Можеби сивилото и маглите не ни дозволија да уживаме во сите бои на ноември, но тука се НОКАУТ да ви разбудат нови емоции за тој месец. Тука се да раскажат приказна за еден посебен ноември, која сигурно ќе ви оживее сеќавања за некој друг, само вам посебен месец од животот. Едноставно насловена како "НОЕМВРИ", песната е заденичка соработка помеѓу Никола Перевски, Дарко Димитров и Игор Џамбазов. Додека Дарко е автор на музиката, Игор е тој кој ја оживеа приказната преку текстот, а Пере работеше на аранжманот. Видео материјалите на Даниел Јовески совршено се вклопија во приказната за ноември, доловувајќи ги сите бои и расположенија на овој месец. Ако во претходниот спот за песната “Трип”, НОКАУТ ви ја “донесоа” Барселона, овој пат повторно и се враќаат на прекрасната Македонија, конкретно на пејзажите во Маврово и Охрид кои се особено живописни во овој период од годината. Ете ви шанса да уживате и во музика и во фотографија!
сите 13 | | | веќе видена

Создаден во 1935 година од страна на визионерот Armand Petitjean со цел да го промовира францускиот стил и вкус низ целиот свет, Ланком секогаш бил олицетворение на современата убавина. Бренд во кој фигурира одличното, совршениот мирис за нега на кожа, и шминка кои одат рака под рака. Од своето создавање во 1935-та година, Ланком ја открива убавината на жените од целиот свет и им помага да донесат што повеќе убавина во својот живот, без разлика на нивната возраст, стил и боја на кожа. Името Ланком е инспирирано од « Lancosme », средновековен замок во Vendoeuvres, кој е сместен во срцето наФранција. Правописот подоцна беше променет, односно беззвучното С беше заменето со циркумфлексен акцент. Ова име брзо стана синоним на француската совршеност, елеганција и одговор на реалноста на меѓународниот развој. Mr Petitjean ја одбра розата како симбол на Ланком, која ја претставува идејата на убавина и женственост. Розата ја претставува бескрајната женственост, но исто така може да биде и симбол на нашето време; ...
сите 3 | | | веќе видена

Прво и основно, не купувај хируршки маски од аптеки / пазарче! Не се наменети да те заштитат тебе од воздухот, туку пациентот од хирургот. Е сега, откако го тргнавме тоа на страна, дај стварно да разјасниме какви маски се користат во вакви загадувања. Маските треба да се сертифицирани за користење во услови на висока воздушна загаденост. Ваквите маски МОРА да носат една од следните ознаки: N95 — Маски кои филтрираат до 95% од честичките во воздухот. Не се отпорни на нафтени гасови. N99 — Маски кои филтрираат до 99% од честичките во воздухот. Не се отпорни на нафтени гасови. N100— Маски кои филтрираат до 99.97% од честичките во воздухот. Не се отпорни на нафтени гасови. R95 — Маски кои филтрираат до 95% од честичките во воздухот. Делумно отпорни на нафтени гасови. P95 — Маски кои филтрираат до 95% од честичките во воздухот. Отпорни на нафтени гасови. P99 — Маски кои филтрираат до 99% од честичките во воздухот. Отпорни на нафтени гасови. P100 — Маски кои филтрираат до 99.97% од честичките во воздухот. Отпорни ...
сите 2 | | | веќе видена

Два нови НБА рекорди за актуелната сезона беа поставени синоќа во Кливленд и Оукленд, а во главните улоги се најдоа Кевин Лав и комплетниот тим на Вориорси. Пред дуелот со Портланд личен рекорд за Кевин Лав во дресот на Кавси беше 34 постигнати поени. Бројка која крилниот центар ја изедначи веќе по првата четвртина, поставувајќи нов НБА рекорд за поени од еден играч во првата четвртина на еден меч. Во отворањето за паметење Лав успеа да погоди осум тројки (шут од игра 11/14, 8/10 за тројка, 4/4 од линијата за слободни) на патот до неверојатните 34 поени и остана покус за само три поени од актуелниот НБА рекорд за поени во една четвртина кој минатата сезона го постави Клеј Томпсон со своите 37 поени. До крајот од средбата Лав постигна уште само шест поени и титулата на прв стрелец на дуелот ја подели со Демиен Лилард од Блејзерси. Шампионот, благодарение на одличниот старт на Лав, но и на трипл-даблот на Леброн Џејмс од 31 поен, 13 асистенции и десет скокови славеше со 137:125 за најефикасната партија од една ...
сите 91 | | | веќе видена

Најголемото изненадување во петтото коло од Лигата на шампионите го направи екипата на Ростов која на свој терен беше подобра од гигантот од Минхен. Нови два гола на Меси, бод доволен за Сити, фантастичен камбек на Бешикташ. Нешто што ретко се случуваше изминативе неколку години се случи оваа сезона веќе по пет одиграни кола од групната фаза во Лигата на шампионите во која тимот на Баерн веќе успеа да запише два пораза. Првиот се случи во првото коло против Атлетико во Мадрид, а вториот, на големо изненадување, синоќа во Ростов каде домашната екипа го совлада тимот на Карло Анчелоти со 3:2. Стрелци во историската победа на Русите беа Асмун, Полоз и Кобоа во периодот од 44. до 67. минута. Недоволни за Баварците беа погодоците на Коста и Бернат, а за утеха може да им послужи фактот дека и со овој пораз тие одат во следната рунда, но како второпласирани во групата Д. Својот пласман во осминафиналето синоќа го обезбеди и екипата на Манчестер Сити на која за тоа и беше доволен бод на гостувањето во Менхенгладбах. ...
сите 32 | | | веќе видена

Објавена е фото приказната за колекцијата „Жар птица“ за есен зима 2016/2017 на модната дизајнерка од која се бара парче повеќе, Ирина Тошева. Фото приказната за „Жар птица“ на Ирина Тошева ја изработи познатиот македонски фотограф Миладин Паповиќ . Шминката инспирирана од различни видови птици е на Виктор Мирчевски, а фризурата на Дарко Петковски. Модели се Ангелина Блажевска, Бојана Нушкова и Ивана Васовска. Графичкиот дизајн е на Игор Делов. Инспирацијата за колекцијата е жар-птицата која живее во светот на приказните од словенскиот фолклор што дизајнерката ги проучуваше како дел од нејзиниот креативен процес. Оваа волшебна птица што сјае и доаѓа од далечна земја е и благослов и носител на несреќа на оној што ќе ја фател. Нејзината потрага е пресликана во новата колекција, а фото приказната ни покажува дека таа птица живее на нашите покриви. „Сите имаме по некоја „своја“ жар-птица. Од нас зависи дали ќе ја заробиме или пуштиме слободно да лета.“ – изјави Тошева.Во фото сесијата жар птиците се ...
сите 3 | | | веќе видена

Пазарот за хомеопатски „лекови“ во САД е огромен. Само во 2007-ма година, Американците потрошиле повеќе од 3 милијарди долари на контроверзниот систем на алтернативна медицина создаден во 1796-та година од Семјуел Ханеман, систем што оттогаш безброј пати беше оспоруван од медицинската заедница. Сега, владата на САД бара од сите произведувачи на такви производи или да обезбедат конкретни докази за нивната делотворност, или да се истакне на самиот производ дека „нема научни докази дека производот делува“. „Хомеопатијата, која датира од доцниот 18-ти век, е базирана на мислењето дека симптоми од различни болести можат да се лечат со мали дози на супстанци кои предизвикуваат слични симптоми кај здрави луѓе, доколку се внесат во поголеми количини“, се наведува во официјалното соопштение од федералната трговска комисија. „Голем дел од хомеопатските продукти се разредени до толкав степен што веќе не содржат ништо од првичната супстанција“, продолжува објаснувањето. И покрај многубројните докази за неефикасноста на ...
сите 3 | | | веќе видена

Најинтересниот дуел синоќа во НБА лигата дефинитивно се одигра во Лос Анџелес каде Лејкерси со тројката на Ник Јанг на 5 секунди до крајот успеаја да ги совладаат Тандер со конечни 111:109. Јанг буквално го зема во свои раце шутот за победа на својот тим откако нападот беше наменет за Лу Вилијамс, кој успеа да се ослободи на тројка. Сепак, Јанг го пресече тоа додавање и успеа да погоди спречувајќи колапс на неговиот тим кој имаше и +14 во дуелот со Оклахома Сити. Јанг средбата ја заврши со 17, а Џордан Кларксон постигна 18 поени за сезонава одличните Лејкерси (8-7). Недоволен за пресврт и победа на Тандер (8-7) беше Расел Вестбрук кој 17 од своите 34 поени постигна во период од 5 минути во последната четвртина. На нив тој додаде и осум скокови, 13 асистенции и осум загубени топки. Кошарка
сите 102 | | | веќе видена

Фудбалерите на полска Легија успеаја да постигнат дури четири погодоци во Дортмунд, но на крајот ниту тоа не им помогна да избегнат убедлив пораз. Од синоќа Лигата на шампионите има нов рекорд кога е најефикасниот натпревар во историјата на елитното европско натпреварување во прашање. Автори на новиот рекорд се фудбалерите на Борусија Дортмунд и Легија кои во неверојатниот меч одигран во Германија постигнаа вкупно 12 погодоци. На крајот - 8:4 за домаќините и еден гол повеќе од досегашниот рекорд кој го држеа Депортиво Ла Коруња и Монако кога Французите славеа со 8:3. Рекордни се и првите 45 минути во кои публиката во Дортмунд виде седум голови и предност од 5:2 на „милионерите“. Стрелци за Борусија, по ред, беа Кагава во 17. и 18. минута, Шахин во 20-тата, Дембеле во 29-тата, Ројс во 32, 52, Паслак во 81. и на крајот пак Ројс, во 93. минута. Головите за гостите од Полска ги постигнаа Пријовиќ во 10. и 24, Кучаржик во 57. и Николиќ во 83. минута. Во сенка на случувањата во Германија останаа победите на Реал ...
сите 117 | | | веќе видена

Фудбалските промашувања при чисти шанси за гол се нешто што во најголем број на ситуации делува поимпресивно и од најубавите погодоци кои можат да се видат на фудбалските натпревари. Категорија во која секако влегува и ова неверојатно промашување на кое беше сведок малобројната публика на еден од натпреварите во лигите од понизок ранг во соседна Србија. Објаснување за промашување веројатно нема ни самиот напаѓач кому му се случи ова, а за утеха може да му послужи фактот дека токму поради тоа тој стана една од главните вести во фудбалска Европа. Фудбал
сите 8 | | | веќе видена

Последниот меч од 13. коло во Серија А со себе го донесе и дербито на колото, дербито со кое се заокружи викендот на големи дуели ширум фудбалска Европа. Дерби кое нималку не разочара, особено кога се во прашање неутралните фудбалски фанови кои беа сведоци на четири погодока и реми од 2:2 до кое Интер дојде во последните моменти од средбата. Стрелец на тој гол за спас на „нероазурите“ беше Иван Перишиќ во третата минута од судиското надополнување откако „росонерите“ се повлекоа во последните десетина минути од дербито, чувајќи ги своите 2:1. Предност која не успеаја да ја сочуваат, а која им ја донесе одличниот Сусо, стрелец на двата погодока за Милан со кои тој стана првиот Шпанец стрелец во големото дерби уште од 1962. година и Луис Суарез. Одличен погодок на спротивната страна за 1:1 во 53. минута постигна Антонио Кандрева. Со ова реми Милан не успеа да скокне на второто место на кое со 26 освоени бода, но и подобра гол-разлика остана Рома. Лидер е Јувентус со 33 бода, а еден бод помалку од третиот Милан ...
сите 12 | | | веќе видена

Со својот десетти гол оваа сезона Диего Коста во неделата му донесе нова победа на својот Челси, кој по 12 одиграни е нов лидер на Премиер лигата. Бразилецот со шпански пасош, во ситуација кога беше опкружен со пет играчи на Мидлсбро успеа да погоди за конечни 1:0 во 41. минута и шеста победа во низа без примен гол. Нешто што претходно не му пошло од рака на ниту еден тренер во историјата на Челси. Прв со такво достигнување во 111 години долгата историја на „сините“ од вчера е Антонио Конте. Челси по 12 одиграни кола има 28 бода, еден повеќе од Ливерпул и Манчестер Сити и три повеќе од Арсенал. Фудбал
сите 6 | | | веќе видена

Oваа 2017-та година ни носи драстична промена во поглед на шминката и фризурата :) 1. НЕ за цртани веѓи, природните веѓи повторно на видик. 2. Порцелански леќи наместо природни 3. Светла маскара наместо пастелни тонови 4. Изедначен тон на лицето, наместо контури 5. Сјај за усни наместо мат кармин 6. Слатки бои на кармини наместо вински темни бои 7. Природни локни наместо ретро брановидна коса 8. Смирени бои наместо светли нијанси 9.Средена фризура наместо немирни прамени 10. Француски маникир наместо „месечини“
сите 2 | | | веќе видена

На 17-ти и 18-ти ноември, во Скопје, ќе се одржи вториот по ред интернационален настан за деловни средби помеѓу фирми од секторот на информациони технологии - “Go International – open innovation in ICT”. На дводневниот настан ќе учествуваат повеќе од 50 фирми од ИКТ секторот кои доаѓаат од 13 земји. Почетокот на настанот ќе биде означен со работилница на тема „Отворени иновации во ИКТ секторот“ која ќе се одржи на 17-ти ноември во 19.00 часот во просториите на YES бизнис инкубаторот. Спикер на работилницата е искусниот експерт и предавач од Универзитетот Аванс од Холандија – Том Спанјаард. Фирмите преку одржување деловни средби ќе се обидат да формираат нови интернационални партнерства со цел освојување нови пазари. Деловните средби ќе се реализираат на 18-ти ноември на Скопски Саем (Дипломатик Сала) со почеток во 11.00 часот. Настанот е во организација на Фондација за менаџмент и индустриско истражување и е поддржан од Централна Европска Иницијатива – CEI и Мрежата на бизнис можности – Enterprise Europe ...
сите 8 | | | веќе видена

