Илон Маск, основачот на SpaceX не е познат како многу емотивен тип. Кога се појавува во јавност има прилично опуштено однесување, но таа смирена надворешност комплетно се менува во нов клип објавен од National Geographic. 4-минутното видео го прикажува Маск додека ја гледа првата фаза од слетувањето на Falcon 9 ракетата назад во Флорида. Слетувањето се случи пред точно една година, на 21-ви декември 2015 -та година го обележа првиот пат кога приватна вселенска компанија успешно слета ракета назад на земјиното тло.
| | веќе видена

Монк во нова улога– Комедија што воедно е и драма, научно-фантастичен трилер, хорор и политичка сатира Иако новата серија што може да ја гледате на стриминг-видеотеката Pickbox потекнува од авторите на „Добра жена“ („The Good Wife“), Мишел и Роберт Кинг, овие две серии имаат малку заеднички работи. И додека „Добра жена“, која исто така се прикажува на Pickbox, ја гледаме во адвокатски контекст, во фокусот на серијата „Безмозочни“ („Braindead“)се политичарите, а нивното однесување и потезите за првпат во историјата може да се оправдаат поради тоа што мозоците им ги јадат инсекти. Мозоците на политичарите ги окупирале вселенски мравки кои на земјата пристигнале во метеор, а во најтешките случаи главите на политичарите поради тоа и експлодираат. Монк во нова улога Трикратниот добитник на наградата „Еми“ и ѕвездата на „Монк“, Тони Шалуб го игра сенаторот Ред Витас, кому кариерата му тргнува по нагорна линија откако е инфициран од вселенските мравки. „Тој е кариерист, алкохоличар, женкар, и ништо не му оди од ...
сите 2 | | | веќе видена

Глобалната суперстар диџеј ѕвезда Hardwell за прв пат ќе настапи во Македонија, во рамките на фестивалот Ohrid Calling 2017, на 2ри август на стадионот „Билјанини извори“. Високотиражниот хитмејкер со години е во топ 3 најдобри диџеи на светската ранг листа, а воедно е и најмладиот на кој тоа му пошло од рака. Директните преноси на спектакуларните настапи во живо со кои Hardwell едно по друго ги освојува најголемите фестивалски бини на планетата, заедно со спотовите и видеоблогот на YouTube , вкупно имаат повеќе од милијарда прегледи. Станува збор за досега незабележан случај на успех на електронската сцена, но и феномен кој одекна во светската музичка индустрија. Неговите продуцентски вештини ги обезбедија и најголемите глобални ѕвезди како што се: Rihanna, Coldplay, Ellie Goulding, 30 seconds To Mars. Покрај популарните ремикси, најголемиот успех на Hardwell му го донесоа неговите хит синглови: „ Spaceman “, „ Countdown “, „ Jumper “, „ Apollo “ и многу други. Минатата година излезе и неговиот деби албум ...
сите 12 | | | веќе видена

Раскошни елки, светкави украси, свечено наместена трпеза, празнични мотиви насекаде. Во прилог неколку идеи како можете да го декорирате вашиот дом. Елката најчесто е во центар на вниманието кога станува збор за празничното декорирање на домот. Погрижете се вашата елка да биде маркантна и да го одразува вашиот стил - без разлика дали сакате големи и светкави украси, или винтиџ елементи. Секаде има огромен избор на елки, а со инстант кредитите на Форца може да добиете пари за целосно декорирање на домот токму онака како што сакате. Сепак, не ги занемарувајте другите детали во домот. Празничната атмосфера префрлете ја и во трпезаријата, па дури и во кујната и спалната. Новогодишните мотиви можат да бидат одлично надополнување за буквално секој простор. Одлучете се за темно црвен чаршаф за маса на кој ќе наредите украсни чинии, свеќник и некој ансамбл со цвеќиња. Разиграјте ги и завесите со сијалички или украси што висат - можностите буквално се бескрајни. За сите оние што немаат инспирација, одделивме неколку ...
сите 2 | | | веќе видена

Тазе пар: се будиш како принцеза затоа што тајно си тркнала до веце за да се нашминкаш и измиеш заби. Долга врска: го будиш со dutch oven и пак те сака.
| | веќе видена

CHIPPENDALES кои со професионалната сценска продукција и фантастична кореографија помогнаа стриптизот да биде прифатен како забава и спорт низ целиот свет, за прв пат ќе имаат можност да ги гледаат и нашите дами, на 20-ти март, во хотелот „Александар Палас“. Нивната приказна започнала уште во 1979 година во Лос Анџелес, како прва професионална машка танцова трупа, која многу брзо почнала да го освојува светот каде и да настапува. Квалитетот на нивната кореографија и изведба го помогнал прифаќањето на „ The Male Review Show “ како забавна и популарна форма. Со комбинација од креативни танцови точки, пеење и стриптиз, дефинитивно момците од CHIPPENDALES ги оживуваат класичните фантазии и истите ги претвораат на сцена во егзотични искушенија. Трупата во моментов брои 48 машки танчери. Меѓу нив има студенти, професори, веб дизајнери, фотографи, брокери, војници, пејачи, кик боксери... Настапуваат годишно во над 25 земји од светот или пред повеќе од еден милион жени, а нивното шоу за многумина е „ The Ultimative ...
сите 9 | | | веќе видена

