Понекогаш пејачите за текстот на песната плаќаат и 150.000 евра. Доколку песната влез во главата на публиката инвестицијата се исплати. 1. Усне боје вина која ја отпеа Бобан Рајович, а е потпишана од Марина, Ромарио и Кобач коштала 18.000 евра. 2. За разлика од предходната инвестиција, Бобан за својот Автопат платил 8.000 евра кои пропаднаа во вода 3. Адил за Лаку ноч платил само 35.000 евра. Оваа инвестиција му помогна на Адил публиката да му прости за насилството врз својата жена 4. Ромале Ромали му донесе на Кики Лесенрич 30.000 евра. Песната ја отпеа Ана Николич и и донесе 300.000 евра.
| | веќе видена

Колку почесто имате секс, толку поголема ќе биде вашата желба за секс. Ова е факт. Колку почесто имате секс, толку повеќе се опуштате, повеќе учите што ве возбудува и сето тоа резултира со поголемо задоволство. А големото задоволство ќе ве принуди да сакате повторно да имате средба со партнерот под чаршафите и тоа што поскоро. Мисионерската поза не е најдобриот пријател на женскиот оргазам. Можеби се чувствувате пријатно во мисионерска поза, но тоа е и позата во која жените најтешко доживуваат оргазам. Ако оргазмот постојано ви е во главата, голема е веројатноста да не го доживеете. Доколку сте постојано загрижени и ви се вртат мисли како „Зошто не можам да доживеам оргазам?“, тогаш не можете целосно да уживате и тоа дополнително ќе го оддалечи од вас моментот на големото задоволство. Опуштете се и концентрирајте се на она што го чувствувате за време на сексот. Мастурбацијата не е само за „сушен“ период. Жените кои имаат добар сексуален живот не се срамат да се допираат додека се со својот партнер. Тоа од ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку 28 загинати и над 60 повредени е досегашната бројка на жртви на двата самоубиствени напади што се случија вечерва на главниот аеродром во Истанбул Кемал Ататурк, соопшти гувернерот на градот Васип Сахин. Според него тројца самоубијци ги извршиле нападите, откако прво пукале со калашњикови. Информацијата ја потврди и Министерството за внатрешни работи. Полицијата пукала во нив за да ги спречи да ги детонираат бомбите. Очевидец изјавил дека еден полицаец буквално му се нафрлил на напаѓачот по што овој ја активирал бомбата. Според досегашните информации експлозиите се случиле на влезот пред напаѓачите да го минат рентген системот за безбедност.
сите 584 | | | веќе видена

Лице од правната служба кое ги изготвувало договорите за времено ангажирање во Здравствениот дом направило пропуст при приемот на документите на Марина Србиноска, студентката која пет месеци работела како докторка во Итната медицинска помош. Против вработениот во правната служба ќе биделе преземени мерки на дисциплинска постапка за утврдување на дисциплинска одговорност. Ова денеска го соопштија од Здравствениот дом каде нагласуваат дека станува збор за изолиран случај. „Согласно комплетно извршената проверка на досиејата на лицата кои имаат склучено Договори на дело за времено ангажирање со ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје“ – Скопје, утврдено е дека лице од правната служба на Домот, кое било директно вклучено и ги изготвувало договорите за времено ангажирање, поради негов очигледен пропуст го подготвило и тој Договор. ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје“ – Скопјe, jасно и недвосмислено истакнува и потврдува дека сите останати досиеја на ангажирани доктори на медицина се со уредна и комплетна документација и ...
сите 9 | | | веќе видена

