Дел затоа шо се приглупи, и импотентни у мозокот за да му навлезат да речеме на некој ко Хесе, Вајлд, Чарлс а второ затоа шо принцот на бел коњ никад не се појавува у животов. Најчесто се тоа клошари и пробисвети кои улетуваат у нивните животи ко чеченски терористи у театар Дубравка. На секој чекор понуда за кур, клуч од стан..кола..Нив тоа ги вреѓа. Они сакаат респект а ако не го добијат, летаат за Дубаи и таму му клекнуваат на првиот Арап, ко нечесна дроља пред икона на мајката Божја. А принцот на бел коњ дреме у Златна копачка, ебе некоја баба на 52 години која дома чува 5 мачки, 3 канаранци и една Тарантула у аквариум. Игра Сокер на Сониплејстејшн, мава апарати, лока по кафани и се откажа од секоја врста на романтика јер...Кој кур ви е и вас бре? И ко ќе ви улета фино дете го дигате тоа носот ко да сте ќерки на Витезот од Единбург. Тогаш на принцот на бел коњ му праите ре-инстал... Не се изразува ко оној манијакон ваш шо го читате...живее со мајка му и татко му, а кози ко вас тоа не можат да го трпат. ...
| | веќе видена

Овие делови кои останале од некое далечно минато познати се како рудиментарни структури и претставуваат прилично интересна тема за проучување. Станува збор за „генетски структури или атрибути кои целосно или барем делумно ја изгубиле својата функција, но се задржале во процесот на еволуција“. Вообичаени примери се слепото црево, умниците и крајниците. Но, постои уште еден дел од телото кој повеќе не ни е функционален. Пробајте: Ставете ја раката на рамна површина со дланката насочена кон вас и допрете ги палецот и малиот прст. Ако се појави мала испакнатина на средината на зглобот тоа значи дека имате еден мускул повеќе на подлактицата. Ако немате, не грижете се, тоа не влијае на силата на вашата рака.
| | веќе видена

Недостигот на горните екстеремитети не ја попречи во намерата сама да се нахрани. Погледнете ја слатката Василина во емотивното, а воедно и инспиративното видео објавено на профилот на нејзината мајка.
сите 2 | | | веќе видена

Реџи Ејслин се родил со синдром на лева срцева хипоплазија, ретко нарушување поради кое половина од неговото срце не се оформило како што треба. Откако шест години се обидувале да добијат бебе, неговите родители Ли и Мишел, на возраст од 35 и 34 години, добиле поразителна вест за време на скринингот во 20-тата недела од бременоста. Докторите им кажале дека има само 50 отсто шанси за преживување, дека ќе треба да му се извршат три тешки операции на срцето и дека веројатно нема да ги преживее тинејџерските години. Само четири дена по неговото раѓање, Реџи бил подложен на операција на отворено срце за да му го „преправат“ срцето – мачна деветчасовна операција која му оставила голема лузна на неговите гради. Оваа недела неговите родители конечно добиле можност да го одведат дома во Гримсби, Линколншир, Англија.
| | веќе видена

Младата жена, поради семејни и здравствени проблеми му се обратила на Зоран Т, наречен Триша Видовитиот, и поради тоа животот и се претворил во пекол. Бајачот не само што сексуално ја злоставувал, туку и го уништил бракот и семејството и денеска едвај може да оди. Таа моли некој да го спречи овој видовит да продолжи да ја работи неговата сомнителна пракса. Оваа жена својата исповед ја објави на сајтот за измамени жртви на видовитиот – „Зоран Т. е најголем измамник во Србија, наречен Триша Видовитиот“. Работи преку фотографии, со хипноза, ме присилуваше во бесвесна состојба да се соблекувам, ми го ставаше половиот орган во анусот и во уста. Ми ги допираше градите, додека мојот маж и синот стоеја пред куќата, зошто поединечно не воведуваше во собата, напиша таа и додава дека многу се срамела поради тоа што се случило. -Останавме без пари, не можам да одам по улица, ми го уништи бракот и сите не направи будали. Во нашата куќа внесе многу зло и од тогаш не ни оди како што треба. И денеска врши притисок врз ...
сите 2 | | | веќе видена

На некој комшија очигледно куќичката му пречи и нонстоп ја трга, па дечињата најљубезно замолија. Понекогаш и возрасните треба да се огледаат на децата, овој е еден од тие моменти, пишува Panika.be
| | веќе видена

Во моментов слаби снежни врнежи се регистрирани на врвовите во Маврово и на Шар Планина. Во текот на ноќта можно е снежните врнежи да се спуштат и пониско, па не се исклучува да се појават снежни врнежи и на планинските превои, пред се на Стража.
сите 7 | | | веќе видена

​По потекло, Бобан е од Струга, но живее во Скопје, додека сопругата Фросина е родена скопјанка. Младоженците свадбата ја направија во Охрид. Со цел да ја изненади својата сопруга и на интересен начин да ја запроси, клавијатуристот Бобан Клењоски закачил прстен на ремчето на кучето и го пратил кон својата сакана, а Фросина со солзи радосници ја прифатила понудата да го промени своето презиме и да стане госпоѓа Клењоска. За слободните девојки, во бендот „Фидбек“ има уште двајца млади ергени кои се уште не стапнале пред лудиот камен, тоа се вокалот Јане Славов и бас гитаристот Стефан Петрушев.
| | веќе видена

– Дојде време за победа и операцијата за ослободување на Мосул започна, изјави Абади во обраќањето на државната телевизија. Мосул е под контрола на Исламска држава од јуни 2014 година, а пред војната во градот живееле околу 2 милони жители. Падот на оваа метропола се сметаше за најголемиот срам на ирачката војска, но оваа офанзива би можела да го потврди крајот на ИСИЛ во Ирак, бидејќи џихадистите по евентуалниот пораз во Мосул веќе немаат каде да одат. Сите ќе бидат или убиени или заробени. Репортерот на Скај Њуз Стјуарт Ремзи се наоѓа во околината на Мосул во друштво на силите на ирачките Курди Пешмерги. Потврди дека од рано утро се пука од сите страни. – Се наоѓам во гратчето Бартел кое е оддалечено само неколку километри од самиот Мосул. Ситуацијата на боиштето е, благо речено, конфузна. Се пука од сите страни! Константно сме на удар на милитантите на Исламска држава, поготово од двете села кои се пред нас. Се чини дека џихадистите се многу добро утврдени… Неколу часа подоцна Ремзи се јави со сличен ...
сите 4 | | | веќе видена

Ерзана денес живее во Хартфорд, Конетикат заедно со нејзиниот сопруг. Имено, студентот-пилот, Ферас М. Фреитех (28), од Јордан, во вторникот додека под придружба на инструкторот Превала изведувал контролен лет, од засега неутврдени причини намерно го урна авионот „Пејпер Па 34A“ насочувајќи го леталото прво во станбена зграда во населен кварт, а потоа и во фабрика за воена опрема. Превала во тој момент останал присебен и борејќи се 20-тина минути горе во воздухот со разбеснетиот студент, успеал леталото да не ја погоди ниту зградата, ниту фабриката и да се избегнат многубројни жртви.
| | веќе видена

​Јарецот! Претставниците на овој знак се често пати избезумени заради материјалната состојба и оптоварени со неа. Затоа што се екстремно загрижени, прифаќаат само добро платени работни места кои ќе им обезбедат сигурна зработка. Често пати се на мета на озборувања заради скржливоста и постојаното размислување за пари, иако на тоа Јарците гледаат поинаку. Нивните амбиции се големи и тоа е нивната страна на приказната. Најмногу сакаат кога заработуваат големи суми пари од две или повеќе паралелни работи. Не сакаат да ризикуваат со трошење и вложување. Ако планирате да позајмувате пари, заобиколете го Јарецот. Ништо не му паѓа потешко од позајмување, без оглед на тоа колку сте блиски. Дури и да се работи за среќни моменти и прослави во кои треба да се опушти, тој ќе биде рационален и стегнат со парите.
| | веќе видена

Реј поради возење во алкохолизирана состојба ја добил петтата казна и затоа пријателите решиле да му одржат лекција. Кога Реј се онесвестил во алкохолизирана состојба, го внеле во соба која личела на болничка и со помош на актери кои глумеле доктори го излажале дека тукушто се буди од кома во која бил 10 години од 2013 и дека сега е 2023 година.
сите 2 | | | веќе видена

Првично се шпекулираше дека причината за нивната разделба е прилично глупава - Каспер отишол да гледа боксерски натпревар наместо да ја придружува Џенифер на хуманитарна забава во Хемптонс. Но, од близок пријател на поранешниот пар дознаваме дека вистинската причина за распадот на нивната врска било неверството на Каспер. "Каспер веќе еднаш ја изневери Џенифер пред две години. Таа тогаш му прости, но го предупреди дека тоа веќе нема да го толерира, а тој ѝ вети дека нема да се повтори. И овој пат го фати на дело", вели изворот. Очигледно дека Каспер не успеал да го одржи своето ветување, а Џенифер веќе ја поврзуваат со славниот диџеј Калвин Харис, но таа информација не е потврдена. Останува да се прашуваме кој ли сега ќе му дава на Каспер неделен џепарлак од 10.000 долари? :)
| | веќе видена

Според најновиот регионален извештај на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), ништо не е неизбежно. Превенцијата односно инвестирањето во инфраструктура од заштитен карактер, како и попаметни практики, можат да ги спасат животите и имотот, пишува НОВА МАКЕДОНИЈА. Во извештајот насловен како „Градење отпорност на ризик во Западен Балкан“ се вели дека во катастрофите во Западен Балкан, само во последните две години, е погодено 15 пати повеќе население, и се предизвикани 30 пати поголеми економски штети споредено со целиот период од 2000 до 2013 година. Најголеми штети нанесоа поплавите во Босна и Херцеговина, Хрватска и во Србија во 2014 година, а додека напорите за обнова, поддржани од меѓународни донатори, се обидуваат да го нормализираат животот, Западен Балкан и натаму останува високоподложен на природни катастрофи. - Во текот на последните две децении, во вакви катастрофи на глобално ниво загинаа повеќе од 1,3 милион луѓе и е предизвикана материјална штета во вредност од над 2 илјади милијарди ...
| | веќе видена

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Дневните температури ќе се движат од 9 до 17 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 14 степени. Во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен југоисточен ветер, а локални врнежи од дожд се очекуваат во петок и во сабота.
сите 188 | | | веќе видена

​Дали и вие сте дел од оние кои сметаат дека парите се најбезбедни доколку ги чувате под перница? Чувањето пари дома, особено во времето кое живееме, е навистина небезбедно, но ако сепак се одлучите за нешто такво имајте на ум дека ова се местата каде во никој случај не треба да ги скриете вашите пари: 1. Во дворот Криењето пари во дворот не е добра идеја заради две едноставни причини: Секогаш постои можност соседите да ве видат како ги криете парите. Ако вашите миленици имаат навика да копаат низ дворот, лесно ќе ги откријат вашите пари. 8-najloso-mesta-za-krienje-na-zastedenite-pari-01 2. Под душекот на креветот Иако криењето пари под душекот е веќе класика, не мислете дека тоа што спиете на нив го прави душекот сигурно место. Кога не сте дома, ова е првото место каде крадците проверуваат. 3. Кеси за купување Дури и крадците да не ги пребараат вашите кеси за купување во потрага по пари, може да се случи тие да им притребаат за да го однесат другиот плен. А сигурно дека вие не планирате да им приредите уште ...
| | веќе видена

Санкционирањето во претстојната зимска сезона ќе биде согласно постојниот правилник за зимска опрема во автомобилите, со кој се пропишува казна од 45 евра во денарска противредност, односно на возачот ќе му се регистрираат 25 негативни бодови. Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 кг, се подразбира зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази, по обем и широчина од четири милиметри, пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази, по обем и широчина, со минимум од четири милиметри и синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала. Зимска опрема за моторни возила со погон на четири тркала (4 х 4), подразбира зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази, по обем и широчина од шест милиметри, пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази, по обем и широчина од најмалку ...
сите 13 | | | веќе видена

Свети Тома го ширел христијанството најпрвин во Палестина, а пота и во Персија и во Индија, каде што бил убиен со копје. Неговите мошти во четвртиот век биле пренесени во градот Едеса, а потоа и во Царград. Многу семејства овој ден го одбележуваат како своја куќна слава, а како еснафска слава во минатото го прославувале дрводелците, бочварите, коларите, столарите, бунарџии , ѕидарите… итн. Во некои краеви се верувало дека тој штити од волци, но поважно е што на овој ден не се оди никаде и оттогаш постои изреката „Свети Тома седи дома“.
| | веќе видена

next