Традиционалниот македонски јогурт од денес е уште погуст! Новиот Битолски густ јогурт е оригинален спој на традиционалниот вкус на Битолски јогурт, млеко со врвен квалитет и домашна рецептура со која се постигнува зголемената густина. Битолскиот густ јогурт има исклучителна крем-структура и интензивен вкус кој ќе ги израдува сите гурмани и хедонисти. Зголемената густина овозможува интензивно уживање и дава чувство на ситост и исполнетост. Одличен е во комбинација со традиционалните печива, пити, но и со разни други видови храна со кои се надополнува. „Битолскиот густ јогурт е оригинален спој на традиционален вкус, домашна рецептура и умешност на нашите врвни технолози. Уште со првата голтка можете да ја почувствувате неговата нова интензивна густина во комбинација со препознатливиот вкус на Битолскиот јогурт. Новиот јогурт на Бимилк е здрава, многу хранлива и квалитетна ужина во комбинација со вашата омилена храна. Сигурни сме дека Битолскиот густ јогурт ќе стане неизоставен дел од секоја трпеза“, изјави ...
сите 6 | | | веќе видена

Заврши 9. Скопје постер фестивал, кој во изминативе 15 дена, се одржа во Музеј на град Скопје. Во рамки на фестивалот, покрај изложените дизајнерски дела во рамки на 4-те изложби, се одржаа и презентации и работилници на светски реномираните предавачи на теми „Македонија како туристичка дестинација“, „Дизајнирај влијателен социјален плакат“, „Плакат, уметност од улицата“, „Дизајнирање постер за џез настан“, наменети за студенти и професионалци дизајнери. На фестивалот, насловен како „Криза на идентитет“, во рамки на главната изложба на плакати од меѓународниот конкурс за плакат, беа изложени дела на студенти од сите континенти, оценувани од страна на 5-члена жири комисија составена од меѓународни судии - Мишел Буве (Франција), Фонс Хикман (Германија), Фин Нигард (Данска), Ришард Каја (Полска) и Тони Васиќ (Македонија). Оваа година, двете главни награди ги добија Мигуел Ангел Рангел од Мексико и Река Немеди Варга од Унгарија. Двете специјални награди од жири комисијата беа доделени на Шујун Лиу, од Кина и ...
| | веќе видена

Празничниот период е на самиот праг, а ние издвоивме неколку оригинални идеи за тоа како да ги израдувате вашите најблиски. За љубителите на кино Подарете го совршениот филмски новогодишен подарок на вашите драги личности. Сте слушнале за Cineplexx Gift картичка ? Оваа картичка е одлично изненадување за сите љубители на филмот, а репертоарот на Cineplexx ви гарантира дека ќе го погодите вкусот дури и на најпребирливата личност. За љубителите на кафе Подарете италијански префинет вкус спакуван во Kimbo еспресото - вистински начин да им покажете на блиските дека се грижите за нив (посебно наутро) :) За љубителите на алкохол Библиотека нуди одлични промоции како и широк спектар на алкохолни пијалаци, а ваше е само да изберете - дали тоа ќе биде ексклузивно виски или некој интересен ликер, во Библиотека има сè. За љубителите на патувања Изненадете го партнерот или семејството со патување од туристичката агенција Папилон . Изберете скијање во некои од најпознатите ски центри или повторно доживејте го летото со ...
| | веќе видена

Бекот на Голден Стејт синоќа пред домашната публика додаде нов рекорд на низата рекорди кои Вориорси ги поставија последниве три сезони. Шести трипл-дабл во низа на Расел Вестбрук за победа на Тандер во Атланта. Со тоа што, особено на офанзивен план, го прават последниве три сезони, Вориорси поставија некои нови НБА стандарди па така нивните остварувања делуваат сосема очекувано, иако за добар дел од нив повеќето екипи можат само да сонуваат. Сепак, и покрај тоа тие успеваат одново да изненадат, а овој пат „виновникот“ за тоа е Клеј Томпсон со својата партија за НБА историја синоќа против Индијана (10-11). Ол стар бекот успеа во само 29 минути на паркетот да погоди 21/33 обиди од игра (8/14 за тројка) и 10/11 од линијата за слободни за вкупно 60 поени. Личен рекорд за Томпсон кој пред две сезони постигна 52 поени на мечот во кој со 37 поени во една четвртина постави нов НБА рекорд. Овој пат Томпсон стана првиот играч кој успеал да постигне толкав број на поени за помалку од 30 минути на паркетот од ...
сите 134 | | | веќе видена

Интензивниот и експлозивен бенд Apocalyptica повторно доаѓа во Скопје, овој пат со својата досега најатрактивна турнеја со наслов „20 years of Plays Metallica by four cellos“, на 5-ти април 2017 година. Спојувајќи ја класичната музика со хеви метал, Apocalyptica стекна светска слава и привлече огромно внимание кај фановите и медиумите. Со оваа оригинална идеја и врвна интерпретација на најголемите хитови на Metallica , момците од Apocal yptica докажаа дека универзалниот јазик на одличната музика не познава жанровски ограничувања, а резултат на тоа се и стотиците илјади продадени албуми, бројни турнеи и фанови ширум светот. Во чест на 20 годишнината од излегувањето на деби албумот „ P lays Metallica By Four Cellos “, финските челисти објавија и албум во кој се вклучени и досега необјавени верзии од легендарните хитови на Metallica - „ Battery “, „ Nothing else matters “ и „ Seek and Destroy “. Поради фактот што минатиот пат салата во СРЦ Кале беше претесна, овој пат спектаклот се сели во ВИП ...
сите 16 | | | веќе видена

Суперстарот на Оклахома Сити својата неверојатна сезона ја продолжи и синоќа во домашната победа на Тандер над Пеликанс. По само 21 одигран натпревар од новата НБА сезона Расел Вестбрук може да се пофали со нешто за што некои играчи можат само да сонуваат - бројка од 10 трипл-дабл партии до која тој стигна со синоќешниот домашен триумф на Тандер над Пеликанс од 101:92. Да биде остварувањето на Вестбрук, кој во моментов е на трипл-дабл просек oд 31.0 поени, 11.3 скокови и 10.8 асистенции, уште поимпресивно, ова е негова петта ваква партија во низа. Серија со која тој се изедначи со уште едно остварување за историја на едно од најголемите имиња во кошаркарската историја - Мајкл Џордан. Според многумина најдобриот кошаркар на сите времиња исто така успеа, во сезоната 1988/89, да врзе пет трипл-дабл партии во низа. Поточно, серијата на Џордан траеше седум натпревари и беше дел од неверојатните 10 трипл-дабл вечери на Мајкл во 11 одиграни натпревари. Сепак, треба да се истакне и дека во таа сезона Џордан вкупно ...
сите 120 | | | веќе видена

Аниматорот Micaël Reynaud креира хипнотизирачки гифови, кои навистина вреди да бидат наградени. Reynaud создава гифови со тоа што селектира исечоци од различни видео клипови, кои подоцна ги обработува и им додава различни ефекти, за на крај тоа да личи токму вака. Погледнете!
| | веќе видена

Промоцијата на годинашниот #ТвитерКалендар ќе се одржи вечерва (01.12) во фоајето на кино „Фросина“, со почеток од 20 часот. Промоцијата на годинашниот #ТвитерКалендар ќе се одржи вечерва (01.12) во фоајето на кино „Фросина“, со почеток од 20 часот. Сакајќи да се продолжи традицијата, десетмина храбри твитерџики и твитерџии се разголија пред објективите на нашите фотографи Ѕвонко Плавевски и Димитар Петровски- Дими, додека за дизајнот се погрижи Гоце Велевски Омајгад- сите тројца твитерџии, се разбира :) Како и секоја година, Твитер календарот ќе се продава по симболична цена, а средствата и овој пат ќе бидат донирани во хуманитарни цели! Промоцијата на календарот е во рамките на настанот посветен на Светскиот ден за борба против сидата, под мотото „Шизици уживајте без ризици! Тестирај се, заштити се, не дискриминирај...“, кој, меѓудругото, ќе има повеќе активности. Повеќе за целиот настан, на овој линк .
сите 15 | | | веќе видена

