Одвреме-навреме излегува некој гаџет што човечката интеракција ја претвора во... па, во лапање на ладен метал. „The Kissenger“ е уред што ќе го повтори вашиот бакнеж преку смартфон, за истиот да стигне до посакуваната личност. Гаџетот изгледа како држач за смартфон со силиконска предница, а треба да го бакнете , со што ќе се регистрира притисокот од бакнежот преку апликација. Потоа примачот може да ги допре усните (образот ако станува збор за френдзона) и да го прими бакнежот. Засега, Kissenger е во прототипна фаза,и не е првиот ваков уред.
сите 3 | | | веќе видена

Многу од нас го користат предновогодишниот период за да си постават цели што се тешки/невозможни за постигнување. Како да се избегне разочарувањето? Без разлика дали е унапредување на работа што никогаш нема да се оствари, режим на вежбање што ќе го баталиме до февруари или нереални љубовни цели, сите сме виновни за правење неостварливи новогодишни резолуции. Истражувања покажале дека само 8% од луѓето успеале да си ги остварат целите, бидејќи во поголемиот дел од случаите, едноставно знаеме дека или ќе одложуваме или нема да успееме. Секако, споделувањето на новогодишните резолуции со други има свои предности (чувство на обврска да се исполнат), но реалноста е дека овие цели се многу тешки за остварување. Дел од проблемот е тоа што често одбираме нереални цели со (погрешна) претпоставка дека ќе бидеме сосема различни личности во новата година. Дополнително, слушајќи за резолуциите на пријателите, заедно со маркетингот со кој е проследен овој културен феномен, добиваме желба и ние да бидеме дел од успешната ...
| | веќе видена

Јумеихо терапијата како специфичен домен во медицината, има многу придобивки и моментални ефекти кои ќе ги почувствувате после третманот. Придобивките од Јумеихо терапијата се следни: 1. Чувство на свежина и топлина на целото тело 2. Помалку заморено тело, подобрен крвоток и поактивен метаболизам 3. Подобрен имунитет и енергија 4. Проширување на просторот меѓу дисковите со што се зголемува и висината, што е многу важно за децата 5. Подобрување на физичкиот изглед 6. Делува на психичкото здравје
сите 2 | | | веќе видена

Кери Фишер, актерката зад еден од најкултните ликови - принцезата Леа Органа, почина на 60 годишна возраст. Засекогаш ќе остане запаметена како храбрата принцеза што им пркосеше на сите правила. Нè научи да бидеме силни Леа Органа, оригиналната хероина од „Војна на ѕвездите“ беше онаа принцеза која презема одговорност и растура. Во свет полн со сервилни принцези, Леа ни покажа како е да се има став и да се бориш за тоа што го сакаш. Фризурата и е најјака Сред интергалактичка војна, принцезата Леа секогаш има средена коса (а не е Ник Слотер). Неколкуте култни фризури беа совршено избалансирани со нејзината гардероба, а најубавото е тоа што си остана верна на стилот. Таа е женски идол Иако Лук е џедајот, не е ни одблиску кул како неговата сестра. Чист доказ за тоа е сцената кога Леа е мачена од сит лорд за да ја открие локацијата на бунтовничката база - и не открива ништо. Ни даде реални очекувања од љубовта Приказната на Хан и Леа несомнено е една од најубавите, но не бидејќи живееле среќно засекогаш. ...
сите 110 | | | веќе видена

Веќе се запознавме со брзиот кредит Forza и поволностите кои тој ги нуди, а сега Игор ни објаснува за што сè може тој да се користи и како. Скоцкано во три „Џамбо туторијали“, во следните видеа може да дознаете сè што ве интересира. Џамбо туторијал 1: Џамбо туторијал 2: Џамбо туторијал 3:
| | веќе видена | слични

Возењето велосипед во зима не само што е полезно за организмот, туку и за околината. Не сте убедени? Ќе станете посилни Возењето велосипед во зима (неколку недели) го зголемува бројот и обемот на митохондриите што произведуваат енергија, овозможувајќи да возите подолго и побрзо пред да се уморите. Бидејќи носите повеќе слоеви облека и опрема, исто така станувате посилни и ги зајакнете мускулите во процесот. Помалку ќе се разболувате Истражувањата покажуваат дека оние кои редовно се активни имаат двојно помали шанси да се разболат за разлика од оние што повеќе сакаат да лежат по дома. Бонус: не седите толку долго во затворени простории каде што се множат вируси и бактерии. Искомбинирајте го ова со здрав пробиотик и добивате рецепт за одлично здравје. Пронаоѓате мир и баланс Посебно ако најдете некоја мирна патека, „самотијата“ може да делува супер врз вашето ментално здравје - нема потреба да се грижите за други учесници во сообраќајот. Дополнително, помали се шансите да ве фати т.н. зимска депресија. Ќе го ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонија за првпат ќе се најде на меѓународниот фестивал на мода и талент во Москва „Princе & Princess of the Universe 2017“ во организација на Art Fashion Company - Moscow. На 4-ти јануари 2017-та година во Москва заминуваат двајца учесници од Македонија. Алек Роберт (9 години) - веќе познатиот убавец кој има освоено повеќе титули ширум светот меѓу кои и последната „Princе of the World 2016“ и златен медал со уникатната креација на дизајнерката Ивана Каран. Црнокосата убавица Ива Каранфиловска (6 години) - која со својата убавина и талент ги воодушеви присутните на ревијата на нашата дизајнерка (од која што исто така беше дел и Алек Роберт) која се одржа годинава во септември. Дизајнерката имаше чест да дизајнира за Ивана Караџова од модната агенција Моделс Ин на чело со Алек Наумовски и Надица Георгиева, која во ноември како Лице на годината блесна на модната сцена во Сицилија. Благодарение на соработката на мајката на Алек Роберт со Арт Компанија Нови ѕвезди, Македонија доби почесна покана и право на ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред да почнеме со предлозите, да ги спомнеме сите слоеви што треба да ги носите за да уживате во скијањето. Првиот слој е и најважен - тенка долна облека што држи топло и апсорбира. Вториот слој ќе ви овозможи топлина за време на скијањето, како и секој нареден слој. Третиот слој треба да ви биде ски јакна, скафандер и секако - заштитни очила, ракавици и шлем. Запомнете, повеќе тенки слоеви ќе ви држат повеќе топлина отколку еден дебел. Постојат различни видови на специјализирани волнени парчиња скијачка облека како и „меѓуслоеви“, а ваше е само истите да ги искомбинирате. Избегнувајте памук бидејќи ја впива потта и потоа ја губи способноста за изолација. Имајте на ум дека дел од овие парчиња држат цена, но тоа не значи дека не треба да се инвестира во истите. Искористете брз кредит како Forza за комплетно да се опремите. Останува уште да ја најдете совршената понуда за скијање, и забавата може да започне!
| | веќе видена