Своите само втори порази сезонава синоќа ги доживеаја екипите на Кавси и Клиперси. Голден Стејт славеше во Торонто, Вестбрук и Тандер подобри од Рокетси. Една од екипите кои најдобро ја започнаа новата НБА сезона секако се Клиперси кои се и првиот тим кој успеа да стигне до бројката од 10 победи. Сепак, својот 11-ти триумф тие не успеаја да го запишат синоќа на свој терен против Гризлис откако гостите од Мемфис славеа неочекувано со 111:107. Марк Гасол и Мајк Конли беа лидери на Мемфис (6-5) постигнувајќи 30 односно 26 поени за својот тим. Одличен од клупата беше и Зек Рендолф со 18 поени, доволно за победа и покрај 29 поени на Џеј-Џеј Редик и 25 поени на Блејк Грифин. Потфрли Крис Пол со само девет поени и шест асистенции (шут 3/11) во нецели 34 минути на паркетот. На скор 9-2 синоќа остана шампионот Кливленд кој без Леброн Џејмс им гостуваше на Пејсерси. Индијана (6-6) го искористи тоа за победа од 103:93 преку 21 поен и 11 скокови на Пол Џорџ и 20 поени и осум асистенции на Џеф Тиг. Тадеус Јанг ги следеше ...
сите 138 | | | веќе видена

Океј, не сме таблоид и обично нејќеме вести за тоа кој со кој се спанџал, ама станува збор за Хан Соло и Принцезата Леа. А за нив, секогаш се прави исклучок. Кери Фишер и Харисон Форд спиеле заедно за време на снимањето на „Војна на ѕвездите“, само што нивната романса не резултирала со син што е опседнат со маски и убиство на татко му. Фишер ја откри аферата што ја чувала во тајност скоро 40 години, во нејзината нова книга „The Princess Diarist“. Книгата била напишана откако Фишер нашла нејзини дневници кои ги пишувала за време на снимањата. Според неа, 3-месечната афера започнала кога Форд ја однел дома по роденденска забава, а траела за време на снимањето на „A New Hope“ во Лондон. Тоа време Фишер имала 19 години, а Форд 34 и бил оженет. Напишала и дека се обидела да го натера Форд да се заљуби во неа и се надевала дека ќе ја напушти сопругата.
сите 13 | | | веќе видена

Во моментите кога неговата Аргентина се најде во ситуација да стрепи за својот пласман на СП 2018 на сцената стапи Лионел Меси. По поразот во Бразил изминатиот викенд ситуацијата стана сериозна за Аргентина во квалификациите за Мундијалот 2018 во Русија и само победа дома против Колумбија можеше да ги врати работите во нормала за нив. Токму тоа и се случи синоќа, а главниот „виновник“ беше Лионел Меси. Суперстарот на Барселона приреди вистинско шоу во победата од 3:0 на својата селекција постигнувајќи прекрасен гол од слободен удар за отворање на резулатот во 10. минута. Само 13 минути подоцна беше 2:0 по одличната асистенција на Меси до Лукас Прато, а на шест минути до крајот на мечот Меси пак беше асистент, овој пат до Анхел Ди Марија. Дел од шоуто беше и слаломот покрај пет играчи на Колумбија во второто полувреме. Со оваа победа „гаучосите“ скокнаа на петтото место во јужноамериканските квалификации со 19 освоени бода по 12 одиграни кола. По само еден бод повеќе имаат Чиле и Еквадор додека лидер останува ...
сите 45 | | | веќе видена

Во Јапонија се појавува 15-метарска дупка сред улица. За два дена ја снемува и сè е ко порано. Дел од патот во центарот на јапонскиот град Фукуока повторно е отворен само еден ден откако џиновска дупка се отвори сред него. Ова е типична демонстрација на јапонската ефикасност, нешто што за нас е уште дел од бајка. Инцидентот предизвикал прекин на снабдувањето со електрична енергија, како и на телефонскиот сигнал, а нема пријави за повредени. Дупката била 30x27 метри, со длабочина од 15 метри.
сите 15 | | | веќе видена

Трејлерот за дизниевата бајка кој сите го очекувавме конечно пристигна. Ема Вотсон е прекрасната Бел во филмската адаптација на приказната за „Убавицата и ѕверот“.
сите 29 | | | веќе видена

next