Стадо секој ден: 19:45, 21:50 Доктор Стрејнџ 3 D Секој ден: 1 9:15, 20:40 Фантастични ѕверки и каде да се најдат 3D работни денови: 15:20, 17:50, 20:20 викенд: 13:00, 15:20, 17:50, 20:20 Јас, Даниел Блејк секој ден: 23:00 Подземен Свет работни денови: 16:45, 18:45, 20:30, 22:15 викенд: 14:40, 16:45, 18:45, 20:30, 22:15 Макс Стил секој ден освен среда: 16:15, 18:00 викенд: 12:00, 16:15, 18:00 Лошиот Дедо Мраз 2 секој ден: 16:30, 18:15, 20:10, 22:00 ИНФЕРНО 2 D секој ден: 21:30 ЏЕК РИЧЕР секој ден: 22:50 Пристигнување секој ден: 17:20, 19:30, 21:40 Сојузници секој ден: 1 5:10, 17:30, 19:00, 20:00, 21:20, 22:30 ДЕТСКИ ФИЛМОВИ Ваијана 3D работни денови: 15: 00, 17:10 викенд: 12:40, 15:00, 17:10 Ваијана 2D работни денови: 16:00, 18:30 викенд: 11:20, 13:40, 16:00, 18:30 Чудовиштето Моли - синхонизиран работни денови: 15:30 викенд: 12:20, 14:00, 15:30 Тролови 3 D работни денови: 17:00 викенд: 11:40, 14:20, 17:00 Тролови 2 D работни денови: 15:30 викенд: 11:00, 13:20, 15:30 *Киното го задржува правото за промена на ...
сите 7 | | | веќе видена

На премиерата во CINEPLEXX која се одржа на 29 ноември, публиката имаше можност во опуштена атмосфера и лично да се запознае со главните актери на филмот СТАДО. “СТАДО е метафора за нас глумците, па и за народот и за начинот на кој пропаѓаме морално и понекогаш не се браниме од препреките во животот“ – Никола Којо Смешна и сатирична комедија за животот зад камерите. Неуморни ентузијасти, слепи за објективните околности ја ставаат на коцка својата егзистенција се со цел да креираат уметничко дело. Приказна која може да биде раскажана на многу јазици, во многу држави дури во различни временски периоди. Патот до славата на црвениот тепих на свечена премиера не е распослан со црвени рози – туку компромиси, борба па дури и склучување сојуз со ѓаволот лично. СТАДО е базиран на вистинска приказна која баш во овие моменти се одвива околу некој сличен проект, и ќе се одвива се додека постојат уметници, и се разбира, држава каде тие уметници егзистираат. Ова е прво режисерско дело на Никола Којо, кој ја игра и ...
| | веќе видена

Под мотото „Шизици, уживајте без ризици!“ започна националната кампања за борба против ХИВ/СИДА. Наменета за широката јавност и посебно фокусирана на младите луѓе, оваа кампања содржи и дополнителни активности, со цел да се одбележи 1 декември, Светскиот ден за борба против сида. Како дел од многубројните активности, на 1 декември, во рамките на фестивалот Таксират, во Младинскиот културен центар – Скопје ќе се одржи настан посветен на подигнување на јавната свест за ХИВ/СИДА. Настанот е со слободен влез, а е замислен како збир од повеќе разновидни содржини посветени на оваа тема, меѓу другите и проекции на филмови во киното „Фросина“, како и промоција на овогодишниот „Твитер календар“ во фоајето на МКЦ. Настанот ќе биде музички поддржан и од страна на Соња Исмаил,која ќе има свој DJ-сет, како и со настапите на Лепи Џони и легендарните Bad Copy. Националната кампања за борба против ХИВ/СИДА е организирана од Министерство за здравство на РМ и е финансирана од Глобалниот фонд за борба против сида, туберкулоза ...
сите 27 | | | веќе видена