Пејачот кој се прослави како половина од поп групата Wham! пред да направи одлична соло кариера, починал мирно во неговиот дом за време на празниците. Имаше 53 години. Според неговиот публицист, Мајкл починал мирно од откажување на срцето. Неговиот документарец треба да се објави наредната година. Роден како Георгиос Кириакос Панајоту, имал 11 број 1 хитови и продал повеќе од 100 милиони албуми во текот на кариерата што траеше скоро 4 децении. Последниот албум, „Symphonica“, беше објавен во 2014-та година. Некои од неговите најголеми хитови беа „Careless Whisper“, „Faith“, „Freedom!90“. „Со огромна тага потврдуваме дека нашиот сакан син, брат и пријател Џорџ мирно почина во својот дом за време на божиќните празници. Неговото семејство сака приватноста да биде зачувана во ова тешко време. Засега нема повеќе коментари“, стои во официјалното соопштение.
сите 144 | | | веќе видена

Македонските фејсбук страни во 2010-та... Мислам се знае од каде. Ако не ви е јасно прочитајте подолу. Аха, значи од Битола. Значи ШО ви е бе луѓе! Шостори значи каков си бе море Владимир. Да не речите не ви кажав. Се гасам од фејсбук...за денес. ... Ае :)
сите 19 | | | веќе видена

Ново истражување од Оксфорд вели дека машките собиранки проследени со пиво не само што се забавни - туку и неопходни. Наука дечки, наука. Истражувањето било спроведено од Робин Данбар, психолог во истражувачката група за социјална и еволуциска невро-наука во Оксфорд. Тој одредил дека мажите мора физички да се среќаваат со четворица пријатели, двапати неделно, за да ги искористат бенефитите од машките пријателства. Бенефитите вклучуваат појак имунитет, ослободување на ендорфини, намалување на анксиозноста и (наводно) зголемување на великодушноста. Данбар продолжува со своето објаснување велејќи дека додека се дружат, мажите треба да учествуваат во некаква активност - преку спорт или преку шетање по барови, кој како милува.
| | веќе видена

Во врска со денешното случување околу откажувањето на дочекот на Нова Година од страна на Градот Скопје, официјален став на Авалон Продукција е следниот (пренесен во целост): Имено, Авалон Продукција беше ангажирана во недостаток на сериозни финансиски средства со коишто досега се ангажираа скапи изведувачи од соседството, да организира дочек на Нова Година со македонси изведувачи, со скромниот буџет кој беше на располагање. Под неверојатниот и нереален медиумски притисок, Градот Скопје попушти и одлучи да го откаже традиционалниот дочек на Новата Година на градскиот плоштад, веројатно сметајќи дека нема никаква пречка за тоа, поради фактот што не се ангажирани скапи артисти од соседството, туку македонски изведувачи, а притоа не водејќи сметка за следниве работи: 1. Дочек на плоштад на Нова Година се организира од хуманитарни причини и на тие дочеци доаѓаат луѓе коишто не можат да си дозволат друг тип на прослава за Новата Година . 2. Артистите ангажирани за таа Нова Година не се самите пријавени за ...
сите 71 | | | веќе видена

Со инвестиција од 7,5 милиони евра за изградба на две нови кино локации во Ниш и во Приштина, Cineplexx уште еднаш ја потврди лидерската позиција во регионот. Заедно со Cineplexx International, водечки от австриски кино оператор дополнително го прошир и своето работење во рамките на ЈИЕ (Југоисточна Европа). По само шест месеци, Cineplexx отвори мултиплекс кино со 800 седишта и најнов а врвна филм ска технологија во третиот по големина српски град Ниш. Првата локација на група цијата Cineplexx во Република Косово беше отворен а во последната недела од ноември во главниот град Приштина . Двете локации, Ниш и Приштина ги нудат најновите кино технологи и : сите екрани се дигитални, технологија на 3D проекција, како и најновата ДОЛБИ звук технологија . "Отворањето во Ниш и Приштина одбележува ново поглавје во нашата успешна приказна во регионот на ЈИЕ. Очекуваме до 250.000 посетители секоја година ", вели Кристоф Папусек , Главен финансиски директор и партнер во Cineplexx ...
| | веќе видена

next