БУКВАЛНО! R.I.P. Инстаграм... Тука во план ни беше да ставиме и линк до дотичниот „кобен по Инстаграм“ профил, но по неговото рушење не ни остана ништо друго освен да ставиме линк до медиумот кој прв дозна за овој трагичен настан. ПС: Не сме ние криви што буквално ги сфаќаме сензационалистичките наслови.
| | веќе видена

Не само што се одлични миленичиња, мачките имаат и супермоќи со кои го зачувуваат и подобруваат здравјето на сите околу нив. Предењето на мачките го забрзува заздравувањето на коските и меките ткива Има неколку истражувања што покажале дека предењето на мачките не е само убав индикатор дека вашето милениче ве сака. Мачките предат на фреквенција од 20-140 херци, а луѓето околу нив ги добиваат бенефитите - од зајакнување на коските до побрзо заздравување на рани на меките ткива. Го подобруваат имунитетот Чувањето мачка го подобрува имунитетот без да земате дополнителни витамини. Ова е посебно практично кај бремените жени, бидејќи зачнувањето понекогаш го намалува имунитетот. Им помагаат на пациентите со Алцхајмерова болест Затоа голем број пензионерски домови ширум светот почнаа да посвојуваат мачиња за да им прават друштво на старите лица, посебно заради нивната способност да ги одберат пациентите на кои им е потребно другарче за во скут, а исто така ја намалуваат и анксиозноста. Можат да бидат истренирани да ...
сите 2 | | | веќе видена

Најголемото фијаско во историјата на смартфоните не беше предизвикано од лош хардвер или софтвер, туку расипани батерии од два различни производители, официјално соопштија од Самсунг. На прес-конференција во Сеул, компанијата објасни дека пожарите на Galaxy Note 7 смартфоните биле предизвикани од неправилни компоненти на батериите. Дефектите вклучувале неправилно заварување и недостаток на изолација, а како резултат смартфоните се опожарувале и експлодирале, а компанијата била во загуба околу 5,3 милијарди долари. „Лекцијата од овие инциденти е научена и Samsung Electronics напорно ќе работи повторно да ја врати довербата на потрошувачите“, изјавил шефот Кох Донг Џинг. За да ја потврди причината за пожарите, 700 истражувачи од компанијата тестирале повеќе од 200 илјади смартфони и 30 илјади батерии. Вратени биле 96% од 3-те милиони Note 7 смартфони што биле продадени, а сè уште не е јасно дали нивните делови повторно ќе бидат користени. Останува да видиме дали новиот Galaxy S8 чие деби е најавено за април, ...
сите 16 | | | веќе видена

Ако нов смартфон е дел од вашата новогодишна резолуција, погледнете ги најочекуваните 5 за оваа година. Samsung Galaxy S8 Серијата Galaxy S на Samsung ни презентира по еден носечки модел секоја година, и секој од нив имал супер критики. Сега на ред е S8, кој ќе има dual-lens камера и еден од најбрзите чипови во светот, како и 4K AMOLED дисплеј, нормално ако гласините се точни. Samsung Galaxy Note 8 И покрај драмата со батериите на Note 7 линијата, осумката е еден од најочекуваните смартфони од „фаблет“ понудата на Samsung. Сега е и уште полесно да поседувате вакво парче технологија благодарение на брзите кредити Forza . iPhone 8 Оваа година е 10-годишнина од првиот Ајфон, а гласините се различни (и драстични) - дури се зборува за радикална промена во дизајнот (стакло), бежично полнење и отстранување на копчето „home“. Nokia Android Моментално, Nokia смартфоните ги произведува финската компанија HMD, а оваа година се очекува да излезе Nokia смартфон што ќе работи на андроид платформата. Microsoft Surface ...
сите 11 | | | веќе видена

Најголемиот музички бренд и бенд на Балканот на сите времиња, Bijelo Dugme, после навистина долго време ќе одржи свој концерт во Скопје. Концертот на Bijelo Dugme кој ќе се одржи во арената „Борис Трајковски“ на 8-ми април, ќе биде досега можеби најспектакуларен и гламурозен концерткој бендот го одржал досега во Скопје, со учество на хор, гудачки оркестар, тамбураши... Горан Бреговиќ, Ален Исламовиќ и Младен Војичиќ- Тифа во Скопје доаѓаат после рекордно распродадени триарени во Белград, со сет листа која содржи повеќе од 30 слободно може да се каже легендарни песни на Bijelo Dugme. Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од среда (18.01), точно во 09 часот, преку проджната мрежа на Купи Карти За Се, а сите детали околу цените на билетите ќе бидат објавени вечерва во 21 часот. ВАЖНО: СЕ ОДРЖУВА САМО ЕДЕН ЕКСКЛУЗИВЕН КОНЦЕРТ! Во продолжение, погледнете го видеото во кое Брега, Ален и Тифа самите го најавуваат скопскиот спектакл.
сите 12 | | | веќе видена

Најголемиот музички бренд и бенд на Балканот на сите времиња, Bijelo Dugme, после навистина долго време ќе одржи свој концерт во Скопје. Концертот на Bijelo Dugme кој ќе се одржи во арената „ Борис Тр ајковски“ на 8-ми април, ќе биде досега можеби најспектакуларен и гламурозен концерт кој бендот го одржал досега во Скопје, со учество на хор, гудачки оркестар, тамбураши... Горан Бреговиќ, Ален Исламовиќ и Младен Војичиќ- Тифа во Скопје доаѓаат после рекордно распродадени три арени во Белград , со сет листа која содржи повеќе од 30 слободно м о же да се каже легендарни песни на Bijelo Dugme . Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од среда (18.01), точно во 09 часот, преку проджната мрежа на Купи Карти За Се, а сите детали околу цените на билетите ќе бидат објавени вечерва во 21 часот. ВАЖНО: С Е ОДРЖУВА САМО ЕДЕН ЕКСКЛУЗИВЕН КОНЦЕРТ! Во продолжение, погледнете го видеото во кое Брега, Ален и Тифа сами те го најавуваат скопскиот спектакл.
сите 12 | | | веќе видена

Постојат многу туристички агенции што се одлични помошници во планирањето на посакуваното патување. Но што ако планот ни се открива дел по дел за време на самото патување? Една таква агенција го планира целото патување на клиентите, и ги држи во неизвесност низ целата авантура. Jubel е туристичка агенција со канцеларии во Калифорнија и Мексико, но услугите ги нуди низ целиот свет. Агенцијата создава персонализирани патувања врз основа на одговорите кои клиентите ги оставаат во прашалник во кој се понудени шест опции за видот на патување (забавно, културно, морско, активно во природа, лежерно во природа и „Jubeler“ кое е мешавина од сите). Откако ќе одберат една од опциите, на клиентите им се испраќа прашалник во кој треба да пополнат кои места сакаат да ги посетат а кои не, а исто се внесува и посакуваниот вид на сместување и превоз. По анализата на податоците, на клиентите им се праќаат две понуди со опис на планот за патување , а тие ја бираат опцијата што им одговара и го плаќаат патот. Неколку недели ...
сите 2 | | | веќе видена

Џастин Курзел во 2015-та година за прв пат ги регрутираше Мајкл Фасбендер и Марион Котијар за најновата адаптација на шекспировата трагедија Macbeth. Следната 2016-та тој повторно ги „собра“ двајцата актери за нов проект. Адаптацијата на легендарната видео игра Assassin’s Creed. А, во Assassin’s Creed, Мајкл Фасбендер е Калум Линч. Затвореник кој по лажната егзекуција ќе биде донесен во просториите на Abstergo „фондацијата“ во Мадрид и подложен Animus програмата. Тој ќе биде поврзан со машина која симулира виртуелна реалност и која Калум ќе го поврзе со неговиот предок Агулар де Нехра. Тој треба со помош на Animus да се врати назад 500 години во ерата на шпанската инквизиција и да го пронајде „забранетото јаболко“. Директорот на Abstergo, Алан Рикин (Џереми Ајронс) и неговата ќерка Софија (Марион Котиљард) веруваат дека античкиот артефакт ги поседува генетските кодови за слободна волја кои треба да го сопрат насилството кое го мачи човештвото. Секако Abstergo „фондацијата“ е составена од модерна фракција на ...
| | веќе видена

Банско е неизбежна дестинација за сите љубители на скијање/бордање/зима, па решивме да направиме мал водич и за гурманите. Сè што треба да направите е да го најдете совршениот аранжман, да ја обновите ски-опремата и да уживате. Euphoria Bar & Grill Ако некогаш сте биле во Банско, сигурно сте биле во „Еуфорија“ - лоцирана веднаш до гондолата, со голем избор на храна и голем простор за седење (има и тераса со одличен поглед на планините). Иако е малку далеку од центарот на градот, Еуфорија е одличен избор за јадење по цел ден поминат во скијање или бордање. Pizza Victoria Ова е една од најпознатите пицерии во Бугарија и има неколку локали низ Софија. Пред некое време отворен е и локал во Банско. Плус, вршат бесплатна испорака. Лоцирана е кај долната гондола, во хотелот Uniqato Boutique. The London Pub London Pub е пријатно изненадување за секој посетител. Освен храна, нуди и можности за забава (караоке), како и детско катче. Лоциран е на влезот во градот, а нуди и широк избор на бургери и пива. Le Retro Мало и ...
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на третманот пациентот лежи на страна, но има и зафати кои се прават во стоечка позиција или во клечење. Пожелно е личноста да биде облечена во удобна памучна облека за да не бидат спречени движењата. Кога се применува јумеихо масажата се користат околу 100 стандардни движења во еден саат, но кога се прави целосен третман, односно кога се третира одреден проблем кај пациентот се работи подолго на тие делови од телото и третманот може да потрае околу 2 до 3 саати. Во тој случај се прават исто така 100 движења, но со задржување на одредените делови од телото, а исто така се прават и дополнителни движења. Ако некој од пациентите има сериозен проблем, потребен е поголем број на третмани кој зависи од тоа како реагира телото на тој пациент. Некои пациенти одлично реагираат на третманите, па доволно се неколку третмани (зависно од проблемот и ткивото), а кај некои потребно е околу една година третирање на проблемот за да се постигне само мал ефект.
| | веќе видена

Ако сакате загревање пред луда вечер со пријателите, една шведска компанија го има совршеното решение - пиво за под туш. Компанијата PangPang во соработка со креативната агенција Snask го смислија Shower Beer. Тушот не е прва асоцијација кога станува збор за уживање во пивце, но е дел од ритуалот на многу луѓе. Проблемот со туширањето е што е брзо, па немате време да испиете цело шише од омиленото пиво. За да го решат проблемот, група генијални Швеѓани смислиле помало, појако пиво дизајнирано за пиење под туш. „Shower Beer е слатко но јако пиво во мало шише наменето за брзо пиење (три голтки) додека се подготвувате за излегување“, стои во описот на Snask. Пивото е тазе иновација и е излезено пред еден месец, а првата тура се продала скоро инстантно. Иако проектот бил наменет само да ја покаже креативната моќ на агенцијата, се подготвува и втора тура од пивото. А ако мислите дека пиење пиво под туш е чудно, клик тука .
| | веќе видена

Во кошарката кога имате предност од 14 поени на нешто над минута до крајот обично со една нога веќе сте ја обезбедиле победата. Сепак, за да се слави работата треба да се заврши до крајот, лекција која на потешкиот начин на своја кожа изминатиов викенд ја научија играчите на универзитетот Њу Мексико кои имаа плус од 14 поени на нешто над минута до крајот од дуелот со Невада. Противникот во луд финиш успеа да избори продолжение во последните секунди, а потоа во дополнителните пет минути со нова луда тројка, на две секунди до крајот, да дојде и до победата од 105:104 во еден од најневеројатните пресврти на сите времиња. Кошарка
сите 8 | | | веќе видена

Никогаш не е лош момент за обновување на спортската гардероба, особено за време на новогодишните празници и во периодот по нив кога се актуелни бројните попусти и акции. Спортскиот животен стил, како никогаш до сега, изминативе неколку години стана актуелен и модерен, нешто за што голема заслуга имаат големиот број познати личности, не само од сферата на спортот, кои на голема врата го промовираа спортскиот и здрав начин на живот. Покрај бројните совети на тема здрава исхрана, во целата приказна една од најважните улоги заземаат познатите спортски брендови кои преку овој тренд само ја зацврстија својата позиција на пазарот. Добар дел од тие брендови се присутни и во нашата земја и нудат можност во чекор да се следат спортските трендови. Токму поради тоа, за сите кои сакаат редовно да ја обновуваат својата спортска колекција, идеални се новогодишните попусти како и попустите кои следуваат по празниците. Секако, тука се и бројните акции кои се актуелни во истиот период, во кој за доста пониски суми можете да ...
сите 2 | | | веќе видена

Освен ако доктор не ви препорачал да земате витамински суплементи (заради недостаток на витамини), оние мали апченца што ги купувате на своја рака немаат никаков ефект (само ви го празнат џебот).
сите 2 | | | веќе видена

Граѓани креираа онлајн петиција за воведување работно време од 7:00 до 15:00 часот. Петицијата е адресирана до Владата на Република Македонија и до релевантните министерства и институции и во неа граѓаните аргументираат зошто е подобро повторно да се врати старото работно време. Поголема посветеност на работата – човековото тело и човековиот ум се поефикасни во утринските часови „Потребно е воведување на работно време од 7:00 до 15:00 часот затоа што тоа значи поголема посветеност на работата бидејќи човековото тело и човековиот ум се поефикасни во утринските часови. Исто така, тоа значи поголема заштеда на електричната енергија (во лето за ладење, а во зима за греење), но и поголема посветеност на семејството, а посебно со цел поголема улога и одговорност во правилното воспитување на сопствените деца. Со воведување на работно време од 7:00 до 15:00 часот ќе има повеќе време за факултативни активности и хобија што ќе овозможат подобрување на општата здравствена состојба на вработените, како и паметно ...
сите 3 | | | веќе видена

Годината која изминува е уште една во низата успешни за Бимилк, еден од најпрепознатливите македонски брендови на пазарот. Како бренд кој постојано расте и се развива, Бимилк во 2016-та дополнително ја засили својата позиција на македонскиот пазар. Напредок кој се должи на постојаните инвестиции и иновации во производство, како и развојот на целосно нови производи за комплетирање на и онака богатата понуда. Препознавајќи го потенцијалот на новите медиуми, Бимилк како компанија која е секогаш чекор пред другите, уште во 2010 година почна да ги инкорпорира дигиталните медиуми, особено социјалните мрежи во своите интегрирани маркетиншки кампањи. Денес, 6 години по првите кампањи на Бимилк спроведени на Фејсбук, компанијата преку своите профили на социјалните мрежи комуницира со над четвртина милион луѓе. Меѓу работите кои ја обележаа 2016-та за Бимилк секако е продолжувањето на авантурите на Битолското чупе, овој пат со албумот со самолепливи сликички „Битолско чупе на пат околу светот“ во кој со собирањето на ...
| | веќе видена

next