луиџи Датоме, Богдан Богдановиќ и Боби Диксон.
| | веќе видена | слични

Екипата на Фенербахче минатиот викенд конечно, успеа да дојде до титулата во Евролигата. По само неколку дена од големиот успех на Перо Антиќ и колегите,турските медиуми успеаја да „провалат" и да ги пронајдат годишните примања на играчите на овој тим. Најдобриот македонски кошаркар има годишна плата од 1.300.000 евра на годишно ниво и е еден од најплатените. Највисоко на оваа листа котираат Екпе Јудо и Јан Весели кои зимаат двојно поголема плата од Антиќ, односно по 2.600.000 евра. Следува Луиџи Датоме со 1.700.000. А заедно со Антиќ, примања од 1.300.000 евра зима и Богдан Богдановиќ.
| | веќе видена | слични

Медиумите од Турција ги објавија платите на кошаркарите на Фенербахче, Перо Антиќ има годишни примања од 1.3 милиони евраФенербахче изминатиот викенд стигна до првиот трофеј во Евролигата, титула на која Перо Антиќ веќе и се имаше израдувано во два наврати во дресот на Олимпијакос.Медиумите од Турција сега објавија колку чинел овој историски успех, и ги открија платите на кошаркарите на Фенер.Поранешниот капитен на репрезентацијата на Македонија, Перо Антиќ со годишна плата од 1,3 милиони евра е еден од најплатените кошаркари.Најголеми плати имаат Јан Весели и Епке Удох со годишни примања од по 2.6 милиони евра.Потоа следува Луиџи Датоме со 1.7 милиони евра, додека Богдан Богдановиќ заработува исто колку и Перо Антиќ.Милионски суми добиваат уште Боби Диксон (1.2 милиони евра) и Костас Слукас (1 милион евра).Тренерот Жерљко Обрадовиќ има годишна плата од 2 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Фенербахче го постигна најголемиот успех во својата клупска историја освојувајќи ја својата прва европска титула, а турските медиуми ги објавија и годишните плати на ѕвездите на оваа екипа, меѓу кои и нашиот Перо Антиќ. Според нивните информации, годишниот буџет на европскиот првак бил 23 милиони евра, од кои 2 милиони се наменети за тренерот Жељко Обрадовиќ. Најголеми годишни плати имаат Јан Весели и Екпе Удох со по 2,6 милиони евра, следува Луиџи Датоме со 1,7 милиони евра, додека Перо Антиќ и Богдан Богдановиќ добиваат по 1,3 милиони евра за својот ангажман во турскиот клуб. Далеку зад нив е Никола Калиниќ со „само“ 500.000 евра, додека Костас Слукас има договор според кој добива годишна плата од 1 милион евра, Боби Диксон е на сума од 1,2 милиони евра, додека Нанали ќе добие 800.000 евра за оваа сезона во редовите на Фенербахче. Најплатен турски играч е Мелих Махматоглу кој заработува 600.000 евра. Ентони Бенет кој воопшто не ги оправда очекувањата на Обрадовиќ и денеска официјално ја заврши соработката ...
| | веќе видена | слични

Фенербахче е првиот турски клуб, европски шампион, по победата над трикратниот шампион, Олимпијакос со 80-64. Удел во првата титула на Фенербахче имаше првиот Македонец со три титули во Евролигата и прв што играл во НБА-лигата, Перо Антиќ, кој во финалниот меч постигна четири поени.Антиќ се запиша во книгата на рекорди како прв Македонец со три трофеи, со што го мина Петар Наумоски, кој има два со Југопластика во 1990 и во 1991 година. Претходните две титули Антиќ ги освои во 2012 и во 2013 година со неговиот омилен клуб, Олимпијакос.Со освојувањето на третиот трофеј Антиќ се најде во елитните друштва со ист број трофеи како и легендите Тони Кукоч, Дејан Бодирога, Димитрис Дијамантидис, неговиот поранешен соиграч од Олимпијакос и ривал во финалето, Василис Спанулис, и уште триесетина други кошаркари со три титули, од 1988 година наваму откако Евролигата се игра под ова име. Од почетокот на Евролигата во 1988 досега лидер според бројот на титулите останува Гркот Фрагискос Алвертис со пет, пред Литванецот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот капитен на репрезентацијата на Македонија, Перо Антиќ вчера влезе во одбрано друштво откако стигна до третата титула во Евролигата. Фенербахче синоќа стигна до својата прва титула во Евролигата откако на фајнл-форот во Истанбул славеше во финалната пресметка со Олимпијакос. За Перо Антиќ ова беше трета европска круна, по оние двете во дресот на Олимпијакос. Па поранешниот капитен на репрезентацијата на Македонија, влезе во одбрано друштво на играчи кои можат да се пофалт со ваков успех на стариот континент. ww.md.mk
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ одлично ја искористи шансата која ја доби од легендарниот Жељко Обрадовиќ и имаше навистина одличен придонес во првата титула на Фенербахче во Евролигата, а иако најпрво во прв план се најде шоуто на македонскиот кошаркар кој на теренот го потстрижи својот соиграч Луиџи Датоме, вреди да се напомене дека за издвојување е и еден џентлменски потег на поранешниот капитен на македонската репрезентација. Пред да дојде до својата трета титула во Евролигата, Антиќ уште во два наврати се радуваше на истиот трофеј како член на Олимпијакос, тим против кој мораше да игра вчера во големото финале во Истанбул. Секако, Антиќ за свој противник го имаше и својот добар познаник Василис Спанулис кога во голем стил го утеши и прегрна по крајот на големиот фајнал-фор спектакл.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фенербахче и Олимпијакос ќе се борат за европската шампионска титула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: