Најстариот човек има 145 години


Мбах Гото од Индонезија има 145 години и е најстариот човек на светот. Гото е апсолутен рекордер по прашање на годините, а неговиот рекорд се очекува наскоро и официјално да биде признат, откако ќе заврши независната истрага со која треба да се потврди дека тој е роден на 31.11.1870 година. Тој ги надживеал своите браќа и сестри, кои биле десет на број, четирите сопруги и сите деца. Вели дека е подготвен да умре, бидејќи неговите внуци се зрели и искусни луѓе.
| | веќе видена | слични
2 копии

Овој маж ги надживеал своите десет браќа и сестри, четирите сопруги од кои последната починала во 1988 година. Мбах Готхо, маж од Индонезија тврди дека е најстариот човек на светот. Според документите кои во Индонезија се признаени како веродостојни, Мбах има 145 години, а роден е на Нова година во 1870 година, пишува The Sun. Сите негови браќа и сестри, сопруги и деца починале, а тој живее со помошта на внуците, правниците и праправнуците. Ако неговите документи се вистински, тој е најстариот човек на светот. Според она што е познато досега рекордот е на Французинката Жана Калмент која живеела 122 години. Иако во Индонезија документите на Мбах се признати, се уште никој со сигурност не потврдил дека податоците на истите се вистинити. -Само сакам да умрам, изјавил Мбах во едно телевизиско интервју. Неговиот внук истакнал дека дедо му се подготвува за смртта од својата 122 година. Старецот времето го минува најмногу слушајќи радио, а последните три месеци внуците го хранат и бањаат бидејќи многу ослабел. ...
| | веќе видена | слични

Мбах Гото вели дека има доказ дека е роден во декември 1870 година, што го прави најстариот жив човек на светот. (adverts) Најдолговечниот човек во историјата веројатно е Индонезиецот кој за смрт се подготвува уште од 1992 година. Гото дури нарачал и надгробен споменик, но жив е и после 24 години. Ги надживеал сите 10 браќа и сестри, четири сопруги и сите свои деца. Иако веројатно многумина му завидуваат поради долговечноста, Гото вели дека смртта е се` што посакува сега. Во последниве три месеци други морале да го капат и хранат, а неговата здравствена состојба е влошена. Неговите години ги потврдила и матичната служба на Индонезија во која се пронајдени документи дека Гото е роден 31 декември 1870 година. Ако се утврди тоа како точно, Гото ќе биде впишан во книгите на рекорди како најдолговечен човек во историјата. Гото, кој живее на островот Јава, го поминува времето слушајќи радио. Запрашан за тајната на долговечноста, едноставно одговорил: „Рецептот е трпението“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Индонезиецот Мбах Готхо тврди дека има 145 години, што се гледа и според неговите документи. Сепак, за разлика од другите вести за најстарите луѓе на планетава, кои го величаат животот, Индонезиецот Мбах Готхо тврди дека има 145 години, што се гледа и според неговите документи. Сепак, за разлика од другите вести за најстарите луѓе на планетава, кои го величаат животот, Индонезиецот вели дека не сака повеќе да живее, дека му е доста од сè што видел до сега. Како што објави „TheSun" тој бил роден во 1870 година и ги надживеал десетте браќа и сестри, како четирите сопруги од кои последната починала во 1988 година. Починале и неговите деца, па сега живее со внуката и со правнуката. Доколку неговите документи се веродостојни, тогаш Мбах може да се смета за најстар човек на плантева. Колку што е познато, рекордот до сега го држеше Французинката Жан Калмент, која живееше 122 години. Но, иако документите му се водат како официјални, во Индонезија никој до сега не ја потврдил возраст на мажот. Но, се чини веќе му ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Мбах Гото е човек од Индонезија кој вели дека има 145 години, тој е најстариот човек на светот. Властите во Индонезија му ги прегледале документите на кои пишува дека роден во 1870 година. Мбах Гото е човек од Индонезија кој вели дека има 145 години, тој е најстариот човек на светот. Властите во Индонезија му ги прегледале документите на кои пишува дека роден во 1870 година.Тој ги погребал своите десет браќа и сестри, но и 4 сопруги, последната починала во 1988 година.Исто така, починале и неговите дева, а сега за старецот се грижат неговите внуци, правнуци и праправнуците.Старецот вели дека му останала само една желба:„Само сакам да умрам“, изјавил старецот за една телевизија.Неговиот внук ја потврди оваа негова желба, додавајќи дека тој за смрт се спрема од својата 122 година.Старецот ја открива и тајната на долговечноста, а тоа е трпението.
| | веќе видена | слични

Мбах Гото од Индонезија е најстариот човек во светот. Роден е во 1870 година и има 145 години. Досега се простил од своите браќа и сестри, од четирите сопруги, од кои последната му починала во 1988 година. Му починале и децата, а за него се грижат внуците, правнуците и пра-правнуците. Денес има само една желба и вели: “Само сакам да умрам.” Неговиот внук вели дека за смртта се подготвувал уште од својата 122 година. Кога го прашале која е тајната на долгиот живот, тој одговорил: “Трпението!”
| | веќе видена | слични

Останато

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 194 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија денеска најави дека комисиската расправа за уставните измени треба да започне на 17 декември. Јавните ...
сите 287 | | | веќе видена

Во Кочани вчера беше одржан протестен марш организиран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Пред граѓаните се обрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој ...
сите 114 | | | веќе видена

Не му беа доволни 11 години прислушување на Мицкоски, па бара нови снимки да преслушувале „експертите“ од ВМРО-ДПМНЕ, реагира СДСМ на барањето на лидерот на ...
сите 271 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најстариот човек има 145 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: