ТВ Пакет

Нова играна серија во вечерниот термин на Прва Откако завршија Зимските Олимписки игри, МТВ ги враќа во програмата европските крими серии. Од понеделник до петок во 22.15 часот следува нова скандинавска трилер серија. Се работи за шведската криминалистичка серија "Арн Дал" за еден елитен одред истражители. Екранизација на серијалот на романи на Јан Арналд, кој овие дела ги издал под псевдонимот Арн Дал. Екранизирал вкупно 10 романи, секој по 180 минути. Арн Дал се смета за еден од најдобрите скандинавски писатели на крими романи. Неговите книги се продадени во повеќе од 4 милиони примероци и се преведени на над 30 светски јазици. Серијата претставува вистинско уживање за љубителите на жанрот „нордик ноар“, а во средиштето на овој мрачен трилер се наоѓа тим од одлични детективи и стручни лица кои максимално се посветени на работата. Злосторствата што ги истражуваат се свирепи и многу комплексни, а тимот мора да ги открие внатрешните мотиви на извршителите и нивните скриени цели. Серијата е скандинавски ...
сите 2 | | | веќе видена

Наскоро започнува серијата што ја потресе балканската јавност Семејството не значи секогаш љубов, а животот не н ѝ носи на сите секогаш среќа. Понекогаш казната е дел од секојдневните семејни битувања, а насмевката начин да се сокрие болката. Ова е трогателна приказна за Мелек, едно девојче кое во темниот свет на ќотекот и навредите, ќе ја пронајде жената што ќе го промени нејзиниот несреќен живот. А таа, нејзиниот спасител и ангел ... во погледот на Мелек ќе го препознае детството кое одамна го изгубила, а во допирот на девојчето ќе ја почувствува потребата да ѝ помогне. Кога ќе ја снема надежта, лошите одлуки стануваат единствено решение, а кога ќе добие шанса, бегството за девојчето ќе стане единствен начин за спас. Сентиментална приказна за болните солзи на едно дете и потрагата по трошка родителска љубов. Драматична сага за тешка детска судбина, сторија за едно девојче која го расплака светот и ги потресе и најстудените срца на публиката. Наскоро на Сител - мега хитот "Се викав Мелек" .
сите 10 | | | веќе видена

Уште едно емитување на интригантната московска приказна Информативната телевизија Нова во недостиг на премиерна програма, ја репризира руската мелодрама "Семејни вредности" во 60 продолженија. Серијата со емитување заврши минатата седмица, а веднаш потоа во истиот термин од 18.40 часот започна реприза од првата епизода. Во продолжение ве потсетуваме на содржината на оваа руска серија на ТВ Нова : Татјана е талентирана и трудољубива примабалерина на московскиот театар. Ќерка е на позната примабалерина Ана, а има брат Игор и сестра Олга. Секоја недела Ана Павловна го собира своето големо семејство за заеднички ручек. Децата и внуците на масата ги споделуваат своите достигнувања и планови за кариера, едни со други. Игор и Олга избрале за себе посуптилни занимања, но секој е успешен во својот бизнис и е среќен во бракот. Татјана, пак, од мали нозе сонувала да танцува на сцената на големиот театар и токму таа желба станала реалност за неа. Таа била единствената во семејството што ги следела стапките на нејзината ...
| | веќе видена

Во градот се отвори ново студио за танц, студио кое ќе направи латино музиката да ја доживееете на еден поинаков начин. Оваа нова куќа на музиката и танцот се наоѓа на булеварот Трета Македонска Бригада, спроти средното училиште „Димитар Влахов“. iDance е нова приказна, а во оваа приказна главни ликови секогаш ќе бидат клиентите. Школата нуди часови по различни латино танци, и тоа: Bachata sensual / Bachata dominicana Salsa Cubana Salsa con Reggaeton Salsa con Rumba Dancehall Kizomba / Urban Kizz Reggaeton Zumba fitness Insanity Contemporary Kids Latin Dance Hip-Hop Уписите се во тек, со месечната чланарина од 1.200 денари добивате едночасовно танц доживување со три часа во неделата. За Вас ќе се погрижи искусниот инструктор Ико, повеќекратен државен меѓународен првак во категоријата латиноамерикански и стндардни танци (спортски натпреварувачки танци), бачата победник на International Dance Organisation, заедно со Кристела и Христина, ликови со вишок позитивна енергија. iDance ќе биде многу повеќе од школа ...
сите 2 | | | веќе видена

Битолската музичката група „Инструментал Бенд“ ги објави првите видеоматеријали од новиот проект насловен како „Времеплов“. Бацила је све низ ријеку од „Индекси“, легендарната Као какао од „Леб и сол“, Моја прва љубав од Хаустор, Боље да сам друге љубио на Кербер, Заставе од Парни ваљак, Ти си сав мој бол од ЕКВ и Ако можеш заборави од Бијело дугме, се песните кои се најдоа на првиот дел од музичкиот проект „Времеплов“. Музичкиот состав „Инструментал Бенд“ го сочинуваат: Жарко Стојкоски – вокал, Александар Котевски – клавијатура, Димитар Наумовски – тапани, Никола Стојановски – соло гитара и Михајло Манојловски – бас гитара. Пратечките вокали на проектот ги пее Рената Нечковска, а сите видеозаписи се дело на Куба Видео. Во продолжение погледнете ги првите две видеа од новиот проект со кој се дава нова свежина и атрактивност на подзаборавените хитови од регионот.
сите 8 | | | веќе видена

Традиционалниот Саем За Венчавки по 8ми пат годинава ќе се одржи од 23 до 25 февруар во х. Александар Палас. Саемот е извонредно место за решавање на сите свадбени потреби и идеи. 50тина изложувачи од сите свадбени категории ќе ви ги претстават најновите свадбени трендови, а свадбената шопинг картичка ќе ви овозможи и голема заштеда при набавката на сите потреби за вашата свадба. Првиот ден 23 февруар со почеток од 20ч е свеченото отворање. И овој пат на ревијата ќе се појават познати македонски дами и џентлмени во венчаници и костуми, а целиот амбиент ќе биде во стилот на свадбена дизниева бајка. За убавата атмосфера на отворањето ќе се погрижат 12 дами (Пламенка Трајковска оркестар) кои со своите гудачки инструменти ќе не внесат во бајката на секоја принцеза. Главната улога на принцеза Пепелашка ја има прекрасната водителка Александра Велинова која ќе биде водител на тридневниот настан. Вториот и третиот ден е посветен на сите идни брачни парови и нивните најблиски. На простор од 1700м2 и 50 тина штандови ...
сите 7 | | | веќе видена

Четврток, 22 Февруари, 20 часот, Центар за култура - Битола Откако го "кренаа на нозе" Истанбул, светски познатите музичари кои потекнуваат од Битола, кларинетистите Исмаил Лумановски и Игор Бакревски и пијанистката Марија Вршкова на 22.02.2018 во 20:00ч. со концерт и во Битола. На концертот ќе бидат интерпретирани дела од : Felix Mendelssohn Amilcare Ponchielli Gerald Cohen Bela Bartok Ante Grgin/ Boki Milosevich.
сите 14 | | | веќе видена

За подобар живот, најавува тимот на Златна Бубамара За љубителите на добра забава, чист воздух и ПОДОБАР ЖИВОТ, доаѓа 21 издание на Златна Бубамара на популарноста, кое не смеете да го пропуштите.Манифестацијата која со душа ја чекаме секој февруари, ќе с еодржи на 22ри овој месец, со емитување на фреквенцијата на Канал 5 по неколку дена. Бидејќи нема чист воздух и подобар живот, единствено ни преостанува - добра забава! Ја затворија Универзална, ни го затворија Метрополис – ни остана само уште БОРИС! Затоа излезете од општествениот притвор и отворете ги портите за многу подобар живот! Златна Бубамара ќе се оддржи за последен пат оваа година и за прв пат во Вип Борис Трајковски. Патни трошоци не ви признаваме, а за другото че разговараме, дискутираме, дебатираме. И да знаете колку и да трае – че си одите, вели тимот на Буба Мара. Бубамара е место каде продефилирале најпопуларните од светот на шоу бизот во Македонија и на Балканот, а дали и оваа година, стандардно и традиционално како секоја година ќе ги ...
сите 48 | | | веќе видена

За жената која не се плаши да сонува ... "Извор" Авалон продукција со гордост најавува и потсетува - следува "Извор". После распродадените четири концерти на Каролина, уште три нови датуми во рамки на концертната промоција на албумот „Извор“- 01, 02 и 03ти март, во Македонска опера и балет. Билетите се во продажба преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија и онлајн. Со секоја купена влезница следува подарок - луксузно дигипак издание од албумот „Извор“. Македонија е подготвена да ја чуе Каролина повторно во МОБ. Љубителите на добриот македонски мелос на чекор од преслушување на уште еден евергрин албум на супербрендот Каролина.
сите 18 | | | веќе видена