Анкетата беше спроведена со цел да се види какви се навиките во исхраната на студентите и средношколците. Не јадат овошје и зеленчук Само 12,5 отсто од младите одговориле дека за време на големите одмори или на паузите меѓу предавања јадат овошје или зеленчук, а 20,5 отсто (203 итпитаници) рекле дека во тој период јадат хамбургер тост, пица или хот дог. Најголем број од нив (665 лица односно 67 отсто) рекле дека јадат некое пециво или бурек. Со оброкот, газиран пијалок понекогаш пијат 301 испитаник, односно 30.5 отсто од анкетираните. На прашањето, дали консумираат и кечап, мајонез или сенф со храната, „Да” одговориле 34,2 отсто, со „Не” се изјасниле 28 отсто, а „Понекогаш” кликнале 37.8 отсто од анкетираните. На прашањето дали дома појадуваат, со „Не” одговориле дури 26 отсто (264) од анкетираните со „Да” – 19.9 отсто (197 лица). Трошат помалку од 100 денари на еден оброк Македонските студенти и средношколци трошат помалку од 100 денари на еден оброк додека се на факултет или на училиште. На прашањето, ...
сите 2 | | | веќе видена

Поврзување Искуството покажува дека „добриот“ добива подобри резултати од „лошиот“. Бидете сочувствителни во разговорот и ќе дознаете многу повеќе отколку кога би биле студени. Изненадете ги Луѓето се обидуваат да ги предвидат прашањата за нивните одговори да звучат природно. Прашајте ги нешто што не го очекувале и ќе ја забележите нивната реакција. Слушајте повеќе отколку што зборувате Лажговците обично зборуваат повеќе од искрените луѓе со цел да звучат полегитимно и да ја освојат публиката. Тие често користат комплицирани реченици за да ја скријат вистината. Исто така, имајте предвид дека стресот најчесто прави луѓето да зборуваат побргу и погласно, а постојаното кашлање и чистење на грлото се знаци на тензија. Обрнете внимание на „не“ „Не“ е клучен збор за препознавање лажго. Личноста која лаже кажува „не“ и гледа во друга насока, ги затвора очите, кажува „не“ по двоумење, вели „неееееее“ долг период и кажува „не“ со мелодија. Разгледувајте ги промените во однесувањето Суптилна промена во ...
сите 2 | | | веќе видена

Сладок компир Ова е еден од најстарите, најхранливи и најздрави зеленчуци. Содржи калиум, витамин Ц и Е, како и бета каротен. Одличен антиосиданс е, па ја подобрува циркулацијата и ги елиминира токсините – а тоа се двете најважни работи кои ќе ве ослободат од целулитот. Брокула Овој зеленчук е одличен борец против целулитот од 3 причини. Прво, содржи киселина која помага против стврднувањето на колагенот. Второ, претставува концентриран извор на витамин Ц и диетални влакна. За крај, брокулата е еден од најдобрите немлечни извори на калциум, кој е одличен борец против целулитот. Прокељ Овие мали топчиња слободно може да ги сметате за „таблети“ против целулитот. Освен витаминот Ц, прокељот содржи супстанци кои ги исфрлаат штетните материи од телото, а воедно и го враќа квалитетот на колагенот, заради што кожата е поеластична и поздрава. И не заборавајте, овие зеленчуци се најздрави варени на пареа. Само така ќе ги сочувате максималните здравствени вредности.
сите 11 | | | веќе видена

Принципи: ГМО храната е поубава, округла, посјајна, со изедначена големина, сјајна боја без модрици и оштетувања, без лузни и знаци на расипување. Во природа не сме сите исти. Некој е повисок, некој понизок, некој крупен, а некој слаб. Истото важи и за природното овошје и зеленчук. Купувајте неправилно овошје и зеленчук, така да се каже, со грд изглед. Гледајте овошјето и зеленчукот да биде со различни бои, големини и форми. Ништо нема да му недостига ако е малку удрено и да покажува знаци дека е навистина живо т.е. да се расипува. На полицита каде што има такво овошје и зеленчук, големи се шансите да не се ГМО. Купувајте од селаните кои сами ги одгледуваат производите и употребете ги горенаведените совети. И селаните сејат ГМО незнаејќи и ги хранат домашните животни со ГМО производи (најчесто пченка). Месото од такви животни, во принцип, би требало да изгледа исто како и кај нормалните, но сепак обратете внимание на изгледот на црниот дроб и бубрезите. Ако ви делуваат болно, подобро да се откажете од ...
| | веќе видена

