Природата е сурова, ама некогаш, само некогаш - малиот ја избегнува судбината. Инаку, супер „акциона“ сцена од Planet Earth II, најскапиот документарец на БиБиСи кој се снимаше 10 години. БОНУС: Бени Хил ремикс.
сите 8 | | | веќе видена

Еден натпревар по ужасните 0/10 за тројка во поразот од Лејкерси во Лос Анџелес, двократниот МВП постави нов НБА рекорд во победата на Вориорси над Њу Орлеанс. 6-1 за Тандер и Клиперси. Од синоќа Стеф Кари може да се пофали со нов шутерски рекорд откако на својата листа на достигнувања тој го додаде оној за кој повеќето шутери сонуваат - најмногу постигнати тројки на еден натпревар. Двократниот МВП на НБА лигата постигна рекордни 13 тројки во победата на Вориорси (5-2) над Њу Орлеанс од 116:106, надминувајќи го со тоа за една тројка своето најдобро достигнување, како и досегашните рекорди на Коби Брајант и Донјел Маршал. Само три дена откако во поразот од Лејкерси не погоди ниту еден од своите 10 обиди за тројка, прекинувајќи ја рекордната серија од 157 натпревари со најмалку една тројка, Кари против Пеликанс погоди 13 од 17 обиди за три завршувајќи го мечот со 46 поени за својот прв настап со најмалку 40 поени оваа сезона откако минатата сезона беше најдобар со дури 13 такви партии. Клеј Томпсон со 24 и ...
сите 134 | | | веќе видена

Не викаме дека секое патување мора совршено да се испланира. Не викаме дека треба да бидете контрол фрикови и да не се опуштите за сè да оди според планот. Ама треба да се запазат некои основни правила за патувањето да биде искуство што ќе го паметите по добро. Првата грешка која ја правиме скоро сите е пакувањето на непотребни работи. На пример, мажите неретко пакуваат повеќе обувки иако одат на море, или жените пакуваат штикли иако одат на зимување. Треба да ја погледнете долгорочната прогноза и да бидете реални за тоа што ви е навистина потребно за претстојното патување. Пред секое одење проверете ги документите и валидноста на пасошот. Никогаш не менувајте пари на аеродром, бидејќи курсот е многу понизок за разлика од менувачниците во градот каде што одите. Најчеста грешка е и преамбициозен план. Не се преоптоварувајте со задолжителни посети на места и споменици, и наместо тоа уживајте во моментот. Не треба „слепо“ да им верувате на книгите водичи за туристи, и наместо тоа побарајте искуства на интернет ...
| | веќе видена

По 12. коло од Серија А екипата на Палермо не успеа да избега од претпоследното место на табелата, а единствена светла точка за нив останува голгетерската серија на Илија Несторовски. Иднината во Серија А на екипата на Палермо веќе по 12 одиграни кола не делува баш светло откако во домашната пресметка со Милан тимот од Сицилија го забележа и својот осми пораз. Гостите од Милано славеа со 2:1 благодарејќи на голот на Џанлука Лападула во 82. минута откако 11 минути пред него надеж за голем бод на Палермо им даде Илија Несторовски. Сепак, голот на Македонецот не беше доволен за реми и домаќинот остана претпоследен на табелата со само 6 освоени бода. Еден повеќе од последниот Кротоне. Единствена светла точка кај Сицилијанците останува Несторовски за кого ова беше шести погодок во дебитантската сезона во Серија А (од вкупно на 10 на Палермо). Доволно Македонецот да се најде на осмото место на листата на стрелци, веднаш зад ланскиот прв стрелец Гонзало Игуаин од Јувентус (7) и со ист број на голови како и Карлос ...
сите 26 | | | веќе видена

