Никулец

Значајната кариера на Henri Matisse , кој претставува еден од највлијателните уметници на дваесетиот век, (заедно со Pablo Picasо ) и чии иновации суштински го промениле текот на модерната уметност и влијаеле на неколку генерации помлади сликари, траела речиси шест и пол децении. Неговиот богат опус опфаќа сликарство, скулптура, цртеж, графика, хартиени фигури и илустрации за книги, а во разновидните теми кои вариираат од пејзажи, до мртва природа, портрети и ентериери, особено е фокусиран на женската фигура. Интересот за уметност го развива на 21 година, а во 1891 се сели во Париз да студира уметност, слидејќи го традиционалниот академски пат на деветнаесетиот век, прво на академијата Julian , а потоа во École des Beaux-Arts, учејќи директно од големиот симболист Gustave Moreau . Откривајќи најразлични уметнички движења кои коегзистирале на динамичната париска уметничка сцена, како нео-класицизмот, реализмот, импресионизмот, нео-импресионизмот и други, тој почнува да експериментира со најразлични стилови, ...
сите 3 | | | веќе видена

Петнаесеттиот по ред фестивал Таксират започнува за неколку часа. Сите музички групи се пристигнати, тонските проби се направени и се чека публиката. На ова јубилејно издание на фестивалот, го имаме следниот line up: Bernays Propaganda Београдски Синдикат Dubioza kolektiv The Locos Majke The Exploited ЛОШИ ДЕЦА Dennis Ferrer Carl Craig LD Pistolero official DJ Goce (SAF) Samoil Radinski Влезници Влезниците се во продажба во салоните на ONE, во Југотон – ГТЦ, Розе Веро 2, Камарад Рамстор, Кафе Браво, Круг Кафе. Низ Македонија, продажни места на влезниците за Таксират 15 се : ЗЗ ТОП Охрид, Агора Куманово, Хард Рок Битола, Шишко Кочани, Амнезија Тетово. VIP влезниците можете да ги набавите само во Југотон ГТЦ 1 кат и нивната цена изнесува 750,00 денари. Цената на велзниците купени на врата, ќе изнесува 600,00 денари, а во претпродажба – 450,00.
сите 14 | | | веќе видена

Oscar Claude Monet е роден 1840 година, и до ден денес е еден од најпознатите француски уметници. Тој бил клучна фигура во имресионистичкото движење, кое го трансформира француското сликарство , во втората половина на деветнаесетиот век. Monet е еден од најдоследните и најплодните уметници кои ја применувале филозофијата на движењето за изразување на своите перцепции пред природата, односно сликање на отворено. Самиот термин импресионизам е изведен од насловот на една негова слика, Impression, Sunrise. Париз била главната фокусна точка во неговата долга и сјајна кариера. Во делата кои ги создавал, го отсликувал градот, прекрасната природа и сценографија, и париското безделништво. Monet бил лидер во 20-от век, со својата нова форма на модерно сликарство, и развиениот уникатен стил, кој многу уметници потоа ќе се обидат да го следат. Способноста да ја согледа природата, и начинот на кој таа работи, е централната точка на овој негов нов пристап кон создавање на делата од овој период. Бил израснат во ...
| | веќе видена

Следува официјално соопштение за промоцијата на изданието ”Музика за неснимен краткометражен филм”, деби EP на Mammoth & Yashem [Шарла CD 003]. Промоцијата е од слушачки карактер и ќе се одржи во Дамар во Старата скопска чаршија, овој петок со почеток од 21 ч. По преслушувањето на музиката, за забавата ќе се погрижи Теодора Поповска од Канал 103. ОК граѓани, како што и ветивме во програмата, еве го нашиот прв „sider“ и тоа со статус на трето дете (пари од Влада(е) не бараме). И одма да ги отвориме картите, мислиме дека Mammoth & Yashem е повеќе од само згодна игра на зборови со љубовна конотација, затоа што зад ова име стои веќе докажаниот Ненад Тонкин. Hell yeah! Е сега, да се зборува за овој господин само како за музичар е слично како да гледате на великиот Л. Ф. Селин само како на писател или да мислите за Џорџ Бест само како за фудбалер. А Реган беше политичар?!:) Нејсе, широкиот план на ликот и делото на Тонкин ќе му ги препуштиме на некој нов Данило Коцевски за ние овде да се позанимаваме со неговиот ...
| | веќе видена

Да ја прославиме новогодишната ноќ со феноменалниот, скопски, џез-свинг состав – Летечки Пекинезери, со сетот на бескпрекорниот Dj Flooder, како и со специјалниот гостин – легендата на денс музиката од Чигаго – Gene Farris, во City Hall Center, Скопје. На 31-ви декември, младата, талентирана, весела и енергична дружина „Летечки Пекинезери“ чија музика зборува сама за себе, ќе ја отвори вечерта. По нив, како еден совршен премин, ќе следи сетот на секогаш новиот и возбудлив DJ Flooder, исполнет со динамичен тек на музиката. Настапот што ќе го означи почетокот на 2014 година, ќе биде резервиран за култниот продуцент Gene Farris, кој присутен на електронската сцена повеќе од 20 години, освојува и плени со своите продукции и сетови ширум светот. Неговиот сензационален, мелодичен спој на речиси сите правци на електронска музика со фанк, соул, диско и џез, го прави омилен во клубовите, а оргомен број љубители, продуценти и диџеи, го издвојваат и прогласуваат за легенда на денс музиката. По неколкуте гостувања и по ...
| | веќе видена

Искрени честитки и голем поздрав ви посакува тимот на Никулец за успешната година, како на музички, така и на спортски план, со пласманот на БиХ на светското првенство во фудбал во Бразил. :) Фала. фала Вашиот настап на Таксират 15 е неколку дена непосредно пред Нова Година. Како ја оценувате 2013 година? 2013 година за нас, ни се чини, е најдобрата година досега. Албумот „Апсурдисан“ отскокна навистина далеку, многу повеќе отколку што очекувавме. Имавме среќа што не’ повикаа на неколку од најголемите фестивали во Европа и што тие настапи поминаа значително забележани. Годината ја завршуваме на фестивалот Таксират 15, кој ни е навистина еден од најдрагите фестивали на бившите ЈУ простори. И’ се радуваме на новата порција на богатата македонска трпеза. Пораката на новиот албум Апсурдистан е јасна: борбата против системите кои го контролираат разумот и транзицијата како опис на нашата реалност. Како сте задоволни од приемот на пораката кај публиката? Какви се нивните коментари и критики? Навистина е тешко да ...
| | веќе видена

Жица: Чест е да свириш со The Exploited, еден од врвните панк бендови од таа генерација. Скопскиот панк бенд Лоши Деца , ќе ја има честа да го отвори 15-тото издание на Таксират , кое ќеа се одржи на 28 декември (сабота), во Метрополис Арената во Скопје. Иако ги нема на официјалните плакати, сепак е сигурно – Лоши Деца – настапуваат на истата сцена култниот, британскиот, панк бенд The Exploited. Панк составот Лоши Деца, постојат од 2001 година, а зад себе имаат два студиски албума: „Начин на живот“, 2003 година и „Борбата продолжува“, 2012 година. Бендот настапува во состав: Саво- бас гитара, Гоце- бубњеви, Чамил- гитара и Жица-вокал, кој воедно е и наш соговорник во ова кратко интервју: Како стасавте до настап на Таксират 15? До сароботка дојде по барање на „Пасворд Продукција“, да свириме заедно со култниот, британски, панк бенд The Exploited, a ние прифативме, иако скоро година дена немавме правено проба поради повреда на нашиот басист. Што очекувате од настапот? Очекуваме добра атмосфера и покрај тоа што ...
сите 4 | | | веќе видена

Недела, 22 декември, 22 часот Оваа недела во рамки на серијалот Ако никој не свири, во живо на Стотројка ќе настапат скопските рок ветерани Тотално опуштање. Бендот кој прославува 20 години постоење моментно го сочинуваат Марјан Китановски (вокал, гитара), Владимир Стојчевски (бас) и Ристо Јанковски (тапани). Тотално опуштање се оформени есента 1993 година и се производ на имагинацијата на нејзиниот пејач, кој сакаше да направи многу добра тезгарска група, со која ќе собира пари. Меѓутоа се случи да направи сојуз со двајца свои истомисленици, со кои влезе во филм на рок-музиката, кои самите го нарекуваат „дивјаштво“. Веднаш почнаа со голем успех да ја шират рок-идеологијата низ земјата. Тоа го постигнуваа со повеќе од 100 настапи и гостувања по разни радио и ТВ-емисии. Неодамна го издадоа нивниот петти албум „А во слободно време“, достапен за слободно преземање . Одбележувањето на јубилејот ќе го зокружат со официјална концертна промоција на албумот, на 27 декември во МКЦ.
| | веќе видена

Седум децении, Џорџија О’Киф е една од главните фигури во американската уметност. Се менувале уметности и трендови, но таа останала независна и верна на сопствената визија, која се базира на наоѓање на суштинските апстрактни форми во природата. Освен со исклучителна набљудувачка моќ и големи финеси на четката, таа се истакнува и со суптилни нијанси на боја, форма и светлина во нејзините дела, со кои привлекувала широка публика. Како нејзини основни субјекти, се сметаат пејзажите, цвеќињата и коските, истражени во серии, во текот на неколку години, па дури и децении. Делата се извлечени од нејзиното животно искуство, и се поврзуваат генерално или специфично за повеќето места каде што живеела. Родена 1887 година во близина на Сан Прери, Висконсин, О’Kиф се здобива со уметничко знаење во повеќе респектабилни институции во земјата, станува професор по уметност, и предава во различни основни, средни училишта и колеџи во Вирџинија, Тексас и Јужна Каролина. За време на една нејзина учителска функција, произведува ...
| | веќе видена

Пред околу стотина години, научниците приметиле една чудна појава. Забележале дека определено количество воздух во затворен сад покажува извесна електрична проводливост. Дури и ако го обвиткале садот со дебела заштитна обвивка, ништо не се менувало. Тоа значело дека во садот влегува некаков вид на зрачење, посилно од било кое до тогаш познато. Бројни експерименти биле направени за да се утврди од каде доаѓа тоа таинствено зрачење. Најпрво било докажано дека не доаѓа од копно, затоа што зрачењето се чувствувало и на море. Бидејќи и дење и ноќе било исто, не доаѓало ни од Сонцето. А во балон, на големи висини, се покажало дека го има насекаде во просторот, па било наречено космичко зрачење. Koсмичките зраци всушност се субатомски честички со енергетски полнеж кои потекнуваат од вселената, во најголем дел надвор од Сончевиот систем. Тие може да произведат второстепени честички, кои можат да навлезат во земјината атмосфера и да допрат до земјината површина. Имено, космичките зраци патуваат низ просторот надвор ...
| | веќе видена

недела, 15 декември, 22 часот Во најновото продолжение на радио серијалот Ако никој не свири, во живо на Стотројка со свој настап ќе се претстави Post Global Trio. Post Global Trio е музичка соработка помеѓу Тони Димитров, Димитар Додовски и Мартин Георгиевски. Нивниот деби албум ќе излезе на почетокот на наредната година, во издание на Post Global Recordings. Post Global Trio е доживување. Доживување кое можете да го почувствувате на патување низ далечни територии. Внатре или надвор од себе. Претстава на јасни и суптилни звучни слики и пејзажи. Влезете во шумата. Оставете го градот позади себе, на хоризонтот. Заборавете го… А сега влезете уште подлабоко. Во себе. И пронајдете се. Онакви какви веќе одамна сте се заборавиле. Проектот е настанат како континуитет на одредена комуникација, соработка, како нужност на развивање на една сцена. Звучна слика на долгогодишни взаемни филозофски медитации. За уживателите на тишината, звукот на природата, звучните пејзажи, теренските снимки и руралните бои. Тон мајстор ...
| | веќе видена

За време на раните 1900-ти години, естетиката на традиционалната африканска скулптура, станува моќно влијателна меѓу европските уметници, кои ја формираат аванградата во развојот на современата уметност. Во Франција, Анри Матиз, Пабло Пикасо и нивните пријатели од Париската школа, ги мешаат високо стилизианиот третман на човечката фигура од африканските скулптури, со сликарските стилови добиени од пост-импресионистичките дела на Гоген и Сезан. Како резултат добиваат сликовита плошност, живописна палета на бои, и фрагментирани кубистички форми, кои помогнале да се дефинира раниот модернизам. Овие уметници иако не знаеле ништо за оргиналното значење и функција на скулптурите со кои се соочиле, тие веднаш го приметуваат духовниот аспект на композициите, и ги посвојуваат овие квалитети, со нивните напори да се движат надвор од натурализмот, со кој била дефинирана западната уметност уште од времето на ренесансата. Германските експресионистички уметници, како Ернст Лудвиг Кирхнер, од групата ‘’Мост’’, со седиште ...
| | веќе видена

Во понеделник, на 16-ти декември 2013 година, во Автономниот Културно Социјален Центар (АКСЦ), ќе се отвори изложба на делата од повеќе македонски графити цртачи. Оваа посебна изложба, која ќе биде отворена за посетителите до 20-ти декември, е задолжителна. Таму вистински ќе ја доживееме магијата на таговите, имињата, илустрациите, ќе ја дознаеме вредноста на знаците во уметноста, ќе го сватиме истражувачкиот субјект на графитите и што се слободата на уметничкото изразување може да направи. Неофицијалните знаци и илустрациите на ѕидовите, отсекогаш постоеле и со себе носеле значајна порака за својот креатор, а поставувале моќни сигнали и за другиот. Drash, Machka, SRK, Hrom, Ruki, Flim, NSK, Kamp, Name се дел од графити цртачите кои македонската улична уметност, ја создадоа како идеа, традиција и комплексна структура на вредности на една ера. Ѕидовите на улиците, кои сведочат за делата на овие наши омилени графити уметници, претставуваат лабораторија на нивни илустрации од секаков тип. Нивните дела, ...
сите 3 | | | веќе видена

Галилео Галилеј, првиот човек кој го истражувал небото со телескоп, во 1610-тата година забележал нешто необично околу Сатурн, нешто што изгледало како да излегува од неговата површина. Четириесет и пет години подоцна, научникот по име Кристијан Хајгенс го изучувал Сатурн со подобар телескоп и видел нешто толку чудно, што верувал дека не смее никому ништо да каже за тоа. Забелешките за своето откритие ги шифрирал и кога подоцна биле пронајдени, во нив стоело следното: “Тој (се мисли на Сатурн)опкружен е со тенок сплоснат прстен, кој никаде не го допира, а кој е навален кон еклипсата.”. Сатурновите прстени кои толку многу го вчудоневидоа човекот кој прв ги откри и натаму остануваат голема тајна на нашиот Сончев систем. Всушност, колку што е познато до денес, такви прстени не постојат на ниту едно друго место во космосот. Освен прстените, познати се и други податоци за планетата Сатурн. Нему му се потребни 29 ипол години за да го обиколи Сонцето, втора планета е по големина, после Јупитер, и има 10 сателити ...
| | веќе видена

Човековиот ум не би можел да си ја претстави правата, вистинската слика за вселената. Не само што не знаеме со сигурност колкав е космосот, се чини невозможно и да ја замислиме неговата големина. Ако започнеме од нашата планета и малку се оддалечиме, веднаш ќе наслутиме зошто е тоа така. Земјата е дел од Сончевиот систем, но само сосема мал негов дел. Имено, Сончевиот систем се состои од Сонцето, планетите кои кружат околу него, планетоидите (мали планети) и метеори. Сончевиот систем од друга страна, е само делче од еден друг, многу поголем систем, наречен галаксија. Галаксијата ја сочинуваат милиони ѕвезди, од кои повеќето се далеку поголеми од Сонцето и можеби имаат свои системи слични на Сончевиот. Така, ѕвездите кои ги гледаме во нашата галаксија, која се нарекува Млечен Пат или Кумова Слама, се и самите сонца. Тие се толку оддалечени од нас, што растојанието не се мери во километри, туку во светлосни години. Светлината патува со брзина од 300 000 km во секунда и поминува околу 9 600 000 000 000 (близу ...
| | веќе видена

Приспивните песни (анг. lullabies) се нежни, смирувачки песни кои најчесто им се пеат на децата пред да заспијат, со цел да се потпомогне тој процес. Како резултат на тоа, песните обично се едноставни и репетитивни. Англискиот збор lullabies води потекло од зборовите lull и bye, што во буквален превод би значело „(привремено) затишје за чао“. Во Франција се нарекуваат berceuse, што во буквален превод значи „лулка, колевка“. Германскиот назив за приспивни песни е wiegenlied, како истоимената приспивна композиција на Јоханес Брамс, од 1868 година. Приспивните песни постојат уште од антички времиња. На кое било место во светот, мајките ги користат истите тонови, истиот начин на пеење, кога им пеат на своите бебиња пред заспивање. Ритмички, приспивните песни се најчесто составени од повторувачки шеми и вообичаено напишани се во шест осмински такт, давајќи им го со тоа оној карактеристичен „момент на нишање“. Ова на некој начин го симулира движењето кое бебето го доживува во утробата на мајката, пред да се роди. ...
сите 3 | | | веќе видена

