ТВ Пакет

Информативните изданија повторно на фреквенцијата на Нова Телевизија Нова веќе одреден период не емитува никаква премиерна содржина во својата програма. Телевизијата која привлече внимание со одличната визуелна реализација на програмата, се соочува со финансиски проблеми за кои веќе и пишувавме. Сепак, денеска, вестите во 17.00 и 19.30 часот се вратија на фреквенцијата на Нова. Но, овојпат, без презентер. Гласините велат дека телевизијата е веќе купена од нов сопственик, но дали е ова знак за нов почеток, останува да видиме.
сите 6 | | | веќе видена

Телекабел со нови канали за своите корисници Од денеска, програмскот пакет на кабловскот оператор Телекабел се збогатува со два нови канали. Со цел да излезат во пресрет на различните вкусови на гледачите, Телекабел ги вклучува италијанскиот Раи Уно и српскиот Гранд 2 како редовни канали во својата понуда. Љубителите на италијанската квалитетна продукција, од денес го следат Раи Уно, а оние кои уживаат во српската музика, доаѓа и втор канал од продукцијата на Гранд. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Ех, што ми беше срцето живо, ех што си имав со него живот Популарната македонска пејачка Елена Ристеска е една од најактивните на социјалните мрежи. За сите нови фотосесии и патувања можеме да дознаеме токму преку интернет мрежите на кои е активна Елена. Па дури и за секојдневните нејзини активности. Па така, додека вози на врнежливо време, Елена си ја слуша муиката на нејзината другарка Каролина. Хит баладата "Кој да ми запее" од претпоследниот албум на Гочева денес беше на репертоар на Ристеска во кола.
сите 7 | | | веќе видена

Од сега нов актер ќе се бори за љубовта на Соња во "Чиста љубов" Еден од најпопуларните глумци во регионот, Јанко Поповиќ Волариќ од минатава седмица е дел од глумачката постава во епизодите на хрватската хит серија на Сител телевизија. Јанко ја превзеде улогата на Томо, кој досега беше толкуван од Иван Херцег. Оваа замена предизвика големи полемики во хрватските медиуми, како и меѓу фановите на "Чиста љубов". На многумина им е жал што Иван повеќе нема да биде главен протагонист, но тоа се должи на тоа што тој предизвикувал проблеми за време на снимањата, па продукцијата решила да го "тргне" и да донесе нов актер на негово место. Волариќ со големо задоволство решил да го замени колегата чие недолично однесување не можело повеќе да се толерира, па затоа новиот актер изјавува : - Драго ми е што станав дел од екипата на "Чиста љубов". Среќен сум што сум дел од овој популарен проект и верувам дека со мојата глума ќе допринесам за уште поголем успех на приказната, која е одлично осмислена. Нашата публика особено ...
| | веќе видена

ТВ Пакет е единствен портал на пазарот кој генерално се занимава со презентација и критика на телевизиските содржини кои се емитуваат на македонските телевизии. Низ времето, дел од нашите статии не им се допаднале на неколкумина индиректно погодени од напишаното, и кои на ваков или онаков начин се обиделе да н ѐ натераат да ги "тргнеме" критички упатените текстови или забраниле користење на нивното име и лого. На тој начин се обиделе да ја згазат демократијата на македонското новинарство и слобода во критиката која очигледно на некоја од телевизиите и не ѝ се допаднала многу. Сепак, ТВ Пакет продолжува и понатаму во исто и дури засилено темпо да информира за најдобрите и со издржана критика да посочи на грешките кои се случуваат во македонскиот медиумски простор. На нашиот сајт секогаш ќе има простор за медиуми кои вредно работат на задоволување на вкусовите на гледчката публика или поставување на повисоки стандарди во телевизиската индустија. Време секогаш ќе одвоиме за квалитетни македонски играни ...
сите 3 | | | веќе видена

