ТВ Пакет

Дознајте повеќе за негативецот од турската хит серија на Сител Турската серија "Карасевда" која се емитува секоја вечер на Сител телевизија успеа по првите неколку епизоди да стане најгледана телевизиска програма во Македонија. Љубовната приказна меѓу Кемал и Нихан пред која и небото ќе заплаче, а и морето ќе се повлече, успеа да ја заинтригира македонската гледачка публика која секојдневно исчекува дали ќе се оствари големата и бескрајна љубов на протагонистите. Но, она што особено привлекува внимание, покрај главните ликови, е и главниот негативец Емир. Тоа е лик кој физички е атрактивен и сексипилен, но неговата посесивност кон сопругата ги надминува сите граници на разумот и неговите постапки до крајот ќе ги шокираат гледачите. Неговата егзотична убавина се должи на тоа што актерот Каан Урганџиоглу води потекло од арапските земји. Додека студирал на отсекот по пазарен капитал, не ни помислувал дека еден ден ќе се занимаа со глума. Но, по запознавањето со една турска глумица, вратите од големиот шоу ...
сите 2 | | | веќе видена

Во четврток во 21 часот, уживајте во Дирлада, Оган под ѕвездите и Македонија Првиот канал на Македонската телевизија со ексклузивна снимка од концертот на култните "Меморија", одржан во ноември минатава година. Четврток, 1 март точно во 21 часот ќе имате можност да уживате во неповторливата енергија на песните кои што го одбележаа животот на неколку генерации. Меморија е македонска музичка група основана во 1984. Во почетокот свиреле поп-рок. Основачи на групата се гитаристот Душан Трпковски - Ринго и Петар Георгиевски (свирел бас гитара). Во првите години од работата групата често ги менуваше членовите, но со демо албумот отпеан со првиот вокал Зоран Или-Зоци излегува и хитот „Нена". Подоцна имаат концерти во Скопје. Ринго и Зоран ја напуштаат Меморија и со нови членови се снима деби студискиот албум Оган под ѕвездите . Групата го снимила во состав: Апостол Поце Икономов (вокал), Георгиевски (бас), Антонио Димитриевски (тапани), Дејан Кузмановски и Валентино Скендеровски (клавијатури), Ицо Јовковски и Бане ...
сите 6 | | | веќе видена

На местото на првата сезона од "Готам" доаѓа серија од BBC Од среда во вечерниот термин на Телма телевизија започнува британската популарна полициска драма "На должност", снимена од 2012 до 2017 година во 23 продолженија. Дејството се одвива околу полициската антикорупциска единица AC - 12. Се работи за трилер во стилот на играта машка-глушец, и ни дава увид во британската полиција и корупција која владее. Во оваа драмска серија се води комплицирана истрага, а во главните улоги настапуваат Мартин Компстон, Адријан Данбар, Лени Џејмс, Вики Меклур, Нил Мориси и Џина Мекки. Тони Гејтс е примерен полицаец и вреден семеен човек, кој постигнува одлични резултати со својата единица како инспектор. Затоа инспектор Тед започнува истрага против харизматичниот и надарен Гејст, со оглед на сомнежите дека неговите резултати за антикорупција се премногу добри да би биле вистина.
| | веќе видена

На 5. март во Борис во 20.30 часот Е ден од најголемите американски бендови на сите времиња- ТОТО, за прв пат доаѓа во Скопје, со концерт во рамките на јубилејната турнеја по повод 40 години од нивното постоење, на 5-ти март 2018та година, во ВИП арената „Борис Трајковски“. Познати по своите врвни свирачки достигнувања, ТОТО е бенд кој светската музичка јавност го третира како еден од најдобрите во музичката индустрија, а членовите ги карактеризира како „Кралеви на живата свирка“. Во 2018-та тргнуваат на голема светска турнеја која опфаќа 40 земји, насловена "40 Trips Around The Sun", со која одбележуваат 4 децениска работа, а и со нов студиски албум кој треба да излезе во февруари идната година. - Јас, David, Steve и Joseph сме задоволни и истовремено возбудени за долгогодишниот успех на бендот. Оваа јубилејна турнеја, по повод 40 години од постоењето на ТОТО ќе биде многу специјална турнеја за секој од нас и за сите наши фанови низ светот - вели гитаристот Steve Lukather. За родоначалниците на стадионскиот ...
сите 25 | | | веќе видена

Уште една вечер за паметење и уживање се случи во МОБ Заврши четврттиот ден од концертниот маратон на Каролина Гочева. Четвртта вечер на нови емоции и нови задоволства од целата приказна наречена "Извор". Публиката повторно се сплоти со бендот кој маестрално ја изведуваше секоја следна композиција од новиот албум и секоја посебно одбрана од претходните етно албуми. Во публиката повторно можеа да се видат многу познати македонски јавни личности, меѓу кои и блиските пријатели на Каролина - Елена Ристеска и Панчо ДНК. - ПРЕЈАКООО маче многу се радувам за тебе, а овој портрет го очекувам одамна :) ЧЕСТИТКИ за албумот, не се сомневам дека е уникатен и едвај чекам да го чујам во живо.. ТЕ САКАМ ❤️❤️❤️ За Каролина и нејзиниот тим остануваат уште три концерти од овој маратон. 1, 2 и 3 март се датумите кои ќе ја одбележат оваа музичка историја на "Извор", датумите кога нови лица ќе станат дел од магијата во Македонската опера и балет. Фотографиите се дело на Stefan Rajhl .
сите 15 | | | веќе видена

Среда, 28. февруари - тема на дискусија во Телма Кога е време за инхалација кај децата? Дали главниот проблем при инхалирањето кај децата е вдишувањето? Како да научат правилно да го користат инхалаторот? Респираторните инхалаторни препарати се локални, имаат ли негативни ефекти на детското здравје? Дали децата кои имаат најмалку четири опструкции во текот на една календарска година имаат склоност кон астма? Голем дел од децата имаат транзиторен облик на свитеж во градите кој се разликува од астма. Во што се состои разликата? На оваа телма, 0м+ во среда (28 февруари), ќе разговара со Д-р Тања Јованова, педијатар пулмоалерголог. 12 часот, Телма телевизија.
сите 2 | | | веќе видена

Секоја вечер по Ноќното студио, игран филм на Телма во 22:10 часот. Во продолжение филмската понуда на Телма за оваа седмица : вторникк 27.02, Градот на гревот 2 (Sin City: A Dame To Kill For) Во град полн со гревови и насилство каде што полицијата и криминалците не се разликуваат а улиците се смртоносни, приказните на силеџијата Марв, поранешниот фотограф Двајт и полицаецот Хартиган се преплетени во мрежата на корупција… Режија: Френк Милер, Роберт Родригез ; Улоги: Мики Рурк, Џесика Алба, Џош Бролин среда 28.02, Ноќта е наша (We Own the Night) Хоакин Феникс и Марк Валберг во акционата приказна за двајца браќа кои се на спротивните страни на законот на улиците на Њујорк. Едниот од нив, Боби Грин е меѓу два огна – руската мафија од една страна и одбраната на своето семејство од другата. Чуварите на редот и мирот почнуваат војна против криминал и дрога, а Грин ќе биде принуден да одбере страна… четврток 01.03, Мојата мајка (Mia Madre) Жена во средни години Маргарита се наоѓа во криза поради работата и ...
сите 4 | | | веќе видена