Уште само еден ден нè дели до концертот на големиот Ian Gillan, со бендот на Don Airey и Македонската филхармонија во Скопје. Иако важи за највпечатливиот вокал на сите времиња, Ian Gillan за концертот во Скопје нема некои специјални барања. Освен што звукот мора да е перфектен, единствено во неговата рајдер листа Gillan бара да има природни и свежо цедени сокови, многу вода и квалитетно вино. - Со текот на годините, се навикнав да настапувам со бендови, но да се пее со симфониски оркестар за мене е луксуз и големо задоволство. Ова е навистина фасцинантна фузија и не знам дали и кога повторно би можела да се повтори, бидејќи на секој концерт настапувам со различни оркестри. Со Македонската филхармонија, на пример, ќе имам проба на денот на концертот- вели Gillan во пресрет на утрешниот концерт. Тој додава дека е среќен што ќе може да ги пее најголемите хитови на Deep Purple, но и песни што не биле изведени досега, како: „ Razzle Dazzle “, „ The Unwritten Law “, „ Anya “ , а исто така на репертоарот ќе се ...
сите 34 | | | веќе видена

Во еден од најочекуваните натпревари на стартот од новата НБА сезона Кевин Дурент со 39 поени во Оукленд им пресуди на своите довчерашни соиграчи од Оклахома Сити. Леброн и Кавси преку Бостон до 5-0. Веднаш по одлуката на Кевин Дурент изминатово лето да си замине од Оклахома Сити и да се пресели во редовите на шампионот на Западот, Голден Стејт, јасно беше дека ќе владее голем интерес за првата сезонска пресметка меѓу Тандер и Вориорси. Интересот за натпреварот во Оукленд дополнително го зголеми фактот дека Расел Вестбрук и Оклахома Сити сезоната ја почнаа без пораз, а новиот лидер на Тандер одигра фантастични први четири натпревари. Сепак, плановите за голема победа во Оукленд бргу паднаа во вода откако Вориорси со својата серија од 49:14 во првото полувреме го решија победникот. Период во кој Кевин Дурент постигна 26 од своите вкупно 29 поени. На крајот тој имаше 39 поени за лесна победа од 122:96 на Вориорси (4-1). Стеф Кари додаде 21, а Клеј Томпсон имаше 18 поени за домашниот тим. Со 21 поен Виктор ...
сите 140 | | | веќе видена

Терминот супермесечина се однесува на полна месечина што е најблиску до Земјата. Еве неколку факти што треба да ги знаете. ^ Тотално точен приказ за тоа како изгледа супермесечина. Супермесечината има мистични својства. Веќе е докажано дека ако отворите празен паричник кон полна месечина, ќе се случи нешто шокантно . Она што не го знаете е дека кога е супермесечина, дејството се дуплира. Секако, овој термин не треба да го мешате со сината месечина која има сосема друг изглед и својства. Оваа супермесечина ќе биде од посебно значење за сите оние што сонувале да чекорат по неа, бидејќи ќе биде толку голема што ќе може да се стигне до неа со авион. Ако не сте резервирале лет, сторете го тоа што побрзо. Експертите тврдат дека со оваа супермесечина конечно ќе се замолчат скептиците што велат дека слетувањето на месечината било снимано во Холивуд - бидејќи и самите ќе може да одат по неа. Не заборавајте дека во вселената нема кислород, па ќе треба да си направите сопствено вселенско одело. Потребни ви се неколку ...
сите 12 | | | веќе видена

Одличниот старт на тимот на Оклахома Сити синоќа продолжи и во Лос Анџелес. Први порази сезонава за Хокси и Булси, 40 поени на Дерозан, Харден одличен во Њујорк, сефте во последната секунда за Санси. Единствени две екипи кои можат да се пофалат со совршен скор по нешто повеќе од недела дена од почетокот на новата сезона се Кливленд на Истокот и Оклахома Сити на Западот откако Тандер својот скор на 4-0 го поправија синоќа во Лос Анџелес. Предводени од Расел Вестбрук и неговите 35 поени гостите славеа со 85:83 против Клиперси, нанесувајќи им го притоа и првиот пораз оваа сезона на домаќините. Вестбрук погоди клучен шут на 18.7 секунди до крајот, а додаде и шест скокови и пет асистенции на новата своја одлична партија. Тој беше и единствен двоцифрен во својата екипа за која ги постигна последните шест шоени. Крис Пол со 15 поени, 11 скокови и девет асистенции и Блејк Грифин со 14 поени и девет скокови беа најдобри кај Клиперси (3-1). Својот скор на 3-1 синоќа со првите порази сезонава го расипаа и Чикаго и ...
сите 118 | | | веќе видена

