Кога станува збор за баланс меѓу специфичниот личен стил и трендовите, Австралијките може да држат лекции по мода. Австралиската модна недела беше совршена прилика да направиме избор од најдоброто од уличната мода и да извлечеме неколку корисни совети за составувањето нови модни комбинации. Австралијките го владеат оној совршен баланс меѓу ултрамодерното и удобното и покажаа како може да се прилагодат актуелните трендови со парчиња што веќе ги имате во плакарот. Софистицираните парчиња од луксузни материјали носете ги удобно со патики. Комбинацијата од џинс и кошула размрдајте ја со впечатливи обувки и необична чанта. Бомбер јакните со везени и металик апликации се совршени за внесување разиграност во секојдневните аутфити со џинс или едноставните фустани. Комбинацијата на дезени е одличен избор доколку се држите во истата палета на бои. Трендовските детали како choker ланчиња се совршени за да внесете младешки дух во класичните комбинации со здолниште и кошула. Маичките со принт одлично изгледаат подврзани ...
сите 2 | | | веќе видена

Една жена почина од висинска болест додека се качувала на Монт Еверест во обид да покаже дека „веганите можат да направат сè“. Марија Страјдом починала штом се вратила од последната станица до врвот бидејќи не се чувствувала добро. Подоцна починала од недостиг на кислород. 34-годишната Јужноафриканка предавала на универзитетот Монаш во Мелбурн и била искусен алпинист. Неколку недели пред смртта, д-р Страјдом изјавила дека таа и нејзиниот сопруг сакале да го урнат верувањето дека веганите биле „слаби“ или „неухранети“ со тоа што ќе се искачат на Еверест. „Со искачувањето на седумте врвови сакаме да докажеме дека веганите можат да направат сè и многу многу повеќе“, изјавила таа.
сите 10 | | | веќе видена

ЧИСТА ОКОЛИНА, култниот феномен на македонската супкултура и еден од најистакнатите хип-хоп состави кај нас, го потврди својот настап на главната бина на овогодишниот Д ФЕСТИВАЛ и тоа одбележувајќи ја 20-годишнината од објавувањето на својот студиски првенец! Со настапот на Чиста Околина, на Д Фестивал ќе одекне урбаниот звук на Скопје, граден врз основите на рап музиката, и химните како „ Јас сум шеф “, „ Пуздер “, „ Одамна на векот “, но и новиот материјал на бендот како што е синглот „ Изморена авангарда “ објавен во 2014 година. Секогаш неконвенционална па дури и за рап музиката, со концепт кој ги надминува рамките на жанрот, групата Чиста Околина во својата основа е своевидно движење кое постојано еволуира, задржувајќи ја искреноста како свој творечки императив. Безмалку пред точно 20 години (14 мај 1996) беше објавен денес култниот албум „Новиот аспект на старата школа“, а дел од активностите со кои групата го одбележува јубилејот е и настапот на Д ФЕСТИВАЛ, на кој Чиста Околина доаѓа во седумчлен ...
сите 3 | | | веќе видена

Второто продолжение на Trainspotting, култниот филм на режисерот Дени Бојл моментално е во фаза на продукција во Шкотска, со речиси идентичната екипа од филмот од 1996-та година. Зад и пред камерата. Но, покрај милиони фанови кои ги има филмот ширум светот, Trainspotting има и еден славен фан. Том Хиделстон, актерот попознат по улогата на Локи. Во краткото видео продуцирано и креирано од Тribeca каналот, Хиделстон објави зошто тој го сака филмот и што значи за британската филмографија. Преземено од Филм24
| | веќе видена

Нецела една недела по завршувањето на Фајнал фор турнирот во Берлин од Евролигата го објавија и мини-филмчето посветено на завршниот турнир во чие финале по едно продолжение својата прва титула по пауза од осум години ја освои екипата на ЦСКА. Кошарка
сите 4 | | | веќе видена

Триото ѕвезди на Јувентус, Арсенал и Барселона се само дел од големите имиња кои за свој спонзор го имаат „Адидас“. Токму Погба, Озил и Суарез се главни ѕвезди во последната реклама на германскиот бренд насловена "First Never Follows" во која тие покажуваат дел од својот талент како најава за новата линија копачки на „Адидас“ - Mercury Pack. Фудбал
сите 23 | | | веќе видена

За состојбите во спортот во Македонија веројатно е излишно да се зборува, особено со оглед на сето она што може да се види на трибините на стадионите и салите низ нашата земја. „Епидемија“ на дивјачко однесување која очигледно не ги одмина и младинските категории. Нешто за што доказ е и последново видео од финишот на младинскиот куп на Македонија во фудбал помеѓу Академија Пандев и Вардар. Финале во кое Академија Пандев славеше со 1:0, резултат кој никој нема да го памети и за кој никој не зборува откако оние кои треба да им бидат пример на тие млади фудбалери, нивните родители и роднини, беа дел од масовна тепачка на трибините на тренинг-центарот „Петар Милошевски“. На децата не им преостана ништо друго освен да немо да го проследат срамното однесување на нивните родители. Видео: Sportmedia.mk Фудбал
| | веќе видена

Четворица среќни добитници ќе бидат првите луѓе во историјата што ќе ја користат Ајфеловата кула како апартман. Компанијата за изнајмување HomeAway презема дел од првиот спрат на најпознатото обележје на Париз за време на годинашното европско првенство во фудбал, кој ќе се претвори во апартмани за живеење. Натпреварот започнал вчера, а кандидатите ќе се натпреваруваат за шанса да престојуваат во Ајфеловата кула. Извршниот директор на HomeAway го нарекол потегот „без преседан“ и изјавил дека ќе овозможи најепски спомени од одморот во Париз за среќните добитници.
сите 7 | | | веќе видена

Десет настапи во плејофот, десет победи за тимот на Кливленд кој синоќа на свој терен со нов убедлив триумф поведе и со 2:0 во финалето на Истокот. Патот кон второто НБА финале во последните две сезони за тимот од Кливленд од старт не требаше да биде претежок, барем не како за некои екипи од Западот. Но, судејќи според она што до сега се случува во плејофот, Кавси едноставно се без конкуренција во својата конференција откако тие синоќа пак беа убедливи во домашниот дуел со Торонто, поведувајќи со 2:0 во финалето на Истокот. Уште повеќе за доминацијата на Кливленд во овој плејоф кажува податокот дека тие со победата од 108:89 над Репторси станаа само четвртиот тим во историјата на НБА кој славел во првите свои 10 настапи во едно разигрување. Претходно во тоа успеале само тимовите на Лејкерси од 1989-та и 2001-ва година и тимот на Сан Антонио од 2012-та. Играјќи очигледно на сосема друго ниво во однос на конкуренцијата на Истокот, Кавси сега ги делат само две победи од камбек во големото финале во кое лани беа ...
сите 155 | | | веќе видена

Неколку аеродроми во САД смислиле нова стратегија за развеселување на патниците во огромни редици: кловнови (дискутабилно расположување, ама ок), понија и шарени лижавчиња. Претставништвото на Меѓународниот аеродром Синсинати/Северно Кентаки во САД изјави дека за жал компанијата не може да влијае врз менување на безбедносните процедури, но затоа прави се што може за да го олесни „страдањето“ на патниците. Од таа причина, на аеродромот донеле понија, пренесува Њујорк Пост . „Животните го смалуваат нивото на стрес и анксиозност и ги тераат луѓето да се смеат. За разлика од животните во полициската служба кои не смеат да се допираат, терапевтските животни можат да се галат, па дури и гушкаат“, изјавила портпаролката Минди Кершнер. Аеродромот во Сан Диего пак, има малку поинаков пристап - нивните патници ги развеселуваат кловнови. „Најмивме група кловнови од циркусот со желба некако да ја олесниме фрустрацијата на патниците. Пропуштениот последен лет за Лондон веројатно ќе биде малку поподнослив ако успееме да ...
| | веќе видена

