На денот на ослободувањето на Скопје, Жан Мишел Жар нè ослободи од секојдневните стеги и грижи и ни приреди спектакл за кој долго ќе се зборува! Великанот на електронската музика забавуваше повеќе генерации - од оние кои се запознаени со неговата музика од самиот почеток, до помладите обожаватели чија енергија дефинитивно се чувствуваше низ целата ВИП арена. Фото и видео: Миладин Паповиќ
сите 12 | | | веќе видена

Синоќешните дуели во НБА лигата ги одбележаа Серж Ибака, со партијата на кариерата и поените во последната секунда за победа на Орландо во Оклахома Сити, и Ендрју Вигинс, со неговиот личен рекорд во триумфот на Вулфси над Лејкерси. Својот камбек во Оклахома Сити Серж Ибака го заврши со најефикасната партија во кариерата и поени за победа по акцијата која беше нацртана токму за него во последниот напад на Орландо. Нешто што не се случуваше додека тој го носеше дресот на Тандер. Крилниот центар погоди преку Стивен Адамс во последната секунда за конечни 119:117 и точка на првата 30+ партија во НБА кариерата, завршувајќи ја вечерта со 31 поен, девет скокови и четири блокади. Елфрид Пејтон додаде 23 поени и девет асистенции, а Еван Фурние 21 поен за гостите додека недоволен за Тандер беше Расел Вестбрук со 41 поен, 12 скокови и 16 асистенции, но и едно клучно нереализирано слободно фрлање и напад во последната минута. Во Минеаполис синоќа партија на својата млада кариера одигра Ендрју Вигинс кој со личен рекорд ...
сите 140 | | | веќе видена

Здраво до сите идни вселенски императори и императорки! Дојде денот кога повторно ќе може да се борите за галактичкиот трон! Повторно се организира настан (турнир) во Small Star Empires (или на нашки Мали ѕвездени империи), каде што ќе имате можност да поиграте некоја партија и да освоите некоја награда! Сега за сега, ова е важното: Место: Public Room Време: 19-ти Ноември, сабота од 13:00 Исто важно е да дојдете пред 13 за да можат да ве запишат за турнирот и сè да почне навреме. За сите кои што ја поддржаа оваа друштвена игра на Кикстартер: На настанов може да дојдете и да си ги подигнете правилата на македонски јазик, а тие што сакаат, ќе може и да купат копија на играта. Се гледаме таму!
| | веќе видена

Здружението на лица со дијабетес алегрија по повод Светскиот ден на дијабетсот, оваа година одлучи да го одбележи со прошетка од О.У Кочо Рацин до Средно Водно, како дел од Глобална прошетка за дијабетесот (Global Diabetes Walk). Искачувањето ќе започне со почеток во 11ч на 13.11.2016 во недела. На средно водно ќе може да го најдете штандот од здружението каде ќе може секој заинтересиран да ја провери својата гликемија како и во соработка со Виталија да проба производи без шеќер. Интернационалната Дијабетес Федерација оваа година WDD го одбележува под мотото Погледот кон дијабетесот во која се приклучува и Здружението Алегриј , како би се прикажало од колку голема важност е физичката активност и здравата исхрана покрај инсулинот за лицата со дијабетес за добра регулација на гликемијата и спречување на компликацииите кој се живото загрозовачки, а и истите препораки за лицата кои немаат дијабетес како би се спречила обезноста и појавувањето на тип 2 дијабетес. Според последните истражувања во светски рамки има ...
сите 55 | | | веќе видена

На 6 декември 2016 година во МКЦ Клуб Ресторан во 18:00 часот, ќе се одржи првиот InTech MeetUp, поддржан од InPlayer. InTech MeetUp се организира за прв пат на нашите простори, а неговата цел е да ги вмрежи програмерите и да нè запознае со новостите во светот на технологијата, преку гостувања на говорници од странство кои може да ги најдеме на А-листата и предавања на искусни програмери од ИТ секторот во Македонија. Во овој дво-часовен бесплатен настан, присутните ќе имаат прилика да чујат тројца говорници кои ќе зборуваат зa „Microservices“, „Microservices communication with Message Queue“, „Interplanetary file system“ и „Formula E“ (регистрирајте се тука ). Ѕвездата на вечерта на првиот InTech MeetUp е Деклан Колфилд, Генерален партнер на „Andurance Ventures LLP“, кој има повеќе од 20 години искуство во областите како: развој на продукти, хардвер, интегрирање на специфичен софтвер, стратегиски анализи, со искуство во повеќе од 10 компании како извршен директор и ко-основач. Деклан зад себе има работно ...
сите 2 | | | веќе видена

Во својот прв НБА настап против тимот на Хит Двејн Вејд од Мајами си замина со победа од 98:95 на неговите Булси. Конечно прв триумф за Њу Орлеанс, крај на импресивната низа на Кевин Дурент. Заминувањето на Двејн Вејд од Мајами во Чикаго дефинитивно беше еден од најизненадувачките потези изминатото лето во НБА. Потег кој особено ги изненади фановите на Хит кои синоќа имаа можност за прв пат да го видат својот поранешен симбол во дресот на една друга екипа. Вејд и неговите Булси синоќа гостуваа во Мајами каде ол стар бекот беше одлично примен од својот поранешен клуб и публика, а Хит во еден од тајмаутите и му посветија видео со најубавите моменти од неговите 13 сезони на Флорида. На крајот тој во својот нов дом во Чикаго си замина со победа од 98:95 во која учествуваше со 13 поени. Џими Батлер беше најефикасен со 20, а по 16 поени постигнаа Робин Лопез и Раџон Рондо кој имаше и 12 скокови. Хасан Вајтсајд со 20 поени и 20 скокови беше најдобар кај Мајами. Тимот на Голден Стејт синоќа лесно, со 125:101 славеше ...
сите 130 | | | веќе видена

Големите јужноамерикански ривали синоќа во Бело Хоризонте ја одиграа последната епизода од своето ривалство во која на крајот причини за насмевки имаа само домаќините. Бразил со 3:0 ја преслуша Аргентина во рамките на квалификациите за Мундијалот 2018. година, СП кон кое „кариоките“ газат сигурно остварувајќи ја својата петта победа оваа есен за првото место на табелата. Еден бод помалку од нив има Уругвај додека трета е Колумбија со дури шест помалку од лидерот на табелата. Бразилците поведоа преку Кутињо во 24. минута, а Нејмар зголеми на 2:0 во финишот на првиот дел. Паулињо во 59. минута стави точка на големата победа, петта во низа по тие над Еквадор, Боливија, Колумбија и Венецуела. Мисијата „Русија 2018“ за Меси и другарите од синоќа стана потешка со оглед на фактот дека тие се шести на табелата со 16 освоени бода. Пред нив, на последното место кое води во баражот, е Чиле со еден бод повеќе. Исто толку има и четвртиот Еквадор на седум кола до крајот на квалификациите. Фудбал
сите 43 | | | веќе видена

Канадскиот пејач, текстописец и поет, Леонард Коен, почина на возраст од 82 години. Веста беше соопштена на неговата официјална Фејсбук страница. „Со огромна тага ве известуваме дека легендарниот поет, текстописец и артист, Леонард Коен, почина“, стои во известувањето. Канадскиот премиерт Џастин Трудо направи трибјут за пејачот, познат по глобалните хитови „Hallelujah“ и „Dance Me to the End of Love“. Обожавателите се собираа пред неговиот дом во Монтреал за да запалат свеќа и да положат све е во чест на пејачот. Коен беше вклучен во Rock and Roll Hall of Fame во 2008-ма година.
сите 68 | | | веќе видена

Една од најзначајните изложби „Young Balkan Designers“ која го обединува дизајн секторот од регионот, ќе биде повторно претставена во Скопје за време на Skopje Design Week. Оваа година, повторно под менторство на светски познатите членови на жири Константин Грчиќ и Никола Радељковиќ, ќе допатуваат 15 иновативни решенија на младата дизајнерска сцена од Балканот. Темата на изложбата оваа година е со наслов „ New Analogue “ и ќе донесе продукти кои го содржат човечкиот допир со процесот на дизајнирање и производство, поврзувајќи го со материјалите, занаетите и техниките на изработка што се дел од културната традиција на Балканот. “Young Balkan Designers” оваа година е составена од прототип решенија на дизајнери од Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Грција, Македонија, Романија, Србија, Словенија и Турција. Изложбата е дел од активностите на Балканската дизајн мрежа, основана од Друштвото на хрватски дизајнери од Загреб, „Миксер“ од Белград и „Јавна соба“ од Скопје. Пред да биде изложена на ...
сите 7 | | | веќе видена

