Барак Обама

  во

  Хилари Клинтон и Барак Обама, двајцата сенатори кои водат битка за номинација на американската Демократска партија за претседателските избори, го поминаа последниот ден од кампањата за предизборите во сојузната држава Пенсилванија.

  Аналитичарите велат дека ова гласање е особено важно за Клинтон на која и е потребна голема победа за да ја заживее својата кампања.

  Последните часови пред гласањето беа обележани со кавга околу рекламата на Клинтоновата кампања во која се покажа слика на Осама бин Ладен, а за која приврзаниците на Обама велат дека ја експлоатира политиката на страв.

  Најновите анкети навестуваат дека исходот веројатно ќе биде тесен.
  | | веќе видена | слични

  Претендентот за претседателката кандидатура на демократите Барак Обама во март собрал 41 милион долари за својата предизборна кампања, а во април располагал со 42 милиони долари за трошоци за прелиминарните избори на Демократската партија, јавија американските медиуми повикувајќи се на финансиските извештаи за предизборната кампања во САД. На крајот од март, Обама имал 51 милион долари, од кои околу девет милиони се наменети за претседателските избори во ноември. Медиумите, повикувајќи се на извори блиски до Хилари Клинтон, другиот претендент за претседателската кандидатура на демократите, наведуваат дека таа собрала 20 милиони долари во март и додаваат дека неколку часа пред крајниот рок в недела се уште не го имала доставено финансискиот извештај во Федералната изборна комисија. Во извештајот на кандидатот на републиканците Џон Мекејн се наведува дека тој собрал 15 милиони долари и има околу 12 милиони долари на банкарски сметки.
  | | веќе видена | слични

  Клинтон и Обама пак ги заострија меѓусебните критики

  ЏОНСТАУН - Непосредно пред круцијалното гласање, претседателските кандидати од редовите на демократите, Барак Обама и Хилари Клинтон, во неделата ги заострија меѓусебните напади, кога Клинтон го нападна Обама поради тоа што рекол дека републиканецот Џон Мекејн би бил подобар за земјата отколку Џорџ Буш. Обама на митингот во Рединг, Пенсилванија, рече дека Мекејн би бил подобрување во однос на Буш, коментар кој изгледа дека ја поткопува пораката што често ја пласира дека со изборот на Мекејн ќе значи дека сегашниот републикански претседател ќе добие трет мандат. „Имате вистински избор на овие избори, кој било демократ ќе биде подобар од Џон Мекејн, а сите тројца би биле подобри од Џорџ Буш“, изјави Обама. (Ројтерс)
  | | веќе видена | слични

  Обама собра 42,8 милиони долари во март

  ВАШИНГТОН - Американскиот претседателски кандидат на демократите, Барак Обама, собрал повеќе од 42 милиони долари од донациите на кампањата во март, објавија извори од неговата кампања. Сенаторот од Илиноис собра 42,8 милиони долари во трката за готовина пред пресметката со неговиот ривал, сенаторката Хилари Клинтон на денешните прелиминарни партиски избори во Пенсилванија, јавија извори од кампањата во месечниот финансиски извештај што го пополнува Американската федерална изборна комисија. Кампањата на Обама потрошила 30,5 милиони долари во март и пријавила долгови од само 66.000 долари. Собраните 42,8 милиони долари на Обама во март се помалку од 55 милиони долари кои неговата кампања ги собра во текот на февруари.

  Вкупната сума за сенаторот од Илиноис во февруари беше севкупна рекордна вредност за кој било претседателски кандидат за време на прелиминарни партиски избори, а сумата за март, иако пониска е втора рекордна вредност.

  Клинтон ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќето бирачи на Демократската партија сметаат дека сенаторот Барак Обама има подобри можности од Хилари Клинтон да го порази републиканецот Џон МекКејн на претседателските избори.

  Најновите анкети покажуваат дека 56 проценти од испитаниците сметаат оти Обама има шанси да стане претседател на САД, а за Клинтон се изјаснија 43 проценти.

