ТВ Пакет

12 епизоди полни со акција и големи пресврти Од вторник, 15 мај во 23 часот на првиот канал на МТВ ќе се емитува италијнската крими серија "Катуранди". Епска борба меѓу мафијата и чуварите на законот и редот од сосем друга страна. Катуранди е елитна полициска единица од Палермо која е посветена на прогонување и апсење на најбараните бегалци на правдата. Членовите на Катуранди се експерти за електронски надзор, способни да постанат невидливи, а еден од нивните најсилни адути е Палма Тоскано, импулсивна, страсна и посветена млада жена, решена да ги улови сите, се до последниот водич на најмоќната криминалистичка организација на светот, Наталео Скијаку. Во Палермо, каде се одвива оваа акциона драма, Палма ќе сфати дека ништо во животот не е онакво какво што се чини. Ќе сфати дека најопасните измамници и криминалци може да се многу блиску до неа, а таа да не е ни самата свесна за тоа. Пријателите може да те предадат, некогаш дури и љубовниците... затоа што тоа се луѓе во кои никогаш не можеш да се посомневаш. ...
сите 2 | | | веќе видена

Демантот на единствената и најдобра Авалон продукција во врска со објавената информација во одредени медиуми дека финансиска полиција ја "чешка" продукцијата и покренување преткривична продукција го објавуваме во целост : " Во врска со наводите истакнати во еден медиум за пријава на АВАЛОН ПРОДУКЦИЈА во Финансиската полиција и покренување на предкривична постапка, како адвокати сакаме да појасниме одредени правни моменти и поими за кои е направена забуна во текстот, а потенцијално можат да нанесат штета. АВАЛОН ПРОДУКЦИЈА е бренд кој е основан и работи од 1993 година. Како бренд, АВАЛОН ПРОДУКЦИЈА одлучува со кое трговско друштво односно со која фирма ќе работи и склучува договори или поточно, која фирма ќе го користи брендот АВАЛОН ПРОДУКЦИЈА бидејќи брендот нема сопствен правен субјективитет. Во ваквото постапување нема ништо сомнително ниту противзаконито туку напротив, така функционира работењето со сите брендови тука, а и секаде во целиот свет. Постои и треба да се прави разлика помеѓу правниот субјект- ...
сите 7 | | | веќе видена

Кемал и Неџла во јужноафриканските дождовни шуми Бурак Озџивит и Фахрије Евџен уживаат во уште едно медено патување. Најпознатата турска двојка е во центарот на папараците каде и да се појават, а медиумите со нетрпение очекуваат да објават било каква вест поврзана со славниот филмски пар. Вашиот омилен Кемал од мегахитот "Карасевда" објави неколку фотографии на социјалните мрежи, каде се гледа дека ги истражува убавините на Јужна Африка, а со подеднакво егзотични фотографии се пофали и неговата сопруга, или позната како Неџла од "Кога лисјата паѓаат". - Уживаме во нашето патување. Убави планини кои ќе ве одушеват со својата уникатност. Тука има прекрасните глетки на прекрасни пространи савани и недопрена дивина која ќе ве остави без здив, прекрасни растенија, дрва и цвеќиња, како и езера, реки и прекрасни песочни плажи крај океанот. Недопрената природа и непредвидливоста на дивината ви нудат незаборавно искуство - кажуваат младите сопружници за својот престој во Африка.
сите 5 | | | веќе видена

"Montana sky", филм од 2007 година на Сител телевизија Приказна за три сестри, три преплетени судбини, три животи кои ќе се врзат во една во цврста и нераскилнива нишка... На погребот од Џек Мерси се собират многу луѓе, но не од тага, туку да се уверат дека тој злокобец навистина е мртов. Богатиот и озлогласениот Џек Мерси го остава својот голем и богат ранч во Монтана на своите три ќерки со еден необичен услов запишан во неговиот тестамент. Трите сестри кои практично се како туѓинци меѓу себе, мора да останат заедно да живеат на ранчот една година, а доколку не го исполнат тој услов, ќе го загубат наследството. Ќе може ли Вила, Тес и Лили да го исполнат условот добиен од нивниот татко? Вила е девојката израсната на ранчот која нема да им посака срдечно допбредојде на своите две сестри. За разлика од неа, Тес е гламурозна и каприциозна која се враќа од Холивуд, а Лили е мирна и скромна која смета дека конечно нашла дом. Но на ранчот започнуваат да се случуваат свирепи убиства кои навестуваат вистинска драма ...
сите 2 | | | веќе видена

