Таравари: Ќе бидеме позитивни опозиционери


Алијансата за Албанците ќе остане конструктивна, и по излегувањето од Владата ќе гласа за сите закони кои се важни за интеграциите на државата во Европската унија и НАТО, за општеството и за граѓаните, рече генералниот секретар на партијата и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари, во синоќешниот настап на ТВ Телма. По најавата на лидерот на неговата партија Зијадин Села дека остануваат во владината коалиција до донесување на законот за употреба на јазиците, Таравари рече дека во Владата влегле со кренати глави и оти сакаат да излезат повторно горди. - Одиме во опозиција и со најголема гордост ќе продолжиме да бидеме позитивни опозиционери за општеството, наведе Таравари.
| | веќе видена | слични

На интернет анкетата и на Фејсбук страната на емисијата Клик Плус на ТВ 21 е спроведена анкета со прашање: на кој политичар Албанец најмногу му верувате? На анкетата гласале 4500 граѓани. Според финалните резултати како што пренесува порталот на албански јазик монитор.мк Зијадин Села добил 54 % од гласовите додека зад него со 46 % е Али Ахети. Зијадин Села беше тешко повреден за време на настаните од 27 април а во неколку наврати ги навреди Македонците со јавни коментари против нив. Интернет анкетите иако можат да дадат одредена претстава за расположението на корисниците на интернет немаат никаква научна или стручна важност за општото расположение на јавноста.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се подготвува ли теренот за промена на името без референдум? Се подготвува ли теренот за промена на името без референдум? Лидерот на ДУИ и претседателот на Собрението се јасни,нема потреба од референдум, кога тоа прашање може да се реши во законодавниот дом. Не се потребни бескрајни дебати во Собранието и референдуми, туку политички и национален консензус за што поскоро решение на проблемот со името, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во партиското седиште во Тетово. И собранискиот спикер Талат Џафери неодамна изјави дека постои можност името да биде сменето без референдум, односно дека Собранието има целосен легитимитет во име на граѓаните да донесе одлука за решение на спорот со името. Тој мисли дека поради континуираната висока поддршка на граѓаните за евроинтегративните процеси, граѓаните му дале целосен легитимитет на Сорбанието, да во нивно име одлучи по однос на прашањето за промена на името. За разлика од Џафери и Ахмети, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, смета дека решението за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска го негираше тврдењето на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, дека ДУИ ја избркале Алијансата од Владата со уценување на премиерот Зоран Заев. „Јас немам пристап и влијание врз активностите на Села и за тоа како тој заминал од Владата“ - вели тој. Ахмети тврди дека тоа се измислици и дека сите партии или пратеници во Собранието кои ќе застанат зад реформите можат да станат дел од владејачкото мнозинство. Во вчерашната емисија „Топ тема“ на телевизија „Телма“, Села рече дека во политичката игра на ДУИ има скриена цел, поради рејтингот кој ѝ паѓа секој ден кај албанското гласачко тело. Села вели дека Заев гледал свој интерес, да земе добар ресор како што е Министерството за здравство и да продолжи, не со реформи во здравството, туку со неговите бизнис планови.
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во својата предновогодишна средба со новинарите кажа дека прашањето за името е проблем што бара решение бидејќи е пречка за зачленувањето во НАТО и ЕУ. „Не може да се дозволи ова прашање да се бирократизира или политизира или да се користи прашањето за референдум и можни бескрајни дебати во парламентот за да се обесхрабри решавањето. Тоа треба да се реши со договор меѓу двете држави и двете влади, како што беше во 90-тите години за привремената референца. Се разбира дека тука треба да учествува и опозицијата за да се надминат разликите и да се ставиме во услуга на иднината бидејќи минатото на Балканот е болно и мора да се решава“, рече Ахмети. Според претседателот на ДУИ, сегашната опозиција е заинтересирана за решавање на спорот за името, а ставот дека се за ЕУ и НАТО го реафирмирале и за време на конгресот. Ахмети посочи дека треба да се видат разликите во ставовите и дека без опозицијата, не може да се реши ова прашање. Лидерот на ДУИ истакна дека комуницирал и со ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за време на новогодишното интервју со новинарите, најави дека следната година е важна за иднината на земјата. Тој рече дека граѓаните очекуваат важни одлуки од Владата и дека за тие одлуки потребен е општествен и политички консензус. Според него, членството во ЕУ и НАТО директно зависи од решавањето на спорот со името со Грција, и додава дека евентуален референдум само ќе ја отежни состојбата и ќе создаде недоумици кај политичарите кои треба да најдат решение за овој проблем. Според него, решението треба да произлезе од владите на двете држави. „Ние мислиме дека не треба да се бирократизира ова прашање, да не се политизира и да се става на референдум, да се дебатира во Собранието, бидејќи тоа може да ја парализира ситуацијата или пак политичките партии да ги стави во позиција да се двоумат во процесот на постигнување компромис“, вели Ахмети. Изјавата на премиерот Заев, кој рече дека го брани законот за јазиците повеќе отколку самиот лидер на ДУИ, Ахмети ја поздрави и ја оцени како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Референдум или гласање во собранието не се добри опции за решение на спорот со името, смета лидерот на ДУИ, Али Ахмети кој имаше новогодишна средба со преставници на медиумите во Македонија. За ова клучно прашање е потребен политички консензус во државата и договор меѓу двете влади сличен оној во деведесетите за привремената референца, смета Ахмети. „За да не се бирократизира ова прашање, да не се политизира и да не се искористува од страна на политичките партии посебно да речам за референдум или пак бескрајна дебата во собранието, затоа што таков случај може да ја поларизира ситуацијата или да ги стави во незавидна ситуација, партиите за дасе охрабрат кон постигнување на компромис“ – изјави Ахмети. Владејачкото мнозинство во собранието нема да ги гласа законите за кои е потребен консензус, како на пример договорот со Бугарија, без опозицијата, вели Ахмети. Лидерот на ДУИ открива дека власта веќе преговара со опозицијата за нивно враќање во Собранието и дека препознал позитивни движења на последниот конгрес ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, не се согласува за името на Република Македонија да решаваат граѓаните на референдум, сметајќи дека проблемот треба да се надмине преку договор меѓу владите на Македонија и на Грција. „Не може да се дозволи ова прашање да се бирократизира или политизира или да се користи прашањето за референдум и за можни бескрајни дебати во Парламентот за да се обесхрабри решавањето. Тоа треба да се реши со договор меѓу двете држави и двете влади, како што беше во 1990-тите околу привремената референца. Се разбира дека тука треба да учествува и опозицијата, за да се надминат разликите и да се ставиме во услуга на иднината, бидејќи минатото на Балканот воопшто е болно“, изјави Ахмети на денешната предновогодишна средба со новинарите. Лидерот на ДУИ очекува учество и на опозицијата во надминувањето на долгогодишниот проблем што јужниот сосед го има со уставното име на Македонија, бидејќи, според него, без неа не е можно да се дојде до решение. „Опозицијата е ...
| | веќе видена | слични