Светски познатиот фотограф Питер Линдберг е против тоа славните личности да се претставуваат како „амбасадори на совршеноста и младоста“. Гласноговорник против ретуширањето, во новиот календар на Pirelli кој беше претставен во Париз, совршено ја доловува природната убавина. Насловен „ Emotional “, во него има 40 фотографии од 14 наградувани актерки, фотографирани во црно-бела техника со скоро никаква шминка и стилизација.
сите 8 | | | веќе видена

Жито Маркети, еден од најбрзорастечките малопродажни ланци во земјава, денеска ги израдува децата од СОС Детско село. Тимот на Жито Маркети донираше постелнини, перници и средства за хигиена за седумдесетина дечиња од СОС Детското село. „Со овој наш скромен придонес, се обидуваме да им обезбедиме убави сништа на децатаод СОС Детското село. На овој начин, нашата компанија ги продолжува општествено-одговорните активности, за најдиректно да им помогнеме и да ги подобриме условите за живот на најранливата категорија - децата, односно, онаму каде што оваа помош е и најпотребна. Ние ќе продолжиме со ваквите активности и во иднина, како и до сега, секаде каде што за тоа ќе се појави потреба, за специфичните и ранливи категории.”, изјави Стојанче Тодороски , административно - технички директор на Жито Маркети. Во моментот, воДетското село Скопје сезгрижени 69 деца, на возраст од две до 18 години, за кои што се грижат дванаесет СОС мајки и соработници за грижа на млади. Преку превентивните програми на СОС Детското ...
| | веќе видена

Требаше да помине многу долго време за компаниите да сфатат дека социјалните медиуми им се многу потребни за комуникација со нивните потенцијални и тековни обожаватели, а уште подолго време да сфатат дека комуникацијата треба да биде на едно поблиско и поопуштено ниво. Тоа беше така се додека не дојде АМЦ и не ја однесе работата на сосема друго ниво... Преземено од Fail.mk
| | веќе видена

Уште малку започнува сезоната на китење по дома, па наместо да се туркате во големите продавници каде што се продаваат украси, може да одвоите малку време и креативност, и самите да направите новогодишни украси. Пингвини од обични сијалици Украс од шолја за чај Старо ЦД и малку креативност Мини плетени ракавички Форми од вински тапи Нова намена за стара книга Снегулки од макарони Елен од сложувалка Плетени снегулки Снешковци од капачиња
сите 4 | | | веќе видена

Во синоќешниот дуел со Никси во „Медисон Сквер Гарден“ Расел Вестбрук влезе со само 11 скокови помалку од достигнувањето за кое повеќето други играчи можат само да сонуваат - трипл-дабл просек. Остварување кое лидерот на Оклахома Сити го стигна по речиси само едно полувреме во Њујорк во средбата која Тандер на крајот ја добија со 112:103 и која гостите ја отворија со асистенција или директно постигнување на 16 од првите 18 поени од страна на Ветсбрук. Ол стар плејот гостувањето го заврши со 27 поени, 18 скокови и 14 асистенции за својот 45-ти трипл-дабл во кариерата (осми оваа сезона) и ново изедначување со Леброн Џејмс на шестото место на вечната листа. Нешто за што овој пат му беа потребни само 20 минути на паркетот во Њујорк по што Вестбрук по 18 настапи оваа сезона е на просек од неверојатни 30.9 поени, 10.4 скокови и 11.3 асистенции. Енес Кантер додаде 27 поени и десет скокови за Тандер (11-8) кои со 53:40 ги натскокаа Никси (8-9) кај кои својата најефикасна партија во новиот дрес ја пружи Дерик Роуз со ...
сите 125 | | | веќе видена

next