Никулец

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „ Бернајс пропаганда “ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „ Политика “. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „ Бернајс пропаганда “. Видео: Bernays propaganda - Politika (live in MKC Skopje)
сите 12 | | | веќе видена

Изворот на мојата самодоверба сметам дека се должи на детството поминато во куќа преоплна со секаков тип на луѓе од разни возрасти. Пријателите на моите родители беа постојано наоколу и секогаш разговараа со мене како со возрасна личност. Го наследив тој воздух на зрелоста, каде се чувствуваш паметен, само затоа што луѓето зборуваат со тебе како со вистинска личност – нешто што ме направи прилагодна . Го понесов со мене во текот на тинејџерските години, кога станав малку напрчена, напорна, уверена девојка, премногу секси и паметна за свое добро. Сликањето има голема поврзаност со мајка ми. Кога имав 8 или 9 години, ја пренамени котларницата од куќата во ателје и ангажираше учителка по сликарство за да ме учи. Тогаш открив нешто многу добро, нешто што ми прерасна во извор на гордост. Кога си дете и кога некој ќе ти каже дека си одличен во нешто, одеднаш – тоа е она што си. Тешко е да се биде мајка со работни обврски и тоа на начин кој мажите не би можеле да го искусат. Мажите чувствуваат право да излезат и да ...
| | веќе видена

Skuggsjá е музички состав, кој ги има сите предиспозиции да стане вашиот нов омилен норвешки бенд. http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/02/Skuggsjá-Vitkispá-Official-Premiere.mp3 Skuggsjá - Vitkispá Творци на бендот се Einar Selvik ( Wardruna ) и Ivar Bjørnson ( Enslaved ), музичари кои добро знаат што да прават со традиционалните нордиски звуци. Проектот ги вклучува и останатите членови на овие музички состави: Grutle Kjellson – вокал и Cato Bekkevold – тапани , брилијантната вокалистка Lindy-Fay Hella , Eilif Gundersen на труба од смрча обвиткана со брезова кора и Olav L. Mjelva на хардингфеле ( традиционален норвешки жичен инструмент, сличен на виолина ). Делата се создадени наменски, по повод 200 годишнината на Норвешкиот Устав , со цел да го одбележат, но и остро да го критикуваат истиот. Јавноста ги знае од септември 2014 година. Skuggsjá претставува бесно патување во темините на норвешката историја и е противтежа на зачувувањето на христијанството за државна религија, остра светлина над ...
| | веќе видена

Драги ученици, Периодот кој следи, несомнено ќе биде посветен на дефинирање на големата музичка ера на генијалниот уметник Дејвид Боуви , кој почина на 10 јануари, 2016 година. Дали врвот беше надразливиот, безмилосен, рокерски бог Боуви во годините на Ziggy Stardust ? Или пак извонредниот Боуви во почетокот на 80-те? David Bowie – Space Oddity http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/01/David-Bowie-–-Space-Oddity-OFFICIAL-VIDEO.mp3 Секако, има многу прашања и многу одлични одговори, но ниту едно не би можело да започне да го резимира Боуви – човекот кој никогаш предолго не остана да игра во едно исто ќоше и чија љупобитност за она што е следно, никогаш не исчезна. Дури и доколку сé се базираше, единствено на неговата музика, кариерата на Боуви повторно ќе се истакнеше како највосхитувачка и нетрпелива, од целокупната поп музика. Пуштете ја „ Space Oddity“ веднаш до „ Young Americans“, или „ Suffragette City“ веднаш по „ Modern Love“, или „ Heroes“ веднаш по било која друга и ќе се изненадите од фактот ...
сите 6 | | | веќе видена

Драги читатели, училиштето Никулец, во името на своите директори, професори и училишниот совет, ви благодари за поддршката во изминатата година. Ви посакуваме среќна, здрава и просперитетна 2016 година. Нека оваа биде најдобрата година за сите вас, а ние ќе продожлиме да се трудиме да ја будиме имагинацијата на нашиот век, како би можеле и денес да создаваме митови и легенди околу нас. Нашиот авантуристички, пријателски и општествено свесен совет, сé уште верува во незапирливата убавина и куриозитетот на својата планета. Време е да ја освежите позадината на вашиот компјутер! Илустрација: Дорван Давуди Новите почетоци, понекогаш прават да се навратиме на нашите омилени места или луѓе од минатото. Иако можеби не ги посетуваме често, уживаме дури и во кратките средби. За новите почетоци во новата година! Илустрација: Олга Скоморохова Едгар Алан По, (19 јануари 1809 – 7 октомври 1849) — американски писател, поет, уредник, критичар, еден од главните претставници на американскиот романтизам и предвесник на ...
| | веќе видена

Првите моменти во минатото, кога луѓето започнале да ги приметуваат звуците околу нив, довеле до организирање и спојување на сите тонови и развој на разни видови мелодии. Преку ваквата уметност на звукот, со ритамот, музиката и храмонијата, изразувале разни идеи и емоции. Првите музички записи биле мошне едноставни и создадени со уште поедноставни инструменти. Раните цивлизации ги сметале тајните на музиката за свети – затоа ги чувале за посебни пригоди и ритуали. Музиката низ времето се развивала заедно со новите машини и инструменти, а луѓето се повеќе се охрабрувале да создаваат што покомплицирани мелодии, со цел да ги провоцираат емоциите кај слушателите. Развојот на музиката бил во постојана потрага по нови тонови. Критичарите велат дека новата музиката се помалку може да бидe оригинална – постојано потсетува на некои стари мелодии. Велат дека, доколку музичарите сакат да ја развиваат музиката, мора да го истражуваат секој звук на природата и на својот град . Крикови, громови, експлозии, пиштења, ...
| | веќе видена

Пронаоѓањето на шахот, една од најголемите стратешки игри во светот, во разни периоди се препишувало на разни народи. Терминот „ шах-мат “, започнал како фраза на Персијанците – „ shāh māt “, што всушност значело „ Кралот е беспомошен “. Италијанскиот фотограф Франческо Ридолфи , решил да ги оживее шаховските фигури. Во својата исклучетелно имагинативна сесија на „ Шаховски Портрети “, Ридолфи ја покажува двојноста на белите и црните фигури, според англискиот јазик поделени на: Крал, Кралица, Бискуп, Витез, Топ (односно, тврдина или кула која се користела при опсадите) и Пиун. Ридолфи, подлабоко го објаснува значењето зад проектот: „И покрај мојата лична поврзаност со играта, она што всушност го поттикна проектот беше можноста која шахот ја нуди за истражувањата на темните и светлите страни од човековата психа, низ спортивните фигури на Црни наспорти Бели“. Низ шесте различни фигури, шахот нуди серија на архетипски човечки особини и карактерни портрети“. Шаховските фигури – Оживеани!
| | веќе видена

Фотографите се справуваат со нешта кои постојано исчезнуваат, со нешта кои кога ќе исчезнат, не постои механизам на земјата, кој може повторно да ги врати. Henri Cartier-Bresson Има нешто извонредно во анатомијата на градот. Како расфрлани бетонски вени во масивното урбано тело, улиците во себе ги носат највиталните компоненти на градот: неговите градби и неговиот народ. Skopje Wanders е посветено на сите вљубеници во љубопитноста и талкањето. Нуди содржини кои им помагаат и на туристите и на локалците да се впуштат во разговор со градот Скопје . Отворена архива за интимно културно наследство со Skopje Wanders Skopje Wanders го објавува првиот повик за фотографии кои ќе бидат вклучени во отворената архива за интимно културно наследство, во истоимената рубрика на страницата на Skopje Wanders . Во првото поглавје на отворената архива, ќе се фокусираме на: постари фотографии направени во Скопје кои ви се драги, кои се лично ваши или се дел од вашата семејна митологија, кои се црно-бели (доколку не се, направете ...
| | веќе видена

Дали некогаш сте чуле за Адам Сен-Викторски , плодотворниот поет и композитор на латински химни и секвенци? За Папата Григур I ? За Хилдегард Бигенска , германска бенедиктинска игуманија, писателка, композиторка, филозоф, христијански мистик и визионер? За Ноткер , бенедиктинскиот монах од Опатијата Сент Гален во Швајцарија, денес познат како еден од најпознатите музичари, писатели и поети од неговото време? За Хукбалд или Тотило ? Тие се рани средновековни музички композитори, родени пред 1150 година. Средниот век опфаќа период од десет векови во европската историја. Уметноста на овој период започнува врз темелите на ранохристијанската култура. Христијанството се јавува на почетокот од нашата ера, во Палестина и станува официјална религија во римската империја. Се трансформира од вера на сиромашните, во силна, хиерархиски сложена организација. Во овој период, започнало и создавањето на средновековната музика. Средновековна музика се создавала во средниот век, под влијание на одредени фактори ...
сите 2 | | | веќе видена

Норвешкиот уметник Едвард Мунк (1863-1944) како и останати писатели и уметници од Европа во 1890-тите години кои твореле во духот на симболизмот, ја отфрла импресионистичката практика за проучување на ефектите од светлината во надворешниот свет и наместо тоа, се насочува кон внатрешноста на човекот, истражувајќи длабоки и темни теми , љубовта и љубомората, осаменоста и анксиозноста, болеста и смртта. Иако воглавно познат по сликите, секако најмногу по „ Вресок “, Мунк исто така е еден од најиновативните графичари на модерното доба. Мунк израснал во семејство од работничка класа во Кристианија ( денешно Осло ), во време на големи социјални и политички промени во северна Европа. На свои 25 години ги губи родителите и сестрата Софи од тубекулоза. Кревкото здравје и депресијата го гонат уметникот во текот на целиот живот, но го оставаат со цврста решеност да создава уметност која обрнува внимание на универзалната состојба на човекот и влијанието на модерниот живот. Во 1889 година добива стипендија и заминува за ...
| | веќе видена

Во Исланд, елфови живеаат во планините. Ги нарекуваат „ huldufólk “, или „ скриени луѓе “. Гитаристот Ragnar “Raggi” Þórhallsson од музичкиот состав Of Monsters and Men , на прашање за елфовите, вели: Елфовите се наш начин да ја заштитиме природата, бидејќи луѓето се способни да уништат прекрасни места. Затоа се вели: „Има елфови кои живеат во планинава и доколку продолжите да ја уништувате ќе бидете проколнати.“ Малку чудните, но, секако, целокупно слатки инди-фолкстери „ Of Monsters and Men “, го започнаа свето патување како победници на Músíktilraunir во 2010 година – битка на бендовите во Рејкјавик. Но, би било сосема нормално доколку помислиме дека овие исландски музичари едноставно еден ден се појавиле од тундрите, најмногу поради нивната постојана посветеност на животните и дивината и вродената жестокост поврзана со двете. По нивниот прв деби албум во 2012 година, „ My Head Is An Animal “, бендот како да истрча низ врата и упадна во светот со своите акустични, гитарски, певливи и пријателски бајки. И ...
| | веќе видена

Танцот Хака е традиционален борбен танц на Маорите ( полинезиското домородно население на Нов Зеланд ), кој се изведува на бојното поле, но и на мировни настани каде се соочуваат повеќе групи. Хака http://nikulec.com/wp-content/uploads/2015/12/Haka.song_.mp3 Танцот Хака е жесток приказ на племенската гордост, силата и единството . Активностите вклучуваат силен тропот со нозете, издаденост на јзикот и ритмички шлаканици по телото, придружувани со гласно пеење. Зборовите одпеани во Хака танцот, често на поетски начин, даваат опис на настани или предци од историјата на ова племе. На почетокот, воините го изведувале танцот пред битка, со цел да ја соопштат својата сила и моќ и да ги заплашат противниците, но истиот танц се изведува и за многу други различни намени, како на пример : да се посака добредојде на почитувани гости, да се признаат големи достигнувања, во чест и наи на починатите,a позната е и негова појава во училиштата. Практиката на спортските тимови од Нов Зеланд да го изведуваат пред почетокот на ...
| | веќе видена

Интересно е колку пати еден вешт и искусен музичар е во состојба да го промени својот музички пристап, а во исто време да успеe да го задржи својот идентитет. Дарко Рундек е одличен пример за уметник кому не му се доволни првите трошки од музичката креација, туку со секој нов албум, јасно се гледаат чекорите кон нови пространства. Дали се чекорите насочени напред, назад, нагоре или надолу, не е важно – важно е дека се значајни. Како новиот албум „ Мостови “, така и вчерашниот концерт во МКЦ на Рундек Карго Трио, во рамки на оф-програмата на 17-тиот Таксират фестивал, беше како пат околу светот во два часа. Се чини дека Рундек Карго Трио така некако и функционира. Дарко придонел со своите лични патувања, Изабел со својот космополитски зачин, а феноменалниот мулти-инструменталист Душан е оној кој го држи сидрото, цврсто закопано на Балканот – тројцата во една прегратка: сè се прифаќа и испреплетува. Галерија: Фотографии: Радмила Бошкова
сите 2 | | | веќе видена

Фотографијата е создадена во мошне одлучувачки период, па многу дискусии за медиумот биле засегнати со нејзината дефиниција и со нејзиното издвојување меѓу другите практики. Никогаш не постоеле предмети, стварности или форми кои претставувале фотографија, иако секогаш фотографијата била вклучена во различни видови слики кои служеле за материјални и за социјални потреби. Дискусиите за природата на овој медиум, многу често биле редуцирачки, барајќи ја суштината која би ги надминала социјалните или естетски форми, а теоретски непоткрепени. Фотографијата била еден од најеминентните носители и формирачи на модернизмот и не само што ги дислоцирала просторот и времето, туку во неколку погледи ги поткопала линеарните структури на конвенционалната нарација – во поглед на визуелните детални информации за минатото пренесени преку фотографијата, и забележани од човековото око. Во 1931 година, Волтер Бенјамин ја предложил карактеристиката на фотографијата да ја снима и да ја памети „оптичката потсвест“. Природата која му ...
| | веќе видена

Барбара Кругер е американски концептуален-поп артист најдобро позната по нејзината сериграфија , каде вметнува директни и концизни пораки низ површината на најдена фотографија. Принтовите од раните 80-ти, на многу интелегентен начин и со доза сатира, ја декодираат ерата на Реганомикс (анг. Reganomics – популарен израз кој се користел кога се споменува економската политика на Роналд Реган ). Како што кариерата на Кругер напредува, нејзината работа се распленува во повеќе насоки, од специфични инсталации, до видео и аудио дела и сето ова додека оддржува цврста основа во социјалната, културната и политичката критика. Во 90-тите му се враќа на магазинот, односно дизајнот на истиот, инкорпорирајќи ги нејзините конфронтирачки фрази и слики во една сосема поинаква сфера од онаа на светот на уметноста. Поврзана со феминистичката уметност , како и со концептуалната , Кругер, со цел да комуницира со гледачот и да поттикне сослушување на современите услови, комбинира тактика како присвојување со нејзината ...
| | веќе видена

„ Темпераментниот “ беше зборот кој многумина го користеа за да го опишат Фреди Меркјури . Но, секако недоволен. Фреди, кој почина од СИДА, беше еден од најкреативните, диви, рок генијалци – англиски забавувач, оперски глас, завивачки музички бог. Опремен со еден од најјуначките гласови, создаваше прекрасна, привлечна музика која, речиси, веднаш го прескокнуваше врвот. Класичните албуми, како „ A Night at the Opera“ , „ A Day at the Races “, „ Sheer Heart Attack “, беа сосема нова комбинација на Led Zeppelin, на бесен поп, на арт-рок, забавни и вешти, онолку колку што беа апсурдни. Во 1973-тата, Queen веднаш го повлекоа вниманието со својот ентузијазам. Од самиот почеток, Меркјури се чинеше како да разбира дека допадливоста носи своја посебна реалност и дека бомастичноста прекалена со ироничност, би можела да преставува комбинација на непобедлв шарм. Неговата музика помогна при промената на рокот. Со хитот „ Bohemian Rhapsody “ во 1975 година, Queen создадоа оригинален стил – оперски рок . Видео спотот на ...
| | веќе видена

Со додавање модерни финеси на традиционално базирана шведска народна музика, бендот Garmarna во средината на 90-тите, прераснува во еден од главните скандинавски, фолклорни, музички групи во Шведска. Деби албумот со наслов Vittard , од 1994 година, беше номиниран за шведското Греми , додека вториот од 1996 година, Guds Speleman , ја добива престижната награда за албум на годината. Третиот и последен албум од 90-тите, Vedergällningen, објавен во март 1999 година, се искачува на осмото место на европско-светската музичка топ листа. Формиран 1990 година, составот Garmarna е инспириран од музиката на Olov Johansson за продукција на шекспировиот Хамлет . Првичната формација била триото : Gotte Ringqvist , Stefan Brisland-Ferner и Rickard Westman , кое мошне брзо изградило солидна, локална репутација. Но, едно пресудно интервју по нивниот сет на фестивалот за фолклорна музика Umea , доведува до покана за настап на реномираниот фестивал Autsfred во Шведска . Настапот на овој фестивал се покажал како клучен за ...
| | веќе видена

Џими Нелсон ( Jimmy Nelson ) роден 1967 година, во Севаноукс , Кент , започна да работи како фотограф во 1987 година. Откако помина 10 години во езуитскиот интернат во северниот дел на Англија, замина сосем сам да пропатува по целата должина на Тибет, пешачејќи. Патувањето траеше една година и по неговото враќање, на огромно задоволство ширум светот, беше објавен неговиот несекојдневен визуелен дневник кој обелоденува живописни слики од, претходно, непристапниот Тибет . Тибетантскиот регион е уште познат и како „ Кровот на светот “. Набргу потоа, Нелсон беше овластен фотографски да покрие мноштво актуелни културолошки теми , рангирани од навлегувањето на Русија во Авганистан и тековната борба меѓу Индија и Пакистан во Кашмир, па сè до почетокот на војната во поранешна Југославија. Во почетокот на 1994-та, заедно со својата сопруга го реализираа 30-месечениот проект наречен „ Книжевни портрети на Кина “, кој ги однесе до сите скриени ќошиња на новoсоздадената Народна Република. По неговото завршување, ...
| | веќе видена

Со капи направени од гранчиња, со шалови од мов или наметки од трска, овие диви, стари пензионери, се вклопуваат во пејзажот. Чудниве и многу интригантни фотографии, се дел од фотографскиот проект наречен „ Очи големи колку чинии “ на финската артистка Riitta Ikonen и норвешката фотографка Karoline Hjorth . Со распоредување улоги на постари жители, поставени во големите природни убавини на Скандинавија , ова дуо е во потрага по евоцирање фантастични приказни и ликови од традиционалниот нордиски фолклор и митологија . Нивните модели се понекогаш соседи или пак роднини, а некогаш и странци кои ги сретнале во пензионерските центри, во клубовите за градинарство или пак во гостилниците за штрудли. Често имаат фасцинантни приказни. На пример, Agnes : Имала 90 години кога била фотографирана и неодамна, станала првата најстара жена во Норвешка која има изведено скок со падобран . Ikonen и Hjorth едноставно биле сигурни дека е совршениот лик кој би го отелотворил силниот северен ветер – една од главните теми во ...
| | веќе видена

Согласно меѓународниот статус на ѕвезда, во животот на Бјорк би требало да очекуваме голема придружба, фанфари, куќни помошници. Но, таа вели: Не, навистина не сме такви во Исланд. Тоа е место каде доколку појдете во геотермалните бањи, би можеле да го начекате премиерот, гол под туш . Не постои хиерархија. Во секое семејство може да постои по еден поет и еден ѕидар и еден скулптор и на крајот, сé да се спои во едно нешто. Нејзиниот роден Исланд , е биофилиски рај. Речиси насекаде би забележале како водопади и се нафрлаат на земјата или како ги следат браздите на полињата лава. Исландскиот историчар Гудмундур Халфданарсон сугерира дека природниот свет е толку испреплетен со психата на сограѓаните, што „природата би можела слободно да го замени јазикот, како симбол на исландство“. За својот едноставен и прекрасен метод за разбистрување на главата и постигнување чувство на значење, Бјорк вели дека го заменува одењето в црква, за едноставна прошетка низ исландската тундра. Пораснав во предградијата на ...
| | веќе видена

next