Секогаш ни се прави ќеиф кога треба да кажеме збор-два за нови и надежни таленти, посебно кога дел од тие таленти е тапанар што има само 10 години. Lithiüm е пост-гранџ бенд од Македонска Каменица, а нивната прва песна го носи насловот Grey Diary. Бендот е составен од тројца членови - Мартин Ангеловски - гитара и вокал, Иван Стојковски - бас и вокал, и Давид Ѓорѓиев - тапани. Уживајте.
сите 5 | | | веќе видена

Еден од најпродаваните современи македонски автори, Коста Петров, оваа среда, 14 декември, во 19 часот во „Дистрикт бар“ во „Скопје Мериот хотел“, ќе ја промовира својата четврта книга, насловена, „Никој не рече дека ќе биде лесно“. И оваа книга го следи веќе препознатливиот тон и стил на изразување на авторот, со активациска, освестувачка и мотивациска реторика, најчесто инспирирана од сопственото искуство. За своето четврто книжевно дело авторот вели дека е наменето за сите што не се плашат да живеат, да направат грешки, да паднат и без разлика на ситуацијата да се трудат да го креираат животот што сметаат дека го заслужуваат. Ова е книга за едно патување што секој треба да го направи барем еднаш во животот. Патување до местото каде што сите соништа стануваат реалност. На промоцијата ќе биде промовирано и јубилејното, десетто издание на „Се гледаме на врвот“, првата и досега најпродавана книга на Петров. Новата книга на Коста ќе биде достапна за продажба веќе од 15ти декември во книжарниците на Издавачкиот ...
сите 6 | | | веќе видена

По четврти пат во својата богата кариера Кристијано Роналдо синоќа се закити со „Златната топка“ на „Франс фудбал“. Првата ја освои во 2008-ма, на следната чекаше цели пет години за потоа да врзе две „Златни топки“ во низа. Четвртата во својата импресивна колекција Кристијано Роналдо ја додаде синоќа во Париз каде беше прогласен за најдобар европски фудбалер за изминатата сезона во која тој со Реал Мадрид ја освои Лигата на шампионите и се искачи на европскиот трон со Португалија. Суперстарот на Реал од оправдани причини не се појави на церемонијата во Париз, со оглед на тоа дека со „кралевите“ е во Јапонија на Светското клупско првенство. Со ова свое остварување 31-годишниот Португалец се доближи на само една „Златна топка“ од својот голем ривал Лионел Меси. Покрај тоа, Роналдо со оваа награда стана Европјанин со најмногу освоени трофеи откако до синоќа првото место го делеше со легендите Мишел Платини, Јохан Кројф и Марко Ван Бастен. Инаку, само за информација, по прекинувањето на соработката помеѓу ФИФА и ...
сите 175 | | | веќе видена

Минатата недела „Movember Macedonia“ го собра сите “мустактивисти“ од Македонија на забава во Капитол Мол каде ја имаа можноста да си ги „покажат” мустаќите, да донираат и да бидат информирани за предизвиците врз здравјето со кои се соочуваат мажите, но и да бидат дел од Моемврискиот базар на производи за мажи од спонзорот Biotherm Homme. Моември забавата се одржа во Капитол 4Боулинг на 3 кат во Капитол Мол каде цените на една партија куглање и половина час билјард беа симболични 100 денари кои ќе се испратат во Movember фондот. Секој може да се вклучи во движењето, претежно преку подигнување на свеста за болестите и донирање на светската интернет страна на Мовембер. Глобалното движење ги дистрибуира донираните средства во здравствени установи и лаборатории низ многу држави во светот. Затоа, доколку оваа година не бевте дел од ова збиднување, ќе имате можност тоа да го направите наредниот ноември. А до тогаш отворено зборувајте за болестите кај мажите.
сите 2 | | | веќе видена

Јумеихо терапијата е совршен метод за психички и физички баланс и ослободување од болки во телото. Проучуван е и истражуван долги години, во многу земји и на голем број поединци, а сега се применува и кај нас. Јумеихо е терапевтски метод за подобрување на здравјето кој се применува рачно и вклучува околу 100 потези кои се изведуваат на целото тело на пациентот. Исто така, овој метод е познат како „метод за коригирање на коските на колковите, масажа и акумпресура“ или „специјална масажа Саонџи “ но оригиналното име е „Јумеихо терапија“. Историја на Јумеихо терапијата Јумеихото го основал Otsuki Masayuki, попознат како Saionji Masayki (18.11.1943) од Токио, кој подоцна се преселил во Кина и дошол во контакт со литература со кинеска традиционална медицина. Бил фасциниран од теоријата, од терапевтските рачни процедури и одлучил да ги асимилира. Оттогаш со голем интерес и со проучување и истражување на различни техники Saionji Masayki го проширувал своето знаење и терапија ширум многу земји низ светот. До ...
| | веќе видена