Големи претензии за поставување поинакви стандарди во македонскиот телевизиски етер. Големи амбиции и одлична реализација. Но, сето тоа пропадна во вода. ТВ Нова остана само на репризи. Од вторникот, 13-ти февруари 2018-та, ТВ Нова не емитува повеќе премиерна програма и програма во живо. Не се емитуваат секојдневните информативни изданија на вестите, отворените дебатни програми, нема ниту премиерни емисии, премиерни епизоди од "Викинзи" - тотална апокалипса се случи со телевизија Нова. Медиумите шпекулираа за евентуално купување на телевизијата од страна на Сивус или Канал 77, но до ден денес официјално ништо нема. Вработените без плати се пуштени дома, а каква ќе биде нивната и судбината на самата телевизија, никој не знае. Како што пишува неделникот Фокус, во телевизијата остана само чуварот.
сите 2 | | | веќе видена

Во Лисабон оваа година, ќе пејат Eye Cue за Македонија На 10-ти февруари во просториите на МТВ се одржа селекција на пристигнатите песни по распишаниот јавен повик за: Песна којашто ќе ја претставува Македонија на Евровизија, Лисабон 2018 година. Од пристигнатите 382 композиции на меѓународниот повик за Избор на песна за Евровизија, комисијата по пат на елиминација во три круга, на крајот селектираше 12 композиции. Секоја од композициите во последниот круг од страна на комисијата беше рангирана и бодувана според евровизискиот принцип на гласање. По пребројувањето на гласовите, комисијата одлучи дека песната „Lost and found“ на авторот на музика и текст Бојан Трајковски и во аранжман на продуцентот Дарко Димитров, има убедливо најголем број гласови. По повторното преслушување, комисијата според правилата, едногласно заклучи дека: одбраната композиција на евровизиската сцена, најдобро ќе ја донесе групата „Еye Cue“ којашто е матична група на авторот со вокалистката Марија Ивановска. Комисијата е едногласна во ...
сите 29 | | | веќе видена

На повидок нов легендарен успех на новиот албум "Извор" Тимот на Авалон продукција со задоволство информира дека закажаните четири концерти на коишто Каролина ќе го промовира новиот албум „Извор“, за 23, 24, 25 и 26-ти февруари се буквално распродадени. Поради големиот интерес, закажани се нови три концерти, на 01, 02 и 03 март, во Македонската Опера и Балет. Влезниците во продажба ќе бидат пуштени од утре, 14-ти февруари во 09 часот наутро, по цена од 800 денари, преку продажната мрежа на Купи Карти За Се низ цела Македонија и онлајн. Со секоја купена влезница следува подарок, луксузно дигипак издание од новиот албум „Извор“, кој ќе може да се подигне по завршувањето на концертите.
сите 19 | | | веќе видена

На МТВ ги следите Зимските Олимписки игри 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг ексклузивно започнаа да се емитуваат на програмата на Македонската телевизија, и покрај неизвеснота дали МТВ ќе ги откупи правата за емитување на Зимските и Летните Олимпијади. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери, официјалниот носител на правата за Олимписките игри на територијата на Европа во периодот 2018-2024, Јавниот сервис успешно ја круниса важната мисија – да ја продолжи полувековната традиција, според којашто спектакуларните манифестации се меѓу главните препознатливи белези на неговата богата спортска програма. Договорот со којшто МРТ обезбеди дека ќе ги пренесува и Олимписките Летни игри во Токио во 2020 година, е склучен на само три дена пред почетокот на Игрите во Пјонгчанг, пред се поради цената на телевизиските права, далеку повисока во однос на цената од претходните олимпијади. Сепак, Македонската Радио Телевизија вложи максимални напори и успеа да издејствува поволни услови, врз основа на коишто ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Потсетете се на згодите и незгодите на Мали, Бени, Џејлан, Ице, Диме ... Серија со која израснаа многу генерации, на чии епизоди искрено сите се радуваа, преку која можевме да научиме за другите култури и ни помогна подобро да се запознаеме меѓусебе... „Наше маало“ ни ги покажа сите предности од живеењето во една мултикултурна заедница. Една од најдобрите македонски продукции на сите времиња. Детската серија "Наше маало" е незаборавен ТВ проект со кој растевме на фреквенцијата на А1 телевизија. "Само едно е, едно е наше маало" беа стиховите на Ерзана, Ребека и Есма со кои започнуваше секоја нова епизода, а немавме интернет за да посакаме во било кое време да ја следиме серијата, па затоа со задоволство ги очекувавме новите авантури на малите јунаци секоја недела. Прв мултикултен проект преку кој учевме како да ги прифатиме луѓето кои доаѓаат од различни националности и да не ги цениме луѓето по нивната социјална положба и етничка припадност. Епа почитувани читатели, потсетете се повторно на Бени, Мали, Диме, ...
| | веќе видена