Најинтересниот натпревар во вториот ден од четвртото коло од Лигата на шампионите дефинитивно се одигра во Варшава каде аутсајдерот Легија успеа да го изненади шампионот Реал Мадрид. Гостите веќе во првата минута поведоа преку голчиштето на Бејл, по што Бензема во 35. минута зголеми на 2:0. Сепак, наместо лесни три бода за Реал потоа следуваше пресврт и три погодока на Легија која поведе со 3:2 во 83. минута преку Радовиќ, Оџиџа и Мулин. Сензација и историска победа на Полјаците три минути подоцна спречи Ковачиќ, иако и ова реми ќе остане запишано со големи букви во клупската историја на Легија која го освои и првиот свој бод во ЛШ. Фудбал
сите 16 | | | веќе видена

Еден нејзин пердув може да осветли и спаси цел град. Таа е благослов, но може да донесе и несреќа на оној кој ќе ја фати. Жар-птицата живее во приказните од словенскиот фолклор, а нејзината потрага е пресликана во новата колекција есен/зима ‘16/’17 на Ирина Тошева. Сите имаме по некоја „своја“ жар-птица. Ќе успеете ли да ја фатите? Ќе ја заробите или ќе ја пуштите слободно да лета? Ова е јубилејно, десетто претставување на Ирина Тошева на Моден викенд Скопје. „Кога по десетти пат телото само ви игра пред да тргне првиот модел, знаете дека правите нешто вистинско.“ – изјави екслузивно за Пиксел Ирина Тошева токму пред почетокот на нејзината ревија. Она што ревијата на Тошева ја издвои беше атмосфетата на прославување што се преслика и на сцената. Моделите на пистата вистински се забавуваа, наздравуваа и ги презентираа модните креации во реален контекст на коктел забава. Важно е да се напомене дека ова е 10-ти јубилеен настап на Тошева и 10-ти пат како се воодушевуваме на нејзиниот креативен ум и весели ...
сите 18 | | | веќе видена

Ако ги ѕирнете стандардните податоци за пештерата Пешна на Википедија, ќе дознаете дека се наоѓа во близината на Македонски брод и има најголем отвор на Балканот. Ама Пешна е многу повеќе од статистика во онлајн енциклопедија. Пешна е место од легенди и место што дефинитивно треба да го ставите на вашата листа на предели од Македонија што мора да ги посетите. Прво, легендата. Двете тврдини од кои денес има само остатоци, наречени „Девини кули“, биле домот на сестрите Дева и Пешна на Крале Марко. Бидејќи во тоа време жените не смееле да излегуваат без придружба, а со цел сестрите да комуницираат, Крале Марко го изградил замокот за Дева спроти оној на Пешна (кој бил на влезот на пештерата, по што го добила и името). На тој начин сестрите комуницирале со помош на ехото од пештерските ѕидови. Патот до пештерата е лесен и многу лесно може да се снајдете (за се друго постои Navigon или MapsMe), но за чудо овој локалитет не е толку популарен ни кај странските, ни кај домашните посетители. Веројатно затоа при мојата ...
| | веќе видена