  Испитувањата, пред само три месеци, покажаа дека Обама и Клинтон трпат штета поради долгата и исцрпувачка борба за партиска номинација во која последните денови во прв план избиваат лични пресметки.
  | | веќе видена | слични

  Односите меѓу Британија и САД се поцврсти од кога и да било досега, а двете земји и натаму ќе работат на остварување на уште поцврста соработка, истакна британскиот премиер Гордон Браун на заедничката прес-конференција во Вашингтон со американскиот претседател. На средбата во четвртокот во Белата куќа, двајцата лидери дискутираа за повеќе прашања поврзани со тероризмот, воените акции во Ирак и во Авганистан, нуклеарната програма на Иран и со економијата. Тие повторно го истакнаа заедничкиот цврст став дека Иран ја лаже меѓународната јавност кога тврди дека обидите за збогатување на ураниумот се за мирнодопски цели, а не за производство на нуклеарно оружје, додека Браун соопшти дека се размислува за уште потешки санкции кон Иран од страна на Европската унија. - Иран продолжува да и се спротивставува на волјата на меѓународната заедница и ние се согласивме за потребата да се зацврсти режимот на санкции и да се осигуриме дека тие санкции ќе се спроведуваат - рече Браун. Претседателот Буш и премиерот Браун, исто ...
  | | веќе видена | слични

  Односите меѓу Велика Британија и САД се поцврсти од кога било досега, изјави британскиот премиер Гордон Браун.

  Зборувајќи во Вашингтон, каде престојува во рамките на својата посета на САД, Браун на заедничката прес-конференција со американскиот претседател Џорџ Буш, соопшти дека двете земји ќе работат на остварувањето на уште поблиска соработка.

  Според лондонските медиуми, британскиот Премиер притоа посебно го истакнал ангажирањето на двете земји за поттикнување на меѓусебната трговија и борбата против тероризмот во која, како што рече, Британија и САД и натаму остануваат „рамо до рамо“.

  Оваа негова изјава дадена во атмосфера на порелаксирани односи меѓу Лондон и Вашингтон, за разлика од оние при првата средба на Браун и Бус минатото лето во Кемп Дејвид, според британските медиуми, само го потврдува впечатокот дека Премиерот се откажал од претходните најави дека во политиката кон САД ќе се дистанцира од својот претходник Тони Блер.

  Овојпат во Вашингтон, Браун отиде и ...
  | | веќе видена | слични

  Во пресрет на предизборите во сојузната држава Пенсилванија, кандидатите за номинацијата на демократската партија за претседател на САД, сенаторите Барак Обама и Хилари Клинтон, ја одржаа својата последна дебата, Заедничко за двајцата кандидати беше што одбегнаа да одговорат на прашањето дали тој што ќе ја добие номинацијата кон крајот на август, ќе му предложи на ривалот да учествува во изборната трка како кандидат за потпретседател. Двајцата, исто така, беа едногласни дека, ако Иран произведе нуклеарно оружје и го употреби против Израел, САД би реагирале со „соодветни мерки“. Во останатиот дел од дебата и двајцата се обидуваа да ја докажат својата способност да одговорат на се што републиканците би употребиле против нив во претседателската трка и да ја истакнат неподготвеноста на противникот да го стори истото, при што сенаторката од Њујорк беше многу поблага. Таа истакна дека „огорчените“ коментари на противникот во врска со жителите на Пенсилванија покажуваат колку Обама не го разбира значењето на ...
  | | веќе видена | слични

  Обама изјави дека го осакатил описот на малите градови, а Клинтон дека се нашла под снајперски оган во Босна

  ФИЛАДЕЛФИЈА - Демократските претседателски ривали Барак Обама и Хилари Клинтон се обидуваа да ги објаснат контроверзните забелешки за време на жестоката дебата во средата, каде што Обама ја обвини Клинтон за искористување на политичката предност со неговиот опис на жителите од малите градови. Во нивната прва дебата во последниве седум недели Обама изјави дека го осакатил описот на расположението во малите градови кои водат економска борба за опстанок, а Клинтон првпат се извини за неточната изјава дека се нашла под снајперски оган во 1996 година во Босна.