Кој ќе го избере гувернерот на Народна банка ? Политичките партии со различни ставови околу изборот на нов гувернер. Претседателот Иванов бара реизбор на Богов, а Заев тврди дека парламентарната група не го прифаќа Богов за нов гувернер. ДУИ се залага со законот да се овозможи, покрај претседателот, и други институции да предлагаат прв човек на Централната банка. Според позитивната законската регулатива, претседателот на државата дава предлог за избор на гувернер, а пратениците во Собранието се изјаснуваат, односно гласаат по предлогот. Мандатот на гувернерот е седум години со право на реизбор за уште еден. Треба ли промени во законот за Народната банка кој сега вели дека единствен предлагач е Претседателот на земјата? Дали двотретинско мнозинство треба да бира гувернер? Ден среда, време за "Економски магазин" во 22.30 часот, по вестите на Алсат М.
сите 83 | | | веќе видена

Уште една остра дебата во најпознатата политичка емисија Едно ветуваа пред избори друго реализираа откако ги избраа. Аеродром, Карпош, Бутел се само дел од Општините каде градоначалниците не ги исполнија ветувањата за градбите и урбанизмот. Зошто само Центар успеа да стави мораториум за градби? Зошто ДУПОвите се обврзни за некои а за други не? Кој го штити граѓанинот и неговиот простор за живеење? Што предвидувале планерите а што всушност се гради на терен? Жителите на некои населби револтирани и разочарани ! Вечерва во Топ Тема н а Ваша страна на оваа тема дебатираат : Јана Белчева Андреевска Преседател на Советот на Општина центар, Иван Кокалановски Раководител на Секторот за урбанизам во општина Аеродром , Иван Арсовски Агенција за просторно планирање професорката Дивна Пенчиќ од Архитектонскиот факултет. Гледајте Топ Тема На Ваша Страна во 19.15 на Телма со Снежана Лупевска Созен . Tоп тема прашува : Како е загрозен вашиот простор ? Има ли злоупотреби во урбанизмот? Кои ветувања не ги исполни вашиот ...
сите 38 | | | веќе видена

Андрија во нов српски ситком „Мамини синови“ вторник и среда на ТВ 24 Започнувајќи од денеска, ТВ 24 ќе ја емитува новата српска серија "Мамини синови", базирана на австралискиот популарен ситком од 80тите и 90тите. Српската верзија на "Mother and son" ќе се емитува во вторник и среда во 17.45 часот на телевизија 24, со репризи вечерта во 22.30 часот. Досега од оваа нова серија во Србија се емитувани околу дваесетина епизоди, а се снимени вкупно 42 продолженија. Познатиот Андрија Милошевиќ е повторно главна улога и во овој српски ситком, но овде ја нема Анѓелка, па затоа друштво ќе му прават Светлана Бојковиќ и Ненад Јездиќ. Приказната ги прати згодите и незгодите на мајката Роса и двајцата синови Беба и Миша. Мајката целосно подетинила во староста, а за Беба ќе биде тешко да најде сопруга во еден таков амбиент во кој што живее со мајката. Урнебесни ситуации во играта на мајката и двајцата мамини синови ќе следите на ТВ 24, а особено интересно ќе стане кога Беба ќе одлучи да ја прати мама во старечки дом. Ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Рецензија на "Лице со лузна" од 1983 година со Ал Пачино Во соработка со нашиот колумнист Александар Арсовски и блогот Филмска анализа ве враќаме во времето и ви доловуваме гледиште на култниот "Scarface". Сигурно се сеќавате на единствениот Тони Монтана? После отварањето на пристаништето Мариел на Куба стотиона илјади кубански мигранти кои претставуваат проблем за владата на Куба добиваат прилика да дојдат до територијата на САД. Меѓу нив е и Тони Монтана (Al Pacino) амбициозен млад дечко кој сака да направи големо богатство. Сепак како и големиот број на емигранти така и Тони ќе мора да почне од самото дно и започнува да работи како мијач на садови. Подоцна заедно со неговиот пријател Мани (Steven Bauer) доаѓа до една ситуација од каде што се впушта во криминалски зделки па така првиот тест го поминува успешно и се вработува кај големиот нарко бос Франк Лопез (Robert Loggia). Неговиот живот претставува тоа што Тони секогаш посакувал да го има, почнувајќи од влијанието и моќта, па потоа следуваат парите ...
| | веќе видена

Што ќе стори еден човек да се одбрани од четворица измамници ? Даниел Патрик Онил, Прија Суандокомеј и Гвајен Џејкоб Мајелс во тајландската акција "Adrenaline kon deuat sat". "Бангкок адреналин" ќе го следите петок навечер во ноќното кино на Алфа, веднаш по вестите во 19.30 часот. Четворица авантуристи доаѓаат на Талјанд да уживаат во волшебствата на оваа земја. Сепак, коцката е нивната страст и играјќи, губат многу пари. Во очај од големите загуби, ќе киднапираат ќерка на еден мултимилијардер сакајќи на тој начин да извлечат многу пари и да се обезбедат финансиски. Но, работите ќе излезат од колосек кога таткото богаташ ќе реши работите да ги превземе во свои раце...
сите 2 | | | веќе видена