Предводен од Ѓундоган и Де Брујн тимот на Манчестер Сити со 3:1 беше подобар од Барселона. Победи во последните минути на Арсенал, ПСЖ и Атлетико. Откако во третото коло на Ноу Камп неговиот нов клуб беше понижен со убедливи 4:0 Пеп Гвардиола бргу им се одмазди на „своите“ Каталонци. Манчестер Сити во рамките на четвртото коло од Лигата на шампионите со пресврт и 3:1 беше подобар од Барселона, правејќи со тоа голем исчекор кон осминафиналето. Лионел Меси контрата на гостите во 21. минута ја заврши со нов свој погодок во ЛШ оваа сезона, но работите во егал во 39 минута ги врати Илкај Ѓундоган. Турчинот беше стрелец и за потврда на триумфот во 74. минута, а претходно Кевин де Брујн во 51. минута од слободен удар ја најави победата на Сити. Арсенал и ПСЖ на сличен начин остварија нови победи во својата група и со тоа на две кола пред крајот на групната фаза го обезбедија своето место во осминафиналето. „Топџиите“ со пресврт и 3:2 славеа во Софија против Лудогорец, меч кој во 88. минута со ремек-дело го реши ...
сите 7 | | | веќе видена

Екипата на Мајами синоќа на свој терен со 108:96 по едно продолжение беше подобра од гостите од Сакраменто. Сепак, поинтересно за нас од втората победа сезонава на Хит беше она што се случи за време на паузата помеѓу првата и втората четвртина. Во улогата да избере своја караоке песна се најде Горан Драгиќ, а избор на Словенецот беше „Чија си“ во изведба на Тоше Проески. Момент кој на џамботронот во арената во Мајами го „фати“ Боби Лекоски. Кошарка
сите 28 | | | веќе видена

Како да создадеш ревија што ќе се памети? Со балетска точка снимана со дрон! А тоа најдобро го покажаа студентите од Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје под водство на професорката Лидија Георгиева. Студентите од насоката за Дизајн и текстилно инженерство во соработка со студентите од катедрата за Прехранбена технологија и биотехнологија ни претставија вистински спектакл на вториот ден од Модниот викенд скопје во хотел Мериот. Целата ревија беше резултат на напредно и креативно размислување што секако им остави впечаток на сите присутни. Дел од креативните приказни што ни беа сервирани беше и ревијата на Дејан Тодоровиќ кој по втор пат доаѓа на Моден викенд Скопје и ни ја претстави колекцијата “ Look@me ” , наменета за силните жени. Најмногу се зборуваше за капутите, модели што им одговараат токму на оние жени што го одземаат здивот на сите околу нив. Пофалба и за изборот на бои, кои освен класичната црна, ни нудат и опции за малку пошарена зима. Креаторката Флора Елези пак, се претстави со топла ...
| | веќе видена

Втората вечер од Модниот викенд Скопје беше заокружена со неповторлива ревија на најновата колекција „Touch of my Soul“ на Олгица Ѓоргиева. За својата колекција ќе каже дека е модерна верзија на нејзиното творештво со длабоки корени од сопствената историја. Минимализмот преовладуваше во нејзините модели во крем, црвена, црна и бела боја, а везените детали не потсетуваа на наследството од нашите предци. ФОТО: Миладин Паповиќ
сите 42 | | | веќе видена

Очигледно жените можат да трпат последици како депресија и акни ако сакаат да се заштитат од несакана бременост, но истите несакани дејства се неподносливи за мажите. Најновата верзија на машките контрацептиви е многу ефективна, и тоа е фантастична вест. Во тест фазата во која учествувале 320 мажи, истражувачите откриле дека во период од една година, инјекцијата била 96% успешна во спречувањето бременост кај нивните партнерки. „Истражувањето докажа дека е можна опцијата за хормонално контрацептивно средство за мажи кое го намалува ризикот од непланирана бременост“, изјавиле од Светската здравствена организација. Но тест фазата веќе е запрена - бидејќи 20 од мажите (од сите 320) се пожалиле дека несаканите ефекти од инјекцијата биле неподносливи. Несаканите ефекти вклучувале депресија, мускулна болка, промени во расположението, акни и промени на либидото. Ви звучи нешто познато? А да, тоа се „малите“ несакани ефекти од контрацептивните апчиња кои ги користат 48% од жените на возраст од 16-19 години, 64% од ...
сите 2 | | | веќе видена

next