Харун зборува за младите години, но и за својата кариера Бариш Фалај е 45 годишниот актер кој имавме прилика да го запознаеме во серијата „Една силна жена“ , мегахитот „Езел“, и во хит серијата „Парампарче“ . Бариш не е само добар актер, истовремено е и добар татко и љубовник кој вели дека животна пресвртница е денот кога ја запознал неговата сопруга. Во продолжение интервју со негативецот од турските серии : Кога ќе ви понудат нова улога, кои критериуми ви овозможуваат да се одлучите? Се разбира, квалитетот на сценариото е многу важен. Имавме предавања од драматургијата на факултетот и затоа, благодарение на сите наши драги професори од теоријата на театарот, научивме да читаме малку текст. Сметам дека е многу драгоцено кога актерот знае како правилно да го прочита текстот. Кога заклучувам дека текстот е добар и пријатен, гледам колку можам да направам со улогата. Ако верувам дека со неа ќе можам да излезам на крај и дека таа улога ќе разбуди возбудa во мене, се "фрлам" на нејзе! Што театарот и глумата ве ...
сите 3 | | | веќе видена

Недела, 25 март, Сител телевизија, веднаш по "Судбините од животот" 22 април, 1992 година. Во Халиско во државата Гвадалахара во Мексико се случи голема катастрофа кога во серија на експлозии во канализациониот систем погинаа над 240 луѓе. Над 1500 останаа без своите домови, над 1000 беа повредени, а над 500 исчезнати. Целосната материјална штета која го уништи градот се проценува до 1 билион долари. Пред катастрофата, жителите на Гвадалахара се жалеле на остар мирис на гас од канализациониот систем, па дури и бел гас излегувал од водоводните и канализационите цевки. Сепак, градските власти не сметале дека е нешто ризично и страшно за да би ги евакуирале граѓаните. Сепак... се случила голема несреќа, многу експлозии кои резултирале со голема паника и немир во Мексико. Што доведе до оваа несреќа? Што покажа истрагата, а што се случило на неколку секунди пред и по катастрофата? Пеколот во Гвадалахара ќе биде прикажан во тв документот "Секунди пред катастрофата" на Сител во недела, во 22 часот.
сите 24 | | | веќе видена

„Да не беше војната, кошаркарската репрезентација на поранешна Југославија можеше да го победи американскиот „дрим-тим“ на САД на Игрите во Барселона во 1992 година“ - Душан Дуда Ивковиќ Професионален кошаркар, потоа тренер....Оние што следат спорт се запознати со неговите успеси. Европската кошаркарска легенда со Никола Тесла во семејното дрво. Со татко кој бил доктор на науки и кој не можел да го разбере секојдневното трчање по топката.За кошаркарите од Југославија во НБА, за иднината на кошарката ќе зборува Душан Дуда Ивковиќ, жива легенда во " Патот до успехот" во понеделник во 19 часот.
сите 2 | | | веќе видена

1999 година - вечерна серија на Телма за тинејџерските авантури Далечната 1999 година, телевизија Телма ја емитуваше американската тинејџерска серија "Гимназија - Слатка долина". Многумина од вас можеби и ќе се присетат на оваа тин сапуница во 88 продолженија која ни го прикажа животот на тинејџерите во гратчето Слатка долина во Америка. Во центарот на настаните беа близначките Елизабет и Џесика, кои многумина ги знаеја како мирната и бунтовната сестра од "Гимназија Слатка долина". Сите згоди и незгоди на средношколците во Слатка долина беа поврзани токму со двете сестри близначки, кои го привлекоа вниманието на гледачите. 19.45 часот беше терминот на оваа серија на Телма, а во продолжение погледнете интересен исечок од тогашното списание "Екран" во кое ја најавуваа серијата.
| | веќе видена

Недела, 21.15 часот - Панчеви на гости во 24ка Во втората емисија на новото вечерно телевизиско шоу на ТВ 24, доаѓаат на гости Маја и Дарко Панчеви. Познатиот пар во едно сосема поинакво издание кај Драган Б. Костиќ. Во “Б со точка” опуштен муабет со Маја и Дарко за нивното запознавање, за песните кои ги сакале, местата каде излегувале, кои песни ги пеел Дарко кога победувале Вардар и Sвезда.. Мал милион приказни за нив извадени од “фиоката” на Драган Б. Костиќ во недела, на 25 март на фреквенцијата на 24.
| | веќе видена