  Дебатата на која се случија неколку жестоки конфронтации, но сепак имаше многу испитувања на мислењата и позиционирања, мала е веројатноста дека драматично ќе ја промени трката шест дена пред следното соочување на демократите во Пенсилванија. Обама беше цел на жестока критика од страна на Клинтон и републиканецот Џон Мекејн, кои ...
  | | веќе видена | слични

  Можете ли да замислите лути металци и некоја женска поп-дива да запеат заедно или, пак, да се реализира соработка меѓу актуелни рапери и водечка кантри-ѕвезда? Можно ли е битлси да пеат заедно со некој нов ултрапопуларен лик од РНБ-сцената во САД или, пак, гитарите на Сантана да се најдат во комбинација со гитарите на Џими Хендрикс? Сето тоа е можно со појавата на новиот тренд на продукциските музички лаборатории кои најдоа модус како својата креативност да ја впрегнат во лепење две парчиња музика, за што никогаш не би претпоставувале дека е можно во форма на мешап.

  Што се крие под новиот музички поим мешап (mash-up) во светската музичка индустрија, кој во Европа исто така е познат и по името бутлег (bootleg)? Тоа е една интересна и креативна измислица од кујната на музичките продуценти и луѓе кои познаваат музика и најчесто се објаснува како несекојдневен микс (или ремикс) од музика на некоја позната песна со акапела-вокали од друга позната песна која совршено одговара хармониски и во темпо. Така ...
  | | веќе видена | слични

  Поп-музиката е интересен бизнис зашто, понекогаш, откачена фризура, доволно медиумска фама и просечна песна носат повеќе успех отколку квалитетно издание. Оваа „лекција“ во минатото лето ја научи Наташа Бедингфилд, кога нејзиниот втор албум „НБ“ не си го најде местото на светските топ-листи. Кога реши да ја напушти Велика Британија и да го промовира новиот диск во САД, промените беа неизбежни. Сите, освен шест „женски химни“, беа исфрлени од цедето за да се ослободи место за неколку нови песни во аренби-стил. Албумот беше преименуван во Поцкет Фулл Оф Сунсхине, во Америка излезе на почетокот на годинава, во првата недела се искачи на третата позиција на топ-листите и беше продаден во 50.000 примероци. Бедингфилд тврди дека нејзината издавачка куќа во САД не и извршила притисок за да го преработи изданието што летово ќе се појави и во Британија.Не ми наложија да снимам нови композиции. Во минатото лето бев на турнеја со Џастин Тимберлејк и секогаш кога можев создавав нумери. Кога требаше да го издадам ...
  | | веќе видена | слични

  Трката за номинација на Демократската партија за претстојните претседателски избори во САД пред најбитните прелиминарни избори во сојузните држави Пенсилванија, Индијана и Северна Каролина е во фокусот на американската јавност. Медиумите истакнуваат дека Хилари Клинтон продолжува да ги губи позициите во однос на Барак Обама, но се уште е слаб партискиот притисок врз неа да се откаже од трката. Според анкетите, сенаторката од Њујорк би победила во Пенсилванија, со пет проценти повеќе гласови, но би изгубила со исто толку во Индијана. Во Северна Каролина е значителна предноста на Обама од 13 проценти. Аналитичарите сметаат дека една од главните причини за падот на рејтингот на Клинтон е губењето на поддршката кај жените, кои се нејзино главно избирачко тело. Тие, исто така, предупредуваат дека долготрајната и се пожестока борба за номинација меѓу двата демократски кандидати негативно ќе се одрази врз изгледите на демократите да победат на изборите во ноември. Дури 30 проценти од приврзаниците на Хилари би ...
  | | веќе видена | слични

  Британскиот премиер Гордон Браун, кој од денеска почнува тридневна посета на САД, најави предлози за зајакнување на „посебната поврзаност“ меѓу двете држави.

  Во коментар во „Волстрит џурнал“, Браун повикува на поголема соработка и размена меѓу американските и британски универзитети, научници, фирми како и за зацврстување на англискиот јазик како најпопуларен јазик во светот.

