Се урна полициски хеликоптер, загинаа четири искусни пилоти


Се урна полициски хеликоптер, загинаа четири искусни пилоти Македонските власти потврдија денеска дека полициски хеликоптер се урна во текот на ноќта во близина на Струмица, при што загинаа сите четири лица во леталото. Македонски министер за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска изјави денеска дека четири припадници на хеликоптерската единица при МВР, сите пилоти со повеќе од 30 години на искуство, загинаа кога нивниот хеликоптер се урна во близина на Струмица. Јанкуловска рече пилотите биле на тренажен лет кога хеликоптер оф типот МИ-17 удрил во 120 метри висок ТВ предавател. Во несреќата загинале пилотите Драги Мицев, Маријан Трајкoвиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички се четворицата загинати "Ова е еден од најтажните и најтемните денови во историјата на МВР", изјави Јанкуловска низ солзи. Таа додаде хеликоптерот, произведени во 2008 година, бил сервисиран редовно и оти пилотите за време на тренажниот лет не пријавиле никакви технички проблеми. "Двете црни кутии од хеликоптерот се најдени“ рече ...
| | веќе видена | слични

Речиси еден месец од кобната хеликоптерска несреќа, во која загинаа четворица врвни пилоти на МВР, многу прашања се' уште останаа неодговорени за причините за падот на „ми-17“. Во тек е истрага којашто ја води обвинителството во Струмица, каде што се случи несреќата на 10 јули годинава. Освен првичната прес-конференција на полицијата, на која беа изнесени околностите за урнувањето на хеликоптерот, во јавноста нема други поединости од истрагата. Во тек е вештачењето на црните кутии од хеликоптерот кои се испратени во Москва, но засега нема информации колку време би траело вештачењето и кога можат да се очекуваат резултатите од него. Нема ниту конкретни информации до каде е извештајот кој треба да го изготви специјалната 11-члена Комисија од различни видови на експерти, којашто ја формираше министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, веднаш по несреќата. Деновиве „Утрински“ од Јавното обвинителство писмено побара одговор на неколку прашања: до каде е истрагата за хеликоптерската несреќа кај ...
| | веќе видена | слични

Увидот за несреќата со полицискиот хеликоптер кај Струмица е завршен, соопшти министерката Јанкуловска. Како што рече, по наредба на јавен обвинител, остатоците од хеликоптерот и од антената во којашто удрил се зачувани во два посебни хангари. Црните кутии од хеликоптерот ќе бидат анализирани во Меѓудржавниот воздухопловен комитет во Москва. Во несреќата на 10-ти јули кај Струмица загинаа врвните полициски пилоти Драги Мицев, Тоде Орешков, Иљо Лопатички и Марјан Трајковиќ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Активностите од увидот за несреќата на полицискиот хеликоптер кај Струмица кои се во надлежност на МВР се завршени, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на граничниот премин „Блаце“. Според неа, истрагата сега е во рацете на Јавното обвинителство. - Истрагата се одвива максимално професионално. Во интерес на истрагата не можам да соопштам повеќе детали, но во однос на процедурата се завршени сите првични дејства од увидот. Завршено е собирањето на материјалните докази, како и првичните вештачења по однос на основните параметри за летот на хеликоптерот, кои можат да се утврдат без преслушување на црните кутии, како и вештачење на трагите пронајдени на лице место – вели Јанкулоска. Јанкулоска нагласи дека истрагата се одвива со очекуваната динамика, а во интерес на истражните дејствија засега не се открива дали 120-метарската антена во која удрил хеликоптерот била соодветно осветлена. Во хеликоптерската несреќа кај Струмица, која се случи на 10 јули, животот го загубија четворица пилоти ...
| | веќе видена | слични

- Истрагата се одвива максимално професионално. Во интерес на истрагата не може да соопштам детали, но во однос на процедурата се завршени сите првични дејствија од увидот. Завршено е собирањето на материјалните докази, како и првичните вештачења по однос на основните параметри на летот на хеликоптерот кои може да се утврдат без преслушување на црните кутии, како и вештачење на трагите пронајдени на лице место, рече министерката Гордана Јанкуловска. Според Јанкуловска, по наредба од надлежниот јавен обвинител остатоците од хеликоптерот и од антената во која удрило полициското летало се зачувани, но на две посебни локации, во посебни хангари. - Истрагата се одвива согласно очекуваната динамика, изјави Јанкуловска. На прашањето на Канал 5 дали е утврдено дека 120 - метарската антена не била осветлена кога во неа удрил хеликоптерот МИ-17 (како што изјавуваа очевидци на несреќата) Јанкуловска одговори дека податоците за антената се утврдени и нив ќе ги соопшти обвинителот кога ќе утврди дека тоа е потребно. Како ...
| | веќе видена | слични

