Источна Европа под снег, регистрирани најниски температури во последните неколку децении

Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги откажаа патувањата. Поради студениот бран досега во Европа починаа 66 лица, а во некои делови се забележани најниски температури во последните неколку децении. Во Полска денеска се пријавени уште два смртни случаи. Во исто време, грчката морнарица испрати брод на островот Лезбос со цел да обезбеди засолниште за ...

⇐ DailyКурир ⇒