Барак Обама

  во

  БАРАК ОБАМА ВОДИ СО ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ПРЕД ЏОН МЕККЕЈН

  Кандидатот за претседател на САД на демократите Барак Обама има предност од шест процента пред републиканскиот соперник Џон Меккејн, покажа најновото национално истражување на јавното мнение на агенцијата Ројтерс, Си-СПАН и Зогби.  Според анкетата што опфати претпоставени учесници на претседателските избори на 4 ноември, Обама може да смета на 50 отсто од гласовите, додека Меккејн на 44 отсто.

  Анкетата е изведена телефонски, а маргината за статистичка грешка изнесува 2,9 отсто.
  | | веќе видена | слични

  Во завршницата на изборната кампања кандидатот на Демократската партија Барак Обама доби важен сигнал на поддршка од поранешниот американски Министер за надворешни работи Колин Пауел. Во телевизиско интервју Пауел оцени дека Обама е поспособен да се справи со актуелната финансиска криза отколку неговиот соперник од Републиканската партија, Џон Меккејн. Освен тоа Обама ја симболизира и неопходната смена на генерациите во американската политика. Пауел беше прв црнец на местото шеф на американскиот Стејт департмент во историјата на државата. Поддршката на Пауел за демократот Обама се смета за тежок удар за Меккејн, кој ионака заостанува во анкетите на јавното мнение.
  | | веќе видена | слични

  Водството на кандидатот на демократите Барак Обама во трката за Белата куќа опаднало за три отсто, покажала анкетата која ја спровеле Ројтерс, СПАН и Зогби.

  Обама сега води во однос на републиканецот Џон Меккејн со 48 наспрема 45 отсто. Истражувачот Џон Зогби вели дека ваквата статистика, поповолна за Меккејн, веројатно уследила по неговото појавување во последната претседателска дебата која беше одржана во средата, на 15 октомври, пренесува Ројтерс.

  Тоа е прв пат Меккејн во анкетите да добил 45 отсто гласови. Нема сомнение дека нешто се случило“ оценил Зогби.

  Тој рекол дека републиканскиот сенатор од Аризона ја зацврстил својата база меѓу припадниците на партијата но исто така добил поддршка и од извесен број неопределени Американци, чии гласови би можеле да бидат пресудни на четврти ноември кога се закажани изборите во САД.

  Истовремено водството на Обама меѓу независните гласачи опаднало за осум отсто.
  | | веќе видена | слични

  Вашингтон, 20 октомври (МИА) - Кандидатот за претседател на САД на демократите Барак Обама има предност од шест процента пред републиканскиот соперник Џон Меккејн, покажа најновото национално истражување на јавното мнение на агенцијата Ројтерс, Си-СПАН и Зогби.

  Според анкетата што опфати претпоставени учесници на претседателските избори на 4 ноември, Обама може да смета на 50 отсто од гласовите, додека Меккејн на 44 отсто.

  Анкетата е изведена телефонски, а маргината за статистичка грешка изнесува 2,9 отсто.
  | | веќе видена | слични

  ТАЈМС го објавува ставот на поранешниот американски републикански државен секретар Колин Пауел кој вчера за демократскиот кандидат за американски претседател Барак Обама рече дека е преобразувачка фигура. Кампањата на републиканецот МекКејн, Пауел ја опиша како проблематична.

  ИНДИПЕНДЕНТ пишува за ставот на пратеникот на британските конзервативци Дејвид Дејвис според кого сојузничките сили ја губат војната со Талебан во Авганистан. Дејвис, според весникот, предупредил на корозивната корупција во земјата која го „инфицира јавниот живот и им се заканува на надежите на НАТО дека некогаш ќе биде воспоставен мир“, пишува ИНДИПЕНДЕНТ.

  Часовникот отчукува за Дерепаска, пишува ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС. Како што вели весникот рускиот тајкун, всушност најбогатиот руски тајкун треба да обезбеди 2 милјарди долари до крајот на октомври за да отплати заем од 4 и пол милјарди, кон западните банки.

  ГАРДИЈАН пишува дека Британското министерство ги објавило досијеата за Неидентификувани летечки објекти. ...
  | | веќе видена | слични

  Кандидатот за претседател на САД на демократите Барак Обама има предност од шест процента пред републиканскиот соперник Џон Меккејн Ова го покажа најновото национално истражување на јавното мнение на агенцијата Ројтерс, Си-СПАН и Зогби.

