Никулец

Оваа среда, 25ти јуни 2014, на платото пред Младинскиот културен центар – Скопје, ќе се случи концертна промоција на компилацијата „ Некои девојки “. На промоцијата ќе настапат дел од артистите застапени на компилацијата – Plava , Green Fuzz , Sleet , G-Rough , Телемама и Galatheia – како и две групи формирани по издавањето на компилацијата – ДВЕ и МаЗНо, аМа Не е . На концертот ќе случи и мала посвета на Royal Albert Hall , првиот „женски“ бенд од Македонија и Балканот. Гостин на вечерта е американскиот фолк кант-автор Brian Smith , кој по втор пат настапува во Скопје. Зад псевдонимот Plava стои битолчанката Марија Димовска, позната како долгогодишен член на „Паркети“. Ова ќе биде прв настап на Plava и нејзиниот петчлен бенд пред скопската публика и воедно промоција на нејзиниот деби албум „You’re here“ издаден минатата година. За својата музика таа ќе каже „Во кашата од поп, алт-рок, реге, амбиент, латино и уште се што дошло при рака, со слатка конфузија на интима и детски метаболизам …“. Настапуваат во ...
сите 10 | | | веќе видена

Истражувањата на пренесуваните знаења од областа на математиката и астрономијата се меѓу најбитните средства за формирање и постигнување културни нивоа од древните цивилизации. Во келтската култура постоела тенденција кон концетрирање на знаењето во рамки на една ограничена класа – Друидите . Тие усно пренесувале голем број мнемонични правила на своите ученици, во текот на нивната долгогодишната обука. Келтското општество, во споредба со други древни цивилизации, се карактеризира со голем број лица посветени на учењето на таканаречената „природна филозофија“. Не постојат пишани или научни расправи, освен календарските табели, главно за ритуални цели, составени во периодот на романизација на келтскиот народ. Фрагменти од овие табели биле пронајдени во периодот на изминатиот век. Најдобриот пример, бил пронајден во Колигни , Аин (Фрација), во 1897 година. Астрономските познавања кодирани во календарот од Колигни се чинат за мошне софистицирани и ограничени на очигледните месечеви и сончеви движења на ...
сите 3 | | | веќе видена

Мексикаски модернизам - претставува еден вид уметнички молотов коктел каде видлив е спојот на надреализмот, соц-реализмот и таканаречениот, примитивизам на традиционалниот мексикански мурал кој се практикувал во почетокот и средината на ХХ век во Мексико. Немаштијата, маката и борбата биле чести теми за уметноста од овој период, а особено бунтот против шпанското колонијално владеење. Со цел комплетно да го цениме макесиканскиот модернизам, треба да го запознаме Мексико од XIX век. Иако својата независност од Шпанија ја достигнува во 1821-та, после војна против својот колонијален годподар долга цела деценија, расно базираната хиерархиска традиција продолжила да владее во Мексико. Луѓето од чисто шпанско потекло ( peninsulares ), биле на врвот на политичкото хиерархиско скалило, следени од креолите ( creoles ). Тоа биле луѓе од чисто шпанско потекло, но родени во Мексико, на едно скалило погоре од оние со мешано потекло, од локално и европско наследство ( mestizos ). На крајот останало домородното население, ...
| | веќе видена

Недела , 2 2 јуни. 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 концерт ќе одржи скопскиот метал бенд Carnage Dominion . Овој состав постои од 2008 година и зад себе има скромна дискографија од два самостојно издадени синглови. Жанровски покриваат повеќе стилови од спектарот на т.н. „екстремен метал“, со примеси на хардкор, притоа добивајќи звук кој ќе ги задоволи апетитите и на најпребирливите љубители на гитарската музика. Со овој концерт Carnage Dominion го консолидираат материјалот кој ќе се најде на нивното деби LP кое го подготвуваат во моментов. Carnage Dominion ќе настапат во состав: Петар Спасовски (гитара), Игор Таневски (гитара), Мартин Цветковски (бас/вокал) и Стефан Миладиновски (тапани). Тон мајстор на концертот ќе биде Иван Јамандиловски. Програмата може да се следи и онлајн, на www.kanal103.com.mk.
сите 3 | | | веќе видена

Скулпторот Faig Ahmed креативно ги истражува орнаментите, шарите и традиционалните дизајни на азербејџански килими. Проучувајќи ги овие ориентални килими, одлучува да ја промени нивната конвенционална структура, менувајќи ги по слободен избор компонентите на традиционалната композиција и потоа комбинирајќи ги овие фрагменти со современата скулптурна форма. Еве како тој размислува: „ Нашите сфаќања и одлуки произлегуваат од влијанијата од периодот на нашето детство. Кога би ги знаеле сите поединости од животот на луѓето, многу лесно би ги предвиделе нивните реакции, нивното однесување. Традицијата е главниот фактор во креирањето општество кое функционира како само-регулаторен систем. Килимот е симбол на несовладливата традиција на Истокот, тој е визуелизација на една неуништлива икона. Во мојата уметност, на културата гледам поинаку. Ова е нешто повеќе од само очекување на реакција, бидејќи токму промената во начинот на гледање на работите е таа која го менува светот. Многу мали промени во формата на килимот ...
| | веќе видена

Овој петок , 13ти , на домашен терен, во просториите на Кула , во 21:00 , К.Н.Н.Т. концертно ќе го промовираат своето ,, Нежно EP ’’. По „Деца во длабоко“ на Пиколомини, „Свети Никола Тесла“ на Коридор 10, „Музика за неснимен краткометражен филм“ на Mammoth & Jashem и „EP I AM“ на Sweet Rapscallions, петтото издание на Шарла , „Нежно EP“ на К.Н.Н.Т., е првиот комплетен продукциски зафат на издавачката куќа, од студио, до концерт. Материјалот за изданието е снимен во студиото Кларион, а за миксот и мастерингот се погрижи Дејан Ангелевски. ,, Клуб на невоспитани трудници ’’, или К.Н.Н.Т. , се Марко Јанев на тапани и вокал и Иван Трајчев на синтисајзери и вокал. Од Шарла велат: „Затоа што се неодоливо неодговорни кога ни испорачуваат сложени музички равенки што се свират со муда, слушаат со мозок, а се решаваат со срце. (Се збори дека ако си Бог, хаосот ти е космос.). А тие се двајца. Марко Јанев и Иван Трајчев (тапани и сајзер), млади уметници од екипата од ,,ателињата’’ во Стара чаршија, сега позиционирани ...
сите 3 | | | веќе видена

Чешката артистка Моника Хорчицова создава скулптури со користење повторливи форми од човековиот скелет. Нејзините дела, далеку од нивната морничава перцепција, се прекрасен комплекс студии на една позната форма, претставен преку употребата на необични ориентации и броеви. Нејзиното дело „Тркалото на животот“ е посебен пример. Гледаме 58 нозе и стапала кои се повторуваат, подредени во формата на тркалото. Колената остануваат исправени се додека не стасаат до површината и изгледаат како бескрајна серија од чекори нанапред. Во центарот на скулптура е сплотена серија на карлични коски, формирајќи совршен вентилатор. За изработка на делата во мал размер, Моника користи 3D печатач, а со полиестерска смола ги изработува делата во поголем обем. Повеќе за нејзините изработки, може да погледнете на нејзината интернет страница .
| | веќе видена

Бразилските легенди конечно во Скопје! На 9-ти јуни, во Младинскиот Културен Центар (МКЦ), ќе имаме можност да видиме еден од музичките состави кои во периодот на 90-ти го обликуваа модерниот агресивен, брз и тежок металски звук. Со богата дискографија зад своето име, се уште се водечка сила на свестската метал сцена. Цената на картите кои се во ограничен број, до 8-ми јуни, ќе изнесува 900 денари, додека пак на денот на концертот – 1100 денари. Картите во продажба, можат да се најдат во: Кафе Браво ( ТЦ Буњаковец ) и на билетарата во Младниски Културен Центар ( МКЦ).
сите 45 | | | веќе видена

Недела, 8 Јуни . 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 концерт ќе одржи македонската хип-хоп артистка Sleet (Слит). Sleet своите почетоци ги има во 2002 година, а првата песна ја снима во 2008 година. Таа се истакнува како прв женски рап артист со сопствен албум – „Furor Poeticus“ – самостојно издаден во 2012 година, а снимен и продуциран од страна на T-Ghost („Герила“, „Подземан ефект“). Албумот се одликува со бум-бап звук и текстови кои извираат од „првиот град на Вардар“. Дел е од првата македонска женска компилација „Некои девојки“ која се појави неодамна. Тон мајстор на концертот ќе биде Ненад Тонкин, а истиот може да се следи и онлајн на: www.kanal103.com.mk
сите 2 | | | веќе видена

На 11 јуни 2014 , со почеток од 21.00 часот , во скопскиот Планетариум концерт ќе одржи Мnemonic45 . Станува збор за несекојдневен, уникатен аудиовизуелен перформанс. „ Безгравитциско лебдење со звучните пејсажи на Mnemonic45 “ е насловот на овој настан, кој визуелно ќе биде проследен со планетариумска презентација. Билетите за концертот се во ограничен број и се достапни (по симболична цена) на касата на Младинскиот Културен Центар – Скопје, во чиј состав се наоѓа и самиот Планетариум. По концертот, вечерта продолжува во клубот Ла Кања (Стара чаршија), каде од 22 .00 часот е закажана промоција на албумот на Mnemonic45 – Live at Radio Kanal 103. Материјалот е снимен во живо на Канал 103, во емисијата „Ако никој не свири…“, на 20 октомври минатата година. Албумот е издаден самостојно, во ЦД-р формат и е во ограничена количина од 50 рачно изработени примероци, секое со уникатна фотографија и дизајн. На фотографиите се наоѓаат дел од локациите на кои е снимен звучниот материјал во својата изворна форма. ...
сите 5 | | | веќе видена

Велат дека убавината доаѓа од внатре, а се чини дека кога е во прашање музиката, тоа може и буквално да се протолкува – повеќето звуци во музиката се создаваат во внатрешноста на инструментите. Вака Björn Ewers и Mona Sibai ја објаснуваат идејата за промотивните постери изработени за потребите на Берлинскиот Филхармониски Оркестар (герм. Berliner Philharmoniker). Макро фотографиите направени од фотографите Andreas Mierswa и Markus Kluska ги претставуваат виолината, виолончелото, флејтата и оргулите од еден поинаков агол. Ѕиркајќи во нивната внатрешност, инструментите се прикажани како да се пространи одаи, исполнети со сончева светлина која продира низ пукнатините од ѕидовите. Овие фотографии за момент ќе ве натераат да поверувате дека би можеле да прошетате во внатрешнината на музичките инструменти и да ја почувствувате нивната таинствена убавина, нивната исконска мистерија.
| | веќе видена

Вечерва, 29-ти мај (четврток), премиера на 3D спектаклот Edge of tomorrow во Cineplexx, базиран на романот “ All you need is kill ” на Hiroshi Sakurazaka. Премиерата е точно една недела пред официјалната премиера во САД, закажана на 6 јуни. Live. Die. Repeat! ФХ3Х во научно фантастичниот спектакл Edge of tomorrow како дел од тимот на Sony Image Works “Соработката со Sony Image Works на проектот Edge of tomorrow ни претставува посебно задоволство бидејќи, за разлика од други проекти, тука имавме можност да изработуваме комјутерски генерирани модели. Всушност, ги изработивме повеќето возила, работевме на сите летала, на бродовите и ховеркрафтите кои беа со висока комплексност. Ова се најреалистични, најусовршени и најдетални модели кои сме ги изработиле. Исто така работевме и на компјутерски генерираните дублери (digital doubles) кои се дигитални верзии на дел од актерите, и на егзоскелетоните кои ги носат главните актери во филмот” изјави Кристијан Даниловски, ко-сопственик на ФХ3Х и ...
сите 17 | | | веќе видена

Четврток, 22 мај 2014 со почеток во 20 часот , во бифето Галерија 7 во Старата скопска чаршија ќе се одржи предавање на Фабио Матиоли , на тема „ Опасности од компензација “. Настанот е во организација на ЦИНИК - Центар за истражување на национализмот и културата . Како е возможно земјата која е рангирана како една од најсиромашните во Европа, со просечна плата од 380 евра месечно и преку 30% невработеност, во исто време да биде место на кое што се случува голем „градежен бум“? Од каде доаѓаат парите кои го финансираат градежниот подем? Ова предавање ќе се осврне на еден парцијален, но сепак очигледен одговор: пари нема. Наместо тоа компаниите се ослонуваат во голема мера на „добра размена“ или форми на „порамнување“ кои локално се познати како „компензација“. Предавањето ќе биде на англиски јазик и ќе се фокусира на недостигот на ликвидност на градежниот сектор (како репрезентативен сектор за недостигот на пари во земјата) и неговите импликации за општествените односи. На овој начин, ќе биде разгледан ...
сите 2 | | | веќе видена

Се’ започна од идејата на една мајка да направи препознатлива играчка за своето 4-годишно синче, играчка инспирирана од фантазијата и цртежите на детето. Со текот на времето, оваа несекојденевна идеја прераснува во домашен занаетчиски бизнис. Child’s Own Studio има создадено стотици играчки за деца низ целиот свет, базирани на нивните сопствени цртежи. Извонредна реализација на детската имагинација. И секоја кадифена играчка е рачно изработена и единствена. Еве што вели Wendy Tsao за својата уметност: Го создадов Child’s Own Studio во 2007 год., откако го изработив првото мекушко базирано на скиците на мојот 4-годишен син. Тој постојано црташе слабо човече со големи округли очи и десет тенки и долги прсти. Тоа беше негов автопортрет. Кога син ми го виде мекушкото веднаш го препозна и навистина многу се израдува. Тогаш сфатив дека моето време и енергија треба да ги посветам на изработка на мекани играчки инспирирани од детската уметност. Така го започнав овој бизнис. Оттогаш, по нарачка, имам изработено ...
сите 2 | | | веќе видена

Недела , 18 ма j, 22 часот Во најновото издание на радио серијалот Ако никој не свири… во глувата соба на Канал 103 по трет пат ќе свири скопскиот бенд Fighting Windmills . Само шест месеци по издавањето на нивниот трет „долгосвиречки“ албум „Рапсодии во празно“ бендот ќе се претстави со 5 нови композиции кои ќе се најдат на нивното следно студиско издание. Стилски, новиот материјал ја продолжува праксата на необични жанровски комбинации, овојпат движејќи се кон пост-рок, пост-панк, амбиент и дум метал; заокружени во слободните форми карактеристични за современиот џез. Fighting Windmills се во состав: Филип Букршлиев (гитара), Никола Гугоски (гитара), Дени Омерагиќ (бас), Антоние Весковски (тапани) и Нинослав Спировски (кларинет). Тон мајстор на концертот ќе биде Ален Хаџи-Стефанов. Програмата може да се следи и онлајн .
| | веќе видена

Вечерва, 15 мај, се одржува концертот на групата Dog Eat Dog во Младински Културен Центар во Скопје. Билетите се пуштени во продажба од 10 март, во продажната мрежа на МКтикетс ! Цената на влезниците од 1. април до денот на концертот, ќе изнесува 350 денари, додека пак вечерва, на денот на концертот, на билетарата на Младински Културен Центар влезниците ќе се продаваат по полната цена од 400 денари . TV Rage македонскиот рок’ен’рол бенд кој го претставува нојз-панк звукот на младата и плодна кумановска сцена, ќе настапи како предгрупа на концертот на Dog Eat Dog . Овој трочлен бенд во состав на Предраг Митиќ (гитара, вокал), Дамјан Поповски (бас гитара) и Анџело Мацура (тапани) постои скоро две години, а веќе работи на снимањето на својот деби албум, чие објавување се очекува кон крајот на 2014 година. TV Rage на настапот како предгрупа на концертот на Dog Eat Dog ќе го претстави и материјалот од своето ЕП издание насловено „Riot from the ground“. Американскиот кросовер бенд Dog Eat Dog ја посетува ...
сите 6 | | | веќе видена

Почетокот на Дада движењето, не е почеток на уметноста, туку почеток на незадоволството. – Tristan Tzara , француски поет поврзан со дадаизмот. Според историјата, терминот Дада го создале група анти- воени студенти и уметници, кои се собрале во Цирих , Швајцарија во 1916 година . Некој од нив случајно ја свртел страната од француско-германскиот речник, и со нож посочил случаен збор, „ Дада “ , кој на француски значи дрвено коњче за деца. Апсурдноста на зборот, и се допаднала на групата до толку што движењето го добило своето име. Дадаизмот бил движење против се – против рационалност, ред, а особено традиционални вредности како национализам, војна, уметност и религија. Декаденцијата на 1920-те, што следувала во првите години на ова движење, и презирот на буржоазијата, исто така се важен дел во проучувањето на оваа уметност. Дадаизмот всушност повеќе дејствувал како група на мислители кои создавале предмети, со цел да ги критикуваат политичките и социјалните структури, одколку како уметничко движење. ...
| | веќе видена

Дали се сеќавате на денот кога за прв пат игравте видео игра на новото Нинтендо. Дали се сеќавате колку голема еволуција за технологијата и графиката претставуваше тој момент. За многумина од нас игрите денес се само сеќавање, но не и за Адам Листер. Роден во Ферфекс, 1978 година, со неминлива љубов кон кубизмот и геометриските фигури, Листер на многу интересен начин прави мешавина од апстрактни идеи и реалистични форми, со цел да ги поврзе играта и уметноста. Комбинирајќи ја деконструираната и минимална естетика на видео графиката од старата школа со груба и нерамна текстура, која најчесто се гледа во акварелите, создава ангажирани визуелни композиции, на кои се прикажани познати уметнички дела и карактери од поп културата. Инспириран од 8-битната графка на Атари и Нинтендо конзолите, кои ги користел како дете, Листер го користи принципот на пикселирање на сликата како водич за неговите дела.
| | веќе видена

Со цел да бидеме сигурни дека ништо нема да се испречи пред ветувањето дека настапот на Роџер Санчез ќе биде најдобрата забава која ќе ја одбележи концертната пролет оваа година, ве известуваме дека локацијата за одржување на настанот е преместена во затворен простор.И покрај желбата токму настапот на Роџер Санчез како отворање на летната концертна сезона да биде најголемата забава под отворено небо и иницијативата да ги задоволиме желбите на сите кои неодамна бевме понесени од сончевото пролетно будење, поради временските (не)прилики „Release Yourself“ забавата со Роџер Санчез ќе се одржи во „Метрополис Арена“ во Скопје! Но, без оглед на променливото време, датумот за најголемата пролетна електро забава 16. мај 2014 останува непроменет, како и гаранцијата за сензационална „Грин Бич Фестивал“ pre-party. Вечерта на 16 мај подгответе се да излезете од секојдневието, затоа што ве очекува колективно ослободување на неверојатна позитивна енергија со амбасадорот на денс музиката и творецот на светски популарните ...
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва, 10 мај 2014 , во Ла Кања барот во Старата скопска чаршија, Стотројка ќе го претстави своето најново издание , „ Електро Култура “ . Станува збор за соло проект на Владимир Муратовски – Диво , панкер, социјален поет од скопскиот асфалт и неуморен хроничар на македонската андергрануд сцена речиси три децении. Почетокот на промоцијата е закажан за 20.00 часот . Во 1992 година, Владимир Муратовски со помош на неговиот пријател З o ран Трпков во домашни услови го снима албумот „ Мировна порака “, албум кој изминативе две децении останува една од најдобро чуваните тајни на македонската музичка сцена. Истиот е самоиздаден дури 2007 год. и 2008 промовиран на брановите на Канал 103 , во емисијата „ Матна недела “. Повеќе од две децении од снимањето на албумот, на 24 ноември 2013, на истата фреквенција, во рамките на емисијата „ Ако никој не свири “ конечно ќе се случи и првиот соло концерт на Владимир Муратовски – Диво. На истоимениот албум „Електро Култура“ се наоѓа токму тој материјал, радио концертот на ...
сите 2 | | | веќе видена

next