ТВ Пакет

Секоја недела - емисија за македонскиот идентитет и култура "Исконски думи" е ТВ емисија која неколку сезони се емитува на телевизија Сонце. Милева Лазова е уредник водител на емисијата, чија цел е афирмација и зчаувување на исконските, македонски вредности од аспект на јазик, традиција, музика, култура, целосно национално богатство. Во вечерашната емисија во 18.30 часот, гостинка на Милева е Зоја Богдановска, виш кустос историчар, а ќе се претстави и изложбата "Хероите на градот на Вардар". Репризата на емисијата е во среда во 16 часот и во четврток наутро во 5.10 часот.
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва на МТВ 1 : недела, 21.01.2018, 20:40 часот - "Совршени странци" ( Perfetti sconosciuti ) Италијанска драма комедија на Паоло Џеновезе која ќе не запраша - дали доволно добро ги познаваме своите блиски пријатели и можеме ли да ги насетиме нивните тајни? За време на една вечера, седуммина пријатели убедени дека немаат никакви тајни меѓу себе, решаваат да играат една опасна игра. Секој од нив мора да го стави мобилниот телефон на маса, и сите пораки и повици стануваат јавни. Тие се обидуваат да докажат дека нема што да скријат едни од други, и наивната игра се претвора во нешто сосема друго. Скокотливите пораки се доволен показател колку всушност малку знаат за своите партнери и пријатели, со што сериозно се нарушува дотогашната пријатна атмосфера. недела, 21.01.2018, 23:00 часот - "Станот" (Loft) За крај на викендот, трилер на Прва со главни улоги Карл Урбан, Џејмс Марсден, Вентворт Милер. Филмот ја раскажува сторијата за петторица мажи потајно изнајмуваат стан каде што можат без страв да уживаат во ...
| | веќе видена

Време е и за другата страна - интервју со Џихан од "Парампарче" Кога би можел да го вратам времето, никогаш не би и приредил такво нешто. Од мојата уста излегоа некои потполно бесмислени работи, а настанот поприми невидени размери поради социјалните мрежи. Големиот скандал кој се случи за време на снимањето на хит серијата "Парампарче" беше најжешка тема во турските медиуми. Судирот меѓу главните актери Еркан Петеккаја (Џихан) и Нурѓул Јешличај (Ѓулсерен), ја разбранува турската јавност, по што следеше судска разврска во која актерката гo тужеше нејзиниот колега за мобинг и го доби спорот против Еркан. ТВ Пакет пишуваше за целиот случај и објави ексклузивно интервју со Нурѓул, на кое може да се потсетите на следниов линк : http://tvpaket.com.mk/serii/telenoveli/5517-19-23-02-04-2017 За тој случај и ден денес се зборува – таа го напушти проектот затоа што веќе не можеше да го поднесе неговото изживување, а нејзиниот лик Ѓулсерен мораше да умре. А пак тој во своја одбрана рече дека Нурѓул нема да смее да ...
сите 2 | | | веќе видена

Руско кино во Рускиот центар во Скопје По повод 120-годишнината од раѓањето на Сергеј Михајлович Ејзенштејн, Рускиот центар при УКИМ ќе прикажува проекција на филмот "Оклопницата Потемкин". За значењето на филмот за светската кинематографија, за режисерската естетика и за творештвото на Сергеј Ејзенштејн воведно предавање ќе одржи Ана Глигорова, магистер по културологија и ТВ-режисер. По проекцијата на филмот следува дискусија со присутните. Настанот ќе се одржи во седиштето на Рускиот центар ул. „Теодосиј Гологанов“ бр.28, трети кат, на 22.1.2018 г. (понеделник) во 19 часот.
| | веќе видена

Љубовта за неа стана робија: „Луѓето се наметливи, немаат веќе почитување“ Драматична убавина, елеганција и интелегенција.... Таа е жена која понекогаш се затвора во себе и бара богатство во едноставноста. Мине Тугај е 39 годишнатурска актерка која имавме можност да ја запознаеме во сериите Една силна жена, Ѓулпаре, Од мене татко не бидува, Капали чаршија, Бурни времиња, а моментално ја гледаме во последната сезона на мегахитот Парампарче. Во продолжение, актерката зборува за работата, приватноста, мечтите, ставовите ... Ги следите ли вашите серии на телевизија? Мене не ми останува многу време за гледање телевизија, но понекогаш гледам на интернет за да бидам во тек со настаните. Секако, не постои правило кое вели дека актерите требаат да ги гледаат сериите. Која улога ви била најдрага и зошто? Се уште не сум играла улога која не ми се допаѓа и се надевам дека нема да добијам таква улога. Најмногу ме забавуваше улогата како Бахар во серијата "Бурни времиња". Секоја недела нестрпливо го очекував сценариото ...
сите 3 | | | веќе видена