Многу примитивни народи од светот пушеле тутун на мошне необичен начин. Ископувале мала јама во земја, која служела како долен крај на лулето. Низ земјата забивале стаб, сѐ додека не пробиеле премин до споменатата јама. Потоа стапот го извлекувале, а на местото каде тој бил поставен останувал издлабен простор – како дршка од лулето. Домородците се спружале ничкум по земјата, ја ставале устата на крајот од издлабениот отвор, како да е тоа горниот крај на лулето и повлекувале дим од тутунот ставен во јамата. Тоа не било првобитното луле, но бездруго довело до неговото пронаоѓање. Нешто подоцна, наместо издлабен простор во земја, домородните народи започнале да прават здели од груба кал над површината на земјата и во нив правеле дупки. Предноста на таквата здела се состоела во тоа што истата можело да се пренесува. Таква врста на луле се развила во Азија и Јужна Африка. Меѓутоа, ниту ова луле не било примерот по кој е создадено денешното луле на цивилизираниот човек. Идејата за модерното луле потекнува од ...
| | веќе видена | слични

Кога станува збор за old-school филмски сцени со бркотници со автомобили, само неколку ги исполнуваат условите на деструктивност на класичен трговски центар како Браќата Блуз. Исто така, само неколку класични играчки би можеле да го поминат тестот на издржливост како играчките Лего. Тоа е една од причините поради која оваа дело на автралијанскиот аниматор Данкан МекКончи, е извонредно. Видеото во прилог е до секунда точно синхронизирано со оригниалниот филм, вклучувајќи ги и истите откачени разговори на Џон Белуши и Ден Акројд. Данкан, посветил многу време за сé да биде прецизно и точно во ова видео – почнувајќи од излозите на продавниците во трговскиот, до кршењето на стаклата (за што признава дека не бил негов омилен дел од процесот). Во одредени случаи, посветувал повеќе од 15 минути при снимање на еден кадар за видео записот. Погледнете го видео записот на оригиналната филмска сцена напоредно со преработката на Данкан и откријте ги разликите….доколку постојат.
| | веќе видена | слични

Жан-Мишел Баскијат е роден 1960 година во Бруклин, Њујорк и е еден од првите афро-американски уметници, кој достигнува меѓународен углед во светот на уметноста. Имал кратка, но плодна кариера, исполнета со фузија на мултикултурни симболи, карактеристичен графички стил и често темпераментен карактер. Во својот краток и во голема мера проблематичен живот, Баскијат игра важна историска улога во подемот на панк уметноста и нео-експресионизмот на њујоршката уметничка сцена. Почетоците му ги наоѓаме во графити уметноста, во доцните 70-ти години. Почнува со испишуавње на кратки пароли со спреј низ Менхетен, заедно со неговиот добар пријател Ал Диаз под псевдонимот „SAMO“ (Same Old Shit), кој станува негов заштитен знак. Кога нивното пријателство завршува, прекинува и проектот „SAMO “ со епитаф впишан на зграда во Сохо „SAMO is dead“. Како самоук уметник Баскијат почнува да црта на најрана возраст. Бил дете на родители од мешано културно наследство, (татко му бил имигрант од Хаити, а мајка му од Порторико) кое ...
| | веќе видена | слични

На 27 октомври 2013 година почина рокенрол иконата Лу Рид. Многу негови пријатели, соработници, почитувачи и обожаватели на неговиот лик и дело му оддадоа почит. Меѓу нив и авангардната артистка Лори Андерсон, неговата сопруга, неговиот долгогодишен партнер, неговиот вечен пријател. Медитирајќи, заедно учеле како да ја чувствуваат тагата, без притоа да бидат тажни. Се чини дека прошталното писмо на Лори Андерсон, објавено на 21 ноември 2013, за Rolling Stone магазинот е напишано токму во тој дух. Трогателно, искрено и тажно, а сепак силно. Онака како што му доликува на големиот Лу Рид. Додека го читате ја чувствувате нејзината љубов, болката и тагата за загубата на човекот кого Андерсон го сакаше најмногу на светот, па сепак писмото не дозволува да бидете тажни. Андерсон ни подари прекрасни интимни моменти од нивното запознавање, нивната љубов, нивното пријателство, како и последните мигови од животот на Лу. Нешто што им беше толку многу потребно на сите негови обожаватели. Нешто што на крајот ќе ви донесе ...
| | веќе видена | слични

next