Нова телевизиска емисија за трудот и желбите на учениците За желбите и идеите на младите ученици, за креативниот дух и иновативноста на младите генерации ќе зборува новата едукативна емисија на Прва, "Инфотин". Секоја сабота во 13.25 часот на МТВ 1 , "Инфотин" ќе ги емитува средбите со вредните ученици од различни средни училишта :
сите 2 | | | веќе видена

Време за македонски филм на Наша 24 март, ден сабота, време за македонски филм на Наша ТВ. Вечерва во 21.15 часот ќе биде емитуван "Мементо",македонски игран филм по сценарио на Димитрие Османли, Јован Бошковски и Ташко Георгиевски, а во режија на Димитрие Османли. Монтажер е Маја Лазаров , а музиката ја компонирал Бојан Адамиќ . Премиерата била одржана во 1967 година. Во продолжение прочитајте ја содржината : Еден ден спроти земјотресот во Скопје, се запознаваат Вили Милер ( Стево Жигон ), германски диригент на пропатување низ Македонија, и Јана ( Рената Фреискорн ), млада девојка, студентка. Нивната повторна средба е после неколку години кога Вили Милер диригира еден концерт на Средбата на солидарноста во Скопје. Тие неколку дена минати заедно се исполнети со своевидна реминисценција на Јана за доживеаната семејна трагедија, за нејзините лутања и барање начин повторно да се започне животот, запрен во денот на земјотресот. Можноста да замине со Милер е привлечна, но Јана останува во Скопје. Нејзиното место ...
сите 3 | | | веќе видена

За Трамп и Сопот, ќе гледаме Код во недела на Телма Недела, 25 март, 19.15 часот, веднаш по централните вести на Телма, "Код" ќе истражува дали Трамп ја освои Белата куќа со македонска помош , со таргетирање на гласачи преку лажни ФБ профили кои шират лажни вести. Во истражување на американски новинари се открива македонската филијала на Кембриџ Аналитика, во која има и веб-сајт поврзан со министер. "Код" открива кои докази останале нерасветлени во истрагата за противтенковската мина кај Сопот. 15 години подоцна случајот Сопот за убиените НАТО војници, повторно е на почеток. Сега во рацете на СЈО. Најавата ветува одлична емисија која ќе биде на врвот на гледаноста на политичките емисии :
сите 2 | | | веќе видена

Харун зборува за младите години, но и за својата кариера Бариш Фалај е 45 годишниот актер кој имавме прилика да го запознаеме во серијата „Една силна жена“ , мегахитот „Езел“, и во хит серијата „Парампарче“ . Бариш не е само добар актер, истовремено е и добар татко и љубовник кој вели дека животна пресвртница е денот кога ја запознал неговата сопруга. Во продолжение интервју со негативецот од турските серии : Кога ќе ви понудат нова улога, кои критериуми ви овозможуваат да се одлучите? Се разбира, квалитетот на сценариото е многу важен. Имавме предавања од драматургијата на факултетот и затоа, благодарение на сите наши драги професори од теоријата на театарот, научивме да читаме малку текст. Сметам дека е многу драгоцено кога актерот знае како правилно да го прочита текстот. Кога заклучувам дека текстот е добар и пријатен, гледам колку можам да направам со улогата. Ако верувам дека со неа ќе можам да излезам на крај и дека таа улога ќе разбуди возбудa во мене, се "фрлам" на нејзе! Што театарот и глумата ве ...
сите 10 | | | веќе видена

Деветта година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција Часот на планетата Земја, кога во 20:30 часот по локално време, во период од еден час во мрак ќе потонат над 180 земји и 7000 града ширум светот. Како што акцијата ќе патува низ часовните зони, милиони луѓе ширум светот преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час ќе испратат порака за спас на планетата Земја, заеднички да ги промениме климатските промени, но и да ги освестиме луѓето за проблемот поврзан со намалување на биодиверзитетот! - „Додека глобалната биолошка разновидност се намалува со невидена стапка, Часот на планетата Земја оваа година ќе ги фокусира своите напори да поттикне поддршка за акција за биодиверзитетот и природата под мотото „Поврзи се со планетата“, односно #Connect2Earth“ – вели Ѓорги Селков, од канцеларијата на Часот на планетата Земја во Македонија. Како и климатските промени во минатото, и намалувањето на биодиверзитетот се чини како апстрактна именка, но ...
сите 56 | | | веќе видена

Нова телевизија од идната недела Од 29 март, четврток, нова национална телевизија започнува да зрачи во македонскиот телевизиски етер. Телевизијата која наголемо ја најавува шоу менот Боки 13 ќе се вика 1 ТВ и ќе врати добро познати и афирмирани телевизиски лица на малите екрани. Бившата директорка на А1, Анета Кочишки и бившиот уредник на А1, Ацо Кабранов се дел од уредничкиот тим на 1 тв. Она што засега го најавуваат водителите и новинари на оваа телевизија се информативните емисии "Студио 1" и "Скопје напладне". Од 17 до 19 часот, секој работен ден е терминот за Студио 1. Дел од овој попладневен магазин се Влатко Чавловски, Христијан Стојчевски, Жарко Димоски, Наташа Мешковска, ... кои ќе зборуваат за политика, економија, судство, социјала, шоу бизнис, култура, забава, спорт. За сите настани и теми, за сите упеси и проблеми тука е овој магазин, а сите случувања во главниот град се дел од "Скопје напладне" со Петар Цветковски. Анета Кочишки ќе не одесе на подиумот без маски секој понеделник во "Лица". ...
сите 7 | | | веќе видена

Црниот и русокосиот од слатки деца до вистински заводници Најгледаната турска теленовела "Карасевда" секојдневно ги "укотвува" македонските гледачи пред малите екрани кои секоја вечер со нетрпение очекуваат нова епизода од интригантната модерна приказна. Главниот јунак Кемал и главниот негативец Емир се ликовите кои ги освоија срцата на македонските дами и воздишкиоте на женската публика ширум светот. Згодни, маркантни, сексипилни. Бурак Озџивит и Каан Урганџиоглу се актерите кои ги толкуваат улогите на двајцата заводници од "Карасевда". Како изгледале турските фраери како деца, погледнете во продолжение :
сите 4 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни на гости во Телма Гостин во вечерашната Топ Тема на Ваша Страна (21.03.2018) е министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Затоа тимот на тв емисијата ги повикува сите оние кои сакаат да го постават своето прашање тоа да го сторат преку официјалниот ФБ профил на тв емисијата .
сите 7 | | | веќе видена

ТВ водителот и новинар во шоубизниот Зоран Василевски-Фаци неодамна во Градскиот трговски центар во Скопје, заедно со двајца другари Александар и Томче го отвори бутикот за трендовска гардероба “Револушн“. Фаци идејата ја имал многу одамна и еве ја реализирал. Тој вели дека идејата е да направи македонски бренд каде секој ќе може да си гом пронајде стилот на облекување. Новата колекција која се спрема е наречена “Револушн оф лов“, која наскоро со голема ревија ќе и биде презентирана на јавноста. Фаци за таа цел ќе ги собере најубавите манекенки и манекени и планира да направи модна револуција. Заштитни лица на бутикот ќе бидат атрактивната поп ѕвезда Дина Шабани и најдобриот пливач Љупчо Ангеловски, кои наскоро ќе се појават на билборди со новата колекција пролет-лето. Фаци беше уредник на забавниот дела на некогаш најгледаната А1 телевизија. Познат е по гледаната емисија “Фаци„ , а ја работеше и емсијата „Ексклузив“. И двете емисии беа многу гледани и донесоа свежина во македонскиот шоу бизнис. Имаше свој ...
сите 9 | | | веќе видена

Роденденски "Поточиња" на 24-ти и 25-ти март Јубилејното роденденско 15-то издание "ПОТОЧИЊА 2018" ќе се одржи на 24 и 25 март во Македонска опера и балет. На репертоарот се закажани претстави од 11:00, 13:00 и 19:00 часот. Билетите се во продажба на Билетара на МОБ, Југотон и онлајн на www.jugoton.mk. Незаборавна роденденска забава за сите најмали и најмили дечиња. Во продолжение слушнете ја роденденската песна која ја отпеа Сара Мејс со хорот на фестивалот. „Гласот на децата” e темата која Сара Мејс и Поточиња ја обработуваат и им порачуваат на возрасните дека чиста планета ни треба најмногу.
сите 8 | | | веќе видена

next