Канадската акција "Ice Quake" во четврток, 3 мај на Алфа Апокалипса е на чекор до уништување на планетата во четврток, 3 мај, 2018, 20.15 часот во "Леден удар" на Алфа телевизија. Како едно семејство ќе успее да се справи со она што следува? Под површината на Алјаска, мраз кој се топи наговестува драстична промена во идиличните пејсажи. Како што се топи мразот, се формираат подземји реки кои создаваат земјотреси со разорни моќи. Во филмот, ќе гледате трка со времето во обид да се сопрат смртоносните ефекти, пред да се случи катастрофална експлозија која и се заканува на планетата Земја.
сите 4 | | | веќе видена

Дали протестот е решение за поголеми права на работниците? Секој понеделник во 22.30 часот на Алсат М телевизија се емитува политичкиот магазин "200" со Назим Рашиди како водител. Во вечерашната емисија гостин е Здравко Савески од Левица кој ќе зборува за работничките права во Македонија. Дали македонските газди ги почитуваат своите работници? Кое малцинство работи најмногу прекувремени часови и дали се платени за тоа? Одговорите се вечерва на Алсат М.
сите 17 | | | веќе видена

Водителката на емисијата "С ѐ или нешто" со честитка до своите пријатели Познатата македонска тв водителка, Лила Стојановска е една од најактивните и највлијателни јавни личности на социјалните мрежи. Неодамна, нејзиниот инстаграм профил беше хакиран, но за среќа, тимот на Лила успеа да го поврати профилот, од кој и самата она заработува, како што кажа. Денеска на денот на трудот, Лила го честита празникот на сите нејзини пријатели со интересна честитка :
сите 21 | | | веќе видена

Бескрајната љубов од сега и на фреквенцијата на Алсат Индиската теленовела "Сарас и Кумуд - бескрајна љубов" се емитува на Алфа телевизија, од понеделник до петок во 16 часот и 30 минути. Од неодамна, серијата со албански превод се емитува и на фреквенцијата на Алсат телевизија, наменета за гледачите од албанската популација во Македонија. На Алсат, серијата е преведена како "Љубов и омраза". Од понеделник до петок во 17 часот и 20 минути, и гледачите на Алсат ќе се запознаат со приказната за Сарас и Кумуд, кои беа приморани да стапат во договорен брак како што налага традицијата на нивните семејства. Како поминува времето, Сарас и Кумуд вистински се вљубуваат еден во друг, започнувајќи ја приказната за една бескрајна љубов, но на патот на нивната среќа ќе стојат маќеата на Сарас и момчето кое несреќно ќе се вљуби во Кумуд.
сите 2 | | | веќе видена

Турската серија репризно на Алсат телевизија со албанска надсинхронизација Турската хит серија "Парампарче" со голем успех се емитуваше на Сител телевизија минатата година, а воедно беше и најгледана телевизиска програма во Македонија и кај албанската популација кои ја следеа преку фреквенцијата на Алсат М телевизија. Главните актери ги толкуваа едни од најголемите турски актерски имиња - Еркан Петекаја ("Бурни времиња", "Дила") и Нургул Јесличај ("Љубов и казна"), во улогите на Ѓулсерен и Џихан. Освен интригантната приказна и одличната актерска екипа, серијата ја карактеризираше и високобуџетната продукција во која е вклучена врвна екипа. На продукцијата работеле по 130 луѓе, во постојани улоги се појавуваат околу 30 глумци, во споредни улоги околу 20, статисти со број над 300, а во секоја епизода може да се забележат околу 27 различни локации на снимање. Покрај главните локации кои ги вклучуваат куќата на Ѓулсерен и луксузната отоманска вила на Џихан покрај Босфорот, се користеле уште 14 дополнително ...
сите 4 | | | веќе видена

Во серијата ја мрази, но каков е тато Џенгиз приватно ? Потресна приказна која ги заинтригира македонските гледачи кои со големо нетрпение ја очекуваат секоја следна епизода од драмата за малечката Мелек на Сител телевизија. Осумгодишно девојче кое ја доживеа најголемата болка на нејзиното детство. Клоци, шлаканици, влечење по под, тепање, викање... вистинско физичко и психичко насилство трпеше малото девојче во домот на нејзината мајка и очувот Џенгиз. И кога конечно избега од тој пекол, во новите епизоди на Сител, таа е повторно во канџите на злобниог Џенгиз. Ќе успее ли Мелек конечно да се спаси од лошата судбина и да стави крај на прогонот на очувот? За разлика од серијата, Мелек и Џенгиз приватно се вистински пријатели. Осумгодишната Берен Гоќулдиз и 30-годишниот Атеш Беркај покажаа на социјалните мрежи дека тоа што се случува во серијата е само сценарио, а вистински уживаат во заедничката дружба и одењето на фудбалски натпревари.
сите 14 | | | веќе видена

Пребарувачот Гугл отвори дигитално училиште во Брисел во рамките на додатната обука во дигитални вештини на Гугл Акаемијата (Google Digital skills Academy). Школата за дигитални вештини нуди спектар на програми, од почетни курсеви до напредни нивоа, а веќе такви школи има во Лондон и Јоханесбург. Гугл академијата во мај минатата година ја промовираше најновата професионална диплома во областа на дигиталните оновации, како и кратките курсеци за дигиталната технологија, дигиталното работење, дизајн и технолошки иновации.
сите 3 | | | веќе видена

Кој ќе биде првиот тим што ќе добие пласман во елитното финале во фудбалската Лига на шампиони? На дуелот одигран на „Енфилд“, англискиот тим славеше со 5:2 и направи голем исчекор кон пласман во финалето. Мохамед Салах, Садио Мане и Роберто Фирмино беа стрелците кои ги донесоа "Црвените" на чекор до финалето. Чешкиот напаѓач, Патрик Шик верува дека тој и неговите соиграчи од Рома можат да направат ново чудо и да го елиминираат Ливерпул од Лигата на шампионите. Дали одлучноста и храброста на римската "Волчица" ќе успее да направи чудо на вториот полуфинален натпревар или послабата дефанзива во нападот на "Црвените" не е пресудна за пресврт во резултатот? Среда, 2 мај во 20 часот и 45 минути, реванш натпревар Ливерпул - Рома на Прва.
сите 146 | | | веќе видена

Секоја вечер во прајмтајм на Алфа, реприза на филмови кои вреди повторно да се погледнат. Во среда на 2 мај на репертоар е акционен трилер со Кевин Бејкон. Среда, 2 мај 2018, 20.15 часот - "Смртна пресуда" Татко и сопруг кој има совршен живот с ѐ до една пеколна ноќ во неговиот живот.. Кевин Бејкон во оваа акција го гледаме како таткото кој ќе тргне во потрага по правдата, откако неговиот син ќе биде убиен поради еден чуден ритуал. Тој ќе мора да ја заштити фамилијата од оваа чудна банда и да ја одмазди смртта на синот. Институциите на системот ќе потфрлат, па затоа тој по секоја цена ќе ја земе правдата во свои раце.
сите 2 | | | веќе видена

Секоја вечер филм на Алфа телевизија Наместо репризи на српските емисии кои во континуитет се емитуваат неколку години, телевизија Алфа реши во главниот прајмтајм термин да емитува играни филмови. Филмовите се веќе емитувани пред неколку месеци, но за вистинските филмофили, вреди да се погледнат и повторно. Во продолжение ве информираме што ќе следите оваа седмица во вечерното кино на Алфа телевизија. Прв на репертоар е филмот за први мај : Вторник, 1 мај 2018, 20.15 часот - "Офицерски заговор" "Echelon Conspiracy" е акционен трилер со Мартин Шин и едвард Брнс. Во филмот, Макс е експерт за технологија и кој работи на сигурносни системи за компјутери. Еден ден, тој ќе добие неочекуван подарок - телефон со пораки со кој може да добива во секоја коцкарница. Но сето тоа има своја цена - одеднаш станува мета на ЦИА и службата за обезбедување на казиното. Она што Макс треба да го направи е да открие кој сака да му намести таква завера.
сите 4 | | | веќе видена

23:30 часот, полноќно кино на Сител телевизија од 1 мај Луѓе пред големи животни одлуки. Срца кои бијат само за љубовта. Истражители кои мора да ја спроведат правдата. Катастрофи кои го потресоа светот. Вистински настани кои ќе ве трогнат. Фикции за значењето на животот и иднината. Акции на големите херои. Трилери, акции, романси, воени филмови, драми... сето ова ве очекува од денеска па секој нареден ден во полноќното кино на телевизија Сител. Додека траат тропските горештини во Македонија, "оладете" се пред спиење со филм на Сител. 23.30 часот е терминот кога ќе се емитуваат познати блокбастери и филмови кои го заслужуваат вашето внимание. Ромел, Синиот чад, Земјотрес во Њујорк... се првите наслови кои ги следите во филмското кино веднаш по вечерните вести на Сител.
сите 4 | | | веќе видена

next