вторник - среда, 19 часот, крај на сезоната за пансионот во Преспа Дружењето со домашната хит комедија се ближи кон крајот. Денеска и утревечер во 19 часот на ТВ 24 ќе бидат емитувани последните две епизоди од втората сезона на вашата омилена "Преспав". И оваа сезона уживавте во урнебесните ситуации со вашите најсакани Јелена, Марио, Талат, Ула, Коста, Миле и Тони. Првата средба со Џамвазов беше во епизодата со Преси, езерското чудовиште, а за судбината на Преспав на многупати се плашевме во епизодите за Поткуп, Лихвари, Инспекторка Ленка итн. Плачевме од солзи со нашите омилени рецепционери во Веслав и Стрико од Америка, а во епизодата со спорот со името, видовме хумористичен приказ на актуелната политичка ситуација. И така... останаа само уште две епизоди од оваа сезона на "Преспав". Што не очекува на крајот на оваа сезона, гледаме вторник и среда во 19 часот на ТВ 24. Репризите се вечерта во 22.30 часот. "Преспав" е поим за квалитет во домашната македонска продукција наспроти сиот шунд кои го увезуваме од ...
| | веќе видена

Вечерва во 20.45 - "Вдиши", а по филмот старт на крими серија По завршување на Зимските олимписки игри, во програмата на Прва се враќаат вечерните играни филмови и играни серии. Секоја вечер по 20 часот, филм на МТВ 1. Денес на ред е романтична драма со Гај Пирс, Фелисити Џонс и Ејми Рајан во главните улоги. Интимна и интелигентна романтична драма за една забранета љубов која „одекнува како симфонија“. Софи е млада студентка која по пат на размена доаѓа во едно среќно семејство на север од Њујорк, каде што таткото на семејството и дава часови по клавир. Мѓутоа, нејзиниот копнеж по возбуда и незадоволството на Кит од брачниот живот прераснуваат во опасна романтична врска од која Кит го ризикува својот мирен и удобен живот во предградието и си го загрозува бракот. По завршување на филмот, следува првата епизода од новата скандинавска крими серија. Не пропуштајте.
сите 7 | | | веќе видена

Македонската водителка Александра Илиевска беше дел од овогодишниот Саем на венчавки 2018. Креацијата која Александра ја промовираше на Саемот е дело на Мила Кадриу, фризурата е дело на тимот на Даниел Николовски, а фотографијата ја направи Fashionel.mk. Многу познати дами од македонската сцена прошетаа на пистата во креации од познати дизајнери. Некои од нив за првпат беа во невестински фустан, други пак го носеа и повеќе од седумпати. Инаку, за македонските гледачи, слатката Александра е позната како водителка на лиценцираното кулинарско гејм шоу "Брза кујна", кое ексклузивно се емитува на Сител во 17 часот. Во 2016-та година се омажи со Александар.
сите 4 | | | веќе видена

Погледнете ги фотките од третиот концерт од концертниот маратон фотографиите се дело на Stefan Rajhl Трета магична вечер се случи вчеравечер во МОБ. Поводот ист, домаќините исти, гостите нови. Тимот на безвременската Каролина Гочева по трет пат успеа да создаде невиден флуид меѓу публиката и сите оние кои беа на сцена. Новата тура слушатели на "Извор" уживаа во прекрасните староградски звуци, донесени од совршен вокал и наменети за едно ново, динамично време. Мега ѕвездата повторно не прошета низ дамнешните времиња на чалгии и сокаци, чаршии и росици, време на вистинска и искрена романтика. Песните од "Извор" допрва ќе обезбедат свое место во антологијата на македонската музичка сцена, а сега ви ја препорачуваме "Ти не дојде", моќна балада од новиот албум, дело на Николче Мицевски и Весна Малинова.
сите 21 | | | веќе видена

По Невреме и Светлина во мрак , следува нешто побрзо Конечно во етер излезе долгоочекуваниот видеоспот на најновото музичко остварување на Антониа Гиговска – „Слаба Страна“. Песна на која како автори се потпишува братско-сестринскиот тандем Лазар и Магдалена Цветковска. Песната веќе неколку недели е објавена по речиси сите радиостаници во Македонија, а коментарите се и повеќе од позитивни. Особено поради ова е среќна Антониа, која верува дека во нејзините раце има уште еден хит за својата армија од фанови. - Нема да бидам скромна и ќе кажам дека ова е една од подобрите песни кои публиката ќе има прилика да ги слуша. Лазар и Магдалена направија совршенство од песна, а судејќи според коментарите на социјалните мрежи, убедена сум дека ова е тоа - вистинското, вели младата и талентирана пејачка Гиговска. Како режисер на спотот се потпишува Бане Поповиќ и неговата „Томато-продукција“, а особено придонес имаат момците и девојките од „Beatrix Crew“, вештите раце на Даниел Николовски и „Fashion Group“. По ...
сите 4 | | | веќе видена