Промоција на 25 јануари, 19.30 часот - галерија Остен Оваа публикација се фокусира на строгата селекција на авторите од визуелните уметности во ХХ век, кои ги обележуваат зародокот, развитокот и подемот на визуелната емпирија што ги изместува кодовите на вообичаените дисциплини во оваа сфера на творештво. Акцентот е ставен на оние учесници во ликовното презентирање кои биле нагласено иновативни и поекспонирани на изложбите во државава и во странство, како аргументи подеднакво за нивната активност и вредносна стојност. Кај нив на флексибилен начин се третираат границите меѓу сликарството, скулптурата и/или графиката со нагласување и на влегувањето во интердисциплинарни релации, мислејќи ги тука презентациите на самите концепти или идеи како уметнички ентитети, вклучувањето во делото на опкружувањето (екстериерот или ентериерот), дел од новите технологии, играта / танцот, нагласеното користење на неуметничките материјали и сл.
сите 7 | | | веќе видена

Најгледаната драма од сега и во сабота навечер Турската хит серија "Парампарче" од сега ќе се емитува и сабота во 21 часот. Новите драматични епизоди од последната сезона на турската серија ни носат нови интриги во животите на семејството Ѓурпинар. Ќе ја пронајдат ли ликовите конечно својата среќа и ќе го спојат она што одамна е распарчено? Следат ли нови трагедии за главниот јунак Џихан или несреќите во животите на неговите деца ќе го променат текот на настаните? Ќе оздрави ли неговата ќерка Џансу или смртта е уште една казна за нејзините родители? Нови сплетки на Харун и Махиде, нови неочекувани пресврти во врската на Хазал и Дамир ве очекуваат веќе во следните епизоди од "Парампарче" на Сител. "Мојот син" од сега ќе се емитува само од понеделник до петок во 22 часот, со скратено времетраење на епизодите.
сите 3 | | | веќе видена

"Експеримент" во понеделник во 21 часот во Младински Културен Центар Главна инспирација за претставата е книгата “The Lucifer Effect” на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата влијае на дехуманизацијата и деиндивидуализацијата на индивидуата, притоа постепено насочувајќи ја индивидуата да извршува злосторства „во име“ на системот. Режијата е на Јане Спасиќ, а улогите ги толкуваат Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Мартин Јорданоски, Симона Спировска Костовска, Матеја Јанковска, Марија Јанчевска, Михаел Стојановски. Сценографијата е на Кирил Василев, за костимографијата е задолжена Бранкица Јордановска, а монтажата на видео матерјалите ја изработи Горјан Атанасов. Дизајнот на плакатот е на Кристина Горовска. Резервации на: 023115 225 ( билетара на МКЦ), или на bileti@mkc.mk
сите 3 | | | веќе видена

Филмска понуда на македонските тв канали за ден, Водици Петок навечер. Доколку не сте излезени, може да се опуштите во домашен амбиент со филмче на телевизија. ТВ Пакет во преден план ја става програмата на македонските телевизиски канали и затоа ви презентира какви филмови ќе емитуваат тие вечерва, па согласно желбите и барањата, одредете со која фреквенција ќе се дружите. Поради ракометните натпревари од актуелното Европско првенство, вечерва нема филм на Телма. Затоа на МТВ 1 ќе ја гледате американската драма "Cake" точно во 21 часот. Џенифер Анистон во филмот ја глуми Клер, жена која по трагичната несреќа доживува физички и психички трауми, страда од депресија, тешко ù успева да ги контролира гневот и зависноста од таблети. Таа се согласува да влезе во групата за поддршка на луѓето со хронични болки. За време на терапиите, таа ќе се опседне со една членка од групата која извршува самоубиство. Дејството на филмот ја следи нејзината опсесија, а истовремено ни ги прикажува нејзините маки со кои се соочува ...
сите 2 | | | веќе видена

Нова сезона од кулинарската емисија на Канал 5 телевизија Потрагата по најдобри рецепти со нова сезона на К5. Емисијата ќе се емитува во понеделник, вторник и среда од 10:20 до 11 часот, а во четврток во 10 часот е студиското гласање во живо, во кое ќе се избира победникот на неделата. Четврточното шоу во студио, ќе биде зачинето и со ревијално учество на позната личност која ќе го претстави својот најдобар рецепт на неделната тема за натпревар. Пријавувањето за учество е едноставно, преку јавување на телефонски број 072 208 206, секој работен ден од 8 до 16 часот.
сите 3 | | | веќе видена

