ТВ Пакет

Македонија одбројува до "Извор" Цел тим на стилисти, продуценти, музичари, сценографи, менаџери и фотографи работат на новиот проект. Проектот се очекува да ги надмине и енормно успешните "Македонско девојче 1" и "Македонско девојче 2". Мега ѕвездата Каролина Гочева пред уште една кулминација во нејзината кариера - промоција на најновиот и долгоочекуван спектакуларен музички албум "Извор". Промоцијата на албумот, како што веќе најавивме, ќе се одвива со концертен маратон во Македонска Опера и Балет на 23, 24, 25 и 26 февруари, а неофицијално, останати се само уште неколку карти за грандиозниот македонски музички маратон. Но, тоа не е с ѐ . Каролина најавува и нова фотосесија со нови имиња од светот на фотографијата. Соработка со Лилика Стрезовска и Јована Зука, млади и креативни девојки кои веројатно ја подготвуваат целокупната фотосесија за целиот проект "Извор". Возбудени сме сите, месецот на Каролина и месецот на големата промоција на уникатниот македонски оригинален звук - "Извор".
сите 5 | | | веќе видена

За детството, ликот во турската серија, идните планови и мечти ... Алина Боз е 19 годишната турска актерка која имаме можност да ја гледаме секоја вечер како Хазал во турската хит серија „ Парампарче “ на Сител телевизија. Многумина ќе ја споредат со Меријем Узерли (Хурем) поради тоа што и двете се црвенокоси, имаат зелени очи и не се Турчинки. Ако Хурем дојде во светот турските серии од Германија, Алина (Хазал) дошла од Русија. Како доспеавте од Русија во Турција? Тоа не е некоја долга приказна. До мојата седма година живеев во Русија, а потоа поради семејни причини се преселив во Истанбул. Како зачекоревте во светот на глумата? Кој ве откри? Уште додека живеев во Русија покажував интерес за театар. Преселувајќи се во Истанбул, почнав да глумам во театар и во 2009 година тетка ми ме запиша во агенција. Како станавте дел од актерската екипа на серијата „Парампарче“? Дали помисливте дека за вас ќе се зборува толку многу кога започнавте со снимање? Отидов на аудицијата за снимањето на серијата и потоа ...
сите 9 | | | веќе видена

Секоја недела по "Судбини од животот" "Seconds from disaster" е телевизиски документарен серијал, емитуван на National Geographic од 2004 до 2007 година. Се работи за серијал кој ги истражува човечките трагедии и природните катастрофи кои влијаеле на промени во светот. Секоја епизода ни претставува по една катастрофа, анализирајќи ги притоа сите причини и околности кои довеле до големата несреќа. Катастрофите не се случуваат туку така, тие се ланец на критички предслучаи. Историски настани, изјави, сведочења и симулација на ситуации, хронолошки подредени, секунда по секунда до катастрофата ќе бидат прикажани во секоја емисија на различна катастрофа. "Секунди до катастрофата" е снимена во 67 продолженија од страна на Darlow Smithson Productions. Во првата емисија која ќе ја гледаме оваа недела во 22 часот на Сител, ќе ја видиме сторијата за рушењето на Конкорд. Авионот го напушта аеродромот во Франција и потоа ќе експлодира, притоа удирајќи во хотел во Париз. Умираат многу патници и членови на екипажот, но ...
сите 3 | | | веќе видена

Нова анимирана серија секој ден на Прва во 19 часот Земјата е пред нова закана. Кога ќе се појави новиот вид на Десептикони, Бамбилиби води нов тим на автороботи во борбата на Земјата против непријателите. Новата генерација на преправените роботи е во продукција на американските Hasbro Studios и Darby Pop Productions, а анимирани од јапонската Polygon Pictures.
сите 2 | | | веќе видена

Од понеделник до петок во 7 наутро - "Титаник - крв и челик" „Титаник: Крв и челик“ е телевизиска серија, снимена со буџет од 30 милиони долари за 12 епизоди, која премиерно и ексклузивно во Македонија беше прикажана во 2013 година на Сител телевизија. Сител телевизија успеа меѓу првите телевизии во светот да ја откупи серијата за најпознатиот брод кој ја доживеа најголемата несреќа, а минатата година, ТВ Телма ја репризираше. Но, по емитувањето на Телма, сега следи на ред реприза во утринските часови. За разлика од сите досега видени филмови и серии поврзани со најголемата бродска несреќа во историјата, оваа серија не се концентрира на моментот на потонување на Титаник, туку на моментот кога тој почнал да се гради. Ова е приказна за луѓето кои се одговорни за неговиот дизајн и градба. Иако дејствието се одвива во Белфаст, голем дел од сцените се снимени во Белград и Крагуевац. Главните улоги ги играат: Kevin Zegers, Liam Cunningham, Alessandra Mastronardi, Derek Jacobi, Neve Campbell, а несомнено дека ...
сите 12 | | | веќе видена