Црните кутии од полицискиот хеликоптер „ми-17“, кој се урна неодамна кај индустриската зона во Струмица, ќе ги преслушуваат во Меѓународниот воздухопловен комитет со седиште во Москва. Станува збор за реномирана стручна установа, која беше споменувана како една од опциите каде што би можеле да се вештачат и црните кутии од соборениот малезиски авион со 295 патници и членови на екипажот над Украина, пред да се донесе одлука тие да им бидат предадени на малезиските власти. Меѓународниот воздухопловен комитет (ИАЦ) е една од главните институции во Русија надлежна за цивилната авијација, која во светот често се користи како сертифициран и стручен орган за истражување на воздухопловни несреќи. Формиран е во 1991 година, и од тогаш била вклучен во бројни истраги за воздухопловни несреќи и инциденти. Комитетот е со седиште во округот Јакиманка, Москва. Од формирањето на комитетот, за негов директор е поставена Татјана Анодина. Рускиот меѓународен воздухопловен комитет минатата година учествуваше во пронаоѓањето ...
| | веќе видена | слични

Во Москва во Меѓународниот воздухопловен комитет ќе се преслушуваат црните кутии од полицискиот хеликоптер Ми-17 кој пред 12 дена се урна кај Струмица. Државното обвинителство за Канал 5 потврди дека кутиите ќе патуваат за Москва: „Согласно донесената одлука, црните кутии ќе бидат преслушани од експерти од Меѓународниот Воздухопловен Комитет (Interstate Aviation Committee IAC) кој има седиште во Москва. Станува збор за реномирана независна стручна установа.“- стои во одговорот на државното Јавно обвинителство. Покрај тоа надлежниот обвинител од Струмица активно презема дејствија за расветлување на несреќата, а се побарани и неколку вештачења за разјаснување на трагедијата. Канал 5 контактираше со воздухопловниот комитет во Москва, но оттаму само кратко ни одговорија дека надлежен за воздухопловни инциденти е Леонид Каширски , а во неговата канцеларија не се јавуваше никој. Според купопродажниот договор од 2009-та МВР се обврзало на продавачот, рускиот производител да му овозможи преслушување на црните кутии. ...
| | веќе видена | слични

Во тек се истражни дејства со кои надлежното Основно јавно обвинителство - Струмица ги прибира сите релевантни податоци, информации и докази во врска со хеликоптерската несреќа. Во моментов, во интерес на истрагата, Јавното обвинителство не е во можност да сподели детали за активностите што се преземаат и планираат. По десетина дена од хеликоптерската несреќа, во која животот го загубија четворица врвни пилоти во МВР, Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички, во јавноста не стигаат повеќе информации за истрагата. Јавното обвинителство од Струмица, кое ја координира истрагата за хеликоптерската несреќа, сè уште работи на подигање, обезбедување и селектирање на остатоците од леталото кое се урна во близина на Струмица, минатиот четврток. (Фото: Коста Јованов) - Следува дополнителното прибирање податоци и доставување на Извештајот од страна на Комисијата за истражување на воздухопловни несреќи, по што надлежниот јавен обвинител ќе даде насока за натамошниот тек на истражната постапка – велат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Четворицата пилоти кои минатата недела загинаа кај индустриската зона во Струмица, вежбале ноќно летање со помош на специјални очила набавени од израелската компанија „Елбит“. Станува збор за посебни визири за ноќно летање, кои се почесто се користат за вечерни летови, а со чија помош пилотите имаат одлична прегледност на теренот. Пилотите велат дека со помош на овие очила за ноќно летање, пилотирањето е олеснето. Сепак, додаваат тие, мора да се има предвид дека опсегот кој се опфаќа со гледањето преку овие очила е помал, поради што е можно да дојде до создавање сенки или до незабележување на одредени препреки што можат да се појават пред хеликоптерот за време на летот. Најголем проблем е појавата на светлосно загадување. Станува збор за проблем кој се појавува во текот на ноќнотo летање во близина на осветлени места, особено над градовите или над многу осветлени објекти. Очилата се одлични кога пилотот лета во темнина, но светлината при летање со очила може многу да му пречи, велат пилотите кои имале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Станува збор за посебни визири за ноќно летање, кои се' почесто се користат за вечерни летови, а со чија помош пилотите имаат одлична прегледност на теренот. Четворицата пилоти кои минатата недела загинаа кај индустриската зона во Струмица, вежбале ноќно летање со помош на специјални очила набавени од израелската компанија „Елбит“. Станува збор за посебни визири за ноќно летање, кои се почесто се користат за вечерни летови, а со чија помош пилотите имаат одлична прегледност на теренот. Пилотите велат дека со помош на овие очила за ноќно летање, пилотирањето е олеснето. Сепак, додаваат тие, мора да се има предвид дека опсегот кој се опфаќа со гледањето преку овие очила е помал, поради што е можно да дојде до создавање сенки или до незабележување на одредени препреки што можат да се појават пред хеликоптерот за време на летот. Најголем проблем е појавата на светлосно загадување. Станува збор за проблем кој се појавува во текот на ноќнотo летање во близина на осветлени места, особено над градовите или над ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се урна полициски хеликоптер, загинаа четири искусни пилоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: