Никулец

William Blake (1757-1827), еден од најголемите поети во англиската литература, исто така спаѓа меѓу најоргиналните визуелните уметници на романтистичкото доба. Роден во Лондон , во работничко семејство, со силни десидентски религиозни верувања, Blake најпрво студирал уметност како момче, на академијата за цртање на Henry Pars . Пред да влезе во Кралската академија како гравер на 22 годишна возраст, отслужил петгодишен стаж кај комерцијалниот гравер James Basire . Својата конвенционална обука, ја зацврстил со приватни студии на средновековна и ренесансна уметност, и се обидувал да го следи примерот на уметници како што се Raphael, Michelangelo , и Dürer , во производството на безвременска готска уметност, исполнета со христијанска духовност и создадена со поетска генијалност. Во 1782 година, Blake се жени со Catherine Boucher , ќерка на осиромашен сопственик на колонијална продавница, која станува асистент во неговото студио. Blake својата енергија, тогаш почнал да ја насочува кон граверска кариера, со ...
| | веќе видена

Недела, 26 јануари, 22 часот Во најновото продолжение на радио серијалот Ако никој не свири, оваа недела во живо на Стотројка ќе настапи холандското експериментално дуo VONK. VONK се експериметално електронско дуо составено од младите холандски композитори Борис Беземер и Герјан Пиксен, кои творат под овој псевдоним од 2012 година. Тие создаваат сопствени електронски инструменти и plug-ins за компонирање и манипулирање на звук во реално време. Живите настапи се темелат на импровизации кои често се придружени со видео и просторни инсталации. Во последниве 3 месеци VONK престојуваа во Македонија и остварија неколку настапи во живо, а ова ќе биде нивна последна изведба пред нивното враќање во Холандија. Програмата може да се следи и онлајн
| | веќе видена

Што е она што дел од нас вообичаено го прават кога стојат пред класичните, уметнички дела од изминатите години? Многумина само гледаат во прекрасните замави на боја, создадени од генијалците како Џон Еверет Мил во својата „Офелија“, или пак Вилијам-Адолф Бугро во „Раѓање на Венера“ и се обидуваат реалистично да им ги ги доловат на своте очи. Недамнешниот краток филм по име „Убавина“, ни помага да го разбереме копнежот да се оживее сликата. Опишан како „патот на воздишките низ емоциите на животот“, филмот „Убавина“ користи класични уметнички слики како медиум за изразување на ова патување од раѓањето, преку возбудливоста на младоста и трагите на стареењето, па се до смртта. Италијанскиот режисер Рино Стефано Таџафјеро и неговиот тим, ја анимирале секоја иконска слика, позајмувајќи и суптилни и бавни движења. Успеале да создадат димензија каква овие слики никогаш и немале, како и ефект на интензивирање на сите емоции вклучени во нив. Сексуалните сцени стануваат посексуални, а насилните – понасилни…како речиси ...
сите 2 | | | веќе видена

Територијата на поранешна Југославија е преплавена со споменици изградени во духот на повоеното единство, но сепак подобро се познати по својата футуристичка естетика. Многумина ги опишуваат спомениците како дел од некој научно фантастичен филм. Холандскиот фотограф Јан Кемпенаерс поинал три години во овековечување на овие извишени и импонзантни скулптури, за својата фотографска серија по име „Споменик“. Југословенскиот претседател Јосип Броз Тито го наименувал поставувањето на спомениците во перидот на 1960-тите и 1970-тите години, за да ги одбележат боиштата на Втората Светска Војна и да оддадат чест на пожртвеноста и соочувањето на партизанските армии со фашистика Германија. Во 1991 година Југославија се подели во пет држави и затоа денес, спомениците, согласно историјата на регионите, за различни луѓе имаат различно значење. Но, секогаш ќе претставуваат потсетник на едно време. Голем број споменици, денес кандидати за заштита на УНЕСКО, биле оштетени во периодот на војната која ја поделила земјата, а ...
| | веќе видена

Изминатиов викенд на Канал 103 се славеше македонската музика. Музичките соработници на радиото избраа албум и песна за 2013 година. Следењето на програмата беше вистинско уживање. Викендот започна со преглед на досегашните избори, од 2005 наваму и продолжи со одлично сработениот портрет на Драган Ѓаконовски – Шпато. Александар Гавровски ни го презентираше ликот и делото на овој маестрален музичар на начин кој никого не остави рамнодушен. Следеа интервјуа со Владан Дробицки oд Sethstat Jazz, Дени Крстев од Fonija и Тина Горовска oд Bernays Propaganda. Нешто по 20.00 часот започнаа и Македонските „Пулсирања“. Тричасовна програма во која Александар Сандревски разговараше со своите гости на тема македонска музика, заокружувајќи го со тоа првиот ден од Македонскиот викенд на Канал 103. Денот на прогласувањето стартуваше со интервју со Ненад Тонкин – bei the fish / mamooth & jashem, за да продолжи со интервју и преслушување на бендовите кои во 2013 ги продуцирал Ивица Јанкуловски- Штраф. Позитивна енергија се ...
сите 2 | | | веќе видена

Неверојатни камени формации совршено балансирани и заглавени меѓусебно само со гравитација. Не е употребено ниту лепило, ниту било каков друг сврзувачки елемент. Мајкл Граб ( Michael Gra ) е човекот кој стои позади оваа извонредно убава, но и извонредно тешка уметност. Уметност која започнала како наивен експеримент. Еве што вели тој: На површината од секој камен постои разноликост од длабнатини, од најситни, па сe’ до големи, кои може да се однесуваат како триногалки за каменот да стои исправен, или во повеќето ориентации може да размислувате земајќи ги во предвид и другите камења. Ако навистина обрнете внимание на чувството на допир на камењата, ќе почнете да ги чувствувате дури и најмалите кликнувања, како што засеците на камењата во контакт се движат еден преку друг. Паралелно со физичкиот елемент на пронаоѓање на „триногалките“, најфундаменталниот не-физички елемент е потешко да се објасни со зборови. Накусо, овде мислам на медитација, на наоѓање нулта точка, односно тишина во самиот себе. Некои баланс ...
| | веќе видена

James Sidney Ensor е белгиски сликар и графичар, кој речиси целиот свој живот го поминал во Остенд. Најпознат е по делата со маски, скелети и гротески претстави на човештвото, а влијание од неговата уметност среќаваме во експресионизмот и надреализмот. Во неговите фантастични лични визии, доминира чувството на егзистенцијална анксиознот. ‘’ Роден сум во Остенд, на 13-ти април 1860 година, на денот на Венера. На моето раѓање Венера дојде кон мене, се насмевна и ме погледна во очи. Мирисаше пријатно, на солена вода. ‘’ Во ова имагинативно сеќавање на своето раѓање, Ensor исто така ја опишува дуалноста на својата уметност, од една страна фантазии за општествена имагинација, а од друга задоволството и насилствата забележани како дете, кое живее во мрачото белгиско гратче, чие постоење било загрозено од страна на морето, истата година како и почетокот на неговото постоење. Неговиот живот почнал со неизвесност. Татко му, кој бил англичанец, најверојано бил алкохоличар и чекор пред банкрот. Главниот приход во ...
| | веќе видена

По премиерата на првиот филм од серијалот „Војна на Ѕвездите“ во мај 1977, беа потребни шест месеци за тој да пристигне во Финска. Финскиот илустратор и дизајнер Веса Лехтимаки имал 10 години кога за прв пат го гледал на големото платно во историскиот театар „Савој“ во Хелсинки. Тој вели дека двата најголеми моменти од неговото детство биле првите два оригинални филмови oд серијалот „Војна на ѕвездите“. Во наредни години, инспириран од носталгија и од своите детски соништа, Лехтимаки успева да се изрази на еден разигран, но професионален начин – создавајќи замислени сцени со ЛЕГО сетот на својот син, од земската планета Хот од фиктивниот универзум на „Војна свездите“, која е постојано покриена со снег и мраз. На секоја од своите внимателно испланирани фотографии, тој ја обмислува атмосферата меѓу Галактичката Империја и Бунтовничката Алијанса. За секоја фотографија му биле потребни речиси стотици експозиции како би можел да ги комплетира, но единствениот добиен резултат евоцира ниво на реалистичност досега ...
| | веќе видена

Недела, 19 јануари, 22 часот :::: Оваа недела во рамките на радио серијалот Ако никој не свири, во живо на Стотројка ќе настапи тетовскиот реге колектив Conquering Lion. Conquering Lion е реге/даб бенд од Тетово, кој своето творештво го започнува во април 2007. Во октомври 2009 бендот го издава својот прв албум едноставно насловен како “I”. Во 2011 го објавуваат вториот албум насловен “Know Your Wisdom”. Во моментов се актуелни со Revelation, третиот албум на бендот, кој се појави во ноември минатата година во издание на Пасворд продукција. Од неодамна истиот е достапен за слободно преземање на интернет страната на српскиот издавач Exit, како и на официјалната интернет страница на бендот . Покрај многубројните настапи низ Македонија, Conquering Lion имаат настапувано во Германија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Бугарија, Грција, Романија и Косово. Како дел од поважните концерти на бендот се издвојуваат настапите со Gentleman, Ras Zacharri, Donald Minott, Hornsman Coyote… :::: Бендот ...
сите 3 | | | веќе видена

Самовилите се едни од најприсутните и најпопуларните митски суштества застапени во верувањата кај јужнословенските народи, и воопшто, во јужнословенската традиција. Најверојатно верувањата во самовили потекнуваат од времето на словенската прататковина, но со населувањето на Јужните Словени на Балканскиот Полуостров, се помешале со верувањата на староседелците од овој регион. Некои извори од тоа време ја потврдуваат таквата појава. На самовилите им се припишуваат мноштво особини, не ретко и контрадикторни. Тие често биле вплотени во животите на јунаците, на кои им биле благонаклонети, но некогаш и непријателски расположени. Се споменуваат во епските песни, во приказните и преданијата. Претставите за самовили се поврзани со култот на водата, реките, изворите, шумите и планините. Според усните преданија од нашите краеви, биле нарекувани и самодиви, вили, јуди, личници, перии итн. Всушност луѓето стравувајќи да не го предизвикаат нивното внимание, многу ретко го употребувале вистинскиот назив за самовилите. ...
| | веќе видена

Во четврток, на 16-ти јануари 2014 година, во инспиративниот кафе-бар Concept 37 на Рузвелтова 37, ќе се одржи промоција на првата книга на Ивана Костовска, со наслов „Рефлексија“. Низ нејзините страници, ќе го имаме задоволството да откриеме нешта кои младата авторка никому не успеала да ги кажe додека се сопнувала на истото скалило, каде биле љубовта и нејзиниот живот. „Љубов…ја имам насекаде, во мене, во моите луѓе, во убав сончев ден, во очите на еден голем човек, во оној што го сакам, во една искрена детска насмевка…баш насекаде! Ме прави среќна, го сакам тоа! Ме прави тажна, но и тоа го сакам…зошто без тој дел можеби никогаш немаше да знам колку е таа силна, колку ми е потребна и колку нималку не е едноставна…“ Тимот на Никулец и се заблагодарува на Ивана Костовска за споделувањето на својот талент и го честита издавањето на нејзината прва книга.
| | веќе видена

Значајната кариера на Henri Matisse , кој претставува еден од највлијателните уметници на дваесетиот век, (заедно со Pablo Picasо ) и чии иновации суштински го промениле текот на модерната уметност и влијаеле на неколку генерации помлади сликари, траела речиси шест и пол децении. Неговиот богат опус опфаќа сликарство, скулптура, цртеж, графика, хартиени фигури и илустрации за книги, а во разновидните теми кои вариираат од пејзажи, до мртва природа, портрети и ентериери, особено е фокусиран на женската фигура. Интересот за уметност го развива на 21 година, а во 1891 се сели во Париз да студира уметност, слидејќи го традиционалниот академски пат на деветнаесетиот век, прво на академијата Julian , а потоа во École des Beaux-Arts, учејќи директно од големиот симболист Gustave Moreau . Откривајќи најразлични уметнички движења кои коегзистирале на динамичната париска уметничка сцена, како нео-класицизмот, реализмот, импресионизмот, нео-импресионизмот и други, тој почнува да експериментира со најразлични стилови, ...
сите 3 | | | веќе видена

Петнаесеттиот по ред фестивал Таксират започнува за неколку часа. Сите музички групи се пристигнати, тонските проби се направени и се чека публиката. На ова јубилејно издание на фестивалот, го имаме следниот line up: Bernays Propaganda Београдски Синдикат Dubioza kolektiv The Locos Majke The Exploited ЛОШИ ДЕЦА Dennis Ferrer Carl Craig LD Pistolero official DJ Goce (SAF) Samoil Radinski Влезници Влезниците се во продажба во салоните на ONE, во Југотон – ГТЦ, Розе Веро 2, Камарад Рамстор, Кафе Браво, Круг Кафе. Низ Македонија, продажни места на влезниците за Таксират 15 се : ЗЗ ТОП Охрид, Агора Куманово, Хард Рок Битола, Шишко Кочани, Амнезија Тетово. VIP влезниците можете да ги набавите само во Југотон ГТЦ 1 кат и нивната цена изнесува 750,00 денари. Цената на велзниците купени на врата, ќе изнесува 600,00 денари, а во претпродажба – 450,00.
сите 14 | | | веќе видена

Oscar Claude Monet е роден 1840 година, и до ден денес е еден од најпознатите француски уметници. Тој бил клучна фигура во имресионистичкото движење, кое го трансформира француското сликарство , во втората половина на деветнаесетиот век. Monet е еден од најдоследните и најплодните уметници кои ја применувале филозофијата на движењето за изразување на своите перцепции пред природата, односно сликање на отворено. Самиот термин импресионизам е изведен од насловот на една негова слика, Impression, Sunrise. Париз била главната фокусна точка во неговата долга и сјајна кариера. Во делата кои ги создавал, го отсликувал градот, прекрасната природа и сценографија, и париското безделништво. Monet бил лидер во 20-от век, со својата нова форма на модерно сликарство, и развиениот уникатен стил, кој многу уметници потоа ќе се обидат да го следат. Способноста да ја согледа природата, и начинот на кој таа работи, е централната точка на овој негов нов пристап кон создавање на делата од овој период. Бил израснат во ...
| | веќе видена

Следува официјално соопштение за промоцијата на изданието ”Музика за неснимен краткометражен филм”, деби EP на Mammoth & Yashem [Шарла CD 003]. Промоцијата е од слушачки карактер и ќе се одржи во Дамар во Старата скопска чаршија, овој петок со почеток од 21 ч. По преслушувањето на музиката, за забавата ќе се погрижи Теодора Поповска од Канал 103. ОК граѓани, како што и ветивме во програмата, еве го нашиот прв „sider“ и тоа со статус на трето дете (пари од Влада(е) не бараме). И одма да ги отвориме картите, мислиме дека Mammoth & Yashem е повеќе од само згодна игра на зборови со љубовна конотација, затоа што зад ова име стои веќе докажаниот Ненад Тонкин. Hell yeah! Е сега, да се зборува за овој господин само како за музичар е слично како да гледате на великиот Л. Ф. Селин само како на писател или да мислите за Џорџ Бест само како за фудбалер. А Реган беше политичар?!:) Нејсе, широкиот план на ликот и делото на Тонкин ќе му ги препуштиме на некој нов Данило Коцевски за ние овде да се позанимаваме со неговиот ...
| | веќе видена

Да ја прославиме новогодишната ноќ со феноменалниот, скопски, џез-свинг состав – Летечки Пекинезери, со сетот на бескпрекорниот Dj Flooder, како и со специјалниот гостин – легендата на денс музиката од Чигаго – Gene Farris, во City Hall Center, Скопје. На 31-ви декември, младата, талентирана, весела и енергична дружина „Летечки Пекинезери“ чија музика зборува сама за себе, ќе ја отвори вечерта. По нив, како еден совршен премин, ќе следи сетот на секогаш новиот и возбудлив DJ Flooder, исполнет со динамичен тек на музиката. Настапот што ќе го означи почетокот на 2014 година, ќе биде резервиран за култниот продуцент Gene Farris, кој присутен на електронската сцена повеќе од 20 години, освојува и плени со своите продукции и сетови ширум светот. Неговиот сензационален, мелодичен спој на речиси сите правци на електронска музика со фанк, соул, диско и џез, го прави омилен во клубовите, а оргомен број љубители, продуценти и диџеи, го издвојваат и прогласуваат за легенда на денс музиката. По неколкуте гостувања и по ...
| | веќе видена

