Објавен е распоредот за новата 2014-2015 НБА сезона


Објавен е распоредот за новата 2014-2015 НБА сезона Од новата НБА сезона сме оддалечени некаде околу 2ипол месеци, а во средата лигата го објави распоредот на сите натпревари за новата 2014/15 сезона, што значи дека уште од сега можеме да почнеме да се загреваме за сезоната од која се очекува многу. Целиот распоред можете да го погледнете тука , а ние ќе направиме краток осврт на натпреварите кои се очекуваат да бидат најинтересни за наредната сезона. Маверикс @ Спарс, 28. Октомври Спарс во AT&T арената ќе го закачат петтиот шампионски банер, а Чендлер Парсонс за прв пат ќе заигра за Маверикс. Сепак, што е најважно, ќе гледаме натпреварувачка кошарка и одличен натпревар за отварање на сезона. Булс @ Никс, 29. Октомври Дерик Роуз повторно се враќа на терените, но овојпат со искуство повеќе позади себе од Светското Првенство во Септември со репрезентацијата на САД. Како и да е, сите сакаат да знаат дали Д-Роуз е сеуште елитен играч во оваа лига, но за да го дознаеме тоа ќе треба да ја проследиме целата ...
| | веќе видена | слични

Првиот Македонец во НБА-лигата, Перо Антиќ, и Атланта ги очекува интересен старт во новата сезона. Искусниот крилен центар и Хоукси почнуваат во Торонто, на 29 октомври им гостуваат на Репторси. Првиот натпревар на домашната терен „јастребите“ го играат на 1 ноември, во „Филипс арена“ доаѓа Индијана, тимот кој ги елиминираше Хоукси во плејофот. По овој дуел следи гостувањето во Тексас кај бранителот на шампионскиот прстен Сан Антонио. Антиќ имаше успешно деби во дресот на Атланта, минатата сезона ја заврши со просек од седум поени, 4,2 скока и 1,2 асистенции. Инаку, сезоната стартува на 28 октомври, со дуелот Спарс-Далас, на овој меч се очекува кошаркарите на Сан Антонио да ги добијат шампионските прстени. За истиот ден уште се закажани уште два натпревари: Њу Орлеанс - Орландо и ЛА Лејкерс - Хјустон. Во центарот на вниманието е дуелот на Божиќ (25 декември) во кој Леброн Џејмс со Кливленд гостува на својот некогашен клуб Мајами во „Американ ерлајнс арена“. Истиот ден ќе се одигра и репризата од финалето ...
| | веќе видена | слични

Атланта, за која настапува македонскиот кошаркар Перо Антиќ, ја отвора новата, 69-та по ред сезона во НБА-лигата, против Торонто, на гости, на 29 октомври НОВА СЕЗОНА НА НБА-ЛИГАТА Лани двете екипи си ги поделија победите, по две на домашен паркет. Антиќ настапи на три од четирите дуели, еден пропушти поради повреда. На преостанатите просечно играше по 22 минути, со учинок од 6,3 поени, пет скока и 1,3 асистенција. Во вториот дуел во новата сезона, а прв домашен, Атланта игра дома против тимот од кој испадна во плејофот годинава Индијана, а на 5 ноември во третиот меч гостува кај актуелниот шампион Сан Антонио, кој, пак, по традиција ја отвора сезоната дома на првиот ден од лигата против Далас, кога и свечено ќе им бидат доделени шампионските прстени.
| | веќе видена | слични

НБА-лигата го обајви распоредот за престојната сезона, а Перо Антиќ и неговата Алтанта ги чека интересен старт. На 29 октомври му гостуваат на Торонто, по што на домашен терен Хокс (1 ноември) го пречекуваат тимот на Индијана пејсерс кој ги елиминира во последниот плеј-оф натпревар. По овој дуел следи гостувањето во Тексас кај бранителот на шампионскиот прстен Сан Антонио. За првиот Македонец во НБА-лигата ова е втора сезона во најсилното светско клупско натпреварување. Инаку сезоната почнува на 28 октомври, со дуелот Сан Антонио Спарс-Далас, на овој меч избраниците на стратегот Грег Попович треба да ги добијат шампионските прстени. Истиот ден ќе се одиграат уште две средби: Њу Орлеанс-Орландо, ЛА Лејкерс-Хјустон.
| | веќе видена | слични

Екипата на Атланта Хокс на македонскиот кошаркарски интернационалец Перо Антиќ (кој ќе ја има својата втора сезона со “јастребите“) ќе ја започнат новата натпреварувачка сезона 2014/15 во НБА лигата на гостински терен против Торонто Репторс на 29. Октомври 2014 год. Вториот меч според распоредот воедно ќе биде првиот на домашен терен (1. Ноември 2014 год.) против Индијана Пејсерс, екипа која ги елиминираше избраниците на тренерот Мајк Буденхолзер лани во плеј-офот (3:4, серија). Во третиот дуел во Атланта на 5. Ноември 2014 год. ќе им гостуваат на Сан Антонио Спарс,. Целиот распоред на натпревари од сезоната можете да го погледнете тука: http://espn.go.com/nba/team/schedule/_/name/Atl/atlanta-hawks Според најавите, во предсезоната како подготвителни мечеви, досега е познато дека Атланта Хокс ќе игра против Мемфис Гризлис (11. Октомври), Мајами Хит (14. Октомври), Чикаго Булс (16. Октомври) и Сан Антонио Спарс (22. Октомври).
| | веќе видена | слични

