Вучиќ: Тешко до решение за Косово


Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека се појасно е да ќе биде тешко да се дојде до било какво решение за Косово. – Ние ќе продолжиме да нудиме мир и компромисно решение и да бараме она што е можно, реално, правично и рационално за српскиот народ и за српската држава -изјави Вучиќ на отварањето на Жежељовиот мост во Нови Сад, каде гостин беше и еврокомесарот Јоханес Хан. Според неговите зборови, „тие во Србија кои бараат ‘ништо’ и се надеваат дека Србија добива ‘едно големо ништо’, треба да продолжат да се радуваат, бидејќи се е насочено кон успехот да Србија по прашањето на Косово не добие ништо“. Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи покренаа иницијатива за размена на територии меѓу Србија и Косово, како и взаемно признавање, а Европската унија упати поддршка на овој предлог. Но, Германија се изјасни против прекројувањето на балканските граници. – Кога ќе чуете за што се залагаат хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, претседавачот на Советот на министри Босна и Херцеговина Денис ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот сенатор Рон Џонсон изјави дека САД ги поддржуваат „сите напори за стабилен мир во регионот“. Тој ова го изјави за време на синоќешната средба во Приштин со косовскиот претседател Хашим Тачи, со кој разговараше и за дијалогот и јакнењето на мирот во регионот. Како што е објаено на интернет страницата на косовскиот претседател, Тачи на средбата рекол дека работи на постигнување договор кој ќе има позитивни ефекти врз регионот, но оти тешко ќе се постигне. Џонсон вчера се сретна и со косовскиот премиер Рамуш Харадинај со кого разговарал за ситуацијата во регионот. Харадинај веста за средбата со Џонсон ја објави на својата страница на Фејсбук наведувајќи дека Приштина е заинтересирана за постигнување оптимален правно обврзувачки договор со Белград. Американскиот сенатор денеска пристигнува во дводневна посета на Белград, кде ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ. Џонсон е член на Надворешнополитичкиот одбор на Сенатот и ...
| | веќе видена | слични

Фатмир Шехоли, аналитичар од Приштина, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ пред посета на Косово треба да се консултира со луѓе кои се реални, особено ако во регионот Дреница, каде што се случија најголемите злосторства против албанското население во ’98. и ’99. „Мислам дека тој доби одговор што треба да го добие и дека без извинување не треба да оди таму. Без разлика дали барикадите биле спонтани или не, Албанците покажале дека имаат капацитет да му се спротивстават“, вели аналитичар. „Ако Вучиќ не ја признае независноста, во што се сомневам, но ако тој е на тој пат, тогаш Србија треба да му каже и на избори и вала ‘дека вратата на ЕУ се нарекува независност на Косово’“. Според него, во поглавјето 35 се наведува дека Србија треба да го укине делот каде пишува автономната покраина Косово.
| | веќе видена | слични

Србите во Косово само еден ден по посетата на претседателот Александар Вучиќ, велат дека посетата им донела надеж дека се ќе биде подобро. Како што пренесува српскиот Курир, граѓаните велат ќе бараат решение за стабилна и безбедна иднина. Ден по посетата на Вучиќ се е мирно и без блокади.
| | веќе видена | слични

Косовскиот претседател Хашим Тачи ќе се сретне денеска со лидерите на албанските политички субјекти од Прешевската Долина, односно од Прешево, Медвеѓа и Бујановац, јави дописникот на МИА од Приштина.Веста ја објави кабинетот на Тачи, кој информира дека по средбата ќе следи конференција за медиуми.Косовскиот претседател последните недели интензивно ја промовира идејата за „корекција на границата“ со Србија, односно за припојување на Першевската Долина кон Косово, на што остро се спротивставуваат опозициските и дел од владејачките партии на косовските Албанци, како и најголемиот дел од меѓународниот фактор.Текстот Тачи ќе се сретне со политичките лидери од Прешевската Долина е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