Љубов, традиција и хумор во новата серија на Канал 5 По завршувањето на комичната серија "Лажговци", Канал 5 телевизија ќе ја емитува турската драма "Султана", снимена во 2012 година. Главниот лик во серијата го толкува познатата Нурѓул Јешличај која ја гледавме како протагонистка во Љубов и казна, Конакот на агата, Бунтовничка и Парампарче . Приказната за Султана започнува години порано кога младата девојка бега од својот дом и решава да се омажи со Сејмус, и покрај противењето на нејзините родители. Но, на денот на свадбата, нејзиниот сакан заминува во Франција и ја остава Султана кај неговото семејство. Поминуваат 15 години... таа живее со неговото семејство, одлучна да го чека сопругот и никогаш да не се откаже од него. Доаѓа денот кога Сејмус се враќа во родното место, сосема неочекувано. Султана е среќна, но и разочарана во исто време. Сејмус се враќа заедно со неговиот син, кој го добил од некоја си жена во Франција. Гневот на Султана расте од ден на ден, но Сејмус овој пат е решен да не ја напушти ...
сите 4 | | | веќе видена

Отворено и без срам - нова емисија на ТВ Сител во недела по "Јазол" Од 4 февруари во 21 часот, па секоја следна недела во истиот термин, на Сител ќе се емитува српската телевизиска емисија "Судбини од животот". Авторката на емисијата, Тања Војтеховски, ќе зборува со луѓето кои се желни да ја отворат душата, да ја раскажат вистината, каква и да е - тешка, страшна, тажна, болна. Во искрените разговори во студиото, луѓето ќе зборуваат за своите судбини кои ќе ја заинтересираат јавноста. Ќе слушнеме искрено и отворени животни приказни, сведоштва за настани, раскажани емотивно и лично проживеани. Ова се судбини од животот за личноста, за дилемите, тајните, одлуките, околностите кои ги довеле до одредена ситуација. Гости во емисијата се луѓе кои не се познати на широката јавност, иако за многумина можеби се познати случувањата во кои они директно учествувале. Сега, тие луѓе се подготвени без никаква резерва да се отворат пред моментот на вистината. Некои приказни ќе дадат поинакво светло на настаните и ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Нина со изненадување во македонската музика Нина Јанева конечно со нова песна - освежување на македонската музичка сцена. Баладата „Ова е крај“ е создадена со примеси на блуз, госпел и поп, а е изведена со пијано и органа. По првите тактови во мелодијата и првите кадри од ТВ спотот, може да се заклучи дека ваков квалитет е неопходен на нашата естрада. Песната е комплетно авторско и продуцентско дело на Александар Масевски, а за реализацијата на видео записот се погрижи Александар Ристовски-Принц.
сите 7 | | | веќе видена

Недела, 20.30 часот - американска серија од USA Network во 6 епизоди Провокативна драмска мини-серија која се занимава со заткулисниот живот на една елитна политичка династија. Што се крие зад сјајните реклами и шарени билборди. На што се спремни политичарите за исполнување на своите политички амбиции. На крајот семејството секогаш е жртва на амбициите. Добитничката на Оскар, Златен глобус, БАФТА и номинација за наградата ЕМИ, Сигурни Вивер ја глуми Елејн Бариш Хемонд, бивша прва дама и актуелна државна секретарка, која се обидува своето семејство да го одржи заедно, додека се бори со кризата која владее во Министерството за надворешни работи. По две години се среќава повторно со сопругот, претседателот на САД, а мрачната семејна тајна дополнитлено ќе ја прогонува. Семејството или кариерата? Изборот е тежок, особено кога ќе мора да донесе тешка државна одлука во врска со кризата во Иран. Улоги: Сигурни Вивер, Карла Гуџино, Џејмс Волк, Себастиан Стеин, Британи Исибаси, Елен Бернстаин, Киаран Хајндс, Адриан ...
сите 2 | | | веќе видена

Трагедија или среќен завршеток за главниот пар ? Појраз беше човекот во кој се соединија љубовта и омразата, доброто и злото, чесноста и криминалот. Човек кој го допре самото дно на животот, но љубовта кон синчето и љубената Ајшеѓул секогаш го туркаа напред, кон нови цели и нови победи. И сега... кога конечно сите работи се расчистија, дојде време да се збогуваме со семејната крими драма со која уживаше ТВ публиката изминатите месеци. Вечерва во 22 часот на Сител телевизија е финалето на "Мојот син". Збогување со Појраз и Ајшеѓул, и сите ликови кои беа дел од борбата за среќа и потрагата по правда. Но, крајот не е воопшто таков каков што многумина очекуваат да биде. Последната епизода ќе донесе вистински шок за гледачите. Негативката ќе проба за последен пат да расчисти со Појраз и Ајшеѓул, но дали тоа ќе значи трагедија за вашите омилени ликови? Вечерва на Сител, веднаш по новата играна серија "Карасевда", неочекуван крај за несреќните Појраз и Ајшеѓул.
сите 12 | | | веќе видена

