Во вестите на Канал 5 државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Соња Лепиткова зборува за загриженоста на балканските сеизмолози што не може да се смири земјата и за дебатите на Конгресот за можните ризици од нови многу по силни земјотреси. Според сеизмолозите Скопје и Охрид се најризични од силни земјотреси, а во Пелагонискиот регион никогаш досега во историјата немало изразена земјотресна активност. Над 250 геолози и експерти од Македонија и странство разговараа за геологијата и општеството, фундаметалната геологија и геологијата и економијата, а беа презентирани и повеќе оригинални научни трудови на различни теми, подготвени од преку 350 автори и коавтори од повеќе земји, од кои 105 објавени во зборник на 730 страници. Теми на конгресот беа минеролошките и петролошките истражувања, металичните минерали, хидрогеологијата и состојбата со подземните води и чистата вода за пиење, како и геологијата и археологијата, додека главен акцент ќе биде на регионалната соработка и ...
| | веќе видена

Немилите настани се случиле изминативе неколку дена, а вчера сите тројца биле оперирани во ист ден. Информацијата ја потврди началникот на хируршкото одделение при Општата болница во Kавадарци, д-р Дано Kулев. – Станува збор за три лица кои на нашето одделение беа примени со трауматски ампутации на прсти, повреди настанати при мелење пиперки за ајвар со електрична бормашина. Kако што самите ни објаснија, на сите нив им бил потфатен по еден прст додека дотурале пиперки во машинките за мелење. Притоа им биле откинати врвовите од прстите – изјави Kулев за „Дневник“. Поради сериозноста на повредата, тројцата средовечни кавадарчани морало да бидат оперирани. – Бидејќи на пациентите им недостигаше по дел од прстот, пристапивме кон посебна медицинска постапка и обработка на повредениот дел. Мораше на соодветен начин да се третира и сошие местото каде што беше откинат и изгубен врвот од прстот. Во таков случај најпрвин се вади дел од коската на прстот, се оформува повредениот дел и на крајот се шие. Повредените се ...
сите 4 | | | веќе видена

Според сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет ПМФ, вчерашниот земјотрес во Скопје во 12:52 минути кој беше почувствуван во Скопје, бил со јачина од 3.1 степен според европската макросеизмичка скала, а епицентарот бил на 6 километри источно, на длабочина од 5 километри. Сеизмолозите од оваа опсерваторија, уште по серијата земјотреси во септември, најавија дека очекуваат помали потреси како афтершокови се додека не се смири земјата од движењата на тектонските плочи и блокови, но за тоа понекогаш е потребно да поминат и до две години. Сеизмолозите велат дека афтершоковите се всушност празнења на енергијата што се несобрала во земјата по земјотресите. Силата на афтершоковите зависи од тоа колкава енергија останала заробена во земјата. Повеќе информации во печатеното или електорнското издание на весникот Дневник.
сите 156 | | | веќе видена

На тивок оган ставете го млекото во сад и варете го. Полека додадете ја палентата додека не добиете хомогена смеса. Смалете го оганот и мешајте околу 5 минути. Додајте го сирењето и солта. Мешајте додека сите грутки не се растопат и смесата не се изедначи, па ставете ја во тава која претходно сте ја намачкале со зејтинот. Оставете ја да отстои 20 минути, па ставете ја во фрижидер еден час. Потоа извадете го тавчето, и почнете да сечете во форма на компирчиња. Ставете масло во тава и пржете ги од двете страни околу две минути.
сите 12 | | | веќе видена

Денешниот земјотрес од 3,1 степени е последица на земјотресот од 5,3 степени според Рихтеровата скала од почетокот на минатиот месец. „Ова беше последен земјотрес во серијата земјотреси во Скопје од почетокот на минатиот месец. Според досегашното искуство со афтершокови, не се очекуваат повторувања. Ќе заборавиме на земјотресите", вели за медиумите Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.
сите 157 | | | веќе видена

Утрово се регистрирани неколку земјотреси во Турција, и тоа најсилниот со интензитет од 3,0 степени. Исто така, земјотрес ја погоди и Грција од 3,6 степени. Земјотрес ја стресе и Албанија со интензитет од 2,6 степени.
сите 146 | | | веќе видена

Поаѓајќи од овој факт, социјалната мрежа реши да воведе нов таб на својата апликација наменет за директна продажба. Новата алатка „Фејсбук Пазар“ овозможува пребарување на содржини во однос на производите што се нудат и ефикасно го изложува она што вие имате да го понудите на онлајн пазарот. Преку „Фејсбук Месинџер“ можете да организирате и состаноци и да дознаете повеќе за луѓето со кои склучувате договори за продажба благодарение на Фејсбук профилите. „Фејсбук Пазарот“ веќе е достапен на мобилните телефони во САД, Велика Британија, Австралија и Нов Зеланд, а ако се покаже како популарен можно е да биде претставен и ширум целиот свет. Сепак, овој додаток на постоечките Фејсбук апликации има и свои недостатоци. Не постои можност за оценување на понудувачите и купувачите за заштита од измами. Иако моментно нема компјутерски Фејсбук страници на кои е дозволен пристап до „Пазарот“, Фејсбук еден ден може да генерира дополнителен приход од огласувањата на овој начин. Компанијата се надеваат дека „Фејсбук Пазарот“ ...
сите 3 | | | веќе видена