Кога Дејвид Боуви почина на почетокот на годинава, зад себе остави легендарно наследство во светот на музиката и филмот. Но освен тоа, Боуви имал и едно „тајно“ хоби: собирање на уметност. Oд денес, дел од личната колекција на ѕвездениот човек е на аукција - Sotheby ќе продава над 350 парчиња кои биле во сопственост на Боуви. Поголемиот дел се интересни слики и скулптури од различни уметници создадени во текот на минатиот век. Едно од најинтересните парчиња е ретро стерео систем од 1965-та година од италијанските дизајнери Pier Giacomo и Achille Castiglioni. Се проценува на 900-1.300 долари. Треба да се има предвид дека сепак станува збор за Боуви, што значи дека голем дел од уметноста е чудна и бизарна, а во продолжение издвојуваме неколку. Oва дело од Damien Hirst (1995) кое се проценува на 272-382 илјади долари: Скулптура од Romuald Hazoumé насловена „Alexandra“ (1995) чија цена се проценува на најмалку 5.457 долари. Кауч од Peter Shire (1986) наречен „Big Sur“. Цената почнува од 4.365 долари. Слика од ...
сите 4 | | | веќе видена

Кристин Корбет Моран била на Антарктикот кога ја примила веста - НАСА сакала интервју со неа лично, за следната класа астронаути. Поточно, оние што ќе одат на Марс. Моран е кодер и теоретски астрофизичар, и била на најјужниот дел од светот 10 месеци, проучувајќи го ехото од Биг Бенг. Требала да си оди во ноември, па четири дена по повикот од НАСА, ги букирала летовите неопходни да стигне до Хјустон и да ги презентира своите квалификации пред официјалните лица од вселенската агенција. Историски гледано, Моран веројатно не би била толку атрактивен кандидат за астронаут како денес, но мисиите на НАСА еволуирале - кога агенцијата го објавила најновиот повик за кандидати, појаснила дека само неколку од нив можеби ќе летаат во Орион, вселенско летало чија мисија ќе биде патување до Марс. А тој вид на долга, тесна, научна работа бара друг вид на резиме од стандардното. На пример, некој што е научник, се разбира во софтвер и може да остане психички здрав на Јужниот пол. Она што е слично за Антарктикот и мисија на ...
| | веќе видена

Најдобриот скор во лигата по половина месец го има тимот на Клиперси кој синоќа немаше мака во домашниот дуел со Портланд. На делба на најдобриот скор на Истокот се Хорнетси, а својот одличен старт на сезоната синоќа го продолжија Дерозан и Харден. Веројатно ретко кој, по се што се случуваше изминатово лето, ќе прогнозираше дека токму екипите на Клиперси и Хорнетси по половина месец од новата сезона ќе се најдат на врвот на своите конференции. Поточно, Клиперси со своите 7-1 го имаат и најдобриот скор во лигата, остварување до кое стигнаа прилично лесно синоќа дома против Блејзерси, славејќи со 111:80. Прашањето на победникот беше решено веќе во првото полувреме, а Блејк Грифин со 22 поени и 13 асистенции беше нивен лидер. Крис Пол додаде 16, а Диандре Џордан 16 поени и девет скокови. На изненадувачки 6-1 синоќа пред својата публика стигнаа Хорнетси кои со 104:98 беа подобри од Јута (5-4). Кемба Вокер со 21 и Марвин Вилијамс со 19 поени и осум скокови беа најдобри кај домашниот тим. Улога која кај Јута ја ...
сите 139 | | | веќе видена