Музичката група „Инструментал Бенд“ после успешниот проект „Полско цвеќе“ за 2018-та година најавува бројни музички проекти од кои првиот ќе биде комплетно завршен и презентиран кон средината на месец февруари. Имено, музичкиот состав „Инструментал Бенд“ од Битола имаше навистина успешна 2017-та година. Проектот „Полско цвеќе“ со кој се одбележи 10-годишнината од трагичната сообраќајна несреќа во која животот го изгуби нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески, ги обиколи повеќето медиуми во регионот. Фантастичната музичка изведба и емотивниот видеозапис во кој уметникот Александар Поповски го црта портретот на Тоше Проески додека момците од музичкиот состав одат во посета на Спомен куќата во Крушево, предизвика бурна реакција во јавноста. Дел од српските медиуми пишуваа дека музичкиот проект го расплакал Балканот. Првиот од новите проекти во 2018-та ќе биде презентиран кон средината на месец февруари, а ќе опфати македонски и балкански песни на кои „Инструментал Бенд“ ќе им даде нова свежина и ...
сите 7 | | | веќе видена

Неверојатен музички албум на Каролина проследен со концертен маратон е еден од настаните - 25 години Авалон Сопственикот на најголемата продукциска куќа во Македонија и регионот, Авалон продукција, со задоволство најавува досега невидена букирана година за единствените Авалон продукција. "Како што ветивме, ова ќе биде не само историска година за Авалон која слави 25 години од своето постоење, туку и историска година за Македонија! Сега веќе е сигурно дека после објавените концерти на Toto , Каролина Гочева , Axwell Λ Ingrosso , Dimitri Vegas & Like Mike и Armin van Buuren , во наредниве два месеца следуваат уште многу објави со неверојатни имиња од сите области на музиката, со кои до крај ќе се стигне до неверојатна цифра- 25!" - објаснува Бобан Милошески. 25 години Авалон Продукција - 25 евенти! Ексклузивни детали за новитетите на Авалон наскоро ќе бидат објавени на прес конференција, а дотогаш Авалон ви посакува да живеете за убавите работи во животот.
сите 3 | | | веќе видена

Во среда во емисијата за деца и родители на Телма ќе гледате : Постојано читаме предупредувања да не им даваме на децата да играат со ситни играчки или предмети што се составени од мали делови. Зрната од кикирики, пченка, грашок грав се особено опасни доколку се вдишат. Зошто зрното грав е најопасно? На кој начин туѓите тела можат да завршат во дишните патишта кај децата, каква улога имаат невниманието и неинформираноста на родителите кога им дозволуваат на децата да трчаат со полна уста или да се смеат или плачат додека јадат? Д-р. Ангелчо Андоновски педијатар и директор на Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле е гостин на Телма во среда во 12 часот.
сите 2 | | | веќе видена

Нови емисии од политичката дебата на Канал 5 Може ли „генерацијата“ Заев-Ципрас да го реши проблемот со името? Зошто тоа не им успеа на претходните премиери и претседатели? Дали и кој во минатото го отфрли предлогот Република Македонија (Скопје)? Ако се договори ново име, ќе помине ли на мала врата во Собрание, без референдум? Ќе „дигне ли рака“ ВМРО-ДПМНЕ за евентуално ново име на Македонија? Кој ја започна оваа политичка голгота со јужниот сосед? Постоеја ли „куферчиња со пари“ наменети за продажба на името? Кој профитираше од оваа статус-кво ситуација изминативе 25 години? Понеделник, 29 јануари, веднаш по централните вести на оваа тема ќе дебатираат Стојан Андов и Виктор Габер во новата сезона од дебатно политичката емисија "Само вистина" на Канал 5.
сите 7 | | | веќе видена

Турскиот актер и модел во нова улога на заводник Популарниот турски заводник Бурак Озџивит, познат како Бали Бег од "Величествениот" и Ќамран од "Дневникот на Фериде", се враќа на малите екрани. На радост на женскиот дел од гледачката публика, овој маркантен турски актер се враќа со главна улога во новата хит серија "Карасевда". Бали Бег ќе ги добие воздишките на гледачките, но овојпат во една модерна и возбудлива љубовна драма. Неговата борба за бескрајната љубов ќе ги воодушеви девојките, а големата тага по саканата Нихан ќе ги насолзи вашите очи. Не пропуштајте го стартот на "Карасевда" - ексклузивно на Сител телевизија.
сите 9 | | | веќе видена