Рибутот на Спајдермен франшизата изгледа возбудливо и е еден од филмовите што со душа ги чекаме наредната година. А сега премиерно, трејлерот.
сите 5 | | | веќе видена

Во целост ви го пренесуваме апелот на Влатко Мицкоски кому му е потребна нашата помош. Пријатели и пријателки, оние коишто ме познаваат лично и не. Се обраќам до сите вас бидејќи ми е потребна вашата помош повеќе од кога било. Последно да е да треба да си помагаме за вакви работи, но кога дошло мора до крај... Имено, како што веќе знаат некои поблиски луѓе за мојата ситуација, a сега ќе ја споделам и со јавноста, боледувам од опаката болест на 21-ви век на само 23 годишна возраст, бубрежен канцер. Извршена беше операција во јуни 2015 и токму кога мислев дека се’ е завршено, во март оваа година болеста се враќа и метастазира на неколку места, меѓу кои и коските. За да се контролира оваа болест, примам т.н. таргет терапија (Votrient) во вид на таблети и покажува одлични резултати до сега т.е болеста полека се повлекува. Но, оваа терапија не е на позитивната листа на ФЗОМ и ја набавуваме од странство приватно и е многу скапа, чини 2100 евра месечно, сума којашто моето семејство не може да си ја дозволи за ...
сите 23 | | | веќе видена

Низ целиот свет веќе одамна е тренд да се купува онлајн. Дискреција, достапност и поевтини цени се само дел од предностите. Поголемиот дел од онлајн продавниците нудат цени што се многу пониски отколку оние во физичките продавници. Има неколку причини за ова. Првата е дека многу луѓе користат интернет за да најдат поевтини работи. Сопствениците на онлајн бизнисите го разбираат ова, и најчесто ја намалуваат маргината на профит со цел да привлечат повеќе потрошувачи. Друга причина е што со леснотија можете да пребарувате куп различни веб сајтови во потрагата по најдобрата цена. Истото се прави и во физички продавници, ама треба да шетате со саати. Земајќи ги предвид поевтините цени, исплатливо е и да земете дополнителен онлајн заем за да можете да го купите токму она што го сакате, а притоа да не бидете во загуба. Заемот го добивате за многу кратко време на трансакциската сметка, и веднаш може да се искористи. Тоа значи одличен шопинг без мрдање од столчето дома. Дополнително, за онлајн шопинг нема потреба да ...
сите 3 | | | веќе видена

Билборд наречен „Градско дрво“ ќе биде поставен во Скопје и Тетово и ќе го прочистува загадението воздух, притоа заменувајќи 275 вистински дрва. Зелениот билбордот наречен „Градско дрво“ е вертикална структура направена од мовови, висок е 4 метри,а широк 3 метри и со длабочина од 60 сантиметри, а претставува комбинација од специфични култури на мовови со васкуларни растенија кои „јадат“ ситна прашина (ПМ), азотни оксиди и озон, а имаат способност да неутрализираат 240 тони јаглерод диоксид годишно. Овие зелени билборди се веќе поставени во поголемите градови низ светот како во Берлин, Дрезден, Париз, Осло, Хонг Конг, а наскоро ќе биде поставен и во Македонија во Скопје и Тетово бидејќи загадувањето на воздухот е значително зголемено во последните неколку години. Проектот „Градско дрво“ ќе помогне во борба против загадувањето на воздухот во Скопје и во Тетово, со можност да се реплицира и во другите градови низ Македонија. „Инсталацијата во Скопје чини 25 000 евра и ќе биде постаена во центарот на градот. ...
сите 6 | | | веќе видена

Во Македонија започнува со работа новото Финансиско друштво „Диџитал Фајнанс Интернешнл’’ ДООЕЛ Скопје, кое на своите клиенти ќе им овозможи во многу краток рок да добијат онлајн кредит. Друштвото го претстави својот производ, Форца кредит до плата, кој може да ви помогне во ситуации кога имате финансиски потешкотии. Форца е брз кредит, за брзи решенија. Наменет за оние кои работат, но имаат екстра трошок до плата, за оние кои имаат месечни примања по разни основи, за пензионери до следната пензија итн. Зошто Форца е поинаков кредит? Форца не е банкарски кредит и не ви се потребни десетици документи, долги чекања на шалтер, жиранти или залог. Идејата на компанијата е дека луѓето нe секогаш имаат на располагање онолку средства колку што им се потребни во одреден временски период. Во било кој момент од животот може да наидеме на неочекувани ситуации кои бараат брзо решение, а тоа носи непредвидени трошоци. За презентација на она што го нуди Форца , беше создаден и ТВ спот со популарниот актер и шоумен Игор ...
сите 8 | | | веќе видена

next