„Знам што сакате да слушнете, но не можам да ви кажам тоа. Доволно сум одговорен, но знам дека знаете колку се бориме за народот на Косово и Метохија“. Од овие зборови на Вучиќ беше јасно дека повторно ќе изостане клучниот одговор за решавањето на косовскиот проблем, што тој долго време најавуваше дека ќе го соопшти од Косовска Митровица Косовските Срби и оние што живеат во Србија поминаа уште една „драматична недела“ во која централна тема беше дали нивниот татко на нацијата ќе опстане на дадениот збор дека ќе го посети северниот дел на Косово. Дилемата „да се оди или да не се оди“ пред која беше исправен српскиот претседател Александар Вучиќ, беше решена лично од него и во негов артистички манир, со обраќањето на нацијата во петокот навечер, кога решително соопшти дека ќе ги посети своите на Косово и Метохија. Тоа беше знак дека претставата може да почне. Пред оваа посета се одвиваше слично сценарио како и претходниот пат кога Вучиќ се сретна со претставниците на српската заедница во Косово. Минатиот пат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Автобус кој сообраќал од Германија за Косово е каменуван синоќа додека минувал низ Србија, јавија медиумите во Приштина, повикувајќи се на информации добиени од патниците на автобусот. Како што јави дописникот на МИА од Приштина, на автобусот, кој сообраќа на релацијата Келн-Приштина и кој превезувал главно Косовци кои живеат во Германија, му е скршено предното стакло, но нема повредени патници. Приштинските медиуми објавија и фотографии испратени од патниците во автобусот. По објавувањето на информацијата за каменувањето на автобусот, реагираше шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли, кој побара од надлежните органи во Србија да им обезбедат заштита на луѓето кои се на пропатување низ државата. Пацоли им порача на српските безбедносни институции „да се угледаат на професионалноста, посветеноста и одговорното однесување на полицијата на Република Косово кон сите државјани и граѓани во Косово“. – Нападот, со цврсти предмети, кој за среќа помина без повредени лица, што денеска се случи врз ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеничката на опозицискиот Демокраатски сојуз на Косово (ЛДК) Вјоса Османи смета дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ со својот говор во Северна Митровица на крајот од дводневната посета на Косово, најавиl тешки времиња за целиот Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина. – Вучиќ во Косово го нарече (Слободан) Милошевиќ „голем лидер“, геноцидот на Милошевиќ „чесна војна“ и рече дека е горд на Добрица Ќосиќ и другите идеолози на српската хегемонистчка политика. Дотолку повеќе, тој пројави територијални претензии не само кон Косово, туку и кон другите држави од регионот, напиша Османи на Фејсбук. Според пратеничката со освоени најголем број гласови на последните парламентарни избори во Косово, говорот на Вучиќ во Митровица претставува лоша вест за Западен Балкан. – (Вучиќ) најави дека Србија продолжува да ја претпочита нестабилноста и човечките трагедии. Сето тоа спакувано во говор во кој тука и таму ги спомена мирот и помирувањето, вели Османи. Таа смета дека „воинствената логика и ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се соочи со блокади, запалени гуми, поставени жици и трактори, автомобили, транспаренти и оган за време на посетата во Косово. Тој беше спречен да посети одредени места, пана жителите им се обрати преку мобилен. Еве што се случуваше... ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели вели дека претседателот на Србија Александар Вучиќ, со неговата посета на Косово, потврди дека српските лидери продолжуваат по стапките на Слободан Милошевиќ и дека во Косово не дошол за да ги штити локалните Срби, туку за да се промовира себе си, јави дописникот на МИА од Приштина. Весели во коментар по повод дводневната посета на Вучиќ на Косово тврди дека дозволата на Вучиќ да го посети езерото Газивода му е дадена на инсистирање на меѓународните партнери на Приштина, но дека српскиот претседател и таа дозвола ја злоупотребил. - Мирот и добрососедството биле и ќе останат основни цели на косовската држава. Косово верува дека патот на дијалогот и соработката е единствената можна алтернатива за надминување на недоразбирањата од минатото и за чекорење напред по евро-атлантскиот пат. Во духот на овие принципи ние одлучивме да ја дозволиме посетата на претседателот на Србија, напиша Весели на Фејсбук. Парламентарниот спикер и лидер на владејачката Демократска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ: Тешко до решение за Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: