Никулец

Недела , 18 ма j, 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 по трет пат ќе свири скопскиот бенд Fighting Windmills . Само шест месеци по издавањето на нивниот трет „долгосвиречки“ албум „Рапсодии во празно“ бендот ќе се претстави со 5 нови композиции кои ќе се најдат на нивното следно студиско издание. Стилски, новиот материјал ја продолжува праксата на необични жанровски комбинации, овојпат движејќи се кон пост-рок, пост-панк, амбиент и дум метал; заокружени во слободните форми карактеристични за современиот џез. Fighting Windmills се во состав: Филип Букршлиев (гитара), Никола Гугоски (гитара), Дени Омерагиќ (бас), Антоние Весковски (тапани) и Нинослав Спировски (кларинет). Тон мајстор на концертот ќе биде Ален Хаџи-Стефанов. Програмата може да се следи и онлајн .
| | веќе видена

Вечерва, 15 мај, се одржува концертот на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар во Скопје. Билетите се пуштени во продажба од 10 март, во продажната мрежа на МКтикетс ! Цената на влезниците од 1. април до денот на концертот, ќе изнесува 350 денари, додека пак вечерва, на денот на концертот, на билетарата на Младински Културен Центар влезниците ќе се продаваат по полната цена од 400 денари . TV Rage македонскиот рок’ен’рол бенд кој го претставува нојз-панк звукот на младата и плодна кумановска сцена, ќе настапи како предгрупа на концертот на Dog Eat Dog . Овој трочлен бенд во состав на Предраг Митиќ (гитара, вокал), Дамјан Поповски (бас гитара) и Анџело Мацура (тапани) постои скоро две години, а веќе работи на снимањето на својот деби албум, чие објавување се очекува кон крајот на 2014 година. TV Rage на настапот како предгрупа на концертот на Dog Eat Dog ќе го претстави и материјалот од своето ЕП издание насловено „Riot from the ground“. Американскиот кросовер бенд Dog Eat Dog ја посетува ...
сите 6 | | | веќе видена

Почетокот на Дада движењето, не е почеток на уметноста, туку почеток на незадоволството. – Tristan Tzara , француски поет поврзан со дадаизмот. Според историјата, терминот Дада го создале група анти- воени студенти и уметници, кои се собрале во Цирих , Швајцарија во 1916 година . Некој од нив случајно ја свртел страната од француско-германскиот речник, и со нож посочил случаен збор, „ Дада “ , кој на француски значи дрвено коњче за деца. Апсурдноста на зборот, и се допаднала на групата до толку што движењето го добило своето име. Дадаизмот бил движење против се – против рационалност, ред, а особено традиционални вредности како национализам, војна, уметност и религија. Декаденцијата на 1920-те, што следувала во првите години на ова движење, и презирот на буржоазијата, исто така се важен дел во проучувањето на оваа уметност. Дадаизмот всушност повеќе дејствувал како група на мислители кои создавале предмети, со цел да ги критикуваат политичките и социјалните структури, одколку како уметничко движење. ...
| | веќе видена

Дали се сеќавате на денот кога за прв пат игравте видео игра на новото Нинтендо. Дали се сеќавате колку голема еволуција за технологијата и графиката претставуваше тој момент. За многумина од нас игрите денес се само сеќавање, но не и за Адам Листер. Роден во Ферфекс, 1978 година, со неминлива љубов кон кубизмот и геометриските фигури, Листер на многу интересен начин прави мешавина од апстрактни идеи и реалистични форми, со цел да ги поврзе играта и уметноста. Комбинирајќи ја деконструираната и минимална естетика на видео графиката од старата школа со груба и нерамна текстура, која најчесто се гледа во акварелите, создава ангажирани визуелни композиции, на кои се прикажани познати уметнички дела и карактери од поп културата. Инспириран од 8-битната графка на Атари и Нинтендо конзолите, кои ги користел како дете, Листер го користи принципот на пикселирање на сликата како водич за неговите дела.
| | веќе видена

Со цел да бидеме сигурни дека ништо нема да се испречи пред ветувањето дека настапот на Роџер Санчез ќе биде најдобрата забава која ќе ја одбележи концертната пролет оваа година, ве известуваме дека локацијата за одржување на настанот е преместена во затворен простор.И покрај желбата токму настапот на Роџер Санчез како отворање на летната концертна сезона да биде најголемата забава под отворено небо и иницијативата да ги задоволиме желбите на сите кои неодамна бевме понесени од сончевото пролетно будење, поради временските (не)прилики „Release Yourself“ забавата со Роџер Санчез ќе се одржи во „Метрополис Арена“ во Скопје! Но, без оглед на променливото време, датумот за најголемата пролетна електро забава 16. мај 2014 останува непроменет, како и гаранцијата за сензационална „Грин Бич Фестивал“ pre-party. Вечерта на 16 мај подгответе се да излезете од секојдневието, затоа што ве очекува колективно ослободување на неверојатна позитивна енергија со амбасадорот на денс музиката и творецот на светски популарните ...
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва, 10 мај 2014 , во Ла Кања барот во Старата скопска чаршија, Стотројка ќе го претстави своето најново издание , „ Електро Култура “ . Станува збор за соло проект на Владимир Муратовски – Диво , панкер, социјален поет од скопскиот асфалт и неуморен хроничар на македонската андергрануд сцена речиси три децении. Почетокот на промоцијата е закажан за 20.00 часот . Во 1992 година, Владимир Муратовски со помош на неговиот пријател З o ран Трпков во домашни услови го снима албумот „ Мировна порака “, албум кој изминативе две децении останува една од најдобро чуваните тајни на македонската музичка сцена. Истиот е самоиздаден дури 2007 год. и 2008 промовиран на брановите на Канал 103 , во емисијата „ Матна недела “. Повеќе од две децении од снимањето на албумот, на 24 ноември 2013, на истата фреквенција, во рамките на емисијата „ Ако никој не свири “ конечно ќе се случи и првиот соло концерт на Владимир Муратовски – Диво. На истоимениот албум „Електро Култура“ се наоѓа токму тој материјал, радио концертот на ...
сите 2 | | | веќе видена

23 години искра светлина од мрачните лавиринти на МРТВ зрачи во етерот. 23 години во кои култното скопско радио станува носечкиот столб на домашната независна музичка сцена. Стотројка организира роденденска дружба во чест на истата. 30 април 1991 година е денот кога Канал 103 ја започнува својата приказна. 23 години подоцна, 30 април 2014 , со почеток од 18.00 часот , ќе се случи слободен настан на платото пред Младинскиот Културен Центар . Целовечерен македонски музички избор, маркет на независни издавачи, проекција на Стотројкашки филмови, slide show документ за скопската урбана култура… И сето тоа под отворено небо. Можеби највозбудливиот дел од вечерта ќе започне во 21.00 часот. По долги 3 години, фриформ сешнот “Е’н, 2, три… 103!” се враќа на местото на настанот. Овојпат со 5 тапанари, 9 гитаристи, 4 басисти и двајца клавијатуристи. Недоговорени за свирка ќе учествуваат: Тејка Васиљевиќ, Владимир Настевски, Дино Милосављевиќ, Марко Ковачевиќ, Мите Димовски, Деан Змејкоски, Сеад Хаџиќ, Филип Тасевски, ...
сите 13 | | | веќе видена

Со својата музичка генијалност тој беше далеку над времето во кое забавната музика и џезот се наоѓаа во Македонија. Тој е нејзин основоположник и вистински корифеј, предводник на другите. Шпато успеа да реализира некои свои екстремно напредни идеи за она време. Беше единствен по својата генијална способност да ги дешифрира тонските снимки, поточно она што го слушаше преку светските радио станици да го преточи во нотни записи. Но, тоа не беше некое препишување, туку една вистинска музичка креација заснована на основната мелодија. Од музиката која тој ја дешифрираше од етерот, правеше совршени аранжмани за скромните музикчи ансамбли. Така ги приспособуваше изведбите според можностите кои во тој миг беа присутни во македонската забавна и џез музика. Ладислав Палфи Овој прецизен и најсублимиран опис на музичката личност и дејноста на нашиот гениј Драган Ѓаконовски – Шпато ( Скопје , 11 март 1931 - Скопје , 3 јануари 1987 ), го искажа еден друг гениј, кој не е по потекло од Македонија, но најголемиот дел од ...
| | веќе видена

Фотографот Thierry Cohen , роден 1963 год., професионално се занимава со фотографија од 1985, а кон крајот на 80-тите станува пионер во примената на дигиталната технологија. Неговиот проект од 2008 наречен „ Бинарни Деца “ го третира прашањето на иднината на новите генерации, неминовно соочени со неверојатно брзиот развој на дигиталната технологија. Серијата фотографии го разгледува прашањето од аспект на потеклото, но и на последиците од развојот. Патувајќи низ огромни градови и пустини, од 2010 година па наваму, Thierry Cohen се посветува на остварувањето на проектот насловен „ Замрачени Градови “. Прикажувајќи ги некои од најголемите градови во светот без никакво осветлување, Cohen им ја враќа магичната глетка на ѕвезденото небо на градовите. „ Сакам да допринесам во растот на колективната свест околу проблемот со осветлувањето. “ – вели фотографот, кој во моментов живее и работи во Париз.
| | веќе видена

Односот помеѓу уметноста и природата, отсекогаш бил еден од основните концепти во теоријата на уметност, а Yorkshire Sculpture Park оваа конекција, ја истражува со исклучителна брилијантност. Поставен на 500 хектари во живописната англиска природа, посетителите ќе наидат на инспиративни скулптури, минувајќи низ имотот Бретон, од 18-от век. Опсегот на изложени дела е огромен, а паркот може да се пофали и со постоење на една од најолемите изложби на отворено со бронзи од Henry Moore . Секоја посета на овој парк нуди уникатно искуство. Со промената на годишните сезони, се менуваат изложбите, кои пак сами по себе се трансформираат во зависност од светлината, атмосферата, температурата. Целта на овој парк е да им понуди на меѓународно признатите уметници, единствен простор каде ќе можат да ги промовираат своите дела, а во исто време да привлече различна публика од млади ентузијасти и почетници. Големата уметност е за секого. За разлика од други изложбени простори, овој парк претставува место за средба на цели ...
| | веќе видена

Вечерва, 12.04.2014 , во City Hall Centar , со почеток од 22.00 часот , е закажан последниот концерт на Bei The Fish . Концерт кој ќе ги заокружи дванаесетте години заедничко творење и свирење на Огнен Анастасовски , Ненад Тонкин и Валентина Миновска . „At The End of the Sand“, последниот албум на бендот, можеби најрекапитуларниот и најзрелиот звук во целото нивно творештво, барем со насловот, тоа и како да го наговестуваше. А творечкиот опус на бендот е навистина богат. Зад себе оставија 5 студиски албуми, 2 долгосвиречки изданија за театарски претстави, едно EP, како и едно неофицијално долгосвиречко издание од самите почетоци. Одржаа стотина концерти во земјава и надвор од неа, делејќи ја сцената во повеќе наврати со светски музички имиња. Најавата за последниот концерт ја искористивме како повод, да му поставиме неколку прашања на Огнен, да поразговараме околу крајот, но и за почетоците. Огнен, да поразговараме за почетоците. Оние најраните. Кој беше првиот контакт со музиката на кој се сеќаваш? Кои беа ...
сите 9 | | | веќе видена

Сакале или не, мора да признаеме дека Обединетото Кралство, освен своите светски познати метрополи, нуди и одличен селски туризам со малку поинаков шарм и амбиент од оној на кој сме навикнати на Балканот. Сепак станува збор за Кралство, зарем не? Во обид сме да направиме приоритетна листа на 10-те најубави и најшармантни села низ Кралството, а доколку имате предлог слободно пишете ни. 1. Polperro e рибарско село со сопствено пристаниште во југосточниот дел на Англија. Сместено е по самото течение на реката Pol и на само 40 километри западно од големиот пристанишен град Plymouth. Ова село е добро познато по својата идилична локација, опкружено со збиените куќи на старите локални рибари, кои го прават привлечено и автентично за туристите. Polperro е особено атракивно во летните месеци, поради малата песочна плажа која се наоѓа само малку понастрана од срцето на селото, во блзина на Wilcox пештерата. За не а пак се верува дека долго време била користена од страна на шверцери. Постои и мала пешачка патека низ ...
| | веќе видена

Во петок, 11.04.2014 , со почеток од 21.30 часот , во Ла Кања во Старата скопска чаршија ќе се одржи промоција на четвртото издание на Шарла EP Клубот , деби EP на Sweet Rapscallions – насловено EP I AM . Неуморно трагајќи по нови музички имиња Шарла полека, но сигурно го трасира својот пат, презентирајќи ни’ автентични, несекојдневно спакувани, квалитетни домашни аудио записи. Тоа несомнено го потврдува и најновото поглавје во приказната, деби изданието на Sweet Rapscallions наречено EP I AM. Издавачите го најавуваат како крајно современ музички став: Модерно стилизиран арт-поп звук во чиј ДНК ќе најдете траги од францускиот поп од 60-те, или британската прогресвина сцена од почетокот на 80-те години на минатиот век, сместени во автентично мрачен, речиси индустриски амбиент и сугестивен вокал кој суптилно ,,жуља’’ мозок колку да ве потсети дека нешто е патолошки погрешно во Светот околу нас. Или можеби не е, тој станал дистописки совршен, а ние јужначки тупави и неприлагодени, налик на оние несреќници ...
сите 3 | | | веќе видена

Во периодот кога не постоеле книги и комјутери, говорниците ги чувале своите текствои на места кои не се толку многу сигурни – во своите глави. Римскиот филозов Кикерон, за да го подобри капацитетот на своето памтење, користел мнемотехники и ги поврзувал своите зборови со живописни, умствени слики како врежување букви во восок. Овие древни техники веројатно не се повеќе потребни, но на Светското првенство во памтење кое се одржува секоја година почнувајќи од 1991 година, учествуваат 50 „ментални атлети“. Нивното паметење не е фотографско – дури и експерите по меморија имаат кодиран систем со чија помош памтат низи зборови, броеви, имиња или карти. Клучната вежба е – стотици часови вежбање и брзина! Мошне вообичаено е поврзувањето на поимите со познати личности, бидејќи нив лесно ги визуелизираме. Шампионот во 2011 година, Нелсон Делис, вели: „Поврзаноста која е полна со емоции, ја прави сликата појасна“. Во создавањето на мнемотехнички код, тој го поврзува Кралот пик со некој популарен фаворит: „Требаше да ...
| | веќе видена

Оригинален наслов : Captain America: The Winter Soldier 04 април 2014 (САД) Премиера на Капетан Америка еден ден пред Америка Вечерва (03 април), во киното Cineplexx ќе се одржи премиера на филмот Капетан Америка: Зимски Војник, еден ден пред американската премиера. ФХ3Х ги сретнуваме и во уште еден блокбастер на Марвел, како дел од тимот на Scanline. На филмот работеа 57 артисти од јуни 2013 до јануари 2014. Се работеше на 6,5 минути или 89 кадри. Кристијан Данаиловски, ко-сопственик и основач на ФХ3Х, вели: “Соработката со Scanline трае веќе 3 години. Со нив соработувавме на Ironman 3, кој оваа година беше номиниран за Оскар“. Во Iron Man 3, Марвел многу јасно покажа дека не се плаши од ризик, со цел да ја прилагоди приказната во однос на стрипот и да се впушти на непозната територија. Капетан Америка: Зимски Војник е пријатно изненадување бидејќи Марвел знае да ја изненади публиката како никогаш досега. Филмот, како политичка драма и теорија на заговор, како една голема восхитувачка акциона свена, ...
| | веќе видена

Со голема подршка од „Планинскиот филмски фестивал Ехо“, во соработка со здружението TREX и ПСД Макпетрол, на 4-ти А прил се организира настан кој ќе биде целосно посветен на планинското трчање . Настанот ќе се одвива во кино Фросина во Младинскиот Културен Центар, со почеток од 18 часот и ќе биде одлична можност за промоција и подобро запознавање со овој спорт. Четиричасовната програма вклучува кратки видеа и филм, како и гостување на ултра-маратонецот Јовица Спајич од Србија, кој минатата година ја трчаше најтешката трка во светот, маратонот во Сахара. Шест дена, пет етапи, 258 километри. Трка која бездруго е мечта на секој ултра-маратонец. Модератор на програмата ќе биде Трајче Панковски. Еве што вели ултра-маратонецот Светлана Стојановска, член на TREX, за идејата да се организира еден ваков настан: Се’ започна оној ден кога заклучивме дека сакаме нешто повеќе од класичното улично трчање. Се одлучивме за нова авантура и поголем предизвик. Главната инспирација ја даде Трајче Панковски, долгогодишен ...
сите 3 | | | веќе видена

