Доколку сè уште не сте се решиле да вежбате, можеби овие идеи за „домашна теретана“ ќе ви дадат инспирација. Тегови Доаѓаат во различни големини и килажи, а се совршени за развивање на мускулите. За почеток може да почнете со полесни, а како што ќе станувате посилни, може да купите и потешки. Орбитрек Сигурно сте слушнале за оваа справа, која преку лесни елиптични движења ќе ви помогне во обликувањето на цело тело. Одвојте дел од буџетот за оваа справа (или некоја слична), или земете брз кредит од Forza - секако ќе ви се исплати и за џебот и за здравјето. Пилатес топка Ги има во сите поголеми маркети, а нивната употреба е широка - за стомачни мускули, истегнувања, или во комбинација со рачните тегови. Статичен велосипед Една од најкласичните справи која совршено ќе се вклопи во вашиот дом. Освен тоа што ве одржува во кондиција, статичниот велосипед е супер забавен за користење. Подлога за јога Доколку јогата е вашиот избор за влегување во форма, се што ви треба е квалитетна подлога, мотивација, и секако - ...
сите 2 | | | веќе видена

Можеби одамна го нема, но неговите песни, стил и незаменлива енергија и страст продолжуваат да ни ги освојуваат срцата. Меркјури е една од најголемите рок легенди, и не е тешко да се сфати зошто - неговиот вокал е нешто неповторливо.
| | веќе видена

Објавен е јавниот повик за „Натпревар во бизнис план“, во рамки на проектот „Интегрирање на етничките малцинства на пазарот на трудот преку поттикнување на нивниот потенцијал за вработување”, финансиран од Европската унија. Ќе бидат наградени вкупно 5 (пет) бизнис планови, а секој од нив ќе биде финансиран со најмногу 3000 евра во денарска противредност. Услов за добивање на паричната награда е формирање на претпријатие, а носителите на бизнис планот воедно мора да бидат основачи и сопственици на претпријатието. Право на учество на повикот имаат млади лица на возраст од 18 до 35 години, со посебен фокус на припадници на етничките малцинства и жени. Секој учесник на натпреварот има право да аплицира само со еден бизнис план, а со еден бизнис план може да учествува тим од најмногу 4 лица. Јавниот повик е отворен до 05.03.2017 (недела), до 23:59 часот. Апликантот е потребно да го пополни образецот Урнек за бизнис план достапен во објавата на јавниот повик и да го достави на info@yes.org.mk . Сите заинтересирани ...
| | веќе видена

Терапијата со масажа е еден од најстарите методи на лекување. Масажата не може да ги излечи сите болести, но таа може да ја подобри општата состојба на организмот, да ги намали постоечките тегоби, вклучувајќи ги тука и хроничната болка како и емотивните пореметувања кои може да се јават како последица на болката. 1. Шведска масажа Кај оваа масажа се употребува поголем притисок и циркуларни потези на површните слоеви на мускулите, со користење на лосион за масажа или масло. Оваа масажа е добра за циркулација и опуштање. 2. Ароматерапија масажа Како што кажува и самото име, се користат есенцијални етерични масла кои опуштаат, ослободуваат од стрес, балансираат итн. Ароматерапија масажата е антистрес масажа и се користи за опуштање, релаксирање и враќање на природната хармонија на телото. 3. Масажа со вулкански камења Жешките и мазни камења се ставаат на енергетските точки на телото и ја балансираат енергијата. Оваа масажа е одлична за опуштање на мускулите и ослободување од болките во грбот, ублажување на ...
| | веќе видена

Марк Закерберг лансира нова глобална мисија - да ги искорени сите болести на човештвото, од ХИВ и СИДА до рак и невродегенеративните болести. Сè. Закерберг и неговата сопруга Чан во 2015-та година лансирале филантропска организација од милијарда долари во обид „да ги излечат, спречат или држат под контрола сите болести“ до 2100-та година. Сега тој ја создаде првата група од 47 научници кои ќе започнат со истражувања и развивање долгорочни стратегии и лекови за глобалните болести, и ќе бидат на фронтот на неприкосновено технолошко истражување. Иако овој подвиг изгледа малку нереално, дури и за милијардери како Закерберг и Чан, да не заборавиме дека и собирање на 1,86 милијарди активни корисници месечно на една единствена платформа изгледаше нереално пред некое време. Biohub е главната истражувачка организација на проектот, и соработува со три реномирани истражувачки институции.
сите 3 | | | веќе видена

Денес, со почеток од 20:00 часот во Музеј на град Скопје, „Скопското астрономско друштво“ ќе ја отвори изложбата на астро-фотографии насловена „Поглед во недоглед“. На изложбата ќе бидат претставени фотографии од ѕвездени траги, ноќни пејсажи, објекти од Сончевиот систем, бројни маглини и ѕвездени јата, блиски и далечни галаксии. Фотографиите се направени од членовите на друштвото на локации во Македонија и Европа во изминативе 3 години. Границата на можности на човечкото око е очигледна при набљудување на ведрото ноќно небо. Сè што може да се види се неколку илјади ѕвезди, тесна магловита структура која се простира од хоризонт до хоризонт, неколку планети, а неретко метеори и сателити. Оние кои знаат каде да погледнат, на доволно темно небо можат да видат и две соседни галаксии. Сепак, овие глетки се доволни за да поттикнат возбуда, љубопитност и желба да се посведочат промените и процесите кои нашите очи не можат да ги видат. Користејки моќни телескопи и дигитални камери, членовите на Скопското астрономско ...
сите 31 | | | веќе видена

Кина (како и Македонија) е позната по воздухот со многу лош квалитет. Ама една „вертикална шума“ малку ќе ги промени работите - на подобро. Кулите Нанџинг, чија изградба ќе заврши во 2018-та година, ќе бидат првите вертикални шуми во Азија. Дизајнирани од архитектот Стефано Боери, секоја кула ќе биде висока 200 и 107 метри соодветно, двете ќе содржат околу 1000 дрвја и 2500 грмушки од различни локални видови. Повисоката кула ќе има канцеларии, музеј, училиште за „зелена“ архитектура и „rooftop“ клуб, додека пониската ќе има базен на кровот и Hyatt хотел со 247 соби. Слични зданија од истиот архитект се планирани и за Лозана, Швајцарија: Две вертикални шуми, наречени „Bosco Verticale “ веќе се изградени во Милано.
сите 6 | | | веќе видена

Акцијата #ДенНаВоздухот ве повикува да споделите слика, коментар, препорака, статус, видео, или во превод буквално што ви душа сака со хаштагот спомнат погоре. Целта е да упатиме апел до институциите и сите оние што се одговорни за загадениот воздух во земјата. Правото на чист воздух е наше основно право и треба да биде загарантирано! Бидете креативни и ајде заедно да се избориме за почист воздух. Идејата потекнува од тука .
сите 30 | | | веќе видена

2017-та ќе биде (веќе е) супер година за љубителите на хорор жанрот, од зомбија до култни кловнови. Ние ги избравме 5-те што мислиме дека ќе ја одбележат годината. Resident Evil: The Final Chapter Продолжувајќи онаму каде што застана дејствието во филмот „Притаено зло: Одмазда“, човештвото стои на стаклени нозе во Вашингтон. Една од најпознатите зомби франшизи во светот веќе се прикажува во Cineplexx . Alien: Covenant Трејлерот излезе пред некое време, се исповозбудивме, и сега едвај ја чекаме премиерата на овој филм во режија на Ридли Скот. It Се плашите од кловнови? Оваа адаптација на романот на Стивен Кинг доби модерна верзија и е еден од најочекуваните хорор филмови за оваа година. God Particle Продолжението на „10 Cloverfield Lane“ ја има истата мистериозна аура како неговите два претходници. Raw Можеби сте налетале на информацијата дека овој филм предизвикал масовно повраќање и онесвестување за време на прикажување на филмскиот фестивал во Торонто. Нема многу информации за приказната, освен дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Битката на Палермо за останување во Серија А продолжи и со последното, 23-то коло во кое тимот од Сицилија успеа да избега од претпоследното место на табелата. Палермо во директен дуел со минимални 1:0 беше подобар од Кротоне, а стрелец на тој гол вреден три бода беше Илија Несторовски во 27. минута. За Македонецот тоа е деветти гол оваа сезона, доволно за 11. место на листата на стрелци во Серија А. Сепак, и покрај одличната дебитантска сезона на Несторовски во Италија, Палермо се уште е далеку од посакуваното 17. место на кое се наоѓа Емполи со 22 бода, осум повеќе од калчолигашот од Сицилија. Фудбал
сите 49 | | | веќе видена

Февруари е месецот на заљубените, а ако немате идеја што да и подарите за Св. Валентин, ние имаме неколку идеи. Часовник Едноставен и стилски, или уникатен и незаборавен - изборот на часовници е огромен и секако дека нема да згрешите со ваков подарок. Долна облека Ова не мора да биде клише подарокот кој е најчест за Св. Валентин. Одберете уникатен модел со интересен принт. Полароид камера Фоткање со смартфон е супер, но спомените имаат поубав шмек кога се опипливи. Полароид камерите се супер избор за подарок, а брзите кредити на Forza се одличен начин да не го оштетите буџетот а сепак да можете да одвоите средства за посакуваниот подарок. Букет Одберете ги нејзините омилени цвеќиња и едноставна порака за искажување на љубовта - нема потреба подарокот за Валентајн да биде пресложен. Меки пижами Нема човек што не сака удобно спиење. Одберете меки и нежни пижами за вашата сакана во кои секое утро ќе и биде прошетка по облаци.
сите 31 | | | веќе видена

За сите љубители на Samsung и паметни телефони, ви го претставуваме новиот S8, кој според досегашните најави ќе излезе во продажба во март или април оваа година. Со малку поинаков дизајн и повисоки перформанси од неговите претходници, S8 дефинитивно ќе биде интересен и примамлив за корисниците. Најголема промена на дизајнот е тоа што нема да има „Home“ копче на предниот дел, а негова замена се виртуелните копчиња. Читачот за отпечатоци на прсти нема да биде повеќе на предната страна, туку назад до камерата. Со тенок изглед, висок и тесен екран (16:9) и мазен дизајн на задната страна која завршува со камера од 12 мегапиксели и f/1.7 бленда, а предната камера 8 мегапиксели и f/1.7 бленда. Дисплејот на основниот модел на Samsung Galaxy S8 ќе биде со големина од 5,8 инчи на основниот модел, додека „Plus“ моделот ќе има дисплеј со големина од 6,2 инчи. Резолуцијата на Super AMOLED екранот ќе биде 3000 x 1440, поради соодносот на страните. Големината на батериите ќе биде 3.000 односно 3.500 mAh, што делува малку ...
сите 9 | | | веќе видена

Малку помош при изборот на вашата фризура за пролет/лето 2017-та! :) 1. Рамна, пеглана коса со патец на средина 2. Висок реп 3. „Мирни“ бранови 4. Неуредна коса 5. „Шер“ коса 6. На една страна 7. Мазна и сјајна 8. Златен сјај
сите 4 | | | веќе видена

Според Швајцарецот, негова најдобра следна шанса за запишување и на 19-от Грен слем трофеј ќе биде овогодинешниот Вимблдон. Легендарниот Швајцарец во неделата го комплетираше големото изненадување освојувајќи го својот 18-ти Грен слем во кариерата откако со 3:2 во сетови во финалето на Австралија опен беше подобар од Рафаел Надал. За Роџер Федерер ова е петта титула во Мелбурн, прва грен слем круна уште од Вимблдон 2013-та, турнир на кој ветеранот ќе оди на својот 19-ти грен слем. „ Сево ова и за мене е големо изненадување. Нешто слично на мојата титула во Вимблдон освоена 2003. година, но во исто време и сосема различно од тој трофеј. Мислев дека ќе бидам опасен за некој од најдобро рангираните и дека потоа нема да можам да го совладам следниот. Чисто поради моите години и телото кое сепак не ми откажа и до крајот беше на високо ниво. Секако дека Вимблдон сега е мојата следна шанса за нов грен слем трофеј. Сепак се игра на трева на која ќе играм повеќе турнири. Сметам дека имам добри шанси и на Ју-Ес опен, ...
сите 32 | | | веќе видена

Brainster.io е база од 250 онлајн алатки и ресурси од областа на стартапи, маркетинг, дизајн, кодирање, UX, UI, и продуктивност кои се бесплатни за користење. Без разлика дали сте маркетер, професор, студент, претприемач, дизајнтер или програмер, преку оваа платформа ќе ги надградите своите вештини и ќе заштедите време на пребарување. Зошто оваа платформа? Бидејќи е супер корисно да ги имате сите овие алатки и ресурси на едно место за да не мора да трошите време барајќи ги на интернет. Ако имате некои алатки кои би сакале да ги споделите пишете ни на твитер или фејсбук. Дали се плаќа? Се разбира дека не се плаќа. Brainster.io е бесплатна за користење со содржина која редовно ќе се обновува. Кој го прави ова? Ова го прави дел од тимот на Brainster под водство на Анита Антиќ со помош од Драгана Милчевска и Петар Ниновски. Од каде е идејата за оваа апликација? Дел од овие алатки ги користиме како тим на дневна основа и сметавме дека ќе биде добро доколку истите ги споделиме со зедницата. А за формата на ...
| | веќе видена

Истражување објавено во „Journal of Happiness Studies“ вели дека луѓето кои се голи пред други луѓе се посреќни во животот. Интересно е тоа што не се знае причината зошто е тоа така. „Има многу малку докази за тоа дека нудизмот не прави среќни, и зошто“ , изјавил научникот кој го предводел истражувањето. За таа цел биле анкетирани повеќе од 800 луѓе и заклучиле дека луѓето што се голи пред други луѓе кои не дел од потесниот круг пријатели, се посреќни и повеќе си го сакаат телото. Луѓето биле интервјуирани после нудистички настан, а резултатите покажале дека колку подолго сме голи , толку сме посреќни. Еден од учесниците во анкетата изјавил дека има многу поголема самодоверба откако почнал да гледа други „несовршени“ тела.
| | веќе видена

Една недела по објавувањето на стартерите синоќа беа објавени и имињата на резервите на двете конференции за Ол стар средбата која следниот месец се игра во Њу Орлеанс. Само за потсетување, првите петорки се составени од Стеф Кари и Кевин Дурент (Голден Стејт), Џејмс Харден (Хјустон), Кавај Ленард (Сан Антонио) и Ентони Дејвис од Њу Орлеанс (ЗАПАД) односно Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг (Кливленд), Џими Батлер (Чикаго), Јанис Антетокумпо (Милвоки) и Демар Дерозан од Торонто (ИСТОК). Сега се познати и резервите на двете конференции, избор на тренерите кој веројатно изненади многумина и во кој за прв пат по долго време нема некои добро познати имиња. Поточно, публиката во Њу Орлеанс нема да има можност во живо да ги види Двејн Вејд (Чикаго), Кармело Ентони (Њујорк) и Крис Пол (Клиперс), а меѓу оние кои извисија се најдоа и Демиен Лилард од Портланд (трета година во низа прескокнат од тренерите, 2015-та играше откако беѓе дополнитено повикан), рукито Џоел Ембид од Филаделфија и одличниот сезонава центар Руди ...
сите 43 | | | веќе видена

next