Доколку производителите не решат да ја компензираат, со намалување на бројот на цигарите во пакување, од петок, 1 јули, цената на цигарите во Македонија треба да се зголеми за три денари. Зголемување на акцизата за три денари по кутија се предвидува за последен пат ова лето, а од следниот 1 јули, цигарите секоја година ќе поскапуваат по четири денари за кутија. Ваквиот тренд на зголемување на цената во наредните години драстично ќе ги поскапи цигарите во земјава, па така најскапата кутија цигари, која денес чини 120 денари, за осум години ќе достигне цена од 154 денари. Зголемување на цената на цигарите последен пат беше направенo во февруари годинава, кога цигарите поскапеа за пет денари.
сите 13 | | | веќе видена

Мисионерска - ако неговата омилена поза е мисионерската знајте дека станува збор за маж кој сака да игра на сигурно и ретко кога прави промени. Најверојатно е емотивен човек кој ужива во страста, допирите и прегратките. Кучешка -една од омилените секс пози на мажите. Доколку вашиот партнер ја сака токму оваа поза станува збор за маж кој сака да доминира, како во домот, така и на работното место. Освен тоа позата е знак и за страствен и енергичен маж кој се што ќе посака добива. 69-ка е поза на внимателните мажи кои се чувствителни и мошне либерални. Ужива во женското друштво и е подготвен на најразлични нешта за да ја задоволи својата партнерка. Иако сака да се забавува доколку треба да избере помеѓу луда вечер во град и вечер помината со партнерката ќе го избере второто. Каубојката е фаворит на отворени и директни мажи. Тој е самосвесен и нема проблем да каже што сака. Сака да експериментира и нема ништо против ако партнерката покаже повеќе иницијатива. Додека некои мажи тоа би го сфатиле како доминација, ...
| | веќе видена

Гостиварецот А.А. (38) вчера во полиција ја пријавил за исчезната Ф.Ј. (68) која живела кај него како потстанар, на улицата Мајор Чеде Филиповски во Гостивар. Од страна на полициски службеници од ПС-Гостивар излезено било на местото на настанот и во содејство на ТППЕ-Гостивар било влезено е во станот и во тоалетот била пронајдена Ф.Ј. во коматозна состојба. Од екипа на ИМП истата била пренесена во МЦ-Гостивар, каде околу 23.20 часот починала. По наредба на ЈО, телото на починатата било сместено во капелата на МЦ-Гостивар за утврдување на причините за смртта.
сите 8 | | | веќе видена

Веќе има две посвоени девојчиња. Kетрин сега бара совети од другите мајки преку интернет. Актерката Кетрин Хигл, која ја знаеме како докторката Изи Стивенс од серијата Вовед во Анатомија, веќе 9 години е во брак со пејачот Џош Кели, а исто толку време се обидуваат да добијат дете. После толку обиди, убавата актерка се помирила со судбината дека никогаш нема да успее да забремени, но бидејќи и Кетрин и Џош силно сакале да станат родители, одлучиле да посвојат две девојчиња. Меѓутоа, животот не ги подготви за изненадувањето - само што се навикнаа на Нели и Адел, своите посвоени ќерки, брачниот пар доби преубава вест - нивното семејство ќе се прошири за уште еден член! Кетрин останала бремена откако престанала да мисли на тоа, а сега бара совети од другите мајки кои би можеле да и бидат од корист во текот на бременоста. "Џош и јас имаме вест за вас - Ние сме многу среќни и сакаме да раскажеме за тоа"
| | веќе видена

Едно соединение познато како никотинамид мононуклеотид (НМН) покажало значително продолжување на животот кај глувци и наскоро за прв пат ќе почне клинички да се тестира на луѓе. Следниот месец 10 здрави волонтери ќе примат НМН со цел да се види дали тоа ќе го успори нивното стареење, без појава на несакани ефекти. Доколку резултатите бидат позитивни и лекот се одобри за јавна употреба, тоа ќе биде првиот вистински лек против стареење што се појавил на пазарот. НМН претставува органска молекула или нуклеотид, што се наоѓа во разни хранливи состојки, меѓу кои и во млекото. Како што пишува „Gizmodo“, НМН ја стимулира продукцијата на една класа на протеини наречени сиртуини, кои нормално се намалуваат со стареењето. Тестирањата на глувци покажале дека НМН го стопира падот на метаболизмот, намалувањето на видот и нетолеранцијата на гликоза кои нормално се јавуваат како последица на стареењето. Но, прашањето е дали истите ефекти ќе ги има и кај луѓето? Глувците често се користат за тестирање бидејќи делат 95 до 98 ...
сите 2 | | | веќе видена