- За сите нас спортот, фудбалот и македонската репрезентација треба да биде заедништво. Од мали нозе се обидуваме да им наметнеме навика на најмладите дека спортот обединува, носи радост и единствено доживување. Фудбалската федерација на Македонија е еден од пионерите во европски рамки кога е во прашање поддршката на социјалните институции, придружбата на лицата со инвалидитет и овозможувањето децата и младите директно да бидат вклучени на натпреварите. Дел од овие деца живеат за еднаквост и рамноправност, а преку топката, фудбалот и дружењето уште повеќе ќе придонесеме кон развој на толеранцијата и разбирањето, вели претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски. Сениорите утре го пречекуваат Израел, в недела Италија, додека младинците во вторник се среќаваат со Шкотска. Сите натпревари ќе се играат на Националната арена „Филип Втори“ со почеток во 20 часот и 45 минути.
сите 2 | | | веќе видена

Мајката гризли со неколку младенчиња го забележала на 25 метри оддалеченост. Ор се обидел да се одбрани со спреј против мечки, со кој ја прснал мечката во очи, но не успеал да го спречи нападот. „Го ставив лицето во земја и рацете околу врат за да се заштитам. Стоеше над мене и почна да ми ги гризе рацете и рамениците, како и ранецот кој го носев на грбот”, напишал Ор во подолгиот статус на Фејсбук со кој сакал да привлече внимание за опасноста од мечките. Пред тој пост, Ор на Фејсбук поставил и видео снимка со крваво лице, пишува CBS. „Секое касање беше како удар со чекан со заби. Застануваше на неколку секунди, па пак ќе ме гризнеше. Од почеток и од почеток. По неколку минути, кои изгледаа како цела вечност, исчезна”, вели мажот кој за среќа останал жив. Иако тешко повреден, Ор успеал да стане и да мине пет километри до својот камион. Сепак, само 10 минути откако почнал да се враќа, непријателот се вратил. Втор пат истото утро, Ор повторно влегол во земјата, обидувајќи се да глуми мртов штитејќи го вратот. ...
сите 3 | | | веќе видена

Поради тоа времето ќе биде облачно и доста свежо со врнежи од дожд. На некои места врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ. Таму каде што врнежите ќе бидат поинтензивни се очекува да наврнат над 20 л/м2 воден талог. Можна е и ретка појава на грмежи. Во текот на ноќта кон сабота на највисоките планини не се исклучува можноста за краткотајни врнежи од снег. Во текот на денот ќе дува умерен ветер од јужен правец кој на некои места повремено ќе се засилува, во вечерните часови и во текот на ноќта кон сабота ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Температурата ќе биде доста ниска и ќе се движи во интервал од 8 до 17 степени. Информација: Температурите кои се очекуваат во петок ќе бидат значително под просекот и истите ќе бидат дури за околу 10тина степени пониски од просечните за овој дел од годината.
сите 250 | | | веќе видена

Со овие зборови, неуниформиран припадник на полицијата ѝ се приближил на новинарката на „Мета“ која ги сликала рампите за лица со инвалидитет поставени во судовите и ѝ побарал лична карта. Новинарката, која на себе имала новинарска легитимација, ги објаснила причините поради кои ја слика зградата на судот, но полицаецот ѝ рекол дека сепак ќе треба да поразговара со началникот, кој бил на паркиралиштето зад судот. Откако и началникот темелно ја испрашал што бара во тој период околу судот и зошто слика, друго неуниформирано лице ја замолило да ги покаже фотографиите што ги направила со службениот мобилен телефон. По отклучувањето на телефонот и прегледот на фотографиите, припадниците на МВР ја предупредиле дека не смее да слика институции за кои нема одобрение. Началникот на полицијата ѝ соопштил дека според правилата „треба да ја однесат да даде исказ и оттаму да ја собере тој што ѝ дал наредба да слика, но дека сега ќе помине само со предупредување“. Околу судот нема знаци дека е забрането сликање, а тоа го ...
| | веќе видена

Вчера попладнето, 51-годишниот штипјанец управувајќи со Лада Нива изгубил контрола и удрил во повозрасен човек на велосипед. Велосипедистот за жал починал на лице место. Врз возачот било извршено алкотестирање кое покажало присуство на 1,60 промили алкохол во крвта. Поради претрпениот шок, попладнево починал и возачот на автомобилот кој го прегази велосипедистот.
сите 2 | | | веќе видена

Управувано од П.И.(1971) од Делчево удрило во пешакот И.Н.(1972) од село Тработивиште, кој од здобиените повреди починал на лице место. Смрт е констатирана од страна на доктор од ИМП. Увид на лице место извршиле ОЈО и увидна екипа од СВР-Штип. Во 22.05 часот сообраќајот е нормализиран.
сите 104 | | | веќе видена