  „Посебната поврзаност не треба да биде направена со формални меѓувладини врски, туку со широко разбирање и контакти меѓу луѓето“, пишува Браун.

  Тој синоќа отпатува за САД каде ќе има средба со претседателот Џорџ Буш, финансиери од Волстрит, а ќе има обраќање и во претседателската библиотека и музејот во Бостон.

  Се очекува и негова средба со Хилари Клинтон и Барак Обама, од Демократската партија и со Републиканецот Џон МекКејн.

  Во написот Браун повикува на „поголема соработка меѓу универзитетите на највисоко ниво“.

  Тој бара и „зајакнување на соработката во медицинските ...
  | | веќе видена | слични

  Опра Винфри, познатата американска водителка, со заработка од 260 милиони долари во 2007 година се најде на врвот на листата на ѕвездите кои најмногу заработиле во минатата година, а која традиционално ја прави американскиот магазин „Парејд“. На второто место на листата е славниот голф-мајстор Тајгер Вудс, пред режисерот Стивен Спилберг, кој имаше неколку успешни проекти минатата година. На листата се најдоа и раперот 50 цент, најплатената моделка во светот Жизел Бундхен, младата актерка Мери Кејт Олсен, а посебно е интересно десеттото место на кое се најде Трабл, кучето на Леона Хелмсли, сопственичката на ланец хотели и многу недвижнини, која почина минатата година, а добар дел од својот имот го остави на својот малтезер. Надвор од листата на десетте се најдоа и Илај Менинг, играч во американската фудбалска лига, актерката Кетрин Хејгл, ѕвезда на хит серијата „Вовед во анатомија“, сексапилната актерка Џесика Алба и многу други. Опра може да биде среќна поради заработката, но овие денови е малку загрижена за ...
  | | веќе видена | слични

  Во завршницата од трката за демократска претседателска номинација, сенаторот Барак Обама двапати се најде на удар на критичарите поради контакти со поранешен осомничен терорист и поради една непромислена изјава, што и ги зголемува шансите на неговата противкандидатка Хилари Клинтон за победа на важните прелиминарни избори во сојузната држава Пенсилванија на 22 април. Противниците на Обама обелоденија дека во минатото сенаторот од Илиноис неколку пати контактирал со Вилијам Ајерс, некогашен член на радикалната левичарска терористичка организација Ведермен. Организацијата во текот на седумдесеттите години од минатиот век се обидела со бомби да ги загрози Пентагон и Стејт департментот. Ајерс, кој сега е професор на Универзитетот на Илиноис во Чикаго, индиректно му помогнал на Обама при кампањата за сенатор на Илиноис кон крајот на 90-тите години на минатиот век, а заедно членувале во управниот одбор на филантропската фондација „Вудс“. Сенаторот Обама претходно направи уште еден гаф и ги навреди жителите на ...
  | | веќе видена | слични

  Во Италија вчера продолжија парламентарните избори на кои избирачите требаше да одлучат дали земјата ќе ја води лидерот на десницата Силвио Берлускони или кандидатот на левиот центар Валтер Велтрони, пренесуваат светските агенции. Гласањето за 62-та италијанска влада од Втората светска војна продолжи вчера до 15 часот, а одзивот на гласачите беше за седум проценти помал од изборите во 2006 година. Берлускони, единствениот политичар во изминатите 50 години кој во Италија отслужи цел петгодишен мандат, се надева на трет мандат, а шанси за победа има и Валтер Велтрони, градоначалникот на Рим од демократската партија, кој себеси се гледа како свежа сила на италијанската политичка сцена. Велтрони себеси се споредува со американскиот претендент за претседателски кандидат Барак Обама. Изборите за претставници во Долниот дом на Парламентот и Сенатот се одржуваат откако премиерот Романо Проди поднесе оставка.
  | | веќе видена | слични

  Олимпискиот факел помина низ Сан Франциско под силно обезбедување, и прилична конфузија за оние што сакаа да го поздрават, како и илјадниците анти кинески демонстранти.

  Патеката на штафетното предавање на огнот беше скратена за половина и беше целосно изменета во последен момент.