Oвој фасцинантен пејсаж со години бил длабен од рударите во потрага по скапоцени камења со кои е богат овој простор, а денеска нивните тунели и простории под површината на земјата служат и како прв светски меѓународно познат подземен хотел. На прв поглед местото изгледа многу пусто. Врз бесконечната рамнина се наоѓаат само неколку куќи, ресторан, полициска станица, училиште и болница. Сепак, ова е само половина од целиот град. Другата половина се наоѓа под земја. Кубер Педи е изграден во 1915 година, откако 14-годишно момче случајно открива опал во областа. Во рок од неколку години стотици луѓе се собираат во местото. Наскоро сепак тие откриваат дека животот над земјата е тежок, бидејќи во текот на летото температурата често надминува 40 степени, а влажноста ретко доаѓа до 20%. Затоа жителите на гратчето решаваат да живеат под земја . Првите куќи се изградени во дупките кои веќе биле ископани во процесот на пребарување на опал. Модерните домови пак ги имаат сите погодности кои може да се најдат во секоја ...
| | веќе видена

Грег Фур, презентер на научни вести во „BBC“ сакал да дознае и решил да спроведе еден експеримент. Не губел време на волонтери и направил биопсија на сопствениот бут. Со биопсијата му бил земен примерок од сврзното ткиво, што е слично на мускулите кои се наоѓаат на пилешките гради и има слични влакна кои можат да се најдат во говедското месо. Бидејќи во Велика Британија е нелегално да се јаде сопственото месо (а и Грег во секој случај не би го направил тоа), научници во лабораторија ја анализирале аромата на зготвено човечко месо. Аромата на храната сочинува 80% од вкупниот состав на вкусот. Едно истражување објавено во „Scientific American“ вели дека мирисот на храната не само што влијае на нашата перцепција на вкусот, туку е и важен дел од вкусот. Така, научниците прво направиле микроскопска анализа на ткивото на Грег, а потоа го тестирале хемиски и го зготвиле во машина која ја заробува аромата. При овој процес се добило зготвено човечко месо кое мирисало слично како гулаш. Откако ги добиле резултатите од ...
| | веќе видена

Промотерската организација “Пјурсоул“ ,за следната сабота, го најавува американскиот DJ Патрис Скот и легендата на белградскиот електронски звук Душан Кацаревиќ, кои заедно со резидентниот DJ Томи Бојаџи ќе ја забауваат скопската и македонската публика. Забавата ќе се одржи во култниот Капан Ан омилентото место на “Пјурсоул“ и на сите вљубеници во електрноската андерграунд сцена. Патрис Скот потeкнува од американската “Мека“ на хаусот и техното - Детроит. Неговата биографија е импозантна а тоа се должи на двете децении минати зад грамофоните и миксетата. Култните “Sharevari“ се причината поради која Скот ги купува првите грамофони. На неговиот вкус влијаат локалните но светски легенди како Хуан Аткинс, Дерик Меј, Кевин Саундерсон, “Електифајин Moџo“ -Чарлс Џонсон но и чикашкиот звук преку Чип И, Фарли “Jackmaster“ Фанк и Лари Херд.По години минати во настапи низ Детроит рамо до рамо со Џеф МИлс, Патрис Скот ќе се префрли и фокусира на продуцентството. Тој ќе го основа лејблот “Sistrum Recordings“ чие ...
сите 6 | | | веќе видена