Денес, Еколошките здруженија на граѓани ,,Фронт 21/42” и ,,Еко-свест’’ иницираа жалба пред Постојаниот комитет на Бернска конвенција во Стразбург поради сомнежот дека планираните развојни проекти на брегот на Охридското Езеро и во Националниот парк ,,Галичица” ќе нанесат штета на над 260 строго заштитени видови со Конвенцијата за заштита на европскиот див свет и природните живеалишта. Проектите вклучуваат: пресушување на Студенчишко Блато заради изградба на комплекс луксузни апартмани, уништување на природниот брег и сечење на еден од последните појаси на трска кај Лагадин заради изградба на медитеранска плажа со бетонска платформа, уништување на строго заштитените изворите кај Свети Наум заради изградба на огромен туристички комплекс, уништување на 830 хектари заштитено подрачје и голем број на живеалишта во Националниот парк „Галичица", заради изградба на магистрален пат, ски центар со голем хотел и викенд населба. „Во светот има само 35 подрачја кои се прогласени и за природно и за културно светско ...
сите 16 | | | веќе видена

По само две неделни од новата НБА сезона веќе немаме непоразени екипи откако Атланта среде Кливленд успеа да ги совлада Кавси. Марк Гасол со звукот на сирената ги реши Нагетси. Точно две седмици требаше да изминат од новата НБА сезона да се дојде до моментот ниту една екипа да нема совршен старт. Последен тим кој пред синоќешните дуели имаше перфектен старт беше шампионот Кливленд, но тоа се смени по гостувањето на Хокси кои дома си заминаа со својата петта победа оваа сезона. Атланта (5-2) со 110:106 ги изненади Кавси откако лидери во големата победа беа Денис Шродер со 28, Кент Бејзмор со 25 и Пол Милсеп со 21 поен. Двајт Хауард беше задржан на само 7 поени, но успеа да додаде 17 скокови. Недоволни за продолжување на совршениот старт на шампионот беа 29 поени на Кајри Ирвинг како и 24 поени и 12 скокови на Кевин Лав и 23 поени и девет скокови на Леброн Џејмс. Во Мемфис на 0.7 секунди до крајот гостите од Денвер имаа предност од 107:106 и беа на чекор од нова победа. Сепак, тоа го спречија ветеранот Винс ...
сите 140 | | | веќе видена

Некогаш е навистина оправдано да ставиш „шокантно“ во наслов, ама сепак ќе одолееме. Доналд Трамп е новиот претседател на САД. Доналд Трамп победи на изборот за претседател на САД и предизвика длабок гнев против естаблишментот кај американските гласачи, праќајќи го светот на патување во политички непознати води. Републиканецот постигна една од најневеројатните победи во модерната историја на САД, и покрај низа контроверзии кои лесно би уништиле други кандидати, екстремни политики кои беа критикувани од двете страни, докази за расистичко и сексистичко однесување, и недостиг на политичко искуство. По изненадните победи во Флорида, Северна Каролина и Охајо, остана индустрискиот среден запад да го одреди резултатот. CNN и NBC соопштија дека Клинтон му се јавила на Трамп за да го признае поразот, но дека нема да има јавно обраќање. За време на победничкиот говор, Трамп изјави дека „ќе се справи соодветно ( фер ) со сите“. „Извинете што ме почекавте, комплицирана работа, комплицирана работа“, го започна говорот ...
сите 38 | | | веќе видена

Деветто издание на Скопје постер фестивал ќе се организира од 21-ви до 30-ти ноевмри 2016 година во Музеј на Град Скопје.Во првите три дена од Фестивалот ќе се организираат и тематски работилници. Програмата на 9. Скопје постер фестивал ќе ги заинтересира студентите по графички дизајн, визуелни комуникации и сродни насоки, но ќе биде атрактивна и за професионалните дизајнери и за пошироката публика. Мишел Буве (Франција), Фонс Хикман (Германија), Фин Нигард (Данска), Ришард Каја (Полска) и Тони Васиќ (Македонија) се членови на жирито кои ќе одржат свои презентации и работилници на теми: дизајнирање на џез плакат, дизајнирање на социјален постер, дизајнирање на постер за промоција на Македонија како туристичка дестинација. „И оваа година имаме жири кое е составено од експерти од сите гранки на графичкиот дизајн – илустратори, типографи, калиграфи, плакатисти“, изјавија од Плакарт. Младите надежи на графичкиот дизајн од целиот свет аплицираа на 9. Меѓународен студентски конкурс за плакат. Темата на ...
сите 4 | | | веќе видена

next