Сакаш да ја направиш твојата фотографија неверојатно добра? Сакаш да научиш или да го надоградиш твоето знаење? Научи да манипулираш со твојата фотографија со помош на Adobe Photoshop, на предавањето кое ќе се одржи на ФИНКИ на 22.1.2018 година со почеток од 17:30 часот. На ова предавање, слушателите ќе ги научат најкористените методи и техники за обработка на фотографија, а ќе имаат шанса и да се запознаат и со практични примери за добра обработка на фотографии. Предавачот на ова предавање е Даниел Давчев, еден од дипломираните студенти на првата генерација курсеви на Creative Hub, кој по своето дипломирање има работено на најразлични проекти од областите на фотографија и графички дизајн. Пријавувањето се врши на следната форма: https://goo.gl/forms/ OlMPBrixf8rbsoY02
сите 4 | | | веќе видена

Од понеделник до петок во 15:35 часот Канал 5 телевизија започна со емитување на уште една контактна емисија. "Фронт" со Анастасија Богдановска ќе се емитува од понеделник до петок, веднаш по вестите во 15 часот. За самата емисија, водителката ќе каже : - "Фронт" нема да биде обична контактна емисија... ќе биде фронт на мислењата на граѓаните, во мигови кога се отворени многу жешки прашања. Правилата на "игра" се следни: се држиме на темата, не навредуваме и шириме говор на омраза, туку јасно секој еден кој ќе се јави ќе си го каже мислењет о. Јас може да ви поставам по некое прашање, кое нема да биде мој личен став, туку прашање иницирано од вашиот коментар, се со цел да имаме подинамична дебата. Секој работен ден, по вестите во 15 часот на Канал 5 го отвораме фронтот. Освен оваа контактна емисија, Канал 5 е позната и по комуникацијата со гледачите, односно пензионерите, во раните утрински часови во отворената утринска програма "Здраво Македонијо", а покрај овие контактни емисии на Канал 5, таков тип на ...
сите 2 | | | веќе видена

Недела точно на пладне - балет за деца во МОБ Во недела, 21 јануари 2018-та, во МОБ ќе се одржи балет за деца - "Снежана и седумтте џуџиња". Балететот на Богдан Павловски е во режија, кореографија и инсценација на Витолд Борковски, либретото е на В.Борковски и С. Петровски (според приказната на браќата Грим). За првпат во улогата на Снежана настапува Стефанија Гаштарска, студентка на престижната балетска академија Бољшој од Москва. За сите дечиња, балет во недела во 12 часот.
сите 5 | | | веќе видена

Серијата на Глобо добива нов термин на Канал 5 Љубителите на латиноамериканската квалитетна продукција со задоволство ја следат најновата бразилска ТВ новела на програмата на Канал 5 телевизија. "Вистинска ѕвезда" е името на серијата во која интересната приказна, специфичните ликови и откачениот хумор ги забавуваат гледачите секој работен ден. Од утре, наместо во 14 часот, премиерните епизоди од серијата ќе се емитуваат во 13 часот на Канал 5, а репризите некаде пред полноќ. Приказната на Елиза во големиот град се заплеткува уште повеќе. Живееше на улица и продаваше цвеќе со пријателот Жонатас, но ја пронајде модниот агент Артуро кој по секоја цена реши да ја направи "вистинска ѕвезда". Ќе успее ли Елиза да победи на натпреварот што претстои? Какви сплетки престојат за нашата хероина на патот до славата? Не пропуштајте ја приказната за новата манекенка и сите ликови вклучени во модниот бизнис од утре од 13 часот.
| | веќе видена

Во понеделник во емисијата "0m+", водитеката Атанасовска ќе го постави прашањето - им купуваме ли премногу играчки на децата? Какво влијание има преголемиот број на играчки врз детската креативност и концентрација? Кои се најголемите грешки што ги прават родителите? Треба ли да им се исполнуваат сите желби на децата или да им кажат понекогаш не? Кои се најдобри играчки за децата? Гостинка во емисијата е Вида Гаврилоска- психолог и семеен терапевт. Понеделник 12 часот на Телма.
сите 3 | | | веќе видена

Канал 5 во прајмтајм во недела емитува репризи на турската серија Неодамна, Канал 5 телевизија започна со емитување на романтичната комедија "Лажговци", која се прикажува од понеделник до петок во 18:50 часот. Згодите и незгодите на младите сиромашни луѓе кои се претставуваат како богати, од денеска репризно се даваат на оваа фреквенција од 19.45 часот. Глдачите се изненадија зошто серијата "премиерно" оди и во недела, но всушност во недела навечер не се емитуваат премиерни епизоди од серијата, како што навела Канал 5 на екранот. Ниту е премиера, ниту е нова епизода, туку репризи од цела измината недела.
сите 5 | | | веќе видена

next