Телма дебатира - зошто се доцни со планот 3-6-9 ? Судскиот совет и пред истрагата на правда, бил предупреден за нерегуларностите со АКМИС-от. Еклузивно, што им пишал Рибарев на Врховен, Судски совет и на правда уште на 02 октомври лани ? Во Топ тема на Ваша страна вечерва и дебата зошто се доцни со планот 3-6-9, со државниот советник во СЕП, Драган Тилев и претставници од граѓанскиот сектор: Суад Мисини, Андреја Стојковски и Натали Петровска. Следете "Топ тема на Ваша страна" од 19.15 часот со Боби Христов, затоа што ова е единствена квалитетна дебата на националните телевизии.
сите 41 | | | веќе видена

Публиката наголемо го прифати "Извор" Фотографиите се ексклузивно направени од маестро Stefan Rajh И вториот ден од серијалот концерти на Каролина Гочева помина фантастично. Втора вечер во МОБ, втора вечер исполнета со топлина, емоции и перфектна атмосфера која ја приредија Каролина и нејзиниот тим. Промоцијата на "Извор" продолжува и вечер, во МОБ, 21 часот. Нова тура на привилегирани кои купија билети, ќе имаат можност да уживаат со 10-те песни од новиот албум, а и да се потсетат на најубавите рефрени од првите два етно албуми. Фотографиите се ексклузивно направени од маестро Stefan Rajhl :
сите 33 | | | веќе видена

Секоја недела во 20.30 часот, нова сезона Вечерва на ТВ Нова, ново издание од забавната емисија "Улица Македонија" со водителката Бојана Скендеровски. Вечерашни гости на Бојана се близнаците од познатотото дуо "Некст Тајм". Што имаат да кажат Стефан и Филип, и како ќе ги отпеат мегапопуларните Ѓурѓа и Шумите, останува да видиме на ТВ Нова.
сите 3 | | | веќе видена

Има ли нешто потажно од солзите на едно дете ? Вистинските љубители на турските семејни и потресни турски драми со задоволство ги паметат нивните омилени Кога лисјата паѓаат и Бурни времиња , кои ги разнежнија вашите души и ги расплакаа вашите срца. И токму сега, Сител телевизија најавува уште еден мамец за публиката, магнет за целото семејство - најсентименталната драма од земјата на Босфорот. Наскоро, ексклузивно на Сител стартува "Се викав Мелек". Ако А1 телевизија успеа да направи вистински бум и феномен во Македонија со емитувањето на Шехерезад, Лисјата, Волците и Дамата, по неа Сител телевизија продолжи да ги емитува најгледаните и најдобрите турски серии, кои ги емитуваат само најдобрите телевизии на Балканот. Доаѓа време за нова трогателна приказна. Приказната за едно дете, кое нема ниту јаве, но нема ниту сон. Тешка е судбината на ова дете. Сагата за несреќното детство на Мелек нема никого да остави рамнодушен, а солзите на малото девојче ќе ги стопат и најледените срца на гледачката публика. Ќе има ...
сите 8 | | | веќе видена