Наташа Крег, блогер и мајка, совршено го опишува токму она што секоја мајка го чувствува, поради што стравува, но што никогаш не го кажува на своите деца. Мајката често плаче Таа плачела кога дознала дека е бремена. Таа плачела кога те родила и кога прв пат те држела во рацете. Често плачела од среќа или страв, а уште почесто од грижа. Мајката ја чувствува својата болка и среќа, дури и кога воопшто не си свесен за тоа. Мајката го сака последното парче од колачот Но, кога ќе сфати дека и ти го сакаш, веднаш го губи апетитот. Посреќна е кога ти си сит. Мајката ја боли Кога би ја искубал/а, изгребал/а со ноктињата кои се плашела да ги скрати, ја болело… Ја болело и кога би ја гризнал/а за време на доењето. Ја болело и кога те раѓала и кога те носела во стомакот…Често ја боли мајката. Мајка секогаш се плаши Од моментот кога си дошол/а на свет, таа е тука како заштитник. Таа кажувала НЕ, кога некој би побарал да те држи во раце, затоа што никој не можел безбедно да те држи како таа. Срцето ѝ запирало во моментите ...
| | веќе видена

Многумина велат дека очите се огледало на душата, а чешките научници тврдат дека нивната боја навистина може многу да каже за личноста. Сиви очи Личностите со сиви очи се најмалку агресивни, нежни се и мудри. Чувствителноста е нивната внатрешна сила, а поседуваат и способност за аналитичко размислување. Исто така, одлика им е и рационалноста. Очи со боја на лешник Луѓето кои имаат очи со боја на лешник зрачат со елеганција, забавни се и лесно е да ги засакате. Исто така, тие се независни, важни, но и романтични. Сакаат да експериментираат и секогаш бараат нови предизвици, а ги карактеризира и спонтаноста. Темно кафени очи Личностите кои имаат темно кафени очи се доверливи, атрактивни, посакувани и полни со самодоверба. Тие се добри љубовници, продуховени се, но и тврдоглави. Црни очи Луѓето со црни очи се стравствени и оптимистични. Секогаш тежнеат да се докажуваат, а често се и мистериозни, така што не откриваат многу за себе. Зелени очи Зелените очи ги имаат личностите за кои се вели дека се уметнички, ...
сите 11 | | | веќе видена

Сексот во тој период од месецот не носи дополнителен ризик за здравјето ниту за вас, ниту за вашиот партнер. Менструалната крв е природна телесна течност која на никаков начин нема да го надразни пенисот на партнерот, ниту пак ќе им наштети на вашите репродуктивни органи. Сè додека и двајцата немате сексуално пренослива болест (СПБ) или инфекција, или користите заштита, не постои причина да го избегнувате сексот за време на менструација. Сексот без заштита во периодот на менструалното крварење не треба да се практикува со непознати партнери, поради непознавањето на нивната здравствена состојба. За време на менструација секрецијата на течности е зголемена, а заедно со неа се зголемува и веројатноста за пренесување на СПБ. Во овој период шансите да бидат предадени болести кои се пренесуваат преку крв, како ХИВ и хепатит, се многу поголеми. БЕНЕФИЦИИ ОД СЕКСОТ ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА Сексот за време на менструација може да биде малку поголем предизвик, но тој носи и одредени бенефиции за жената како: ...
сите 2 | | | веќе видена

Секогаш кога ќе го вклучиме телевизорот се појавува некоја жена со која спиел Роби – вели сопругата на пејачот која е во брак со него 6 години и имаат две деца. Од каде знае? Па тој и кажува! Роби Вилијамс нема тајни пред сопругата Ајда Филд за своето боемско минато. Таа вели дека тој не крие ништо од неа, а тоа само им го прави бракот поцврст! Кога и да вклучиме телевизор се појавува жена со која спиел, без оглед дали се работи за филм, ТВ шоу, квиз… Еднаш имаше емисија за млади мајки и ми вели – злато, сум бил со оваа мајка ама не се сеќавам на името! – вели Ајда. Американската актерка не се чувствува загрозна од славните имиња на убавиците со кои бил Роби, меѓу кои Никол Кидман, Мел Си, Гери Холивел, Рејчел Хантер, Никол Еплтон… Немам проблем, што било поминало, се случило пред мене. Би ме загрижило само ако се случува додека сум јас со него – вели убавата Ајда.
сите 2 | | | веќе видена

next