Сува и топла зима предвидуваат метеоролозите на AccuWeather за подрачјето на Балканскиот полуостров. Откако делови од Балканот во август беа погодени од тешки поплави, се очекува сува зима како и значително потопла. Олујните бранови кои ќе доаѓаат до овие подрачја ќе бидат генерално со слаб интензитет и нема да предизвикуваат дополнителни промени. Дури и количеството снег што се очекува на планините на Балканот ќе биде под нормалното ниво за зимскиот период. Исто така, се очекуваат пократки или дури воопшто и не се очекуваат долги периоди со температури под нулата, бидејќи полињата со висок притисок во тој период ќе служат како заштита на Балканот од студениот арктички воздух.
сите 11 | | | веќе видена

Нивната приказна имала веќе виден почеток, кога момче се заљубува во својата убава професорка. А оваа професорка, како во песната, сакала тој да остане по наставата на дополнителни часови. Меѓутоа, момчето длабоко се заљубило во својата професорка, а таа едноставно не сакала да признае дека таа убава работа која ја имале е всушност вистинска врска. Освен тоа, врсниците на овој студент се смееле на неговите приказни за тоа како има секс со една вистинска „милфица“. Нивното смеење го излудувало, сфатил дека нема што да изгуби па одлучил да ги сподели секси фотките што му ги праќала професорката.
сите 5 | | | веќе видена

Лавров не се согласува со мислењето за неизбежна војна меѓу Русија и САД Путин: Знаеме кој го нападна хуманитарниот конвој во Алепо „Стратфор“: Ризикот од судир меѓу РФ и САД во Сирија ќе расте. Блогерот кој се претставува како аналитичар на американскиот воен ресор Дејвид Џуберг изјави дека Пентагон може да ја уништи Русија за 20 дена, по што со земјата ќе управува НАТО. Џуберг го изјави ова во интервју за украинскиот портал „Газета.уа“. Оваа вест денеска беше цитирана повеќепати во сите руски медиуми. Иако на страницата на Дејвид Џуберг на „Фејсбук“ и на украинскиот портал се наведува дека тој е офицер на американската војска и потомок на советски емигранти, оваа информација не е сигурна и корисниците на интернетот често изнесуваа сомневања по тој повод. Не е потврдено дека Џуберг е навистина соработник на Пентагон. Голем број руски медиуми оценуваат дека се работи за намерна провокација на украинските медиуми. Според мислењето на Џуберг, како што се наведува во интервјуто, Русија ќе ги истрела своите ...
сите 4 | | | веќе видена

Сето ова доаѓа со предупредуање дека Велика Британија и Русија се „чекор поблиску“ до војна Пилотите на кралкската воена авијација имаат инструкции да избегнуваат контакт со руските авиони додека се ангажирани на миси против ИСИС во Ирак и Сирија. Сега имаат нови инструкции – имаат дозволи со своите авиони кои се вооружени со ракети воздух-воздух да ги соборуваат руските авиони за кои сметаат дека би можеле да бидат закана. „Првата работа која британските пилоти ќе се обидат д аја избегнат е ситуацијата која би довела до пресметка во воздух. Затоа ќе се избегнува делот каде Русите се активни“, изјавил неименуван извор од Заедничкиот штаб на постојаните британски сили за Сандеј Тајмс. „Но ако пилотот е нападнат, или се процени дека би можел да биде нападнат, тој може да се брани“, додал тој. Британските торнадо авиони ќе бидат вооружени со современи ракети воздух-воздух „АИМ-132“. Ова оружје кое чини 200.000 фунти по парче, може да досегне трострука брзина на звукот и имаат поголем домет што овозможува да го ...
| | веќе видена

Повод беше симнувањето на албанските знамиња пред општинските згради на Гостивар и Тетово, незаконски истакнати од општинските градоначалници. Епилог: тројца полицајци повредени, на страната на демонстрантите четворица мртви и седумдесет повредени. Градоначалниците на Гостивар Руфи Османи и на Тетово Алајдин Демири беа осудени на по тринаесет години затвор, подоцна амнестирани со Закон што го донесе ВМРО-ДПМНЕ во 1998 година. За време на демонстрациите претседател на државата беше Киро Глигоров, премиер на коалиционата влада меѓу СДСМ и ПДП беше Бранко Црвенковски, министер за внатрешни работи Томислав Чокревски, а министер за надворешни работи Љубомир Фрчкоски. Полициските рации во Гостивар започнаа уште доцна вечерта на 8 јули 1997 кога најпрвин беше исклучена струјата, а потоа полицијата изврши упади во неколку ноќни барови. На 9 јули 1997 на околу пладне на гостиварскиот плоштад неколку илјадна толпа луѓе излегоа на “мирни“ протести веејќи албански и турски знамиња, можеа да се забележат и исламистички и ...
| | веќе видена

„Да, фудбалот има моќ да го промени менталитетот на една цела нација... Зошто да не ?? Овој настан ослободи една неверојатна позитивна енергија која брзо се прошири во колективната свест на Македонеците....Нека одекне! И да ја прошириме и во другите области на нашето општество, а не само во спортот. Со оваа енергија да се зарази и политиката, образованието, религијата, медиумите и сите останати клетки на општеството. Бидејќи зад историското остварување кое го постигна оваа екипа има нешто многу повредно од само aкумулирње поени на една игра. Има основни човечки вредности, има една нова моќна ментална структура, има доверба и дух на нераскинлива унија...Фактори кои гарантираат успех на сите нивоа на целото човечко постоење, додека тоа ги интегрира во себе. Група на луѓе од различни средини:Македонија, Албанија, Шведска, Србија, Данска...Пред две години се сплотија и започнаа да веслаат со упорност и страст, под едно исто знаме и за една иста цел употребувајќи ги културните и верските разлики на секој поединец ...
сите 3 | | | веќе видена

„Седете сега сите тука, Оти срцето уште силно ми чука. Радост од него ми блика, И сакам да ви претставам една фудбалска слика Алексовски голманче право, Заслужува големо браво. Тој е јунак прав, Дури и со повреда се бори како лав. Демири, Зајков, Велковски и Бејтулаи Се одбрана права, И од нив нема што повеќе да се бара. Барди заден везен, со вториот гол, Не го остави противникот трезен. Николов капитенче младо, На терен си ни многу драго. Маркоски во последните четири натпревари не вади, па затоа на победата нека и се слади. Бабунски од Барса ни се врати, На терен со дриблинг да ни скрати маки. Радески по десна страна пробива, За голманот лекција да добива. Ангелов најдобри шутеви има, Што дури и мрежата ја скина Милевски, тренеру славен, Во репрезентацијата навистина си шеф главен! Затоа, Македонци прави, Ова со наставникот по Историја вреди да се слави!“
сите 2 | | | веќе видена

Имено професор/ка по историја не била доволно присутна на својот час па нашиот голем празник 11 октомври што значи „Востание против фашизмот и ослободување на македонскиот народ“ во дневникот го внела како „Ден на независноста на Македонија“.
сите 3 | | | веќе видена

Идејата дека преу промовирање на големоалбанската идеја, воведувањето на двојазичност и федерализирање на државата, донесе надежи во раководството на СДСМ дека на тој начин ќе успеат да се додворат на албанкскиот електорат, се покажа како погрешна. Имено, на денешните протести организирани од СДСМ (LSDM) на кои доминантна беше албанската иконографија, за малку не дојде до посериозен инцидент помеѓу платениците на Заев и демонстранти кои насилно биле доведени на протестот, а се од албанска етничка припадност. Инцидентот набрзо беше ставен под контрола откако се вмеша Џабир Дерала, кој со помош на редарите интервенираа, молејќи да не дојде до поголем срам. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушнсот се работи:
| | веќе видена

Јануари Јануарските дами се сериозни и конзервативни, но и многу амбициозни. Многу сакаат да критикуваат. Ретко се вадат од кожа, но ако тоа се случи, гледај да не им си пред очи. Не сакаат да си ги покажуваат чувствата, па затоа не очекувајте да ви се умилкуваат како мачки. Тие дозволуваат да им се приближат само луѓе за кои сметаат дека се на нивното интелектуално ниво и кои ги споделуваат нивните погледи на животот. Февруари Овие жени имаат апстрактен начин на размислување. Не секој може да ги разбере. Често го менуваат расположението, што значи дека треба да се однесувате кон нив со трпение. Но, затоа се страшно романтични! За саканиот човек би направиле се. Важно е тој да им врати со иста мера. Луѓето што ќе ја изневерат, нема повеќе да ја видат. Март Тие се многу симпатични, додека не ги налутиш. Тогаш се во состојба да парчосаат се пред себе. Инаку се посветени и верни. Да живееш со ваква жена е вистинско задоволство. Само вистинскиот маж ќе го согледа тоа. Типично за нив е силна харизма и шарм со кој ...
| | веќе видена

Кога го изнесоа телото од возилото, врисокот на мајката го параше небото: -Леле, сине мој, сине мој, повторуваше таа и падна преку ковчегот тагувајќи за синот. Во дворот се слушаа лелеците и на бабата на Раденко, која само го повторуваше неговото име и постојано говореше: „што ќе правиме сега, што сега“. Телото на малечкиот Раденко пред куќата го дочекаа десетина соседи, пријатели и роднини кои не можеа да ги скријат солзите. Милан Никодиновиќ, татко на малиот Раденко (8) кој почина од скршеница на рака, денеска од Белград го презеде телото на детето. Очајниот татко изјави дека сите се зачудени како никој од лекарите не побарале детето да остане во болница. -Дете да умре од скршеница на рака во 21 век не е нормално. Дете да не го остават во болница воопшто. Сега жената тука се чуди како детето не го оставија во болница. Прашува дали имаме некој лист, дали нешто сме потпишале, ама нема ништо. Човекот ниту еднаш не спомна да останеме, рече Милан. На прашањето дали се слушнал со лекарот кој му ставил гипс на ...
сите 15 | | | веќе видена

Пружајќи и ја десната рака на кралицата, претседателката ја фати кралицата со левата рака за подлактицата, што се коси со традицијата која ја почитуваат сите светски државници. Според протоколот, раката треба да се пружи под прав агол со палецот нагоре. По контактот, палецот нежно се спушта и со прстите лесно се притискаат прстите на калицата. Кралицата е таа која прва пружа рака. Секој контакт како прегрнување или допирање на кралицата се смета за непристоен.
сите 2 | | | веќе видена

Откако нашите момци синоќа над истата селекција забележаа победа и се пласираа на Европското првенство во Полска, бројка од 200.000 евра е потврдена, но нема да биде ништо чудно федерацијата дополнително да го „одврзе ќесето“ и на оваа цифра да додаде уште нешто.
сите 4 | | | веќе видена

Според информациите од Европско медитеранскиот сеизмолошки центар земјотрес бил регистриран во 11:39 часот, но засега нема информации за неговата јачина. Според ЕМСЦ истиот е почувствуван на подрајчето меѓу Македонија, Косово и Србија. Повеќе информации подоцна
сите 146 | | | веќе видена

По барање од обвинетите доказите да се презентираат и со фотографии, сослушувањето денеска беше прекинато. За разлика од претходните рочишта, овој пат ниту еден од обвинетите не се пожали за насилство за време на транспортот од затворот до судот.
сите 18 | | | веќе видена

Се верува дека Африканците се најпримитивната цивилизација кај која се појавиле науката за ѕвездите, имињата на планетите и интересот за астрологијата. Читањето на африканскиот хороскоп се состои од толкување на хороскопскиот знак според африканската култура, елементот кој одговара на знакот, среќниот ден, успешните месеци, деловите од телото и најважно, ги открива карактеристиките на личноста. Татко (4 јануари – 3 февруари) Среќен ден: четврток Успешни месеци: јануари и мај Елемент: воздух Дрво: баобаб Боја: зелена Знакот татко е поврзан со Сонцето и светлината. Тие се стабилни и чесни личности кои живеат во реалноста. Внимателни се. Другите имаат доверба во нив и затоа често им се обраќаат за совет. Имаат чувство за добри бизнис зделки, но притоа често ја забораваат хуманоста. Среќни се, но повеќе се потпираат на нивната издржливост, отколку на нивната среќа. Работат многу напорно. Веруваат во себе и во своите одлуки. Љубов: Родените во овој знак бараат стабилна врска која постепено расте и се ...
сите 2 | | | веќе видена

Можеби веќе претпоставувате дека станува збор за Јулија Мациевска, која старее како добро вино. Велат дека среќната жена е секогаш и самоуверена жена, а според приложеното кај Јулија тоа воопшто не недостига. Иако е во шестата животна деценија, атрактивната пејачка и водителка зрачи со младешка енергија. Овој пат, во црни мрежести хулахопки, кус фустан и високи потпетици, се појави во последното издание од нејзината авторска емисија „Будење со Јулија“, а секако не заборави да го овековечи моментот и да го сподели со пријателите на социјалните мрежи.
сите 4 | | | веќе видена

Скопје на 25ти септември дишеше во духот на елегантната машка гардероба и посебно избраните моторцикли кои беа дел од од првиот “The Distinguished Gentlemans Ride” кај нас. Овој глобален настан кој се случува на ист ден во 500 градови ширум светот на 25ти септември беше успешно организиран и во Скопје, и со тоа градот се вклучи во ова глобално движење кое се грижи за болестите на мажите и превенција од истите. Погледнете како изгледаше сето тоа: The Gentleman's Ride SKOPJE from Zoran Petrovski on Vimeo
сите 3 | | | веќе видена

Прилепчани имаа можност да погледнат дел од арсеналот и воената опрема на Армијата на Република Македонија и да се дружат со припадниците на војската, пишува Маркукуле.
сите 2 | | | веќе видена

next