Недела е ден за спорт - еве што ќе гледате на Прва : Спортска недела за гледачите на Македонската телевизија. Свеченото затворање на Зимските олимписки игри е закажано за 12 часот, а во 14 часот е финалето во хокеј (мажи). Норвешка ќе биде најуспешна репрезентација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а скандинавската земја ќе влезе во историјата и според бројот на освоени одличја. Во финишот на олимпијадата, Норвешка стигна до 38 медали (13 златни, 14 сребрени и 11 бронзени), со што е соборен рекордот кој досега беше во сопственост на Соединетите Американски Држави (37 медали), а беше поставен на ЗОИ во Ванкувер во 2010 година. Во 15 часот следува женски ракомет, и тоа натпреварите од 4. коло на нашите Вардарки : ... а во 17 часот Нант против Вардар на МТВ 1. Нант во своите редови го има нашиот капитен Кире Лазаров, но дали Кире е доволен да се победи македонската гордост? Во прајмтајмот, претквалификации за евро баскетот во 2021 година. Словачка загуби од нашата селекција во првиот круг, но затоа е ...
сите 72 | | | веќе видена

По минатонеделната реконструкција на несреќата, следуваат нови откритија : Провокативната истражувачка емисија "Код" во најновото издание на Телма на 25. февруари 2018-та продолжува да истражува околу смртта на македонските планинари Калина и Александар. На црно, пари се оставаат во блиска продавничка, заинтересирани клиенти се наоѓаат преку Фејсбук, инспектори казнуваат - но планинарските тури продолжуваат на црно. "Код" истражува како се одвива бизнисот со планинарски акции. Зошто во македонската истрага за смртта на Калина и Александар не е вклучена судска медицина од државата, додека во Солун каде е правена обдукцијата велат дека ќе им треба најмалку 4 месеци за да го подготват финалниот извештај. Во КОД и за различните аршини на судовите едно мотоциклист по тешка сообраќајна несреќа остана и без бубрег ама и без отштета. Гледајте "Код" со Снежана Лупевска Созен, секоја недела веднаш по централните вести на Телма.
сите 34 | | | веќе видена

Гледачите ја бараат омилената бразилска серија во подобар термин Светска бразилска теленовела и добитничка на престижната награда ЕМИ за најдобра ТВ новела во светот за 2016-та година добива катастрофален третман на националниот медиум Канал 5. "Вистинска ѕвезда" веќе неколку седмици не се емитува преку ден на Канал 5, туку во доцни ноќни термини. На промо најавите се рекламира за 23.45 часот, но... никогаш не започнува во тој термин. Она што ги револтира уште повеќе гледачите е што буквално секоја епизода на серијата започнува толку доцна во ноќта што ниеден ден не се знае кога точно стартува. Почетокот на епизодата зависи од завршетокот на претходните телевизиски програми како политичката емисија, турските серии и српските емисии. Српските емисии траат некогаш и до 1, и до 1.30 часот по полноќ, а пак турската серија "Султана" и покрај тоа што не е најавена за навечер, се емитува во 21 часот. И тоа е всушност реприза. Премиерно, Султана оди во 17 часот, а репризата е во прајмтајм во 21 часот и наредниот ден ...
сите 2 | | | веќе видена

"Извор" уште еднаш ја стави Каролина на пиедесталот Вчеравечер во Македонската Опера и Балет започна долгоочекуваниот концертен маратон на Каролина Гочева по повод промоција на најновиот музички албум "Извор". Каролина и нејзиниот тим уште еднаш покажаа и докажаа зошто важат за поим за квалитет и бренд во Македонија. Фантастична изведба на сите песни од најновиот албум од страна на дивата, пропратена со маестралниот бенд кои ги понесоа звуците и за ова музичко парче на Каролина. Многумина со нетрпение исчекуваа што ќе понуди новиот албум на Каролина, но сега конечно "Извор" е на виделина. Сите оние кои присуствуваа и ќе присусствуваат на концертите ќе добијат луксузно ЦД издание од албумот, а за сите останати, песните се веќе прикачени на YouTube. Музички, албумот е сличен на неговиот претходник - "Македонско девојче 2", но се добива впечаток дека овде, во сите песни владее некое слично расположение, иста динамика, сличен концепт, па затоа може да се каже дека "Извор" е покомпактен како целина од ...
сите 45 | | | веќе видена

next