Шампионот на НБА, Сан Антонио Спарс ќе ја отвори 69. сезона во Лигата со меч на домашен терен против Далас Маверикс, стана јасно од програмата за натпреварите. Кампањата започнува на 28 октомври, а по традиција пред дуелот “Спарси“ ќе ги добијат шампионските прстени на специјална церемонија. Другите дуели од првиот ден се меѓу Њу Орлеанс и Орландо и помеѓу Л.А. Лејкерс и Хјустон Рокетс, во кој Коби Брајант се очекува да се врати откако пропушти речиси цела сезона. Со голем интерес се очекува и второто деби на Леброн Џејмс за Кливленд, кое ќе биде на 30 октомври против Њујорк Никс на Кармело Ентони. Следниот ден “Кралот“ ќе гостува кај Чикаго и ќе се сретне со Дерик Роуз. На Божиќ, Леброн ќе се врати во Мајами за натпревар против тимот со кој одигра 4 последователни финалиња во Лигата и освои 2 титули. Останатите дуели во празничниот ден се меѓу Њујорк – Вашингтон, Сан Антонио – Оклахома Сити, Чикаго – Л.А. Лејкерс и Л.А. Клиперс – Голден Стејт. Кавалирс, Булс и Тандерс ќе бидат најчесто пренесуваните тимови ...
| | веќе видена | слични

Регуларниот дел во најдобрата светска кошаркарска лига започнува во втората половина на октомври, а завршува на 15. април, период во кој треба да се одиграат 1.233 средби. Освен тексашкото дерби во кое Спарси го пречекуваат Новицки со Далас, во премиерната вечер од сезоната 2013/2014 ќе се сретнат уште и Хјустон – Л.А. Лејкерс и Њу Орлеанс – Орландо. Поранешниот македонски репрезентативец и прв македонец во еден НБА ростер, Перо Антиќ, по гостувањето во Канада, второто коло ќе го игра на домашен терен, против Индијана Пејсерс, екипа која лани ги елиминираше Хоукси од Плејофот. По враќањето на Леброн во Кливленд, многумина со нетрпение очекуваат да го видат во дуел против Мајами, средба закажана за 25. декември, во „Американ Ејрлајнс Арената“ во Мајами. Божиќното коло ќе го обележи и дербито меѓу Спарс и Оклахома, екипи кои се сметаат за фаворитит за титулата. Навивачите во Кливленд ќе имаат прилика да го поздрават „Кралот“ на 30. октомври, кога во нивниот град ќе гостуваат Њујорк Никс и Кармело Ентони, а ние ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Атланта сезоната 2014/15-та во НБА ќе ја започне со гостувањето во Торонто, средба која ќе се одигра на 29-ти октомври, вториот ден од новата НБА сезона. Синоќа беше објавен целосниот распоред за сезоната 2014/15 во НБА лигата чиј регуларен дел стартува на 28-ми октомври, а завршува на 15-ти април следната година. Она што нас особено нé интересира се натпреварите на Атланта Хокс, екипа од која дел е првиот Македонец кој некогаш заиграл во НБА лигата, Перо Антиќ. Хокси својата сезона ја стартуваат на 29.10. со гостувањето во Торонто каде ќе ги пречекаат Репторси, екипа која според прогнозите ќе им биде еден од кандидатите за пласман во плејофот од Источната конференција. По таа средба на 1. ноември следи отворањето на сезоната на домашен терен против екипата на Индијана, која ги елиминираше Хокси во последниот плејоф и која во новата сезона ќе биде без Ленс Стивенсон (замина во Шарлот) и Пол Џорџ (повреда). Трет на менито на Хокси во 2014/15-та е шампионот Сан Антонио и гостувањето во Тексас на ...
| | веќе видена | слични

Атланта Хоукс во која втора сезона по ред ќе настапува Перо Антиќ, ќе ја започне новата НБА сезона со гостувањето кај Торонто Репторс. НБА лигата денеска го објави распоредот за регуларниот дел од сезоната 2014/15, а Атланта истата ќе ја отвори и затвори со гостувања (Торонто и Чикаго). „Јастребите“ ќе го одиграат првиот натпревар на 29. октомври, а првиот дуел пред домашните навивачи ќе го играат на 1. ноември кога во Атланта гостува Индијана Пејсерс, екипата во која ќе го нема Пол Џорџ, но и екипата која ги елиминира Хоукс во последниот плејоф. Најгустиот дел од распоредот за Атланта ќе биде во ноември и декември кога до Божиќ оваа екипа ќе одигра 19 натпревари во 33 дена, или по еден натпревар на секој 1,74 ден. Првата пресметка со Леброн Џејмс, Антиќ и соиграчите ќе ја имаат на домашен терен на 30. декември. Инаку сезоната започнува на 28 октомври со натпреварите: Њу Орлеанс-Орландо, Сан Антонио-Далас и Л.А Лејкерс-Хјустон.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавен е распоредот за новата 2014-2015 НБА сезона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: