Гувернерот на Хакари, Орхан Топрак изјави дека во нападот загинале 10 војници и осуммина цивили. властите за нападот ги посочија бунтовниците на курдската работничка партија. Автомобил бомбата била направена од пет тони експлозив и била активирана пред објектот дурак во планинска област, на 20 километри од градот Шемдинли. во близина на границите со Ирак и Иран. Турската војска во меѓувреме почна одмазничка антитерористичка операција со учество на воено воздухопловните сили.
сите 28 | | | веќе видена

Возилото „рено трафик“ било управувано од Р.С. (35), а несреќата се случилана улицата „Втора македонска бригада“ кога детето од задната десна страна од возилото испаднало. Лекарска помош му била укажана во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ каде детето било задржано на понатамошно лекување. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Скопје.
сите 11 | | | веќе видена

Голема полициска акција во струшко за спречување трговија со дрога. Ноќеска полицијата спровела акција во која како што дознаваме во патничко возило се пронајдени меѓу 30-40 кг. марихуана. Две лица во моментов се во судот во Охрид каде даваат исказа пред судија на претходна поставка.
| | веќе видена

Тоа негово размислување се промени во 1944 година, кога беше обвинет дека е четник, и кога комунистите се закануваа дека ќе го убијат. Три децении подоцна, со групата на истомисленици се подготвија за атентат на Тито. „Во Њујорк беа главни организатори, во Торонто браќата Станојевиќ, Џорџе Граховиќ во Охајо, Никола Живовиќ и јас бевме во Чикаго, Никола Кавај нас не поврза. Не користевме телефони, прислушкувања имаше насекаде“, изјави Стевиќ за ТВ Прва, кој смета дека режимот на Брозов беше најлош систем на владеење од Адам и Ева. Првата бомбашка акција симболично ја изведоа на Свети Сава во седумдесетите години, а симболично е наречена „Шест светосавски бомби“. „Шест бомби експлодираа во исто време во сите конзулати, и амбасади на Југославија во Њујорк, Торонто, Чикаго, Лос Анџелес, Сан Франциско и Кливленд“, додаде тој. Американските медиуми тогаш известуваа за обид за убиство на југословенскиот маршал. Друга прилика им се укажа кога Броз допатува во Америка. „Најблиску до тоа бевме кога дојде втор пат во ...
| | веќе видена

Од Управата за хидрометеоролошки работи за утре најавуваат, во претпладневните часови од денот ќе биде променливо облачно со услови за слаб дожд на југозапад, а попладне облачноста ќе се намали и ќе има повеќе сончеви периоди особено на источниот дел од земјата. Ќе дува претежно северен ветер кој ќе биде поинтензивен преку ноќта и претпладне, а потоа ветерот ќе стивнува. Утринската температура ќе се движи од четири до 13, а дневната од 14 до 20 степени. Искористете го викендов за на планина каде воздухот е најчист. А ќе признаете и дека покрај ниските температури секој ужива во ваква прекрасна глетка. Во Скопје слично време, претпладне променливо облачно, а попладне со сончеви периоди. Ќе дува умерен северен ветер кој повремено ќе засилува, но попладне ќе ослаби. Утринската температура ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до 16 степени. До утре наутро измерените количества воден талог ќе надминуваат 25 литри на м2 за 24 часа. Во сабота ќе има услови за дожд во југозападните делови од земјата, а во ...
сите 200 | | | веќе видена

Ако и вие сте вредни домаќини кои секоја година подготвуваат домашен ајвар, вреди да го откриете и запаметите овој трик. Никогаш не е предоцна за да научите како да си го олесните правењето зимница. Затоа, оваа година откако ќе ги испечете пиперките, ставете ги во хартиени кеси. Не пластични, туку хартиени. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
| | веќе видена

Бројот на загинатите на Хаити при налет на ураганот Метју се искачи на 842 луѓе, додека десетина илјади лица останаа без домови, а посевите се уништени, соопшти службата за цивилна заштита и локалните претставници. Ураганот Метју остави хаос зад себе, па покрај загинатите и повредени луѓе, целосно се отсечени патиштата во неколку окрузи. Хаити често е на удар на природни катастрофи, бидејќи се наоѓа на патеката на ураганите, а во јануари 2010 година земјата беше погодена од силен земјотрес при што поголем дел од Порт Пренс беше уништен, а загинаа над 250.000 луѓе.
сите 30 | | | веќе видена

Веројатно се сеќавате колку напори вложивме и вративме во природа повредени, отруени, заробени и запленети ретки видови кои според Законот на Природата на Македонија би требалo да уживаат статус на ''Заштитени со највисок степен на заштита'' Згрозени и вознемирени од овие фотографии Ве молиме доколку ги препознаете овие 'позери' - пријавете ги !! Пријавете ги кај нас, во Полиција, во Инспекторатот за Животна средина (отсек Природа), во Инспекторатот за Шумарство и Ловство Пријавете и помогнете на Инспекторите да го решат овој случај - верувајте , функционира тоа !!
сите 8 | | | веќе видена

Кривична пријава е поднесена против раководни лица на Министерството за внатрешни работи и на припадници на Единицата за брзо распоредување. Во пријавата се наведува дека протестот ескалирал кога пристигнале специјалните единици со оклопни возила, кои тргнале кон студентите што протестираа пред влезот на студентскиот дом. Полициските специјалци насилно влегле во просториите на студентскиот парламент и почнале да ги удираат студентите и да ги исфрлаат надвор. Специјалните им го расчистуваа патот на неколку непознати лица кои ја грабнаа гласачката кутија и со трчање ја однесоа во просториите на СПУКМ, по негодувањата од студентите дека гласањето започнало без исполнување на потребните услови.
сите 5 | | | веќе видена

Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала - потврдија од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, ноќва, на 07.10.2016 год., регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје. Овој земјотрес се случи во 01 часот и 06 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала - соопштија од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.
сите 189 | | | веќе видена

Според пресудата на Судот, обвинетиот тетовец за средбата изнајмил куќа под кирија. Тој и оштетената претходно се познавале. На денот кога ја силувал, таа се сретнала со него и, според исказот на сведок, заедно заминале од нејзиното работно место со автомобил. Според пресудата, обвинетиот пензионер со употреба на сила и закани дека ќе ја убие, ја терал оштетената да имаат секс. Таа се противела, но тетовецот продолжил да и` се заканува. Ја удирал со клоци и со тупаници по главата и по телото и и` наредил да се соблече гола. Откако повторно го одбила, обвинетиот и` се заканил со зборовите: “Соблечи се гола или ќе те обесам на лустер”. По ова, се вели во пресудата, ја удрил со силен удар со тупаница во слабината и брутално и` ги соблекол алиштата. Ја фатил за рака и насила ја одвел во една од просториите во куќата, ја фрлил врз креветот и игнорирајќи ги нејзините молби да ја пушти, и` ги раширил нозете и` ја силувал. По настанот, жената побарала лекарска помош во Медицинскиот центар во Тетово, а потоа го ...
сите 16 | | | веќе видена

11 Октомври не го предводеа татковците на СДСМ (Лазар Колишевски, Светозар Вукмановиќ - Темпо, Цветко Узуновски - Абаз, Видое Смилевски - Бато, Страхил Гигов, Крсте Црвенковски и слични на нив), туку 11 Октомври го предводеа борците за Македонија (Методија Андонов - Ченто, Методиј Шаторов - Шарло, Михајло Апостолски, Венко Марковски, Петре Пирузе - Мајски, Панко Брашнаров, Владимир Полежиноски и многу други)... Тие, татковците на СДСМ не се бореа за Македонија, тие се бореа само за Југославија и за комунизам, а ја погазија борбата за слободна, суверена и обединета Македонија. Другите, предводниците на 11 Октомври и предводниците на АСНОМ се бореа за Македонија, формираа Македонска Војска чии одреди ги носеа имињата на Илинденците. 1941, 1942, 1943 борци беа борците за Македонија. 1945, после војната, борци станаа татковците на СДСМ. Татковците на СДСМ го погазија АСНОМ, ја погазија борбата за суверена, слободна и обединета Македонија и ги затворија, погазија, следеа, убија и уништија сите кои беа дел од ...
сите 31 | | | веќе видена

ПОДРУМОТ Лежеше мртов. На студениот бетонски под во подрумот на куќата, облечен во некаква црна униформа со црвено-црни амблеми на УЧК, лежеше мртов човек. Лицето му беше бледо и некако помодрено, телото згрчено, очите затворени. Во дланките ги стискаше испреплетените црева што му истекле надвор од расцепениот стомак. До последниот здив се обидувал да ги врати назад во своето тело. Безуспешно. Најверојатно умирал во страшни болки. Нека му е лесна земјата. На подот, веднаш до него, се наоѓаше автоматска пушка. Некој стар, најверојатно албански калашников, со дрвен кундак. На кундакот имаше изгравирано УЧК. Неколку полициски специјалци од „Тигрите“ и полицајци од ПЕП (посебна единица на полицијата) стоеја околу него и тивко зборуваа. Однадвор се слушаа единечни истрели, рафали од автоматско оружје и по некоја силна експлозија. Арачиново. 23 јуни 2001-та. Топло летно попладне. Некаде по 16 часот. Пред да влезам во подрумот имав некое чудно чувство дека се близу. Дека се многу близу до нас. Многу поблиску од што ...
| | веќе видена

Оваа пресуда, трета за случајот од 2010 година кога Стојовски беше уапсен под сомнение дека примил 120.000 денари мито, доаѓа откако првостепената пресуда, затворска казна од две години, одбраната ја обжали, а Апелација ја надгради со дополнителна една одина забрана за вршење дејност. Но оваа одлука, адвокатите на Стојовски ја обжалија пред врховните судии, кои пак, случајот го вратија во првостепена постапка. Основниот суд Скопје 1 – Скопје во декември 2014 година го осуди на казна затвор во траење од две години, како и казна забрана на вршење на дејност во траење од една година, но времето минато зад решетки не се смета во таа казна. Одбраната на Стојовски ја обжали и оваа одлука на првостепениот суд пред Апелација, за конечно на 13 јули 2016 година Апелацискиот суд во Скопје да ги отфрли жалбите на Марјан Стојовски како неосновани и да ја потврди казната изречена од Основниот суд Скопје 1 – Скопје од 19 декември 2014 година, со која освен што му е изречена двегодишна казна затвор, на скопскиот гинеколог ...
сите 2 | | | веќе видена

Всушност, таа фотографија ги скенира и клучните карактеристики на вашето лице, како што се растојанието меѓу очите, од врвот на носот до брадата. Се што ги крие овие делови – како што се очила за сонце, или широка насмевка, ја смалува ефикасноста за користење на алгоритмот, нешто како фотографија која е надвор од фокусот.
сите 4 | | | веќе видена

Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско време за почеток на правење на ајвар, но и друга зимница, вели обичајниот народен календар. Најдобро е да се здружите со соседите или членовите на поширокото семејство, бидејќи правењето на ајвар и други традиционални зимници има и широко општествено значење. Така во првата половина на ХХ век беше обичај во селата и градовите да се соберат жени во големи дворови каде со размена на искуствата и дружење подготвувале храна за зимските месеци. -Заеднички ќе купите пиперки, ќе ги испечете, олупите, сомелете и со муабет и смеа ајварот е готов. Ајварот правете го кај некој кој има двор или куќа на село, пишува покрај останатото во обичајниот народен календар.
сите 11 | | | веќе видена

next