  Според анкетата што опфати претпоставени учесници на претседателските избори на 4 ноември, Обама може да смета на 50 отсто од гласовите, додека Меккејн на 44 отсто.

  Анкетата е изведена телефонски, а маргината за статистичка грешка изнесува 2,9 отсто
  | | веќе видена | слични

  Пензионираниот генерал Колин Пауел, поранешен државен секретар во администрацијата на Џорџ Буш, денеска го поддржа претседателскиот кандидат на демократите Барак Обама.

  За време на една емисија на телевизијата Ен-Би-Си, Пауел, кој е противник на војната во Ирак, рече дека го поддржува Обама, а не својот сопартиец републиканецот Џон Меккејн, кој е приврзаник на војната. Пауел го нарече Обама „човек на трансформациите, кој може да биде исклучителен претседател“.

  Поранешниот државен секретар изјави дека на 4 ноември планира да гласа за Обама, но не планира да води кампања во полза на сенаторот од Илиноис, затоа што двајцата соперници влегуваат во последните седмици од битката за Белата куќа. Пауел, кој 40 години беше на воени и владини функции, изјави дека не се стреми да си обезбеди работа во кабинетот на Обама.

  - Секогаш сум велел дека ако претседателот побара од вас да направите нешто, вие треба да ја почитувате неговата желба, истакна тој.

  Пауел изрази ...
  | | веќе видена | слични

  Изјавата на истакнатиот член на републиканците Колин Пауел дека ќе го поддржи претседателскиот кандидат на демократите Обама, предизвика американските медиуми неговата изјава да ја објавата како breaking news


  Колин Пауел беше државен секретар во првиот мандат на републиакнскиот престедател Џорџ Буш , а сега е пензиониран генерал. Пауел своевремено и самиот се обиде да стане претседателски кандидат, но сега изјави дека ќе го поддржи ривалскиот кандидат Барак Обама заради, како што рекол, „инспиративната предизборна кампања“.
  Генералот за телевизијата NBC изјавил дека смета дека Обама може лесно да се транфосрмира. Кампањата на демократскиот претседателски кандидат, Пауел ја оценил како кампања за сите Американци, додавајќи дека тој е претставник на генерацијата којашто доаѓа.
  Пауел изјавил дека е непријатно изненаден од негативната капмања на неговиот сопартиец Џон Мекејн , а особено реагирал на поврзувањето на Обама со терористичката група на Били ...
  | | веќе видена | слични

  Сметаме дека на Грција ќе и требаат уште 123 години за да ги разубеди преостанатите членки на ОН со кои имаме воспоставено билатерални односи како Република Македонија

  Петар Чулев, портпаролот на МНР за информациите дека Мексико донело одлука Македонија да ја именува како БЈРМ  Претседателот Буш не фрли во бездна и само господ знае како ќе излеземе од неа

  Барак Обама, кандидатот на демократите ја коментира финансиската криза во САД
  | | веќе видена | слични

  Се намалува предноста на Обама

  ВАШИНГТОН - Предноста на демократот Барак Обама во однос на републиканецот Џон Мекејн, во американската претседателска трка, опадна на три процентуални поени, покажа анкетата на Ројтерс Ц-Спан Зогби, објавена вчера. Обама води пред Мекејн со 48 спрема 45 отсто меѓу потенцијалните гласачи на САД, што е за еден процентуален поен помалку во однос во саботата. Анкетата е со отстапување од 2,9 поени. Според Џон Зогби, кој ја спроведуваше анкетата, податоците се добра информација за Мекејн и веројатно се одраз на неговиот настап на последната дебата во средата. „За првпат во анкетите позицијата на Мекејн е во нагорна линија над 45 отсто“, рече Зогби. Тој истакна дека сенаторот од Аризона ја зацврстил својата поддршка во републиканската база - каде што девет од десет гласачи го поддржуваат него - и, исто така напредува кај независните гласачи кои можат да имаат решавачка улога на изборите. Предноста на Обама меѓу независните гласачи опадна на осум процентуални поени, за ...
  | | веќе видена | слични

  Демократскиот кандидат за претседател на САД, Барак Обама, во септември собрал над 150 милиони долари, со што постави месечен, но и апсолутен рекорд во донации за изборна кампања. Вкупната сума што Обама ја собра до крајот на септември годинава изнесува 605 милиони долари, што е досега незабележано во историјата на американските претседателски избори.
  Ривалот на Обама, републиканецот Џон Мекејн собра 84 милиони долари за изборната кампања за септември и за октомври. Претседателските избори во САД ќе се одржат на почетокот на ноември годинава.
  | | веќе видена | слични

  Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама, во текот на септември собра над 150 милиони долари, со што постави месечен, но и апсолутен рекорд во донации за изборна кампања.