Гушкање со куче: ја добиваш целата љубов во универзумот, влажни бацувања со нос и опашка што мавта ко пропелер. Гушкање со мачка: добиваш ш*пак во фаца. Како кучиња изјавуваат љубов: Како мачки изјавуваат љубов: Кога кучето те заебава: Кога мачката те заебава: Што мислат луѓето што сакаат мачки за кучињата: Што мислат луѓето што сакаат кучиња за мачките: Чешкање по меше - кучиња: Чешкање по меше - мачки: Кучето додека пробуваш да работиш: Мачката додека пробуваш да работиш: Кучиња и вода: Мачки и вода: Гушкање со кучиња: Гушкање со мачка: Шетање со куче: Шетање со мачка:
сите 2 | | | веќе видена

Харуки Мураками е еден од најчитаните и најпопуларните писатели во светот. Веројатноста да сретнете некој кој ја нема прочитано Норвешка шума, или 1Q84,Кафка на брегот или Спутник љубов е еднаква скоро на нула. Многумина мислат дека пишувањето е лесна работа. Но за Мураками тоа е навистина тешка задача. Бара многу пожртвуваност и истрајност. Истите принципи што ги применува во пишувањето, ги применува и во трчањето, во бизнисот и во животот. Од нив може да извлечеме неколку корисни лекции за успехот. Генијалноста на Мураками лежи во неговата дисциплинираност, сосредоточеноста и решителноста. Многумина го доживуваат речиси како зен-учител ‒ олицетворение на мудроста, страста, умешноста и исклучителната волја. Најдете ја својата страст и држете се до неа Мураками доцна ја открива својата животна определба: првото дело го напишал на дваесет и деветгодишна возраст. Соочен со изборот меѓу својата работа и писателската кариера, иако иднината му била неизвесна, се одлучил за пишувањето и го продал својот џез-бар. ...
сите 105 | | | веќе видена

Финскиот производител на опрема за телекомуникации Нокиа соопшти дека планира глобален камбек на пазарот за мобилни телефони и таблет компјутери, и дека за таа цел лиценцирал нова финска компанија. Нокиа ќе додели ексклузивна глобална лиценца на фирмата HMD Global за правење мобилни телефони и таблет компјутери во наредните 10 години, се наведува во соопштението. Во рамките на тој процес HMD Global и неговиот партнер од Тајван - компанијата FIH Mobile од групацијата Foxcon, ќе го купат одделението за мобилни телефони на Мајкрософт за 350 милион долари. Нокиа беше водечки светски произведувач на мобилни телефони во периодот од 1998- 2011 -та година, но ги престигна јужнокорејскиот гигант Самсунг, бидејќи не реагираа на време за развој на смартфони.
сите 17 | | | веќе видена

МВП-то на ланското финале е еден од клучните играчи на Голден Стејт во нивната мисија за одбрана на НБА тронот оваа сезона, мисија во која тие изедначија на 1:1 синоќа на свој терен против Оклахома Сити. Победа која, покрај серијата од 15 поени на Стеф Кари во нецели две минути од третата четвртина, ќе остане запаметена и по неверојатниот кош токму на Игудала во финишот на првото полувреме. Ситуација во која ветеранот успеа да погоди без гледање, откако претходно беше и фаулиран од Расел Вестбрук. Кошарка
сите 236 | | | веќе видена

Актуелниот МВП во третата четвртина самиот му донесе предност на Голден Стејт која потоа шампионот лесно ја претвори во изедначување на финалето на Западот по двата меча одиграни во Оукленд. Првиот натпревар одигран на теренот на шампионот заврши со неочекувана победа за Тандер по финишот во кој Вориорси направија неколку некарактеристични грешки за нив, притоа промашувајќи од позиции од кои тие обично не грешат. Тоа во комбинација со одбраната на Оклахома Сити им овозможи на гостите да поведат и со уште поголема доза на самодоверба да влезат во вториот дуел. Нешто што траеше цело прво полувреме и само дел од третата четвртина. Односно пред нецелите две минути во кои Стеф Кари самиот ги надигра со 15:2 за предност која потоа се претвори во убедлива победа од 118:91 за 1:1 во финалето на Западот. Кари мечот го заврши со 28 поени и шут 9/15 од игра (5/8 за тројка), а Клеј Томпсон го следеше со 15 поени за шампионот кој за прв пат во петте меѓусебни дуели оваа сезона ги натскока Тандер. Кевин Дурент имаше 29 ...
сите 236 | | | веќе видена

Генетски модификуваните организми не се штетни за здравјето и околината, дури ни во споредба со традиционалните житни култури. Истражувањето објавено од Националната академија на науки, инженерство и медицина е резултат од анализа на скоро 900 објави за ефектите на ГМО производите врз човечкото здравје и околината. Генетското инженерство им помогна на земјоделците, вклучувајќи ги и малите фарми, да напреднат, вели извештајот. Но не се сите вести добри. Широкораспространетата употреба на ГМО производи, кои неретко се прават за да се отпорни на пестициди, оваа отпорност им ја „пренела“ и на плевелот и инсектите. Штетниците ја подобруваат способноста за отпорност на пестициди секогаш кога се прскаат хемикалии, создавајќи затворен круг на зголемено прскање и зголемена отпорност. „Имаше тврдења дека ГМО производите имаат лошо влијание врз човечкото здравје. Анализирањето на изјавите за житните култури се проблематични бидејќи проблемите поврзани со нив се повеќедимензионални“. Научниците зад извештајот побарале ...
| | веќе видена

Вториот најважен натпревар во фудбалска Европа оваа сезона синоќа заврши со ново славје на тимот на Севилја во Лига Европа. И тоа откако тие на полувремето губеа со 1:0 од Ливерпул. Враќањето од негатива на полувремето во едно европско финале е нешто што им е добро познато на навивачите на Ливерпул, кои синоќа беа сведоци токму на еден таков камбек во финалето на Лига Европа. За нивна несреќа, овој пат Ливерпул се најде на спротивната страна од тој камбек откако Севилја во второто полувреме постигна три погодока и сосема заслужено на крајот со конечни 3:1 го одбрани тронот во Лига Европа. И тоа втора година во низа комплетирајќи го со тоа хет-трикот за историја во второто по ранг натпреварување на УЕФА. Со тоа Шпанците на својата земја и го донесоа и потенцијално петтиот учесник во Лигата на шампионите следната сезона, изборувајќи се за директен билет во европската елита и докажувајќи зошто за многумина Примера оваа сезона е најсилната лига во Европа. „Црвените“ секако дека имаат зошто да жалат, имаа 1:0 во ...
сите 90 | | | веќе видена

Новата колекција облека и обувки за лето 2016 на Фарел Вилијамс е шаренило што секој ќе го носи. Креативната поп-икона Фарел Вилијамс ја продолжува долгата соработка со германскиот гигант за спортска облека „Адидас“ и новата шарена колекција за лето 22016 насловена „Розова плажа“ (Pink Beach) е уште едно успешно продолжение на приказната. „Адидас“ се повеќе важи за бренд што не се плаши да експериментира и во новата колекција на Фарел е задржана естетиката препознатлива за брендот, збогатена со смели принтови и бои, како и дезени креирани од музичарот. Рекламната кампања ја снимаше холандската модна фотографка Вивиен Сасен чии уметнички карактеристики водат длабоки корени од нејзиното детство во Кенија.
сите 3 | | | веќе видена

next