Среда, 31 јануари, 20 часот - Младински културен центар во Скопје За жал, многу наши сограѓани се соочуваат со проблемот на недостаток од топла зимска облека. Затоа, секое мало мрдање со прст за да се донира користена зимска облека која повеќе не се носи, значи многу. Цел на акцијата „Сите стоплени во зима“ на иницијативата Мрдни е да се собере користена зимска облека за луѓето на кои им е најпотребна. Бројот на седишта е ограничен и ќе биде достапен врз основа на прв дојден, прв услужен. Влезница: донирано парче зимска облека.
сите 17 | | | веќе видена

Љубовната приказна за Кемал и Нихан, секоја вечер ексклузивно на Сител Многу наскоро, ексклузивно на Сител телевизија стартува нова романтична теленовела која е потенцијален хит за оваа година. "Карасевда" е добитничка на ЕМИ награда за најдобра ТВ новела во светот за 2017 година, многукратно наградувана и најгледана серија на балканските телевизии изминатата и оваа година. Во продолжение запознајте се со содржината што ја крие "Карасевда" и очекувајте го стартот на хитот за големата тага по бескрајната љубов. Кемал е едно од трите деца на сиромашната фамилија која живее во еден кварт во Истанбул, наменет за луѓето од средната класа. Вреден, трудољубив и одличен студент, Кемал работи на брод секоја вечер после студиите за рударство каде што има највисок просек во својата генерација. Еден ден, враќајки се од студии, во автобус, сосема случајно ја среќава преубавата Нихан, која комплетно ќе го промени неговиот празен и монотон живот. Тој не веруваше во чуда, особено не во љубов, но таа средба заекогаш ќе ги ...
сите 6 | | | веќе видена

Крими серија на Warner Bros и Фокс од 29 јануари на Телма Нова вечерна серија на Телма телевизија. Од понеделник до петок по Топ Тема ќе ја следите приказната за градот Готам во времето пред Бетмен. Приказната започнува со убиството на родителите на малиот Брус Вејн, а во центарот на настаните е детективот Џејмс Гордон кој се бори против криминалот кој владее во овој град. Изгледа дека тој е единствениот детектив кој навистина се бори за правда и кој не е корумпиран, а токму оваа карактеристика може да го чини живот… Џејмс и неговиот партнер, Харви многу брзо и лесно ќе го решат случајот за убиството на родителите на Брус Вејн, но работите не секогаш се онака како што изгледаат. Џејмс ќе открие дека за убиството била наместена невина личност и токму овој настан ќе го натера да започне со сопствена потрага на вистинскиот убиец. Тој дури ќе му ја признае вистината и на малиот Брус и ќе му вети дека ќе ја открие мистеријата позади загубата на неговите родители. Војната која ќе го преземе овој град ќе однесе ...
сите 2 | | | веќе видена

Приказната за бескрајната љубов и во Македонија Со стартот на следнава седмица, на Сител телевизија започнува со емитување популарната турска новела "Карасевда". Со самата најава на Сител телевизија, серијата уште незапочната привлече големо внимание не само поради љубовната приказна која е на прагот пред гледачите, не само поради Бали Бег кој ја толкува главната улога, туку и поради специфичното име "Карасевда". Зошто токму една од најуспешните турски серии го носи ова име? Што значи тоа име и зошто воопшто е така преведена? За многумина овој термин не значи ништо, но всушност постои збор 'карасевда' во македонскиот јазик, односно транскрипција од турскиот збор 'кара севда'. Во речникот на македонскиот јазик, 'карасевда' значи голема тага поради љубов. Љубов на која ќе им позавидат. Љубов која ќе се скрши под товарот на уцената. Страст која нема да може да се изгасне. Сон од кој никогаш нема да сакаат да се пробудат, с ѐ до еден момент... с ѐ до кобниот момент. Главните јунаци Кемал и Нихан наскоро на Сител ...
сите 10 | | | веќе видена

Петок на Канал 5, сабота на Алфа, а недела српски филм на Сител "Камионџии" е популарен југословенски филм, кој репризно ќе се емитува на Сител телевизија на 28 јануари со почеток во 21.15 часот. По режија на Мило Џукановиќ и сценарио на Гордан Михиќ, филмот е снимен поради огромната популарност на серијата "Камионџиите повторно возат". Легендарните камионџии Паја и Јаре одат во пензија. Едвај го чекаат денот кога ќе ги остварат своите соништа. Паја сака да живее во својот брод на Сава, а Јаре да ги поминува деновите во својата градина позади куќата. Но, како и секогаш, соништата се едно, а реалноста нешто сосема друго. Миодраг Петровиќ Чкаља ќе го гледате во улогата на Јаре, а Павле Вушиќ во улогата на Паја. Камионџиите од шоферскиот занает
сите 10 | | | веќе видена

next