СССР

  во

  Американскиот државен секретар Мајк Помпео во средата на вториот ден од посетата на неколку европски земји повторно предупреди на „опасноста од соработка“ со ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на руската анти-допинг лабораторија, Григориј Родченков, кој откри како државата стои зад системскиот допинг, со години е на Запад. „Ова се мои ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Поранешниот шеф на руската анти-допинг лабораторија, Григориј Родченков, кој откри како државата стои зад системскиот допинг, со години е на Запад. „Ова се мои ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Првата регистрирана руска вакцина против коронавирус го носи називот на првиот земјин вештачки сателит. „Спутник-1“ ги поттикна вселенските истражувања во ...
  сите 214 | | | веќе видена

  На 27 август во првото квалификациско коло од Лигата на Европа, трите клубови кои се претставници на Македонија во ова натпреварување ќе треба да гостуваат во ...
  сите 101 | | | веќе видена

  После објавувањето дека Александар Лукашенко обезбеди шести по ред претседателски мандат во Белорусија, белоруската полиција вчеравечер со употреба на ...
  сите 223 | | | веќе видена

  Илјадници излегоа на улиците на главниот град Минск додека демонстрантите извикуваа „Победа!“. Излезните анкети покажуваат дека Лукашенко победи со 79,7 ...
  сите 223 | | | веќе видена

  Без оглед на тоа како овој чин е прераскажан и аргументот дека војувањето на јапонскиот брег би резултирало со далеку поголем број на жртви, не може да се ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Во Белорусија денеска се одржуваат шестите претседателски избори по осамостојувањето на земјата од поранешниот СССР. Актуелниот претседател Александар ...
  сите 223 | | | веќе видена

  Иако починала во далечната 1975 година, а нејзината кариера била пред повеќе од 80 години, во времето на епохалното прминување од нем во звучен филм, Љубов ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Добар дел од својот живот го пренела во мемоарите „Јас, Маја Плисецка“, а во добар дел од книгата го опишувала животот на врвна балерина под советскиот режим. ...
  сите 8 | | | веќе видена

  МИА СВЕТ Седумдесет и пет години од ужасот со нападите со атомски бомби врз Хирошима и врз Нагасаки (видео) Токио, 5 август 2020 (МИА) – Нападите со атомски ...
  сите 36 | | | веќе видена

  Нападите со атомски бомби врз врз Хирошима и Нагасаки на 6 и 9 август 1945 година, произлегоа од шестгодишна работа на научници од Европа и Северна Америка, ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Нападите со атомски бомби врз врз Хирошима и Нагасаки на 6 и 9 август 1945 година, произлегоа од шестгодишна работа на научници од Европа и Северна Америка, ...
  сите 38 | | | веќе видена