На следниов линк ќе ги проследите реакциите на над 500 Скопјани за денешниот земјотрес. Прочитајте многу интересни реакции: Реакциите можете да ги прочитате тука.
сите 4 | | | веќе видена

Земјотресот траеше неколку секунди и беше проследен со бучава. Според Европската макросеизмичка опсерваторија, јачината на овој земјотрес е 2,7 степени. Земјотресот е регистриран на 5 км длабочина, а е лоциран на 4 км југоисточно од Скопје, 5 км североисточно од Сопиште и 3 км североисточно од Усје. Почувствуван е и во Косово и во Србија.
сите 160 | | | веќе видена

Ким Кардашиан, можеби има некоја пријателка од оваа скопска населба, па се обидува да ја корипа, или едноставно, аеродромскиот стил, подоцна стигнува на светската џет сет сцена
| | веќе видена

Претходно информиравме за тајните кои ги крие оваа амбасада, а мерките очигледно им ги земале и Русите. Рускиот портал „Катехон“ ги објави координатите на Амабсадата на САД (42°0’35″N 21°25’38″E), а според нив токму оваа локација е најважната на Балканските простори. „Катехон“ пишува дека комплексот на згради на амбасадата на САД се наоѓа на стратешки погодно место во предградието на Скопје на рид од кој има чист и непречен поглед на градот, но и чиста и непопречена ширина за радио-телекомуникациите. – Освен видливите структури, главната зграда на комплексот води и четири ката под земја, каде што се сместени просториите во кои се наоѓаат канцелариите на различните департмани на администрацијата на САД, но и ИТ секторот задолжен за следење на комуникациите на целиот Балкан – пишува „Катехон“. Очигледно е дека Стејт Департментот ги следи прописите на германскиот канцелар Ото фон Бизмарк кој своевремено изјави дека „Оној кој ја контролира долината на реката Вардар, е господар на Балканот“, пишува рускиот ...
| | веќе видена

Ловев на царевка, како и другите риболовци. Не кријам, амурот беше фатен на Езеро Младост, вели рибарот Благој, кој рибата од 27 килограми ја поделил на гозба со пријателите Терминот рибарски приказни не е случаен. Кај риболовците рибата од еден килограм вообичаено во нивните муабети со пријателите магично станува капиталец со десеткратно поголема тежина и големина. Сепак, деновиве двајца рибари од Велес имаа богат улов, а тоа што потоа го раскажаа беше далеку од обична рибарска приказна, која завлегува во фантазиите. Нивните приказни овој пат се реални, пишува Македонски Телеграф. Главните ликови на двете рибарски приказни се Благој Панов и Горан Андонов. Двајцата уловиле риби од родот амур. Едната тешка 27 килограми, а другата 18,3 килограми. За да ги извлечат од водата морале да бараат помош и од пријателите. Секако, помош била потребна и при гозбата што потоа следувала. Но, прво со ред, да објасниме кој, што уловил. Двајцата риболовци можат да се пофалат со тоа што за краток период уловиле две ...
сите 2 | | | веќе видена

Неговото богатство изнесува 79,5 милијарди долари, а зад него сега се наоѓаа соосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс чие богатство вреди 78,5 милијарди долари. Иако се работи за човек кој моментално е најбогат на светот, за него во јавноста не се знае многу, а и ретко се појавувал во медиумите. Амансио Ортега Гаона е роден на 28 март во 1936 година во Бусдонго де Абас, во Леоне во Шпанија. Детството го поминал во Леоне, каде го напуштил училиштето на 14 години и се преселил во Ла Коруња каде татко му работел како железничар. Многу брзо нашол работа како локален трговец на текстил каде и самиот научил да рачно да крои облека. Кариерата ја почнал како продавач во кројачница. Деловната кариера практично ја почнал како продавач во кројачница, а во првиот сериозен бизнис запловил во 1975 година кога отворил своја прва продавница под името Зара. Денес е сопственик на компанијата Индитекс која поседува познати светски брендови како што се Zara, Pull&Bear и Massimo Dutti. Станале познати преку концептот на „брза мода”, ...
сите 2 | | | веќе видена

Таа се претстави со песната ”Prokleta nedelja” од Парни Ваљак при што ги доби сите пет гласа. По Мина и Александра, ова е трето девојче од Македонија кое директно се пласира во вториот круг од натпреварот. - Одлично почна оваа емисија, со петка. Супер ти легна оваа песна - беше коментарот на Сале, на што со позитивни коментари се надоврзаа и Гоца Тржан и Сергеј Четковиќ. - Оваа емисија почна сјајно. Се' се одвива спонтано, се' е на свое место, многу добро ти е поставен гласот. Биди така слатка и позитивна како и денеска - искоментира Јелена. Неизвесно е емитувањето на на оваа емисија од Ѕвездичките на Сител телевизија, поради најавата за забрана за емитување на српска музика во медиумскиот етер. Дали Сител ќе го следи примерот на Канал 5 и ќе ги емитува српските шоуа овој викенд, или тоа нема да се случи, останува да видиме, пишува ТВ ПАКЕТ.
сите 2 | | | веќе видена

next