Ова, рече, засега е став на ДУИ, но потребен е национален консензус за да се затвори ова прашање и на тој начин да се отстрани пречката за зачленување во ЕУ и НАТО. - Не може да се дозволи ова прашање да се бирократизира или политизира или да се користи прашањето за референдум и можни бескрајни дебати во Парламентот за да се обесхрабри решавањето. Тоа треба да се реши со договор меѓу двете држави и двете влади како што беше во 90-тите години околу привремената референца. Се разбира дека тука треба да учествува и опозицијата за да се надминат разликите и да се ставиме во услуга на иднината, бидејќи минатото  на Балканот воопшто е болно и мора да се решава, рече Ахмети. Ахмети е уверен дека и покрај разликите меѓу власта и опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ е заинтересирана за затворање на ова прашања. Основа за ставот влече од искуството во претходната владина коалиција, но и реафирмираните ставови за ЕУ и НАТО на последниот Конгрес на партијата во Валандово. - Опозицијата е заинтересирана за решавање на проблемот околу ...
| | веќе видена | слични

Не се потребни бескрајни дебати во Собранието и референдуми, туку политички и национален консензус за што поскоро решение на проблемот со името, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети во партиското седиште во Тетово. Не се потребни бескрајни дебати во Собранието и референдуми, туку политички и национален консензус за што поскоро решение на проблемот со името, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети во партиското седиште во Тетово. Знам дека и опозизицијата сака решение и се ангажираа многу за ова додека беа на власт, па вереувам ќе учествуваат во постигнувањето компримис и договор меѓу партиите, вели Ахмети. И собранискиот спикер Талат Џафери неодамна изјави дека постои можност името да биде сменето без референдум, односно дека Собранието има целосен легитимитет во име на граѓаните да донесе одлука за решение на спорот со името. Милена Вуческа
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 172 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таравари: Ќе бидеме позитивни опозиционери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: