Во текот на ноќта локално врнежите од дожд ќе бидат поинтензвни и се очекува да наврнат над 20 литри на м/2 . Температурата ќе се движи од девет до 22 степени. Во Скопје ќе биде облачно време со кратки сончеви периоди, а во попладневните часови со повремени врнежи од дожд, наместа со ретки грмежи. Температурата ќе достигне до 17 степени. Од четврток се очекува стабилно и потопло време.
сите 51 | | | веќе видена

МВР денеска соопшти дека еден полициски службеник бил удрен со тупаница во пределот на стомакот и му ја искинале јакната за дожд, додека другиот полициски службеник бил удрен со тупаница во пределот на грбот. По преземени мерки постојат основи на сомнение дека напаѓачите се Ш.Р. (30) и А.К. (19), двајцата од Скопје. Тие биле приведени во полициска станица.
сите 20 | | | веќе видена

А кога те поземав во раце, ти стана моето сонце. Знаев дека ништо повеќе нема да биде исто – ќе биде многу поубаво. Моите ми велеа – Од устата двоевме за да ве нахраниме. Не ги разбирав додека те немав тебе. Не ми беше важно што истите чизми ги носев 4 години, или што не можев да си дозволам нов капут. Важно ми беше ти да си облечен, ти да си дотеран, ти да си ми насмеан. Те заштитував колку што можев, не сакав прерано да ја осознаеш вистината за светот, не сакав суровата реалност да ти го обои секојдневието сиво. Сакав колку што е можно подолго да останеш дете, безгрижен и насмеан, бидејќи кога ти беше среќен и моето срце се полнеше со радост. Но, изгледа дека умните и скромните вистината ги погодува најрано и најсилно – ти едноставно ја осозна неправдата и бедата на општеството, иако тоа се обидува да се претстави со лажен сјај. Беше уште дете кога ми рече – Тука сè е расипано. Не знаев дали ми зборуваш за апаратите низ домот или за нештата во средината во која живееме. Не сакам да се навраќам на маките ...
сите 4 | | | веќе видена

Откријте што да очекувате од оваа есен 2016: Овен Оваа есен ќе имате нереални очекувања за реализирањето на вашите желби и планови. Близок пријател ќе ве повреди со неискреност, и покрај тоа што веќе сте запознаени со неговиот карактер. Можни се грижи поврзани со жена во вашето окружување - сопруга, мајка, сестра, баба... Кон крајот на есента ќе ви се случи и важен настан кој ќе ве поврзе со личност во знакот на Овен, Лав или Стрелец. Бик Оваа есен е идеално време за проширување на семејството. Ќе треба повеќе да се грижите за вашето здравје и здравјето на блиските луѓе. Веројатно ќе откриете дека емотивната загуба од минатото и не била толку голема загуба, благодарение на долгогодишен пријател. Ова е идеален период да испланирате патување. За некои Бикови ова ќе биде шанса долгорочно да го напуштат домот и да се преселат во друга земја. Близнаци Оваа есен ве очекува напорна работа, бизнис договори, но и мешање на приватноста со работното место. Посветете се повеќе на развивање на едукацијата. Земете ги ...
сите 16 | | | веќе видена

Хаити е не зависна држава на Карипските острови, или поточно сместена на островот Хиспањола, заедно со Доминиканската Република. Главен град на Хаити е Порт о Пренс, а туризмот е една од најразвиените гранки со кои се занимава ова население преку целата година. Местоположбата на овој остров е уникатна од неколку работи, прво островот излегува на Карипското море, тука постојат најубавите пусти плажи во светот, тропската клима е извонредна за одмор и релаксација преку целата година. Хаити е единствената држава во Америка каде што не се зборува англискиот јазик и за официјален јазик се смета францускиот.
| | веќе видена

Локално особено западните и северозападните делови на земјава врнежите ќе бидат пообилни, каде се очекува да наврнат над 25 литри на м/2 воден талог. В среда сеуште ќе има врнежи од дожд, но се очекува да бидат послаби и локални. Потоа следува период на стабилно и суво време.
сите 191 | | | веќе видена

Локално во западните и во северозападните делови врнежите ќе бидат пообилни, каде се очекува над наврне над 25 литри на м/2 воден талог. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, во западните делови повремено ќе се засилува. Т максимална од 14 до 20 степени. Скопје, облачно со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, повремено ќе бидат обилни. Температури до 15 степени.
сите 6 | | | веќе видена

И сигурно имате искуства и приказни кои другите можат само да ги замислат, на некои да ви љубоморат, а за некои дури и да се чудат како е можно да се вистина. Сепак следните работи се жива вистина за студентите од студентските домови: 1. Документацијата која ви е потребна за вселување вклучува повеќе документи отколку да аплицирате за виза за Австралија и ви се потребни недели и многучасовно висење по сите можни шалтери за да ја соберете. 2. Голема е веројатноста да не ве примат во домот во кој сте аплицирале и да добиете сместување во дом во кој апсолутно не ви одговара. Дури и вие да се сместите во домот кој сте сакале, цимерот со кој сте се договориле да седите заедно сигурно нема да биде примен во истиот дом. 3. Секогаш на почеток сте варосувале, сте поставувале пурпена и алуминиумска фолија на прозорите за да ги припремите за претстојната грејна сезона. 4. Ако не сте ја имале среќата да имате фрижидер, особено оние постарите генерации, тогаш со сигурност сте можеле да се пофалите кој е прозорот на ...
| | веќе видена

На свадбата присуствуваа над 300 поканети гости, а на венчавката што се одржа во Дворецот на Бригадите изграден од Италијанците во 1930 година, присуствуваа и претставници од сите вероисповеди што ги има во Албанија. Меѓу присутните на свадбата присуствуваа и кралицата Софија од Шпанија како и високи претставници на кралствата на Велика Британија, Луксембург и други земји од Европа и светот. Свадбата ја следеа и голем број на медиуми од повеќе земји.
сите 6 | | | веќе видена

Возач на камион, откако му се слошило, ја изгибил контролата врз возилото, преминал во друга сообраќајна лента и удрил во автобуска постојка која се наоѓа спроти маркетот Бриколаж. За среќа, во моментот на несреќата немало патници кои чекале автобус и нема повредени. Погледнете го видеото во продолжеие и дознајте за што всушност се работи:
сите 6 | | | веќе видена

Осомничениот се товари дека со умисла на свиреп начин го лишил од живот неговиот брат, напаѓајќи го најпрвин со секира со дрвена рачка во нивната семејна куќа, а потоа продолжил да го удира во пределот на главата со метална водоводна поцинкувана цевка додека не го усмртил. По извршеното убиство, осомничениот се упатил кон куќа во непосредна близина каде што со истата метална водоводна цевка се обидел да лиши од живот едно 14-годишно дете, но притоа бил спречен од соседите кои го фатиле. Детето со телесни повреди е пренесено во болницата во Прилеп каде му е укажана лекарска помош и се наоѓа надвор од животна опасност. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот од надлежниот јавен обвинител и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.
сите 5 | | | веќе видена

Последните десетина години направени се неколку измени во договорот за градење некој успешни, но некој помалку успешни. Постојат бројни спротиставени ставови во однос на градбите кој се градат на територијата на Република Македонија како во делот на лошите планови што се изготвуваат од страна на градежните инженери така и во делот на неквалитетните градежни материјали за изработка на станбените објекти. Сето тоа произлегува кон неквалитетни градби и според мислењето на Доц.Д-р Дарко Спасевски се повеќе наликуваат на кулиси отколку на квалитетни градби. Договорот за градење всушност ни преставува договор за дело со кој изведувачот се обврзува за изгради определен проект во договорен рок опеределен градеж на опеределно земјиште или на таквото земјиште на кое веќе постои определен објект да изврши други градежни работи, нарачувачот на градежот е должен да ја плати договорената цена. Договорот за градење мора да биде склучен во писмена форма и непочитување на формата при склучување на договорот води кон ...
| | веќе видена

Поради тоа времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд кој ќе ги има на повеќе места низ Македонија. Поинтензивни врнежи се очекуваат во доцните попладневни и вечерни часови кога е можна и ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец кој на некои места повремено ќе се засилува. Температурата ќе се движи во интервал од 13 до 20 степени. Временската прогноза ја подготви СЛАВЧО ПОПОСКИ!
сите 24 | | | веќе видена

Ким одлучи цел месец да не се појавува на социјалните медиуми, па дури и го одложи снимањето на фамилијарното реалити-шоу, "Keeping Up with the Kardashians". Но дали знаете колку ќе ја чини сето ова? Сумата која се проценува дека Ким ќе ја изгуби изнесува 1 милион долари за само еден месец! Како? Само од една нејзина објава на Инстаграм Ким заработува најмалку 20.000 долари, а доколку во таквата објава се споменува некој спонзор, сумата "скокнува" на вртоглави 300.000 долари! Но не се плашете, веќе се појавија шпекулации дека сето ова е само добар маркетинг план и дека отсуството само ќе ѝ помогне луѓето да "полудат" по нејзините постови кога ќе се врати и со тоа ќе ја дуплира заработката... Ким единствено ќе мора да плаќа многу повеќе за добро обезбедување. Замислете, само нејзиниот главен телохранител Паскал Дувие досега примаше месечна плата во износ од 200.000 долари!
| | веќе видена

