Како што може да се забележи по фотографиите кои што ни ги испрати наш читател, автомобилот излетал од патот и се превртел во еден од плацовите што се наоѓаат во близина. Засега немаме официјални податоци дали има повредени, пишува Струмица Денес.
сите 51 | | | веќе видена

Тоа се открива во досегашниот тек од истрагата, објавуваат српски медиуми. Иако во почетокот се верувало дека двајцата со автомобил „Бе-ем-ве“ му го попречиле патот на водачот на навивачката група на Партизан, тие сепак трпеливо го чекале да им дојде на дострел. Како што објави српски „Телеграф“, напаѓачите пристигнале на местото на ликвидацијата цел час пред убиството. Биле информирани дека околу 20 часот вечерта Мутави ќе биде во вежбалница. -Станковиќ во вежбалницата пристигнал вечерта во четвртокот околу 20 часот, еден час пред убиството. Влегол во гаражата и таму го оставил автомобилот. Кога завршил со тренингот на кој бил со неговиот телохранител Милорад Ѓуриќ, тргнал кон својот дом, рекол изворот близок до истрагата. Според истиот извор, напаѓачите биле таму уште во мигот кога Мутави влегувал во вежбалницата. Сепак, се решиле да го чекаат и да го ликвидираат на заминување. Како што пишуваат српските медиуми, ликвидаторите биле професионалци. Пукале исклучиво во глава и во врат, за да бидат сигурни ...
сите 23 | | | веќе видена

Паника од дојави за поставени бомби низ цела Данска. Се евакуираат аеродроми , трговски центри, места каде има поголема раздвиженост. Станува збор за превентивни мерки по дојавите за бомбашки напади на повеќе локации низ земјата. Меѓународниот аеродром во Копенхаген сеуште не е евакуиран , туку само локален аеродром на југот на земјата. Полицијата не соопштува детали, туку само ги предупредува граѓаните да не одат на места каде се собираат поголем број луѓе.
сите 5 | | | веќе видена

Некогаш луѓето веруваа дека ако се појават четири единици – ангелот доашол на тоа место. 11- симбол на духовна чистота, чиста свест. 11:11 – двоен број со моќно влијание. Ако често го забележувате тие навестуваат дека во вашиот живот работите ќе се средат токму онака како што од се срце посакувате. Чисто, уредно, апсолутно идеално време за правење нови планови. zena-muskarac-posao-kancelarija-foto-profimedia-1426617830-626627 Исто така, оваа бројка може да се разгледа како клуч за отворање на потствеста, нашиот генетски кодирано сеќавање за тоа дека сме души, кои тука на Земјата имаат физичко искуство, а не физички суштетства кои прибегнуваат кон духовни исуства. Симболот 11:11 многу одамна бил кодиран во банката на нашатаклеточна меморија. Човечката ДНК, нашето генетско сеќавање, кодирана е така што во одредено време и на одредена фрекфенција го покренува механизмот на делување на нумеричкиот код. Ако често го гледате 11:11 тоа значи дека сте го забележале својот нумерички код и вие во исто време сте ...
| | веќе видена

Комбе со голема сателитска антена кое ги симболизирање „странските служби“ помина пред Специјалното јавно обвинителство, Македонската радио-телевизија, СДСМ и зградата во која се сместени ДИК и неколку министерства. Активистите на минувачите им делеа летоци на кои пишуваше „Масовно прислушување – Дирекција за безбедност и контраразузнавање. Овозможено од македонските телеком-оператори“ и налепници за мобилни телефони на кои пишување „Уредот се прислушува“ и „Шпиониран уред“. Меѓународното движење „Слобода наместо страв“ се залага за три основни принципи: • Слобода на говор во дигиталниот свет и нецензуриран интернет; • Приватност во општество базирано на знаење, наместо прислушување; • Слободно живеење, наместо во страв. Меѓународните денови за акција оваа година се одржуваат од 14 до 17 октомври. Македонија во „Слобода наместо страв“ учествува од 2008 година.
сите 2 | | | веќе видена

Херојството на полицаецот Јовче Ременски. Ноќва се појавил некој будала кој застанал полициско возило претставувајќи се дека е полицаец. На барањет од службените лица да се легитимира, будалиов избегал. Неколку улици понатаму бил сопрен од невооружениот храбар полицаец Јовче Ременски. Во моментот на легитимирање, будалиот извадил пиштол 9ка и го вперил директно во Јовче, кој на храбар и ладнокрвен начин го одзел пиштолот и го соборил лицето кое неколку секунди подоцна било приведено од неговите колеги.
сите 4 | | | веќе видена

Како што соопштуваат од Националниот борд за безбедност во сообраќајот, овој акт бил намерен, но благодарение на инструкторот била избегната поголема трагедија. Студентот-пилот, Ферас М. Фреитех (28), од Јордан, во вторникот додека под придружба на инструкторот Аријан Превала од Скопје, изведувал контролен лет, од засега неутврдени причини намерно го урна авионот „Пејпер Па 34A“ насочувајќи го леталото прво во станбена зграда во густо населен кварт, а потоа и во фабрика за воена опрема Но, „Пејперот“, само поради подготвеноста на инструкторот Превала кој дваесетина минути горе во воздух се борел со разбеснетиот студент, не ја „погоди“ ниту зградата, ниту пак фабриката. Малиот авион се срушил на улица, избегнувајќи ја фабриката во која во моментот имало преку 300 работници. Во несреќата загинал Феритех, а нашиот Превала доживеал изгореници по телото за кои докторите велат дека не се животозагрозувачки. Во моментот ФБИ ја испитува причината за однесувањето на Фреитех, а според неименуван извор весникот „Њујорк ...
сите 23 | | | веќе видена

На полицијата и антитерористичката единица им требале три часа да го разоружаат! Напаѓачот бил совладан околу 7 часот и 10 минути и уапсен. Претходно тој барал да се сретне со инспекторот кој го води неговиот случај и пред владата се заканувал дека ќе се саморазнесе. Според репортерката на N1 уапсениот ги оставил бомбите на гепекот од автомобилот и одбил да легне при апсењео, па полицијата го турнала на земја. На местото на анастанот имало специјалци, автомобил на Итна помош и снајперисти. Фоторепортерот на Блиц кој се нашол на местото на инцидентот вели дека полицијата кон сведоците на филмската акција, се однесувала многу грубо. - Некои од припадниците на полицијата влегуваа во пресметка со граѓаните кои сакаа да фотографираат. Одземаа мобилни и ги бришеа снимките, а посебно агресивни беа специјалните единици - вели марко Поповиќ. Според Блиц, уапсениот Мирослав Станковски од Лештани има богато криминално досие.
| | веќе видена

Од здобиените повреди, на лице место почина Александар С.(26) од селото Горенци општина Дебарца. Со тешки телесни повреди се здобил Р.А.“39 од Охрид кој поради сериозноста на повредите е префрлен во болницата „Св.Еразмо во Охрид. Лицата И.С. (29) и В.Т.(55) двајцата од Охрид се здобиле со лесни повреди и по извршениот медицински преглед во болницата „Св.Еразмо“ се пуштени на домашно лекување. -Сообраќајната незгода се случила кога сега починатиот, по регионалниот пат во правец од Струга кон Охрид управувал моторцикл марка „Јамаха“ при што од засега непознати причини се случил директен судир со такси патничко моторно возило „Форд Мондео“ со охридски регистарски таблици. Од ударот, помеѓу предните делови на моторциклот и патничкиот автомобил, сега починатиот моторциклист излетал надвор од коловозот, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. Охриднет дознава дка станува збор за млад полициски службеник кој пред неколку месеци се вработил во СВР Охрид. -На местото на сообраќајната незгода, извршен ...
сите 50 | | | веќе видена

Во текот на целиот тој ден Ана С. од Минесота се чувствувала уморна. Од својот дом излегла ненаспана и колената и се треселе. Но, таа решила дека мора да присуствува на забавата на нејзината најдобра пријателка Лајла. Попатно, пред да дојде на самата забава, Ана застанала во локалниот паб за да го собере машкото друштво. На влезот од пабот речиси се онесвестила. На помош и притрчал еден од другарите кој ја однел до шанкот. Наскоро ја „освежиле“ со т.н. "бомба" - мешавина од вотка и енергетски пијалак. Девојката испила две чаши од овој пијалак и се почувствувала подготвена да продолжи на журката. Забавата била веќе почната, кога Ана и нејзините другари влегле во станот на Лајла. Сите веднаш се упатиле кон масата на која имало изобилство од алкохол и конзервирани енергетски пијалаци. Ана земала едно шише вотка и две лименки енергетски пијалок. Веќе не и била потребна чаша. Таа обично пиела четири до пет енергетски бомби во една вечер, но овој пат престанала да брои... Се разбудила во соба од непозната куќа, ...
| | веќе видена

Фановите на Тоше и годинава на 5 октомври го организираа „Ѕвезденото небо“ со кое одбележаа и девет години од неговиот последен концерт, кој беше хуманитарен и во соработка со УСАИД наменет за подобрување на условите во образованието. Македонската опера и балет деновиве објави повик за аудиција за талентирани изведувачи кои ќе учествуваат во мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески. Повикот е отворен до 15 ноември. Животот на Тоше заврши во годината кога одбележуваше десет години успешна кариера и кога таа почна да станува меѓународна. Но албумот на англиски јазик што го подготовуваше беше постхумно промовиран („The Hardest Thing“). Тодор Проески – Тоше е роден на 25 јануари 1981 и својот музички талент го покажал уште како петтоодделенец на фестивалот „Златно славејче“ (1992) каде испеал песна на влашки јазик. Музичката кариера ја почна со победата на „Мелфест“ во Прилеп, во 1997 година, и оттогаш настапуваше на сите значајни фестивали во земјава и регионот, а во 2004-та ја претставувашеРепублика ...
сите 11 | | | веќе видена

Земјотресот беше почувствуван и во Македонија, односно во Охрид, Струга, Ресен, Битола и поширокиот регион. Земјотресот бил почувстуван и во Албанија. Не е познато дали земјотресот предизвикал некаква штета во Грција.
сите 144 | | | веќе видена

Неофицијално, според очевидци, во судар на такси возило и моторцикл животот го загубило едно лице. Од СВР Охрид ја потврдија информацијата, посочувајќи дека можеби во незгодата учествувале повеќе возила. На местото на несреќата во тек е увид, а сообраќајот на овој патен правец е во прекин.
сите 11 | | | веќе видена

Базата која е сместена во пустината Невада има неколку знаци кои предупредуваат дека стражарите имаат дозвола да пукаат ако некој влезе во периметарот без дозвола, како и силно обезбеден главен влез. Двајца моторџии неодамна објавија видео дека нашле „заден влез“ во базата и решиле да го истражат за да видат што има од таа страна. Сепак, набргу ги пресретнува обезбедувањето на базата кое воопшто не е пријателски настроено кон овие двајца љубопитни авантуристи. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
| | веќе видена

На снимката е забележано како мажот има секс со својата колешка во канцеларијата. Но, оваа двојка нема да се соочи со сериозни последици освен со срамот на кој се изложени. „Тој ќе има повеќе невољи од својата жена одколку било кој друг“, изјави директорката на фирмата Патрисија Рајан. Таа додаде дека љубовниците нема да бидат отпуштени, доколку не ги прекршиле правилата на договор.
сите 4 | | | веќе видена

Видео-снимка направена во еден ресторан на „Мекдоналдс“ во Англија, со голема брзина стана хит на интернет. Имено, двете девојки кои чекаа во редот, почнаа да навредуваат и понижуваат едно момче со вишок килограми кое исто така чекаше за да нарача храна. Тие навредливо му довикуваа дека не треба да јаде повеќе и да почне да трча зошто е премногу дебел. Сите во ресторанот беа шокирани од нивниот однос, па кога ги преминаа сите граници, на погласната девојка ѝ се приближи еден црнец кој ѝ одржа добра лекција. Во продолжение, погледнете за што станува збор. They got what they deserve by coolPick
| | веќе видена

Но, иако ова е стандарден "Кардашијан" проблем, таа реши да ги расчисти гласините преку видео кое го објави на нејзината мобилна апликација. Имено, Кајли тврди дека нема импланти во задникот и дека кога имала 16 години била преслаба, па тие атрибути не се забележувале на нејзиното тело. Сега, тврди дека го обожава својот нов изглед, како и тоа што изгледа добро "од сите агли".
сите 8 | | | веќе видена

next