"The Kennedys", секое утро во 7 часот, репризи Пред само неколку месеци, Телма телевизија ја емитуваше мини серијата "Кенедиеви", иако серијата претходно беше емитувана премиерно на Сител телевизија и тоа пред неколку години. Во секој случај, и Телма ја емитуваше, но како и секоја можна серија, па така и оваа си добива репризно емитување на оваа фреквенција. Американската продукција хронолошки го прати животот на познатото американско семејство Кенеди, нивните подеми, падови, триумфи и трагедии кои ја одбележаа американската политичка сцена.
сите 2 | | | веќе видена

Ноќната реприза на романтичната комедија стана премиера Бразилската ТВ новела "Вистинска ѕвезда" и добитничка на светската награда ЕМИ за најдобра новела во светот, "летна" од дневните термини на Канал 5 телевизија. Со самото започнување, серијата се емитува во попладневниот темрин од 14 часот (13 часот), но од четвртокот, 8 февруари, серијата не се емитува во стандардниот термин. Оние кои ја следат веселата приказна за Елиза, девојката која стана дел од еден натпревар за ѕвезди, се зачудени во кој термин воопшто оди серијата или пак телевизијата ја укина, како што направи со низа претходно емитувани серии (Лале, Џанан, Доста е, Крај, Доктори, Очајни домаќинки, Забранети соништа, Украдени сништа, Изборот на Лара, Тишина итн.). Сепак, серијата продолжи со емитување но во доцните ноќни часови. Па така, секоја нова и премиерна епизода ќе може да ја следите по 23.30 часот, откако ќе заврши српската емисија или српскиот филм на програмата на Канал 5. Точен термин нема, зависи од времетраењето на српската програма.
сите 2 | | | веќе видена

Канал 5 коментира за тренерките на некој што коментира на нивен ФБ На официјалниот ФБ профил, Канал 5 телевизија се пофали со гледаноста на својата политичка дебатна емисија притоа гордо коментирајќи дека е погледана од сите останати политички емисии на Телма, Алфа, 24 и Алсат. На ова дел од гледачите реагираа до Канал 5, но телевизијата враќаше на дел од коментарите, па дури вон контекстот, Канал 5 коментира за автопатите кои се градат и тренерките на некој од оние кои коментираат. Она што може да се забележи е дека ниедна друга национална или локална телевизија не реплицира на гледачите со ваков тип на одговори. Погледнете ја сами комуникацијата меѓу националниот медиум Канал 5 и гледачите :
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот програмер за кој слушна целиот свет, Рамадан Дан Лимај и популарниот пејач Адријан Гаџа објавија фотографија на која напорно вежбаат за да ги одржат своите совршени тела. Работата како програмер за светски гиганти на Дан му одзема огромно време, но сепак тој пронаоѓа време за да се дружи со своите пријатели и да ја одржува својата змиска форма за која бројни модни агенции изразија желба да го ангажираат. Гаџа неодамна на јавноста и ја откри својата тајна за убавина и се пофали за соработка со првиот центар против стареење во Македонија, престижниот бренд „Anti-Aging Center by Promoitalia“, а на своите профили често објавува фотографии додека во доцните часови од ноќта вредно работи во своето музичко студио. A post shared by Dan Limaj (@dan.limaj) on Feb 8, 2018 at 10:22am PST
сите 4 | | | веќе видена

Српската ѕвезда Гоца Тржан на Денот на вљубените, 14-ти февруари ќе гостува во етно кафаната „Тремник“ во Скопје. На денот на љубовта На Св. Валентин или денот на лозарите Св. Трифун, српската ѕвезда ќе ја започне забавата во 20 часот, а ќе ги испее нејзините големи хитови како „Загрли“, „Стоперка“,„Сречо нечија“ и други. Од тука најавуваат голема журка која ќе трае до раните утрински часови. Резервации на тел 077 404 918 Тремник – етно кафеана
сите 10 | | | веќе видена

Недела, 15 часот - омнибус на хит серијата на Сител Турската серија "Карасевда" по првите три прикажани епизоди, успеа да стане најгледана телевизиска програма во Македонија, симнувајќи ја од тронот мегагледаната "Парампарче". Љубовната приказна за Кемал и Нихал ги освои македонските гледачи, а Сител телевизија пружа можност за повторно уживање или запознавање со ликовите на "КараСевда" за оние кои не го следеа почетокот на современата драма. Недела, 4 февруари, 15 часот, ќе бидат репризирани првите три епизоди од играната серија, а веќе од понеделник, серијата продолжува со нови љубовни сплетки секоја вечер на Сител во 22 часот.
сите 6 | | | веќе видена

next