Искрени честитки и голем поздрав ви посакува тимот на Никулец за успешната година, како на музички, така и на спортски план, со пласманот на БиХ на светското првенство во фудбал во Бразил. :) Фала. фала Вашиот настап на Таксират 15 е неколку дена непосредно пред Нова Година. Како ја оценувате 2013 година? 2013 година за нас, ни се чини, е најдобрата година досега. Албумот „Апсурдисан“ отскокна навистина далеку, многу повеќе отколку што очекувавме. Имавме среќа што не’ повикаа на неколку од најголемите фестивали во Европа и што тие настапи поминаа значително забележани. Годината ја завршуваме на фестивалот Таксират 15, кој ни е навистина еден од најдрагите фестивали на бившите ЈУ простори. И’ се радуваме на новата порција на богатата македонска трпеза. Пораката на новиот албум Апсурдистан е јасна: борбата против системите кои го контролираат разумот и транзицијата како опис на нашата реалност. Како сте задоволни од приемот на пораката кај публиката? Какви се нивните коментари и критики? Навистина е тешко да ...
| | веќе видена

Жица: Чест е да свириш со The Exploited, еден од врвните панк бендови од таа генерација. Скопскиот панк бенд Лоши Деца , ќе ја има честа да го отвори 15-тото издание на Таксират , кое ќеа се одржи на 28 декември (сабота), во Метрополис Арената во Скопје. Иако ги нема на официјалните плакати, сепак е сигурно – Лоши Деца – настапуваат на истата сцена култниот, британскиот, панк бенд The Exploited. Панк составот Лоши Деца, постојат од 2001 година, а зад себе имаат два студиски албума: „Начин на живот“, 2003 година и „Борбата продолжува“, 2012 година. Бендот настапува во состав: Саво- бас гитара, Гоце- бубњеви, Чамил- гитара и Жица-вокал, кој воедно е и наш соговорник во ова кратко интервју: Како стасавте до настап на Таксират 15? До сароботка дојде по барање на „Пасворд Продукција“, да свириме заедно со култниот, британски, панк бенд The Exploited, a ние прифативме, иако скоро година дена немавме правено проба поради повреда на нашиот басист. Што очекувате од настапот? Очекуваме добра атмосфера и покрај тоа што ...
сите 4 | | | веќе видена

Недела, 22 декември, 22 часот Оваа недела во рамки на серијалот Ако никој не свири, во живо на Стотројка ќе настапат скопските рок ветерани Тотално опуштање. Бендот кој прославува 20 години постоење моментно го сочинуваат Марјан Китановски (вокал, гитара), Владимир Стојчевски (бас) и Ристо Јанковски (тапани). Тотално опуштање се оформени есента 1993 година и се производ на имагинацијата на нејзиниот пејач, кој сакаше да направи многу добра тезгарска група, со која ќе собира пари. Меѓутоа се случи да направи сојуз со двајца свои истомисленици, со кои влезе во филм на рок-музиката, кои самите го нарекуваат „дивјаштво“. Веднаш почнаа со голем успех да ја шират рок-идеологијата низ земјата. Тоа го постигнуваа со повеќе од 100 настапи и гостувања по разни радио и ТВ-емисии. Неодамна го издадоа нивниот петти албум „А во слободно време“, достапен за слободно преземање . Одбележувањето на јубилејот ќе го зокружат со официјална концертна промоција на албумот, на 27 декември во МКЦ.
| | веќе видена

Седум децении, Џорџија О’Киф е една од главните фигури во американската уметност. Се менувале уметности и трендови, но таа останала независна и верна на сопствената визија, која се базира на наоѓање на суштинските апстрактни форми во природата. Освен со исклучителна набљудувачка моќ и големи финеси на четката, таа се истакнува и со суптилни нијанси на боја, форма и светлина во нејзините дела, со кои привлекувала широка публика. Како нејзини основни субјекти, се сметаат пејзажите, цвеќињата и коските, истражени во серии, во текот на неколку години, па дури и децении. Делата се извлечени од нејзиното животно искуство, и се поврзуваат генерално или специфично за повеќето места каде што живеела. Родена 1887 година во близина на Сан Прери, Висконсин, О’Kиф се здобива со уметничко знаење во повеќе респектабилни институции во земјата, станува професор по уметност, и предава во различни основни, средни училишта и колеџи во Вирџинија, Тексас и Јужна Каролина. За време на една нејзина учителска функција, произведува ...
| | веќе видена

next