  Вкупната сума што Обама ја собра до крајот на септември годинава изнесува 605 милиони долари, што е досега незабележано во историјата на американските претседателски избори.

  Ривалот на Обама, републиканецот Џон МекКејн собра 84 милиони долари за изборната кампања за септември и за октомври.

  Претседателските избори во САД ќе се одржат на почетокот на ноември годинава.
  | | веќе видена | слични

  Демократот Барак Обама води со 4 проценти над републиканецот Џон МекКејн во предизборната американска трка, според истражувањето на јавното мислење од страна на Ројтерс.
  Обама води пред МекКејн со 48 наспрема 44 проценти помеѓу веројатните американски гласачи, според истражувањето кое можно е да има маргинална грешка од 2,9 проценти.
  Водителот на агенцијта за испитување на јавното мислење Џон Зогби рекол дека водсвото на Обама било релативно стабилно помеѓу 2 и 6 бода во текот на истражувањето во изминатите 12 дена откако започнала анкетата , меѓутоа и некои од најновите бројки покажуваат промена во корист на МекКејн, после претседателската дебата одржана во средата.
  „Денеска го имавме првиот показател после дебатата и постои јасна индикација МекКејн да напредува“-рекол Зогби.
  | | веќе видена | слични

  Според последното истражување на јавното мислење во Америка, кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама има предност од четири проценти во однос на републиканскиот ривал Џон Меккејн.

  Според анкета на неколку институции, меѓу кои се и ТВ мрежата Си Спан и институтот Зогби, спроведена на примерок од 1.210 избирачи, 48 отсто би го поддржале Обама, а 44 отсто Меккејн.

  Според аналитичарот Џон Зогби, Обама има релативно стабилна предност, меѓу два и шест проценти, 12 дена откако почна истражувањето, но последните резултати укажуваат на пораст на популарноста на Меккејн, по финалната дебата на двајцата кандидати што се одржа во средата.

  Меккејна во анкетата го поддржале 91 проценти од републиканците, додека Обама добил поддршка од 88 проценти од демократите. Обама, меѓутоа се уште ја има поддршката од 16 отсто независни избирачи, за кои многу аналитичари велат дека ќе бидат одлучувачки фактор на изборите на 4 ноември.
  | | веќе видена | слични

  Претседателските кандидати Барак Обама и Џон Меккејн повторно делеа сцена и микрофон завчера во Њујорк, но наместо обвинувања овојпат претендентите за Белата куќа си поделија шеги. Само еден ден по нивната трета и последна дебата, Меккејн и Обама присуствуваа на добротворната вечера во чест на починатиот гувернер на Њујорк, Ал Смит, чија цел е собирање средства за сиромашни деца.

  Прв на сцената стапил Меккејн, кој најавил дека го заменил својот предизборен тим со водоводџијата Џо, претприемачот од Охајо, кого медиумите го прогласија за вистинска ѕвезда на третата дебата, откако двајцата кандидати го искористија разговорот меѓу него и Обама за да ги претстават своите даночни политики. Водоводџијата Џо претходно му порача на Обама дека со неговите планови за зголемување на даноците за оние што заработуваат над 250.000 долари годишно нема да му дозволи да си го исполни својот сон - да ја откупи водоводната фирма за која работел со години.

  - Она што демократите не го знаат е дека ...
  | | веќе видена | слични

  Редакцијата на влијателниот американски весник „Вашингтон пост“ ја поддржа кампањата на демократот Барак Обама за претседател на САД, оценувајќи дека тој има потенцијал да биде голем водач и покрај политичкото неискуство, јави АФП.

  - Лесно го избравме нашиот фаворит, имајќи ја предвид разочарувачката кампања на Џон Меккејн и неодговорниот избор на Сара Пејлин за потпретседател, која не е подготвена да биде претседател - наведува весникот, кој на претходните избори ги поддржа кандидатите на демократите Џон Кери и Ал Гор.
  | | веќе видена | слични

  Вашингтон, 18 октомври (МИА) - Според последното истражување на јавното мислење во Америка, кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама има предност од четири проценти во однос на републиканскиот ривал Џон Меккејн.