  Градските власти рекоа дека тоа е сторено во името на јавната безбедност.

  Завршната церемонија на брегот на Сан Франциско беше откажана, а нашиот дописник јавува дека оние што го носеле факелот биле целосно опкружени од обезбедувањето , полициски мотори и кинески пара милитарци.

  Според дописникот на БиБиСи, организаторите сакале по секоја цена да ги одбегнат проблемите на кои наиде факелот во Лондон и Париз.

  Криза е создадена

  Во меѓувреме, претстедателот на Олимпискиот комитет, Жак Рог, кој е во Пекинг, призна дека демонстрациите околу факелот создадоа криза за Игрите.

  Но тој сепак додаде дека Олимпијадата во август ќе се поврати.

  Рог предупреди дека ...
  | | веќе видена | слични

  Дали фактот што е црнец е плус за Обама или дали тоа оти е жена е плус за Хилари Клинтон

  Питсбург Едно од најинтригантните прашања во натпреварот за номинацијата на Демократската партија е тоа дали фактот што е црнец е плус за сенаторот Барак Обама или дали тоа оти е жена е плус за сенаторката Хилари Клинтон, истакнуваат западните агенции.

  Клинтон завчера не даде одговор на тоа прашање откако познатиот рок изведувач Елтон Џон претпостави дека нејзиниот пол, всушност, и наштетува. Британскиот пејач истакна дека е вчудовиден од „женомрасците во таа земја“. Тој говореше на концертот во Њујорк во средата, на кој беа собрани 2,5 милиони долари за кампањата на Клинтон.

  Прашана следниот ден дали се согласува дека „женомразечките“ расположенија и пречат во борбата против Обама, Клинтон рече: „Не знам како да оценам каква улога игра тоа. Не може да се избегне фактот дека полот и расата се вплетени во нашите две кандидатури. Ние сме такви какви што сме и тоа предизвикува секакви реакции ...
  | | веќе видена | слични

  Ветува зголемување на платите и на пензиите за да ја стимулира италијанската економија

  РИМ Кампањите во Италија влегуваат во последниот ден пред изборите што се закажани за овој викенд. Гласачите ќе треба три години порано да излезат на гласање откако Романо Проди се повлече од премиерската функција кога во јануари падна неговата коалициона влада. Бизнисменот, милијардер и поранешен премиер Силвио Берлускони (71) сака трет мандат како претседател на владата. Негов главен ривал е 52 годишниот Валтер Велетрони, поранешен градоначалник на Рим.

  Берлускони е во предност во анкетите, но 15 отсто од гласачите се неопределени. На последниот предизборен митинг во Рим, што го одржа во четвртокот, Берлускони апелираше до своите симпатизери да придобијат повеќе од неопределените гласачи. „Излезете и придобијте ги гласачите“, рече тој пред толпата од околу 3.000 симпатизери. Берлускони е претседател на бизнис империја што опфаќа медиуми, маркетинг и осигурителни компании, градежни и прехранбени ...
  | | веќе видена | слични

  Во Ирак се браниме од двете најголемите закани за Америка во овој нов век, од Ал каеда и од Иран, рече Буш во говор во Белата куќа, пренесуван на телевизија  Претседателот Џорџ Буш ја прифати препораката за суспендирање на повлекувањето на американските трупи од Ирак во текот на летото, но се обиде да ја убеди јавноста дека војната нема да трае „до бескрај“, јави Ројтерс.По рапортот од командантот на воените сили во Ирак, генерал Дејвид Питрејас, Буш прифати дека е подобро да го задржи на повисоко ниво военото присуство во Ирак, што би значело дека на својот наследник ќе му остави контингент од повеќе од 120.000 војници на жешкото бојно поле.Генерал Питрејас конкретно препорача да се реализира повлекувањето на 20.000 војници во јуни, а потоа да се прекинат повлекувањата барем 45 дена. Тоа значи дека летово во Ирак ќе има околу 140.000 американски војници. Повлекувањата би продолжиле кога ќе се оцени дека ситуацијата е значително подобрена.Му реков дека ќе го има на располагање времето што ...
  | | веќе видена | слични