Колку некое дело е поразлично од остатокот, толку е попривлечно за нас како спектатори, принудувајќи не да го задржиме фокусот на него, да ги асимилираме деталите, да направиме смисла од сето тоа и да го складираме во нашиот ум. Еден скромен концепт, како што е големината, може да се трансформира во прекрасен инструмент, кој што ќе умее да ги реконструира нашите умови, притоа носејќи не назад во детството, каде што се било поголемо од нас. Кај овие мега инсталации, големината навистина е важна.
| | веќе видена

За прв пат досега, астрономите откриваат прстенов систем околу астероид. Пронајдокот е големо изненадување за планетарните научници, кои сеуште не се сигурни како прстените се формирале. Космичкиот прстен бил откриен околу тело по име Чарикло , кое орбитира во просторот помеѓу Сатурн и Уран. Со дијаметар од 249 километри , Чарикло е најголемиот астериод во соседството. Во јуни 2013 година, астрономите, со цел попрецизно да ја откријат неговата големина и форма, го истражувале со своите телескопи за време на неговото поминување пред една далечна ѕвезда. При затемнувањето на Чарикло, тие забележале нешто чудно: сјајот на ѕвездада затреперил, непосредно пред и откако Чарикло поминал. Причината за ова затемнување биле двата густи прстени на астероидот, кои накратко ја блокирале ѕвездената светлина. Подебелиот внатрешен прстен е широк 6.4 километри , додека пак потесниот надворешен прстен, има ширина од 3.2 километри . Спектроскопската анализа на ѕвездената светлина, открила дека прстените се делумно составени од ...
| | веќе видена

Италијанскиот архитект и илустратор Federico Babina, неодамна го претстави својот нов проект, кој директно ги поврзува архитектурата и визуелните уметности. Под насловот ‘Archist’, проектот се состои од серија на илустрации на имагинарни објекти, инспирирани од познати уметнички дела. Поаѓајки од прашањето: како би изгледала една куќа, дизајнирана од страна на Dali и Miro, Babina доаѓа до дела кои се резултат на партнерството меѓу архитектурата и уметноста. Тој понекогаш ја третира фасадата како платно, декорирано со добро познато уметничко парче, а во други случаи пак, ја црпи инспирацијата од целокупната продукција на уметникот, за да создаде инвентивна архитектонска композиција. Мошне интересен е и фактот, веројатно првично непознат и за самиот уметник, што проектот исто така ја покажува доминацијата на мажот во светот на визуелните уметности, исто како и во архитектурата, бидејќи само две жени влегуваат во листата на Babina, на 27 најпопуларни уметници.
| | веќе видена

Пионерите на скопската панк-рок музка, Флукс , веќе 20 години создаваат впечатливи и мелодични дела. Составот кој низ годините воопшто се нема променето, е следниот: Марко Пановски -вокал, Недан Пановски-Зајо -гитара, Мишко Чунихин -гитара, Влатко Чачоровски-Чоле -бас гитара, Слободан Хаџи Илиев-Данко -тапани. Познати по своите интензивни, понекогаш дури и лути текстови со загризувачки општествени коментари, но и по панкерската музичка слобода, Флукс, творат низ динамични и хармониски линии, посветени на социјално ангажирани тематики. Вечерва, на 19ти март (среда), во кабаре клубот Black Cotton, со почеток во 22:30 часот, ќе имаме задоволството да го проследиме првиот самостоен концерт на Флукс во 2014 година. Дали е ова почеток на турнеја или пак редовно претставување пред вашата публика? Марко: Не се работи за почеток на турнеја, но ние секако свириме и во други градови низ Македонија. Со оглед на секојдневните обврски, тешко е да се врзе турнеја. Се работи за самостоен коцерт, а целта е добра ...
сите 3 | | | веќе видена

next