  Според анкета на неколку институции, меѓу кои се и ТВ мрежата Си Спан и институтот Зогби, спроведена на примерок од 1.210 избирачи, 48 отсто би го поддржале Обама, а 44 отсто Меккејн.

  Според аналитичарот Џон Зогби, Обама има релативно стабилна предност, меѓу два и шест проценти, 12 дена откако почна истражувањето, но последните резултати укажуваат на пораст на популарноста на Меккејн, по финалната дебата на двајцата кандидати што се одржа во средата.

  Меккејна во анкетата го поддржале 91 проценти од републиканците, додека Обама добил поддршка од 88 проценти од демократите. Обама, меѓутоа се уште ја има поддршката од 16 отсто независни избирачи, за кои многу аналитичари велат дека ќе бидат одлучувачки фактор на изборите на 4 ноември.
  | | веќе видена | слични

  Според последното истражување на јавното мислење во Америка, кандидатот на демократите Барак Обама има предност од четири проценти во однос на републиканскиот ривал Џон Меккејн

  Според анкета на неколку институции, меѓу кои се и ТВ мрежата Си Спан и институтот Зогби, спроведена на примерок од 1.210 избирачи, 48 отсто би го поддржале Обама, а 44 отсто Меккејн.

  Според аналитичарот Џон Зогби, Обама има релативно стабилна предност, меѓу два и шест проценти, 12 дена откако почна истражувањето, но последните резултати укажуваат на пораст на популарноста на Меккејн, по финалната дебата на двајцата кандидати што се одржа во средата.

  Меккејна во анкетата го поддржале 91 проценти од републиканците, додека Обама добил поддршка од 88 проценти од демократите. Обама, меѓутоа се уште ја има поддршката од 16 отсто независни избирачи, за кои многу аналитичари велат дека ќе бидат одлучувачки фактор на изборите на 4 ноември
  | | веќе видена | слични

  И покрај големата предност на демократскиот кандидат за претседател на САД, Барак Обама, која ја покажуваат анкетите на јавното мислење, американските експерти по тоа прашање предупредуваат дека на денот на изборите гласачите би можеле да се премислат и да гласаат против него. Тед Карпентер, потпретседател за безбедносни и меѓународни студии на вашингтонскиот институт „Кејто“, вели дека постои можност резултатите кои Обама ги постигнува на анкетите да не се повторат на изборите затоа што гласачите понекогаш не се искрени, особено кога се работи за расни прашања. Карпентер потсетува на таканаречениот „Бредли ефект“, случај од 1982 година, кога Том Бредли, Американец со африканско потекло и кандидат за гувернер на Калифорнија, неочекувано ги загубил изборите, наспроти фактот што сите анкети покажувале дека има сигурно водство. Други експерти, пак, сметаат дека бојата на кожата на сенаторот од Илиноис нема да биде пресудна на овие избори затоа што ставот на Американците кон расните прашања е многу променет во ...
  | | веќе видена | слични

  Медиумите го забележаа водоинсталатерот кога во неделата разговараше со Обама, кој одеше од врата до врата во Толедо, Охајо

  Може ли исходот на претседателските избори во САД да го одлучи водоинсталатерот Џо од Охајо, обичен Американец кој разговараше пред камерите со Барак Обама, а Џон Меккејн го искористи на третиот и последен телевизиски дуел?

  - Џо, Обама сака да ти го зголеми данокот - обвини Меккејн, очигледно убеден дека тоа му е најсилниот аргумент, со кој може да внесе пресврт и да ја врати предноста во анкетите.

  Водоинсталатерот Џо сосема неочекувано стана ѕвезда на дебатата. Од 90-минутната дебата, Обама и Меккејн 15 минути расправаа за тоа што нивната даночна и здравствена политика би му значела на Џо Вруцелбахер, чие име е споменато 26 пати. Медиумите го забележаа водоинсталатерот кога во неделата разговараше со Обама, кој одеше од врата до врата во Толедо, Охајо. При средбата Џо го нападнал даночниот план на Обама, тврдејќи дека ќе плаќа поголеми даноци ако ...
  | | веќе видена | слични