# Рак Луѓето родени во овој знак се одличен избор кога ви е потребен верен пријател или партнер. Тие се многу интуитивни и проникливи и ако сметаат дека сте нивна личност ќе ви бидат 100 процентно посветени. Знајте дека изневера не поднесуваат, па ако сте во врска со Рак, обидете се во иста мера да му вратите на неговата лојалност. # Јарец Тие се прилично верни личности, дури и кога ќе се појави проблем кој се заканува дека ќе ја загрози нивната одлучност, верувајте дека Јарецот ќе направи се да ја врати својата разнишана верба и нема да застрани од вистинскиот пат. Затоа вистинска привилегија е да се има припадник од овој знак за пријател или партнер.
сите 3 | | | веќе видена

Сирискиот новинар и политички аналитичар Кеврок Алмасијан за Спутник изјавил дека најавата на САД дека ќе ја прекине координацијата со Русија е лажна, бидејќи од самиот старт не постоела никаква искрена соработка, со обзир на спротивностите на страните во окончувањето на сириската граѓанска војна. Алмасијан смета дека Вашингтон веројатно не е заинтересиран за превенција на насилствата во Алепо, со обзир дека е задоволен со „статус кво“ ситуацијата и го поддржува Нусра фронтот, поврзан со насилената џихадистичка група Ал Каеда, додека Русите и Сиријците одлучија да го ослободат градот по секоја цена. „Верувам дека Американците биле присилени да ја запрат таа соработка, бидејќи сметаат дека се осрамени пред своите сојузници, барем на Блискиот исток, а исто така се срамат и затоа што нивната стратегија во Сирија не функционира“, рекол Алмасијан. Политичкиот пистел Дајана Џонстон се согласува со Аламасијан и вели дека САД за целото време имаат една цел, елиминирање на независната арапска националистичка влада во ...
| | веќе видена

Баш тоа е она што се запрашаа повеќето читатели кога видоа што поседува Шенки Маслани, попознат како Шенки Версаче, Албанец од Македонија кој е сосема опседнат со модниот бренд. Бидејќи целата куќа ја уредил во стил на Версаче брендот, ги обележал автомобилите, базенот, намештајот, односно се! Овој Албанец истакнува дека сите производи кои ги има се оргинални и ги купува во Италија. За тоа му е потребна сериозна залиха на пари, а Шенки објаснува дека сето тоа го заработил благодарение на трговијата со автомобили. senki3 -Веќе дванаесет години работам, имам добра работа и не ми беше жал да трошам пари на нешто што е некој вид мој знак на распознавање – не крие Маслани.
сите 7 | | | веќе видена

Она што на почетокот се чинеше како брза побеа врз Талибанскиот режим се претвори во крвава, бесконечна герилска војна која трае до ден денес. Администрацијата на претседателот Џорџ Буш, во 2001 година ја обвини терористичкат организација на Бин Ладен „Ал Каеда“ за киднапирање на комерцијални авиони кои влетаа во зградите на Светскиот трговски центар и во Пентагон. Белата куќа тогаш веруваше дека Бин Ладен е во Авганистан и бараше од Талибанците да го предадат. Талибанскиот лидер Мулах Омар бараше докази. Она што го доби наместо доказите, беше војна. Со помош на воени авиони и трупи на армијата на САД, воените лидери на НАТО ги притиснаа Талибанците од нивните главни градови, го завземаа главниот град Кабул, до средината на ноември. Нова влада беше поставена, контрлирана од клиентот на САД Хамид Карзаи. Сојузниците на НАТО (меѓу кои за жал и Македонија), ја поддржаа агресијата врз земјата, и испратија свои трупи во војна во која загинаа десетици илијади невини цивили. Од 2002-та до денес САД има потрошено ...
сите 2 | | | веќе видена

​Имено, агенцијата, која инаку била во сопственост на нејзина прва братучетка од Прилеп, кон крајот на 2015 и почетокот на 2016 година континуирано до месец август, отпочнала со вршење на услуги при што со лажно прикажување дека е овластена да продава промотивни авиокарти по цени далеку поевтини отколку реалните, без да ги поседува потребните дозволи – сертификати за организирање на авиопревоз – ИАТА сертификат, и без да склучува какви било договори за соработка со авиопревозници, примала парични средства од граѓани кои ги уплаќале на жиро-сметката на фирмата. На ваков начин нечесната братучетка на Елена оштетила петнаесетина субјекти од кои едно е правно, а останатите се физички лица и притоа се стекнала со противправна имотна корист од 1.613.446 денари. Јовческа вели дека е шокирана од целиот настан и се уште не може да сфати како блиска роднина можела да и наштети до таа мера, водена од алчност и желба за брза и нечесна заработка. Таа веќе поднела тужба против осомничената прилепчанка. – Приказната е ...
| | веќе видена

next