Путин на западните новинари им кажа дека е невозможно да се изолира Русија од остатокот на светот поради нејзината големина и местото во глобалната економија. За време на неодамнешниот инвестициски форум „Русија повикува“, Путин оцени дека „какви било ограничувања во сферата на економијата кои се воведуваат од политички побуди им нанесуваат штета на сите“. Тој призна дека руската економија го чувствува негативното влијание на западните санкции, „пред сѐ во ограничувањето во извозот на технологии“. Рускиот претседател, меѓутоа, истакна дека е спроведена „успешна макроекономска стабилизација“ на руската економија, која пред сѐ се одразува во успешните мерки на Централната банка насочени кон намалување на инфлацијата. Путин најави дека во 2016 година инфлацијата ќе го достигне најниското ниво во новата историја на Русија – ќе се спушти под шест отсто. Тој ги истакна и намалената волатилност на националната валута и зголемувањето на девизните резерви на Централната банка, кои на први јануари изнесувале 368 ...
| | веќе видена

Изрешетан со огнено оружје од автомобил во движење додека тој бил во своето ауди во близина на централниот затвор во Белград, тој бил со уште двајца во возилото кои се здобиле со тешки повреди. Како што пишуваат српските медиуми, Станковиќ освен нелегалните активности помеѓу навивачите групи, работел и со дргоа. Тој беше еден од четворицата кој пред неколку месеци го претепа обезбедувањето на претседателот на ФК Партизан. Приведен е еден од осомничените за нападот, а по уште неколкумина се трага. Министерот за внатрешни работи на Србија по овој крвав инциден и објави војна на мафијата, но и на криминалните структури во полицијата. - Му објавуваме војна на овој вид криминал и во оваа војна влегуваме безрезервно. Сите кои имале контакт со овој вид криминал, помагале или организирале, ќе бидат исчистени од полицијата, изјави Небојша Стефановиќ, министер за внатрешни работи на Србија.
| | веќе видена

-Јас сум Драган Спасов-Дац и сум хулиган. Горд сум што што сум тука и што гледам секој ден на улиците слободоумни луѓе. Утрово сакаа да го приведат син ми, зашто учествува во Шарената револуција. Да беше дома, сега ќе беше во притвор. Чавков, мојот син не се плаши. Ниту овие луѓе. Не нарекуваат секташи, хулигани, зашто им гори под нозете. Ама готово е Груевски, пикнат си во ќош со симнати панталони и се чека денот кога ќе се наведнеш, рече актерот. По ова, иако полицијата не дозволуваше приближување до Собранието, демонстрантите со големиот чатал успеааја да ја обојат зградата. Беа запалени и бакли во разни бои.
| | веќе видена

За да покаже дека и жените не се светици, како што често сакаат да се прикажат, ова момче направи интересна скриена камера. Имено, тој се сетил во своите пантолони да направи вештачка испакнатина, со цел однадвор да изгледа дека има огромен пенис. Потоа на појасот поставил камера и се качил во јавен превоз. За кратко време успеал да ги „улови“ патничките како жедно гледаат накај неговите панталони. Во продолжение, погледнете ги ситуациите што успеал да ги регистрира.
| | веќе видена

Земјотрес ја стресе Италија со јачина од 3,3 степени, Албанија со јачина од 3,1 степен. Тлото се тресеше и вчера. Не само Блаканот, туку потреси има низ целиот свет. Да се надеваме дека тлото наскоро ќе се смири насекаде па и во Македонија и нема да има повеќе потреси.
сите 138 | | | веќе видена

Таа е веројатно една од најдосадните личности во вашиот живот но истовремено таа е и една од најдобрите. Всушност ако подобро размислите таа е најдобрата. А ова се причините зошто е тоа така: 1. Можете да зборувате со неа буквално за сè Таа е личноста до која барате совет кога не сакате да зборувате со вашите родители и пријателите. Зошто? Бидејќи знаете дека нема да ви суди, а веројатно веќе и поминала низ истото. 2. Таа ќе ви го чува грбот без оглед на сè Таа живее според правилото „Само јас можам да бидам лоша кон мојата мала сестра“. Никој друг. 3. Таа била експериментот Вашите родители ги тестирале на неа сите нивни правила и казни, што би значело дека на твоја возраст таа била казнувана ако задоцни и неколку минути, а тебе ти е дозволено да напишеш порака „Ќе задоцнам“ и приказната да заврши тука. 4. Таа е вашиот пример Кога сте мали и немате никој освен родителите, вашата сестра е личноста на која се восхитувате и ја копирате. А таа знаеше како да ве натера да ги прашате родителите работи за кои и ...
| | веќе видена

Изрешетан е со огнено оружје од возило во движење додека тој бил во своето ауди во близина на централниот затвор во Белград. Приведен е еден од осомничените, а по уште неколкумина се трага. Министерот за внатрешни работи на Србија и објави војна на мафијата, но и на криминалните структури во полицијата. - Му објавуваме војна на овој вид криминал и во оваа војна влегуваме безрезервно. Сите кои имале контакт со овој вид криминал, помагале или организирале, ќе бидат исчистени од полицијата, изјави Небојша Стефановиќ, министер за внатрешни работи на Србија. Стефановиќ не наведе за која криминална банда станува збор, освен дека се работи за најдоброорганизираната кринимална банда, лоцирана во соседството. Српските медиуми за нападот ја посочија злогласената црногорска организација Пинк Пантер, позната по филмските грабежи на накит во западните земји. Водачот на популарните „Гробари“ Станковиќ важеше за еден од најголемите хулигани, но и нарко босови во Белград, за што беше осуден на пет години затвор. Остана ...
сите 49 | | | веќе видена

Александра Пријовиќ - девојката на Филип, синот на Брена и Боба, има домашно порновидео, објавија српските медиуми. Нејзиното поранешно момче од Виена изјавило дека поседува порно со Александра во стилот на Северина, а како доказ доставило една фотографија на која таа позира гола пред огледало. Тој бара 7.000 евра за оној што сака да ги откупи сликите и видеото. Филип е многу заљубен во Александра и размислува да ѝ понуди брак. Прашање е како тој ќе реагира кога ќе разбере за бурното минато на неговата девојка.
сите 7 | | | веќе видена

​Против оваа одлука се изјасни пратеничката група на ДУИ, која според координаторот на пратеничката група Талат Џафери, процениле дека иако најверојатно до 10 јануари нема да имаме парламентарен состав, но Владата има можност да ја смени одлуката и да го продолжи кризниот период доколку има потреба за тоа. После договорот Турција – ЕУ, според Џафери, во Грција веќе нема бегалски кампови, а досега на територијата на Македонија останале околу 1.300 мигранти, од кои 126 се останати во Гевгелија, а 60 во Табановце. Пратеничката Солза Грчева смета дека одлуката треба да биде донесена имајќи ги предвид извештаите што доаѓаат однадвор во однос на мигрантите, а според неа се уште постои опасност Турција да ги пушти мигрантите кон Европската унија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече дека се повеќе се проблематизира прашањето на мигрантите и оти не се знае колку ќе опстане договорот меѓу Турција и ЕУ. – Влегуваме во изборен процес, и не знаеме колку долго ќе бидеме без Собранието. На ...
сите 11 | | | веќе видена

Цела нација се радуваше на фудбалските успеси, но жените воздивнуваа по стомачните мускули на Давид Бабунски. Токму поради тоа, фотографиите на кои Давид е без горниот дел од облеката за кратко време станаа најлакувани на социјалните мрежи.
сите 2 | | | веќе видена

Студијата е објавена од тексашкиот здравствено-научен центар во Хјустон, а во неа се покажа дека мажите што консумираат помеѓу 85 и 170 милиграми кофеин на ден имаат дури 42% помали шанси да страдаат од проблеми со ерекцијата, отколку оние што не се љубители на кофеинот. Мажите што консумират од 171 до 303 милиграми кофеин, пак, имаат 39% помали шанси за проблеми при перформансите во креветот. Во студијата се земени во предвид повеќе извори на кофеин, како чај, сода и спортски пијалоци, покрај кафето. Па, како работи? Кофеинот ги прави мускулите во пенисот порелаксирани. Таквите релаксирани фиброзни мускули значат поголем проток на крв, па оттаму и поцврста ерекција.
сите 2 | | | веќе видена

Откако делови од Балканот во август беа погодени од тешки поплави, се очекува сува зима од вообичаеното, како и значително потопла. Олујните бранови кои ќе доаѓаат до овие подрачја ќе бидат генерално со слаб интензитет и нема да предизвикуваат дополнителни промени. Дури и количеството снег што се очекува на планините на Балканот ќе биде под нормалното ниво за зимскиот период. Исто така, се очекуваат пократки или дури воопшто и не се очекуваат долги периоди со температури под нулата, бидејќи полињата со висок притисок во тој период ќе служат како заштита на Балканот од студениот арктички воздух. Според овој сервис првите врнежи од снег во Скопје се очекуваат на крајот на ноември.
сите 5 | | | веќе видена

Грозница Првото утро во шок-соба. Болката постепено стануваше неподнослива. Не можев повеќе да издржам. Одеднаш ми стана ладно. Многу ладно. Ме обви студена пот. Почнав да се тресам. Имав чувство како да потскокнувам во креветот. Погледнав, ниту една сестра не беше во моја близина. „Тетке, подај ми некое ќебе“, со слаб, испрекинат глас ја замолив мајката на тешко ранетиот Оливер, која плачејќи стоеше пред мојот кревет додека нејзиниот син лежеше полумртов во соседната просторија. Челичната д-р Зорка Николова Една од сестрите ја забележа мојата реакција и викна. Во истиот миг до мене се појави директорката на шок-соба (КАРИЛ) д-р Зорка Николова. Убава средовечна жена, строга и дисциплинирана, врвен анестезиолог и одличен психолог. Ја знаев од претходно, последните дваесетина дена пред да бидам ранет секогаш кога ќе можев одев во шок-соба во посета на Александар Серафимов и Дејан Копчаревски, и двајцата тешко ранети во една од борбите во Матејче. Александар беше погоден со шрапнели од граната во пределот на ...
| | веќе видена

Листата е формирана од „Jubilee Debt Campaign“, институција која го состави извештајот со помош на Европската унија иако нејзините пораки не ги одразуваат ставовите на Унијата. За 22-те земји нотирани во извештајот, може да се каже дека веќе се во сериозна должничка криза, а уште 71 од нив наскоро ќе се најдат во истата, предупредуваат од „Jubilee Debt Campaign“. Таа организација ја постави Македонија во првата категорија на земји, односно во оние кои веќе се во сериозна должничка криза. Таквите земји ги карактеризира високо ниво на државни долгови и висок нето надворешен долг (нето долг кон остатокот на светот). Во „Клубот 22“ се Арменија, Белизе, Костарика, Хрватска, Кипар, Доминиканската Република, Ел Салвадор, Гамбија, Грција, Гренада, Ирска, Јамајка, Македонија, Црна Гора, Португалија, Шпанија, Шри Ланка, Свети Винсент, Тунис и Украина. Со тоа, првата и најлоша група, организацијата „Jubilee Debt Campaign“ ја подели на ризични земји во уште три групи: оние со висок ризик на должничка државна криза, оние ...
| | веќе видена

Според протоколот, организаторот на натпреварот е должен неколку дена пред одржувањето да го пријави во надлежната полициска станица на чие подрачје се одржува. За натпреварите кои се одржуваат на националната арена „Филип Втори“ надлежна е полициската станица „Беко“. Полициските екипи имаат единствена задача натпреварот да помине беспрекорно и да се спречат сите можни инциденти, пред за време и по мечот, и на стадионот и надвор од него. Уште при пријавувањето полицијата разговора со организаторот, кој е должен да одговори и да објасни дали и зошто најавениот натпревар е од висок ризик, колкав број посетители се очекува и најбитното – колкав е бројот на навивачи кои ќе ги поддржуваат двете спротивставени екипи. Организаторот, исто така, мора да ги отвори картите и да каже какви се односите меѓу клубовите, но и која агенција ќе се грижи за редот и мирот во спортската салаили стадионот. Откако ќе бидат доставени сите информации, различни полициски служби и сектори изготвуваат акционен план. Според процените на ...
| | веќе видена

Овој Русин, се решил на „социјален експеримент“ и шетајќи низ Барселона провери колку девојки би му ги покажале градите пред камера за 100, 200 или повеќе долари. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
сите 4 | | | веќе видена

Вчера 660 кандидати беа вратени од пред Центарот за обука во Идризово, со образложение дека обуката нема да почне и дека дополнително, секој поединечно ќе биде известен кога ќе се случи тоа. Како што објави ТВ21, проблемот настанал, кога станало јасно дека од тие 660 кандидати биле повикани лица кои немале лекарски уверенија, кои се пред услов за почеток на курсот. Меѓутоа, освен што немале лекарски уверенија, како што дознаваме, дел од кандидатите не ја поминале ниту проверката од Управата за безбедност и контраразузнавање и не се стекнале со безбедносни сертификати. Според нашите извори, за значителен број од овие кандидати постои сомнеж дека имаат криминално досие. Инаку, договорите за основна обука за полицајци, 660 кандидати ги потпишале на 31 август 2016 година кога министер беше Митко Чавков, еден ден пред да замине од функцијата и на негово место да седне Оливер Андонов, кој беше министер неполни 24 часа. ТВ 21, побара одговор од сегашниот заменик-министер на МВР, Оливер Андонов, кој рече прво сака ...
| | веќе видена

Според информациите на српски „Курир“, убиен е Александар Станковиќ, познат како Сале Мутави, еден од водачите на навивачите на Партизан и еден од трите лица коиго нападнале директорот на клубот Милош Вазура. Станковиќ за десетина дена требало да се ожени, пишува весникот. Во моментот бројни полициски сили вршат увид на местото, а повредените се пренесени во Ургентен центар.
сите 81 | | | веќе видена

Секако, во прашање се Лавовите! Тие многу бараат, ама затоа и многу даваат! За да го освоите овој знак, ќе мора да обрнете внимание на следново: 1. ИМ ТРЕБА МНОГУ ВНИМАНИЕ Лавовите се навикнати да бидат во центарот на вниманието и тоа им годи - како и во обичнот живот, така и во љубовта. Ќе сакаат да бидат центарот на вашиот свет. Обожаваат додворување со многу возбуда и задоволства. Сепак, колку многу и да им нудите, може да очекувате дека и тие ќе ви возвратат со иста мера, бидејќи се великодушни и романтични во љубовта. 2. ЈА САКААТ СЛОБОДАТА Лавовите нема да се согласат да бидат затворени дома, бидејќи обожуваат да се забавуваат. Со нив, секое излегување е за паметење, но тие далеку многу ќе уживаат ако крај нив е саканата личност со која може тоа и да да го споделат. 3. ТЕШKИ KАВГАЏИИ СЕ Поради својата голема гордост и его, Лавовите брзо пламнуваат. Тешко ќе опростат и не толерираат непочитување. Доколку нешто сте згрешиле и сакате да ви опростат, ласкањето е единствен начин да ги придобиете. 4. В ...
сите 2 | | | веќе видена

next