Администрацијата е масивна, но, за преговорите со ЕУ ќе се бара помош од надворешни експерти


Државата има по неколку помошници на раководителите во секторите во јавната администрација, но нема доволно квалификуван кадар за да ги истурка задачите кои ни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за информатичко општетсво и администрација Дамјан Манчевски најавува намалување на администрацијата, но не преку откази, туку преку мотивирање на ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Министерот Манчевски го промени ставот, администрацијата сепак ќе била подготвена да одговори на барањата кога ќе почнат преговорите со Европската унија. Во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Со претстојните измени на законите за вработени во јавниот сектор и за административни службеници треба да бидат опфатени постапките за вработување и за ...
| | веќе видена | слични

Ова денеска го изјави ресорниот министер Дамјан Манчевски на денешната трибина за измените на два закони :за вработените во јавниот сектор и за административни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Потребни се законски измени во постапката за вработување на административните службеници, во постапката за унапредување и во делот на заштитата на правата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Префрлувањето на вработените во јавниот сектор ќе биде во консултации со нив, вели министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски. Тој ...
| | веќе видена | слични

Се уште не се знае како ќе се одвива процесот на префрлување на буџетарите во приватниот сектор. Министерот Манчевси вели дека тоа ќе се знае кон крајот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 311 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 131 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 172 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Администрацијата е масивна, но, за преговорите со ЕУ ќе се бара помош од надворешни експерти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: